×

کشیدن دندان (Dental Extraction)

گروه درمانهای جراحی فک و صورت


کشیدن دندان یکی از گزینه های درمانی است که در آخرین مرحله از درمان پیشنهاد می‌شود و در شرایطی که دندان قابل ترمیم و یا درمان ریشه (عصب کشی) نباشد و یا دچار شکستگی و پوسیدگی عمیق و در شرایط ویژه ای باشد، که قابلیت درمان نداشته باشد، کشیدن دندان به عنوان یک درمان موثر صورت میگیرد. در این مطلب ما به علل، درمان و مراحل کشیدن دندان میپردازیم. علاوه بر این طرح مسائل مهمی اعم از کشیدن دندان با لیزر و نقش متخصص در این درمان در کاهش درد و عوارض هنگام و بعد از کشیدن بسیار حائز اهمیت است.

3d-render-of-lower-jaw-with-tooth-stock-illustrations_csp81776257.png

چرا باید دندان را بکشیم؟

چند نمونه از مواردی که منجر به کشیدن دندان می‌گردد:

 • پوسیدگی و عفونت 

چنانچه میزان پوسیدگی و عفونت دندان به میزانی باشد که نگه داری دندان از طریق پر کردن، درمان ریشه (عصب کشی ) یا سایر روش‌های ترمیمی غیرممکن باشد.و یا دندانی که عصب کشی شده باشد و مجددا دچار پوسیدگی شده باشد و شرایط ری اندو( درمان ریشه مجدد) را نداشته باشد، در این شرایط دندان پزشک با نظر بیمار کشیدن دندان را پیشنهاد میدهد.
پوسیدگی-دندان.jpg2.jpg

 • شلوغی دندان‌ها و درمان ارتودنسی
 • اگر دندان‌ها نامرتب و شلوغ باشند یا اگر یک یا چند دندان اضافی در دهان‌ رشد کرده باشد، حذف یک دندان ممکن است لازم باشد تا دندان‌های دیگر فضای کافی برای قرارگیری در جهت طبیعی را داشته باشند. علاوه بر این ممکن است قبل از درمان ارتودنسی و یا  طی درمان ارتودنسی نیز فرد نیاز به کشیدن دندان داشته باشد.


 • آسیب یا جراحت دندان

چنانه دندان طی یک حادثه شکسته باشد و شکستگی دندان تا زیر خط لثه ادامه پیدا کرده باشد، و یا  ریشه باقیمانده در زیر استخوان باشد وطول کمی داشته باشد که افزایش طول تاج برایش توصیه نگردد و ریشه آسیب دیده باشد و دندان دیگر قابل ترمیم نبوده و نتوان آن را نگه داشت. در این حالت دندان باید کشیده شود.

شکستن دندان.jpg

 • بیماری‌های پریودنتال (بیماری لثه)

بیماری شدید لثه که باعث آسیب به بافت و استخوان زیر لثه‌ها می‌شود و در نهایت باعث لقی شدید دندان‌ها میگردد.

 • دندان شیری که به موقع نیفتاده 

اگر دندان‌های شیری کودکی در زمان مناسب نیفتد، ممکن است برای ایجاد فضای لازم برای رشد دندان‌های دائمی کشیدن دندان‌های شیری لازم باشد. تا از کشیدن دندان دائمی کودکان در آینده جلوگیری شود.

Full Text.png

مراحل کشیدن دندان

 1. بررسی عکس بیمار و آماده سازی بیمار جهت جراحی 
 2. سپس دندان پزشک 10 تا 15 دقیقه قبل از جراحی با تزریق بی حسی موضعی در ناحیه استخوان فک و بافت لثه محلی که دندان  قرار دارد، باعث می شود که بی حسی عمیق و سپس اعصاب موجود در آن ناحیه دچار بی حسی شده و فرد هنگام درمان دردی را احساس نکند. 
 3. سپس تست بی حسی صورت میگیرد و در صورت نیاز، مجددا برای بیمار بی حسی تزریق میشود.
 4. بعد از بی حسی کامل، جهت دسترسی به دندان و استخوان اطراف، با وسیله ای به نام بیستوری برشی در لثه ایجاد میشود. 
 5. و دندان پزشک با وسیله ای الواتور لثه را از  اطراف دندان جدا میکند، و با حرکت دادن و خالی کردن کناره های دندان، به راحتی  ریشه دندان را لق میکند.  
 6. سپس با وسیله ای به نام فرز دندان را به صورت کامل و یا در صورت نیاز به صورت چند تکه بیرون می آورند.
 7. و هر گونه ذرات باقی مانده دندان یا استخوان برداشته می شود و محل جراحی تمیز می شود.
 8. سپس لثه بخیه می شود تا زودتر خوب شود اگر چه همیشه نیاز به این کار نیست.
 9. و در نهایت پانسمان روی محل کشیدن دندان قرار داده می شود تا خونریزی کنترل شده و لخته خون ایجاد نشود.

*البته میزان بی حسی دریافتی به شرایط بیمار، وزن بیمار و عوامل دیگری نیز بستگی دارد، و در طول درمان نیز اگر اثر بی حسی از بین برود مجددا برای شما بی حسی تزریق می‌شود؛ و شما طی درمان دردی را احساس نخواهید کرد. 

جراحی دندان

چنانچه دندان به طور کامل رشد کرده باشد، دندان را با کشیدن خارج می‌کنند.و اگر دندان به صورت نهفته و یا نیمه نهفته باشد و خارج کردن آن کمی دشوار باشد، دندان را با جراحی خارج می‌کنند. در این مرحله ممکن است دندان را به صورت یک باره خارج کنند و یا اگر ریشه دندان مقاوم و عمیق بوده ویا پوسیدگی دندان زیاد باشد، دندان شکسته شده و به صورت تکه تکه خارج می‌شودو به جراحی نیاز دارد.
مواردی که خارج کردن دندان نیاز به جراحی دارد:
 • دندانی که کاملا از لثه بیرون نزده است.
 • دندانی که بزرگتر از آن است که بتوان آن را به یکباره بیرون کشید و باید خرد شود.
 • دندان نهفته یا نیمه نهفته
 • دندانی که از خط لثه شکسته است.
 • دندانی که پوسیدگی و عفونت شدید داشته باشد.
در این روش دندانپزشک برش کوچکی را روی لثه ایجاد می‌کند تا به دندان مورد نظر بهتر دسترسی داشته باشد. سپس دندان را با کمک انبر رو به عقب و جلو حرکت می‌دهد تا مقداری دندان در استخوان فک سست شود و در نهایت دندان را بیرون می‌کشد. در بعضی موارد دندانپزشک لبه‌های لثه را بخیه می‌زند که این نوع از بخیه‌ها جذبی بوده و نیاز به کشیده شدن ندارند. 

نقش متخصص در جراحی دندان

در شرایط حساس و جراحی های پیچیده و دندان هایی  با شرایط ویژه، یا جراحی دندان های انتهایی  و دندان هایی که دچار پوسیدگی های شدید هستند انتخاب یک متخصص مناسب جهت جراحی دندان بسیار حائز اهمیت است. چرا که متخصص و جراح فک و صورت علاوه بر گذراندن دندان پزشکی عمومی 6 الی 7 ساله، به صورت تخصصی به انجام امور سخت و پیچیده ی جراحی فک و صورت پرداخته و به آناتومی فک و دندان ها و دندان هایی با شرایط ویژه و ساختارهای آناتومیک در حفره دهان به خوبی آشنایی دارند. در نتیجه طی جراحی به بافت دهان آسیبی وارد نمی‌شود. وبا استفاده درست از تکنیک دست اعم از نوع فشار وارده بر دندان، محل و نوع کشیدن دندان، کشیدن و یا  جراحی دندان  با کمترین عوارض انجام میشود.یک دندانپزشک خبره یا جراح فک و صورت ماهر می تواند جراحی دندان را در یک جراحی سرپایی تحت درمان قرار دهد؛ و از طرفی روند جراحی و کشیدن دندان با بی حسی موضعی انجام می شود و بیمار درد و ناراحتی را اصلا احساس نمی کند، طوری که هنگام جراحی بیمار فکر میکند اصلا درمان شروع نشده است.

دکتر-علیزاده-تبریزی-متخصص-فک-و-صورت.jpg

دکتر علیزاده تبریزی متخصص فک و صورت

Full Text (Contact) 3.png

هزینه جراحی دندان 

یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار دراین درمان، بررسی شرایط دندان و نوع و شدت عارضه دندان است و در نتیجه  نیاز به کشیدن یا جراحی دندان  است. از طرفی در این درمان مهارت و تخصص دندانپزشک (عمومی یا تخصصی ) نقش به سزایی دارد، چراکه دندان پزشک متخصص با توجه به تکنیک های خاص که برای شرایط پیچده و دندان های پیچیده به کار میگیرد، هزینه بیشتری نسبت به دندان پزشک عمومی دریافت میکند.از طرفی خارج کردن دندان نهفته، و یا دندان هایی با شرایط خاص مانند قرار گیری دندان ویا دندان هایی با پوسیدگی زیاد، که حتما نیاز به جراحی دارند طبعا هزینه بیشتری نسبت به کشیدن دندان خواهند داشت.

نقش لیزر در جراحی دندان

در ابتدا محل تزریق آمپول بی حسی و اطراف آن را توسط اشعه های کم توان لیزر، بدون هیچ گونه درد و عوارضی بی حس می‌کنند. و فرد هنگام تزریق آمپول بی حسی دردی را احساس نمی‌کند.و در آخر با استفاده از لیزر آن محل را جوش می‌دهند. سپس با کمک لیزر انتهای رگی که دچارخونریزی شده است مسدود می‌شود ودر نتیجه خونریزی کاهش می‌یابد.علاوه بر آن با استفاده از لیزر میتوان درد بعد از کشیدن و یا جراحی را کاهش داده و سلول هایی که باعث بهبود سریع تر زخم می‌شوند را فعال کرد.

Full Text (Visit).png
لینک های مرتبط:

مطالب مرتبط

گروه درمانهای جراحی فک و صورت


مواردی که پس از درمان کشیدن دندان باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

درمان خانگی درد دندان عقل

درمان خانگی درد دندان عقل


ترس از جراحی دندان عقل

ترس از جراحی دندان عقل


علت درد دندان کشیده شده

علت درد دندان کشیده شده


کشیدن دندان عقل روی عصب

کشیدن دندان عقل روی عصب


پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده

پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده


مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی


دندان عقل چیست؟

دندان عقل چیست؟

نسیم چرکس

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل؟!

بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل؟!

دکتر هومن هوشنگی

کارهایی که نباید پس از کشیدن دندان انجام دهید

کارهایی که نباید پس از کشیدن دندان انجام دهید

دکتر هومن هوشنگی

بهترین زمان ایمپلنت بعداز کشیدن دندان

بهترین زمان ایمپلنت بعداز کشیدن دندان

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان کشیدن دندان را انجام میدهند:

دکتر رُزا رضایی

دکتر رُزا رضایی

دکتر کاملیا فرمند

دکتر کاملیا فرمند

دکتر هومن هوشنگی

دکتر هومن هوشنگی

دکتر رویا ازقندی

دکتر رویا ازقندی

دکتر امیر علیزاده

دکتر امیر علیزاده


چرا بعد از کشیدن دندان نباید آب دهان را خالی کنیم؟


سلام الان سه روزه دندان کشیدم از درد دارم میمیرم البته گفتن ریشه خیلی بدی دارم تا کی این درد طبیعه؟؟


سلام وقت بخیر،من ۳ روز است ک دندان ۶ را کشیده ام الان خیلی درد داره لثه ام،چ چیزی مصرف بکنم دردشو کم کنه؟!


سلام من دو هفته پیش دندونم رو کشیدم دردش کم نشد و الان خیلی درد داره دندانم چی کار کنم؟


من ۴ روز پیش ۲ تا دندان بغل هم کشیدم .خیلی هم بد کشید.جای دندانها خیلی درد میکنه.داروی مسکن هم فایده نداره .چه کنم؟


سلام روزبخير. من جراحي دندان انجام دادم ميخواستم بدونم چقدر بعدش ميتونم نوشابه انرژي زا يا هايپ مصرف كنم؟


سلام وقت بخیر..من دندانپزشکی رفتم و دکتر گفته چند تا از دندانهایم را باید بکشم (ریشه ی آنها را) ولی تا الان اقدامی نکردم..میخواستم بدونم که اگه نکشم مشکلی برا مپیش میاد؟؟ من دیابت نوع اول را دارم


درود وقت بخیر من دندونمو حدودا سه هفته قبل کشیدم البته جراحی شد لثه م الان یه تیکه سخت و سفید وسط لثمه ک دکتر میگه استخون دندونه زبون ک میزنم انگار دندونه لثم ورم و دردم داره تظر شما لطفا؟


سلام سه هفته پیش جراحی دندان آسیاب داشتم هنوز به شدت درد ناک است


سلام دکتر من ۲۰ دقیقه ای میشه که دندونم رو کشیدم و احساس میکنم بیحسی رفته و درد خاصی دارم از چه داروهایی استفاده کنم؟


سلام وقتتون بخیر ببخشید بنده حدود ۱۰ روز پیش دنرون سمت چپ شماره ۶ رو کشیدم الان روی لثه و کنار دندون بغلی ی چیزی مثل گوشت ب وجود اومده اصلا درد نداره ولی دستش میزنم خون میاد ازش مشکلش چیه ؟امکانش هست راهنمایی بفرمایید ممنون میشم خیلی نگرانم


سلام وقت بخیر من دوشنبه دندون کشیدم که نهفته بود الان بعد چند روز هنوز درد دارم دهنم بوی بد میده لثه منم در داره چیکار کنم


من دوروز پیش دوتا دندونم پوسیده بود رو کشیدم جراحی شد و بخیه زدن حالا تورم و درد داره دهانم هم بد بو شده ایا طبیعیه یا نه باید به پزشک مراجعه کنم البته دوتاشم کنار هم بودن یکیش کاملا پوسیده بود فقط ریشه داشت اونیکیم شکسته بود یطرفش.


سلام من چند تا دندون نهفته دارم چه کار کنم آیا نیازی هست که دندان های نهفته ام را جراحی کنم


سلام وقتتون بخیر من دیشب دندونم کشیدم دارم چرک خشک کن استفاده میکنم میتونم عصر واکسن بزنم ؟


سلام خسته نباشيد من ديروز دندان عقلم و كه نهفته بود كشيدم امروز همون سمتي كه كشيدم صورتم ورم داره ولي درد ندارم ، ميخواستم بدونم اين طبيعي هست؟ لطفا من و راهنمايي كنيد


سلام من باید شنبه دوز دوم واکسن سینوفارم تزریق کنم الان دندون عقل نهفته که باید جراحی بشه درد میکنه، ممنون میشم راهنماییم کنید


سلام من دوز اول واکسن کررونا رو زدم الان دندون درد شدید دارم میتونم مسکنی چیزی بخورم سینوفارم زدم


سلام چندروزبعداز کشیدن دندان عقل هنوز درد شدید داره مسکن وچرک خشک کن هم اثری نداره ودرد بطور مداوم هست لطفاراهنمایی کنید


بعد از ده روز از دوز اول سینوفارممیشه برای دندون انتی بیوتیک مصرف کرد برای دوز بعدی مشکلی پیش نمیاد


سلام حدود یک هفته است که با درد دندان عقل سمت چپ و گلودرد مواجه شده ام با توجه به کرونا و وسواس از مراجعه به دندانپزشک میترسم و قصد دارم زودتر واکسن بزنم با توجه به این علایم میتونا واکسن زد ؟ برای درمان موقتی درد چه کاری باید انجام داد؟


من دیروز واکسن سینو فارم زدم.امروز دندونم ابسه کرد.می تونم انتی بروتیک مصرف کنم


سلام پس از کشیدن دندان عقل بالا لخته ژله ای مانند در دهانم ایجاد شده است باید چیکار کنم؟ ۲۴ساعت میگذره


باسلام بعد واکسن کرونا دندونی که ۱ هفته قبلش کشیده شده و به عصب رسیده درد گرفته چه کنیم


سلام. من 3 روزه که دندونمو کشیدم و جراحی شده، الان احساس میکنم که بخیه دندونم شل شده،در صورتی که بخیم جذبیه و احساس درد میکنم، آیا این طبیعیه؟؟


بنده دندونم داخل لثه است پوسیده یک روز واکسن زدم درد شدید دندان دارم میتوانم برم دندانم بکشم


من دندان 6 پایین رو کشیدم قبلا هم عصب کشی کردم ولی ضایعه داشت متخصص گفتن باید بکشیش نزدیک 12 روزه کشیدمش ولی جای کشیدن ترمیم نشده و سوراخه روزای اول لخته شد ولی الان فقط یه سوراخ که هنوز ترمیم نشده چه راهی هست


باوجوددندان دردوعفونت دندان میشه واکسن کروناتزریق کرد


سلام خسته نباشید من ۱۵ روز پیش واکسن سینو فارم تزریق کرده ام وبشدت دندان درد دارم که دندانم کشیدنی است آیا میتوان برای کشیدن دندانم اقدام نمایم با تشکر


من چهار روزه که واکسن زدم و دندون درد امانمو بریده یه کشیدنی دارم با یه عصب کشی ایا خطر داره انجام بدم از درد زده به چشم ورم کرده


چه مدت بعد از تزریق دز اول واکسن کرونا میتوان جهت کشیدن دندان ب داندان پزشکی مراجعه کرد؟ وسوال دیگه ایا بعد از تزریق واکسن کرونا میتوان برای گرفتن قالب دندان ب دانساز مراجعه کرد؟


سلام.مادره بنده۶۶ سالشونه دوز اول رو تزریق کردن و دو روزه دیگه باید دوزه دوم را تزریق کنند و دندانشون مشکل پیدا کرده و باید بکشند،آیا میتونن تزریق برای بیحسی انجام بدن؟


سلام خسته نباشید همسرم ۶ روز قبل دز اول واکسن کرونا سینوفارم زده امروز با مراجعه به دندان پزشکی دو تا از دندوناش کشیده آیا ضرر داره اصلا یادمون نبود واکسن خطری تهدیدش نمی کنه ؟


سلام من دندونم لق شده بعد درد نمیکنه ولی اذیتم میکنه خیلی زیاد میشه بگید چکار کنم


سلام. بنده مادرم 64 سال دارن و قرار روز چندروز دیگر دندان عقل خود را بکشند و این همزمان شده است با دوز اول واکس کرونا یا همزمانی این دو ممکن است مشکلی ایجاد کند؟ با تشکربا سلام دختر 10 ساله من دندان نیشش 3 ماهه افتاده اما جاش در نیومده حتی نیش هم نزده علت چیست ؟ باید پیگیری کنم آیا؟سلام من دندون پرشده داشتم که ازبین رفت.وفقط یه نصف ریز دندون اصلیم توریشه باقی موند که لق بود.ودکتر کشیدش ولثه روبخیه زد.دردخاصی رولثه ندارم ولی بعدگذشت دوروز ازکشیدن دندونم سردرد دارم که زیاد اذیتم نمیکنه ولی ازاردهندس‌.ایا طبیعیه


سلام دندون عقلم کیست داشت کشیدم برج8کشیدم تاالان دارم کپسول ومسکن میخورم درددارم سرددرد


اگر ۴از دندون فک پایین افتاده باشه باعث لاغری صورت میشود آیا؟؟


اگه ۴تا از دندون فک پایین افتاده باشه آیا باعث لاغری صورت میشه؟؟؟


سلام خانم دکتر من دندون عقل بالا سمت راست بیرون آمده که قسمت لثه روبه رو را زخم کرده حتما باید کشیده بشه ؟ و چیزی برا بهبود زخم هست یا نه


سلام خسته نباشید من در فک بالا ۵ دندان و در بک پایین ۶ دندان دارم حالا میخام برم و دندان بگذارم خیلی ها به من میگن این ۱۱ تا دندان هم بکش و مصنوعی بزار مصنوعی کامل خیلی بهتر از تیکه ایی هست نظر شما چیه؟


اگر حین کشیدن دندان یک بالا استخوان جلوی دندان همراه دندان خارج بشه آیا مشکلی پیش نمیاد یا نیاز به اقدام خاصی نداره ؟؟؟


سلام بیماری کلیوی یا نارسایی داشته باشه کشیدن دندان امپول بی حسی خطرناک یا خیر مشکلس پیش نمیاد بعد کشیدن دندان


سلام من دندون کشیدم واصلا دردش خوب نشده وخیلب درد دارم باید چکارکنم


سلام... من دندون عقلم نیاز به کشیدن دارد، آیادردداردیا بعداز بی حسی، هیچ دردی احساس نمی کنم؟


سلام.چه زمان میشه فهمید دندون عقل داره به شدت به فک آسیب وارد میکنه و وقت کشیدنشه؟


دخترخاله من 8سالش است و سه تا از دندان هایش هنوز حتی نیشم نزده یکی از دندان هاش یک سال درنیامده ودوتایه دیگه 5 ماه است باید چیکار کنن که دندانش دربیاد


با سلام و خسته نباشید من یه دندون عفونی داشتم که خون ریزی داشت و اونو کشیدم یک هفته زیر چونه و کلون درد گرفته چند ماه از این قضیه میگزره و هنوز درد دارم علت چیست


سلام من ۴ روزه دندانم کشیدم دندان شماره ۴ دو شبم خیلی خیلی درد میکنه و حفره دندان اصلا جم نشده رفتم پیش پزشکم امروز با سرنگ داخل حفره شستشو داد چی باید بکنم ک خوب بشه


سلام دو روزه دندان شماره ۴ بالا سمت راست که کشیدم خون ریزیش همون روز اول ت شد دردم نداشت ولی از روز دوم خیلی درد میکنه چی کنم


سلام ,دو دندان یک بالائی دخترم در سن شش سالگی چهارماه پیش کشیده شده ,یکی درآمده از دیگری خبری نیست ,نگرانیم لطفا راهنمایی بفرمایید


سلام من باید دندان عقلم را جراحی کنم و پریود هم هستم مشکلی دارد


سلام وقت بخیر من دیشب یکی از دوندونامو کشیدم ولی هنوز یکم خون ریزی داره، طبیعی هست؟چیکار باید انجام بدم


با عرض سلام و ادب ]قای دکتر دندان عقل من التهاب کرده وقتی چیزی می خورم درد می کنه و هنگام مسواک زدن حس می کنم بوی عفونت می ده کنارشم یک ذره شکسته از ترس کرونا نمی تونم به دندانپزشک مراجعه کنم لطفا بنده را راهنمایی فرمایید ممنون


بعد از کشیدن دندان باید چه کارهایی انجام بدهیم؟


آیا همیشه باید دندان عقلمون را بکشیم؟

نظرات کاربران

میرفتاح

7 بهمن 1400
جراحی دندان هم با لیزر انجام میشه؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بله اما کشیدن دندان با لیزر انجام نمیشود و تنهای در بی حسی و کاهش درد، عفونت و عوارض بعد از جراحی دندان لیزر استفاده میشود.
 در بی حسی با لیزر محل تزریق آمپول بی حسی و اطراف آن را توسط اشعه های کم توان لیزر بی حس می‌کنند، و در این مرحله فرد هیچ گونه درد و یا سوزشی را احساس نمیکند و تنها ناحیه تحت درمان بی حس می‌شود، و در نهایت فرد هنگام تزریق آمپول بی حسی دردی را احساس نمی‌کند.
یکی دیگر از بهترین مزایای استفاده از لیزر کمک به کاهش درد پس از  جراحی دندان می‌باشد، و با تاباندن اشعه های کم توان لیزر به ناحیه تحت درمان در کاهش درد، تورم، عفونت و عوارض بعد از درمان کمک می‌کنند.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن