×

پروتز(پلاک) متحرک (mobile_orthodontic_appliances)

گروه درمانهای پروتزپروتز متحرک

گاهی به دلایل متعدد فرد نمیتواند ازایمپلنت، فلبپر، بریج  و یا پروتزهای دندانی ثابت برای جایگزینی دندانهای از دست رفته استفاده کرد. در این صورت از پروتزهای متحرک  کمک گرفته میشود. که قابلیت جابجایی دارند و برروی لثه قرار میگیرند.

پروتز متحرک.png

انواع پروتز متحرک

  1. پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)
  2. پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)
  3. اوردنچر متکی بر ایمپلنت ( over denture )

  • پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

این نوع پروتز دندانی بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته شده و نوعی از پروتز مصنوعی جایگزین دندان می گویند، که با تکیه بر دندان های کناری در جای خود ثابت می ماند. اما در واقع غیرثابت یا متحرک محسوب می شود زیرا بیمار می تواند آن را از دهان خارج کند. 

انواع پروتز پارسیل:

  • پروتزهای پارسیل تمام آکریل یا فلیپر که به عنوان یک درمان موقت استفاده میشوند.
  • پروتزهای کرم کبالت که جایگزین دندان های از دست رفته هستند و انتهای آن ها آزاد است و در حالتی استفاده می شود که فرد دندان های عقبی را از دست داده و دندان پایه برای پروتز ثابت ندارد استفاده میشود.

مزایای پروتز پارسیل

این روش نسبت به سایر روش ها میزان تهاجم کمتری دارد و نیازی به کمک گرفتن از دندان های کناری و تراشیدن آن ها و یا جراحی ندارد، علاوه بر این و هزینه آن نیز نسبت به خیلی از روش ها کمتر بوده و طول درمان آن نیز کوتاه تر است.

عوارض استفاده از پروتز پارسیل:

با توجه به اینکه جایگاه مناسبی برای ثابت نگه داشتن آن جود ندارد در نتیجه ممکن است توانایی جویدن غذا و صحبت کردن تحت تاثیر قرار می گیرد. تحلیل رفتن استخوان فک یکی دیگر از مشکلات مربوط به استفاده از دندان مصنوعی نیمه می باشد.
removable_partial_dentures_1.jpg

Full Text (Contact) 3.png

  • پروتز کامل دندان یا دست دندان ( denture)

پروتز کامل دندان یا دست دندان نوعی پروتز متحرک است  و مناسب افرادی می‌باشد که تمامی دندان های خود را از دست داده اند.
این نوع پروتز از دو قسمت تشکیل می‌شود. بخشی که دارای دندان‌های سفید و بخشی که دارای لثه پروتز و به رنگ صورتی می‌باشد.

انواع پروتز کامل:

  • معمولی 
  • لثه نرم 

مزایای پروتز کامل

با توجه به قیمت مناسب و توانایی جایگزینی برای تمامی دندان ها و عدم نیاز به جراحی و  مدت زمان طولانی برای درمان  گزینه مناسبی برای  افرادی ست که تمامی دندان هایشان را از دست داده اند مخصوصا افراد سالخورده و افرادی که شرایط بدنی مناسبی برای جراحی ندارند.

عوارض پروتز کامل

در این نوع پروتز ها به دلیل سایش، تخریب مداوم و تحلیل  استخوان فک هر ١یا ٢ سال نیاز به بررسی و هر ۵ تا ٧ سال نیاز به تعویض پیدا میکنند.

prosthetic-denture-technology.jpg

  • اوردنچر ( over denture ) 

اوردنچر نیز نوعی درمان پروتز دندانی متحرک و دست دندان کامل است. که روی دو پایه دندانی یا چند پایه ایمپلنت قرار میگیرد. اوردنچر متکی بر ایمپلنت در مقایسه با پروتز کامل دندان بسیار آسان‌تر و راحت‌تر می‌باشد با این وجود متحرک بوده و در نتیجه مانند پروتز ثابت دندان راحت نخواهد بود. 
implant-supported-overdenture.jpg

Full Text (Visit).png

لینک های مرتبط:


نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن