×

جراحی دندان

گروه درمانهای جراحی فک و صورتجراحی دندان

شاید تشخیص دندان پزشک مبنی بر نیاز دندان به جراحی، موجب ترس و یا نگرانی مراجعه کنندگان شود. اما باید توجه داشته باشید هدف از جراحی دندان، اصلاح وضعیت و شرایط دندان ها و یا در صورت لزوم خارج کردن دندان ها می‌باشد. و لزوما همراه با درد و عوارض نخواهد بود،  
در این مطلب با ما همراه باشید تا با اطلاع از انواع جراحی دندان، مراحل و شیوه ی انجام آن ها و مهم ترین امر که روش ها و راه کار های کنترل و کاهش درد و عوارض  هنگام جراحی و بعد از جراحی می‌باشد؛ نگرانی شما از جراحی تا حد زیادی کاهش یافته و بهترین درمان را انتخاب نمایید.

3.jpg

علت جراحی دندان:

 • پوسیدگی و عفونت شدید دندان
 • شلوغی دندان‌ها و درمان ارتودنسی
 • آسیب یا جراحت دندان
 • بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه)
 • دندان شیری که به موقع نیفتاد باشد
 • دندان های نهفته یا نیمه نهفته
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص عوامل ایجاد آسیب شدید به دندان ها و یا نیاز به کشیدن و یا جراحی دندان، مطلب "کشیدن دندان" دربخش درمان ها را مطالعه نمایید.

انواع جراحی دندان:

با-ما-تماس-بگیرید.jpg

کانال ریشه:

در زیر مینای دندان پالپ دندان وجود دارد که حاوی رگ های خونی، عصب ها و بافت دندان می‌باشد وهنگام پوسیدگی شدید دندان پالپ و ریشه دندان آسیب می‌بینید و موجب ایجاد درد دندان، تورم و ایجاد دردهایی در ناحیه گردن و فک می شود.
جهت پیشگیری از از دست دادن دندان، لقی و یا افتادن دندان جراحی ریشه دندان توسط متخصص صورت گرفته و قسمت پوسیده دندان برداشته می‌شود. و یا با حذف انتهای ریشه دندان جهت حفظ ریشه و تاج دندان این جراحی انجام میشود.که در این صورت لثه را جهت رسیدن به ریشه برش میزنند و استخوان و دندان را کنار زده تا قسمتی از ریشه که دچار عفونت شده است برداشته شود. سپس ماده مخصوص جهت درمان ریشه دندان را در محل تحت درمان قرار داده و لثه را بخید میزنند. 
Root surgery.jpg

بازسازی دندان:

ممکن است طی تصادف و یا وارد شدن ضربه به صورت و فک، دندان های شما دچار آسیب شده و به منظور حفظ و یا گاهی خارج کردن دندان شکسته شده جراحی دندان صورت میگیرد. که شامل دو دسته می‌باشد، آسیب به بافت نرم و یا شکستگی دندان و فک
آسیب های بافت نرم مربوط به پوست و لثه ها می شوند، مانند بریدگی هایی در داخل گونه، لب ها و یا زبان و یا بریدگی های شدید یا خفیف در ناحیه کام هم می شوند.شکستگی ها به بافت های کوچک استخوان درون دهان مربوط می شوند و شامل بازسازی های مربوط به استخوان فک و دندان هستند. که ممکن است در صورت خارج کرد و کشیدن دندان نیاز به درمان ایمپلنت نیز باشد.

جراحی دندان نهفته و یا نیمه نهفته:

اگر دندان به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باشد و خارج کردن آن کمی دشوار باشد، دندان را با جراحی خارج می‌کنند. در این مرحله ممکن است دندان را به صورت یک باره خارج کنند و یا اگر ریشه دندان مقاوم و عمیق بوده ویا پوسیدگی دندان زیاد باشد، دندان شکسته شده و به صورت تکه تکه خارج می‌شودو به جراحی نیاز دارد.
مواردی که خارج کردن دندان نیاز به جراحی دارد:
 • دندانی که کاملا از لثه بیرون نزده است.
 • دندانی که بزرگتر از آن است که بتوان آن را به یکباره بیرون کشید و باید خرد شود.
 • دندانی که از خط لثه شکسته است.

جراحی-دندان-نیمه-نهفته.jpg

فک جوش بودن دندان یا انکیلوز دندان:

این عارضه یک بیماری نادر است که در نتیجه جوش خوردن دندان به استخوان فک ایجاد میشود. انکیلوز دندان می تواند هم در دندان های شیری، دائمی  ویا دندان عقل وهر مرحله ای از رشد دندان رخ دهد. در صورتی که این عارضه در طول رشد دندان رخ دهد، مانع از بیرون زدن کامل آن از لثه می‌شود، و درصورتی که  دندان شیری انکیلوز شود، دندان دائمی در زیر آن باقی می ماند و نمی تواند از لثه بیرون بزند. در نتیجه، دندان دائمی نهفته خواهد شد. و این عارضه مممن است برای تعدادی از دندانه های رخ دهد.  

جراحی جهت دسترسی به دندان های نهفته: 

انجام جراحی جهت  ایجاد دسترسی به دندانهای نهفته مانند دندان نیش که متخصص ارتودنتیست در نظر دارد آن را به کمک مکانیک های ارتودنسی به محل اصلی اش جابجا نماید را انجام می دهد

مراحل جراحی دندان:

پس از بررسی عکس بیمار توسط متخصص فک و صورت و آماده سازی بیمار جهت جراحی  10 الی 15 دقیقه قبل از جراحی  با تزریق بی حسی موضعی در ناحیه استخوان فک و بافت لثه و محل تحت درمان ، باعث بی حسی عمیق ناحیه تحت درمان و و سپس اعصاب موجود در آن ناحیه شده و فرد هنگام درمان دردی را احساس نمیکند  بعد از انجام تست بی حسی و اطمینان از بی حسی ناحیه تحت درمان، ، جهت دسترسی به دندان و استخوان اطراف، با وسیله ای به نام بیستوری برشی در لثه ایجاد میشود. وسیله ای الواتور لثه را از  اطراف دندان جدا میکند وبا  حرکت دادن و خالی کردن کناره های دندان، به راحتی  ریشه دندان را لق میکند. سپس با وسیله ای به نام فرز دندان را به صورت کامل و یا در صورت نیاز به صورت چند تکه بیرون می آورند گاهی تمام یا قسمتی از دندان توسط استخوان پوشیده شده است كه این استخوان برداشته می شود تا دندان و ریشه آن در دسترس قرار گیرد..و هر گونه ذرات باقی مانده دندان یا استخوان برداشته می شود و محل جراحی تمیز می شود. ناحیه موردنظر را شستشو داده شده و سپس بخیه زده می شود.
سپس لثه بخیه می شود تا زودتر خوب شود و در نهایت پانسمان روی محل کشیدن دندان قرار داده می شود تا خونریزی کنترل شده و لخته خون ایجاد نشود.

نقش متخصص در جراحی دندان:

این دست از درمان ها و جراحی های مربوط به دندان و فک و ایمپلنت دندان توسط متخصص فک و صورت انجام میگردد. چرا که ایشان در حوضه ی درمان های مربوط به فک و انجام جراحی های سخت و پیچیده بدون آسیب به دهان، دندان و فک آموزش های تکمیلی گذرانده و 4 سال به صورت تکمیلی و در مقطع تخصص به انجام جراحی های سخت و پیچده و شناخت آناتومی فک و صورت پرداخته تا با کمترین آسیب به فک و بدون عوارض  درکمترین زمان ممکن ضایعه به وجود آمده و یا دندان های  آسیب دیده را خارج کرده و درمان لازم را انجام دهد.
دکتر-علیزاده-تبریزی-متخصص-فک-و-صورت.jpg
دکتر علیزاده تبریزی متخصص فک و صورت در کلینیک دریای نور

Full Text (Visit).png

سایر جراحی های انجام شده توسط متخصص فک و صورت:

 • جراحی های ناحیه صورت و فک
 • جراحی دندان های نیمه نهفته و نهفته در زیر لثه و یا محبوس شده در داخل استخوان 
 • جراحی دندان های عقل
 • درمان کیست های مختلف ایجاد شده در داخل فک 
 • جراحی ریشه های عفونی 
 • جراحی انتهای ریشه 
جراحی ریشه علاوه بر متخصص و جراح فک و صورت توسط متخصص درمان ریشه نیز انجام میشود. و ممکن است در عفونت بعد از عصب کشی و یا وجود نقص در عصب کشی اولیه نیز باعث نیاز به جراحی ریشه گردد.

نقش لیزر در جراحی دندان 

در ابتدا محل تزریق آمپول بی حسی و اطراف آن را توسط اشعه های کم توان لیزر، بدون هیچ گونه درد و عوارضی بی حس می‌کنند. و فرد هنگام تزریق آمپول بی حسی دردی را احساس نمی‌کند.و در آخر با استفاده از لیزر آن محل را جوش می‌دهند. سپس با کمک لیزر انتهای رگی که دچارخونریزی شده است مسدود می‌شود ودر نتیجه خونریزی کاهش می‌یابد.علاوه بر آن با استفاده از لیزر میتوان درد بعد از جراحی دندان را کاهش داده و سلول هایی که باعث بهبود سریع تر زخم می‌شوند را فعال کرد.

دستگاه-لیزر-کلینیک-دریای-نور.jpg

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


هزینه جراحی دندان 

یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار دراین درمان، بررسی شرایط دندان و نوع و شدت عارضه دندان است و در نتیجه  نیاز به کشیدن یا جراحی دندان  است. از طرفی در این درمان مهارت و تخصص دندانپزشک (عمومی یا تخصصی ) نقش به سزایی دارد، چراکه دندان پزشک متخصص با توجه به تکنیک های خاص که برای شرایط پیچده و دندان های پیچیده به کار میگیرد، هزینه بیشتری نسبت به دندان پزشک عمومی دریافت میکند.از طرفی خارج کردن دندان نهفته، و یا دندان هایی با شرایط خاص مانند قرار گیری دندان ویا دندان هایی با پوسیدگی زیاد، که حتما نیاز به جراحی دارند طبعا هزینه بیشتری نسبت به کشیدن دندان خواهند داشت.
جهت اطلاع کامل از هزینه درمان ها و جراحی دندان به قسمت "تماس با ما" مراجعه کرده و با شماره های درج شده و یا واتس آپ کلینیک تماس حاصل نمایید.

عوارض جراحی دندان

 • تورم
 • درد
 • تغییر رنگ پوست
 • بی حسی لب پایین
 • ایجاد حفره خشک (درای ساکت)
جهت جلوگیری از ابتلا به عوارض احتمالی باید مراقبت های بعد از جراحی دندان را رعایت نمایید.
علاوه بر این استفاده از لیزر بعد از جراحی دندان از ابتلا به عفونت، درد شدید و عوارض احتمالی جلوگیری کرده و تا حد زیادی دوران نقاهت بعد از جراحی را کاهش میدهد.مطالب مرتبط

گروه درمانهای جراحی فک و صورت


مواردی که پس از درمان جراحی دندان باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

درمان خانگی درد دندان عقل

درمان خانگی درد دندان عقل


کشیدن دندان عقل روی عصب

کشیدن دندان عقل روی عصب


ترس از جراحی دندان عقل

ترس از جراحی دندان عقل


کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


انواع درد دندان و علت آن

انواع درد دندان و علت آن


مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی


بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل؟!

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل؟!

دکتر هومن هوشنگی

پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده

پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده


کارهایی که نباید پس از کشیدن دندان انجام دهید

کارهایی که نباید پس از کشیدن دندان انجام دهید

دکتر هومن هوشنگی

بهترین زمان ایمپلنت بعداز کشیدن دندان

بهترین زمان ایمپلنت بعداز کشیدن دندان

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان جراحی دندان را انجام میدهند:

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری

دکتر امیر علیزاده

دکتر امیر علیزاده

دکتر فریور داستان

دکتر فریور داستان

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر الهه مقیم فاروجی


برآمدگی به وجود آمده بعد از جراحی دندان عقل به چه علت است؟


چرا دندان عقل را باید بکشیم؟


سلام وقت بخیر. دوتا از دندون های عقل من نیاز به جراحی داره. تقریبا ۱۰ روز بعد از دوز اول واکسن برکت یکی شون رو جراحی کردم. دندون دیگه م رو باید پنج روز بعد از دوز دوم واکسنم جراحی کنم. این کار مشکلی نداره؟ یکی شون رو عقب بندازم بهتره؟


من باید دندان عقلمو بکشم جراحی هم لازم دارد .دوز دوم واکسن هم باید بزنم قبلش انجام بدم یا بعدش؟ فاصله زمانیش چقدر باشه خوبه


امروز دندون آسیاب بالا کشیدم دوروز دیگه نوبت دوز دوم واکسن کرونا هم هست آیا میتونم واکسن بزنم یاباید صبر کنم؟


۶روز واکسن کرونا تزریق کردم دندون عقل خیلی درد میکرد بی حسی لیدوکایین استفاده کردم ضرر داره یا نه دردش غیر قابل تحمل بود


سلام وقت بخیر خسته نباشین من قبل از زدن واکسن کرونا داروی آنتی بیوتیک ومسکن استفاده میکردم برای دندان درد و هنوز هم دوره اش تموم نشده ولی من واکسن رو زدم آیا بامشکلی روبرو نمیشم ممنون میشم که ‌پاسخ بدین


سلام من پنج روز پیش واکسن کرونا نوبت اول سینوفارم زدم الان دندانم دردمیکندونیازبه مصرف آنتی بیوتیک دارم مشکلی داردیانه ممنون میشم پاسخ بدید


سلام و وقت بخیر،بنده چندروز میشه جراحی دندان عقل کردم و فعلا دارم آموکسی سیلین میخورم،کی میتونم واکسن کرونا بزنم؟


سلام.من چند روزی هست که درد شدید دندان دارم و به احتمال زیاد لثه چرک داره و نوبت دز اول تزریق واکسنم هم هست.به نظر شما اول برم برای تزریق واکسن یا اول دندانم رو درست کنم؟


سلام وقتتون بخير من يك روزه دوتا جراحي دندان عقل داشتم ميتونم واكسن استرازنكا يا سينوفارم تزريق كنم يا بايد چند روز بگذره؟؟


سلام. من ۱۸ مرداد دوز اول واکسن کرونا رو زدم. ۳۱ مرداد جراحی بینی دارم. الان دندون عقلم خیلی درد داره و باید بکشم. مشکلی پیش نمیاد؟


سلام با شدت انتقال ویروس دلتا آیا میشه کار دندانپزشکی انجام داد؟ خطر نداره؟ حدودا 10 روزه دوز اول واکسن سینوفارم زدم خطری نداره؟


آیاداروی فارژزیک کورتون ندارد باتوجه به اینکه ۱۱روز قبل واکسن سینوفارم زدم وامروز جراحی سه واحد ایمپلنت کردم ضرری ندارد ژلفون خوردم اشکال ندارد


سلام ظهرتون بخیر میخواستم بگم مادرم فشار داره و امروز عصر نوبت دندان پزشکی داره و قرار فردا واکسن بزنه قبل از واکسن بهتره بره دندان پزشکی یا بعدش چون ممکنه از بی حسی استفاده کنن


من شنبه دوز اول سینوفارم زدم و سه شنبه وقت کشیدن دندان عقل دارم آیا مشکلی پیش خواهد آمد یا نه ؟ ممنونم


سلام خسته نباشید من دندان عقل فک پایین سمت چپ نهفته هست روی کانال عصب می خواستم بدونم جراحی آن عوارض دارد و آیا درد در زمان جراحی زیاده واقعا می ترسم لطفا راهنمایی کنید


سلام من یه دندون کامل نهفته دارم ‌ . میخاستم‌ ببینم آیا شما میتوانید جراحی کنید ؟! در مرند زندگی میکنم. هفده سال سن دارم.


سلام من یه دندون کامل نهفته دارم ‌ . میخاستم‌ ببینم آیا شما میتوانید جراحی کنید ؟! در مرند زندگی میکنم. هفده سال سن دارم.


سلام وقت بخیر ،من حدود 1 ماه است که دندان عقلم رو کشیدم و 1 هفته بعد از جراحی یک برامدگی در طرف داخل دهن به وجود اومده و با تحقیقاتی که کردم متوجه شدم شاید استخوان فک باشد ،و الان داره اذیتم میکنه راه درمان چیه ؟


سلام.من دندون عقلم نمیتونه در بیاد ولی روی دندونم یه تیکه از لثم هست شدید هم درد دارم لطفا بگین چیکارکنم


سلام سه شنبه دندان عقل نهفته ام را جراحی کردم یه تیکه از نخ اش جمعه افتاد تا سه شنبه چی کار کنم مشکلی داره


سلام دو روز بعد از جراحی دندان عقل و کشیدنش، گوشت اضافه از اون قسمت دراومده عفونته ؟ چیکار باید کنم؟


سلام خسته نباشید من دوماه پیش دندونمو کشیدم البته جراحی کردم.الان چند روز با خوردن چیزای گرم خیلی بد تیر میکشه دقیقا مثله دندون دره خواهشاراهنماییم کنید


من یک ماه جراحی دندتن عقل کردم امروز دیدم پشت دندونم ی زائده سفید رنگ هست ک تکون میخوره .ممکنخ نخ بخیه باشه ؟یا عفونته


قیمت کشیدن دندان عقل و عصب کشی چقدر است ؟


سلام من دندون عقل نهفتمو عمل کردم ۳ روز بعد بخیه الان که نگا میکنم یخورده لثم رو دندونمه بد بخیه زده دکترم؟ایا طبیعیه این؟


سلام مادرم کورنا گرفته بود از اون موقع تا حالا که تقریبا 30 روز شده تو دهنش شوری احساس میکنه و بزاق دهنش زرده چی کار باید کرد؟


چند وقت بعد از جراحی دندان برای کشیدن بخیه مراجعه کنیم؟

نظرات کاربران

سارا خرمی

31 فروردین 1401
من دندان اخر فک پایینم قسمت چپ نهفته است میتوانم با جراحی دندان را به گونه ای خارج کنم که قابل استفاده باشد؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما؛ اگر منظور شما از دندان اخر دندان عقل میباشد، باید دندان عقل شما با جراحی خارج شود. اما اگر دندانی به جز دندان عقل شما نهفته باشد، باید با عکس گرافی به متخصص ارتودنسی و پری(لثه) مراجعه کرده تا شرایط دندان شما بررسی گردد، اگر این امکام وجود داشته باشد تا با درمان ارتودنسی دندان نهفته را درمان کرد، میتواندی ارتودنسی انجام داده در غیر این صورت جراحی و خارج کردن دندان و سپس ایمپلنت گزینه های بعدی شما میباشد.  جهت ارسال عکس و ویزت مجازی و یا تعیین وقت درمان و مشاوره به واتس آپ کلینیک پیام داده و یا با شماره های درجه شده در قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن