×
آخرین بروز رسانی: 18 شهریور 1400
پروتز دندان (روکش دندان) چيست؟

پروتز دندان به دو دسته ثابت و متحرک تقسيم ميشود که مردم با نامهاي پروتز پارسيل، کروم کبالت، دست دندان ميشناسند. پروتز ثابت يک کلاهک فلزي يا سراميکي و يا ترکيبي از هر دوي آنهاست که بر روي دندانهايي که تخريب گسترده دارند قرار ميگيرد. پروتز ثابت يا روکش دندان که در دو نوع PFM و زيرکونيوم (فول سراميک) ميباشد که براي دندانهاي خلفي، بدليل استحکام روکش مورد نظربهتر است از روکش PFM و در دندانهاي قدامي بدليل ظاهر دندان از روکشهاي زيرکونيوم که ظاهر زيباتري دارند استفاده ميشود. عمر و دوام پروتزهاي دنداني ميتوانند از 5 تا 15 و حتي طولاني تر باشد با رعايت بهداشت دهان و چکاب هاي شش ماهه ميتوانيم پروتز سالمي براي مدتي طولاني داشته باشيم.

dc312d05aad6056d7dd16d1bdffcdcfe1.jpg
پروتز متحرک پارسيل

مزايا و فوايد روکش (پروتز) دندان

مهمترين مزيت روکش دندان حفظ ساختار دندان در برابر شکستگي و زيبايي آن ميباشد. استفاده از روکش کاملا بدون عوارض است اما گاهي ممکن است چسب روکش در بيايد که بايد به دنداپزشک خود مراجعه کنيد. روکش کردن دندان معمولا بدون درد است اگر يک يا چند دندان شما دچار پوسيدگي، خراشيدگي، ترک و يا شکستگي شود استفاده از روکش ميتواند يک راهکار ايده آل باشد. در حقيقت بايد گفت روکش کردن دندان هم باعث زيبايي و هم بازيابي سلامت دندان ميشود.

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 5

نظرات کاربران

افرا تابش

20 مرداد 1398
من دندونم رو عصب درمانی کرده بودم بنا به توصیه دندانپزشک احتیاج به روکش داشت که من سهل انگاری کردم و بعد از مدتی دیواره دندانم شکست جا داره اینجا از آقای دکتر رضایی تشکر کنم که دندانم را برایم خیلی عالی روکش کردن.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن