در واتساپ به ما ملحق شوید

یکی از مهمترین درمانهای دندانپزشکی امروزه ایمپلنت میباشد که بهترین روش برای جایگزین کردن دندانهای از دست رفته است. ایمپلنت به هر جسم خارجی گفته میشود که در بدن انسان کار گذاشته شود. ایمپلنت از سه جزء پایه - اباتمنت - تاج تشکیل می شود.

پایه

 پایه یک پیچ تیتانیومی است که در داخل استخوان فک در زیر لثه جایگذاری میشود تا روکش دندان را درجای خود ثابت نگه دارد. لازم به ذکر است جنس ایمپلنت دندان در تعیین هزینه درمان نقش مهمی دارد.
پس از اینکه پایه ایمپلنت در استخوان قرار داده شد و به آن جوش خورد مانند ریشه برای تاج دندان جدیدی که قرار است جایگزین دندان از دست رفته شود، عمل میکند. در نهایت تاج دندان که مانند یک دندان طبیعی به نظر میرسد به همراه اباتمنت روی پیچ قرار می گیرند.
برای موفقیت آمیز بودن جراحی ایمپلنت دندان، باید به مقدار کافی استخوان در فک وجود داشته باشد. استخوان باید به اندازه کافی قوی باشد تا بتواند پایه را نگه دارد. در صورتی که تراکم استخوان کمتر از حد لازم باشد، میتوان بوسیله روشی که به آن پیوند استخوان میگویند، به اضافه کردن و تقویت استخوان دندان اقدام نمود.

اجزای ایمپلنت دندان
اجزای ایمپلنت دندان

اباتمنت

پس از قرار گرفتن پایه نوبت به اباتمنت می رسد. اباتمنت از جنس تیتانیوم طلا یا پرسلن (چینی) بوده که بر روی پایه قرار می گیرد و بوسیله پیچ به آن متصل میشود. این قسمت پایه را به تاج متصل میکند

تاج

همانطور که در تصاویر دیده می شود تاج، قسمت بالایی ایمپلنت است که ظاهر آن شبیه به دندان طبیعی است.
اجزای-ایمپلنت.jpg
اجزای ایمپلنت: تاج دندان + اباتمنت + پیچ یا پایه

مراحل ایمپلنت دندان

زمان مورد نیاز برای تکمیل درمان به عوامل زیادی بستگی دارد. کمترین زمان برای تکمیل دوره درمان در فک پائین تقریبا 5 ماه و در فک بالا تقریبا 6 ماه است که شامل جراحی ها و قرار دادن تاج دائمی میباشد. لازم به ذکر است این پروسه میتواند یکسال یا بیشتر نیز طول بکشد. به ویژه اگر در ابتدا نیاز به ساخت باشد.
پس از بی حسی موضعی، لثه شکافته می شود و استخوان فک نمایان می گردد. پس از آن استخوان علامتگذاری شده و دندانپزشک با دریل ظریف اقدام به سوراخ کردن استخوان برای قرار دادن پیچ ایمپلنت می نماید. سوراخ کردن استخوان کاری بسیار دقیق است و در چند مرحله انجام میشود.
افرادی که دچار تحلیل لثه و یا پوکی استخوان میباشند نیاز به پیوند استخوان جهت قوی سازی استخوان دارند.


ایمپلنت یک روزه
در جریان ایمپلنت یک روزه 48 ساعت پس از جراحی میتوان روکش نهایی روی ایمپلنت (پروتز ایمپلنت) را تحویل داد. کلینیک دندانپزشکی دریای نور با کادری مجرب و متخصص امکان کاشت دندان یک روزه را فراهم کرده است. دندانپزشکی دریای نور دارای لابراتوار دندانسازی اختصاصی میباشد که میتوان صفر تا 100 درمان ایمپلنت را در این مرکز انجام داد.
در ایمپلنت یک روزه تعداد دفعات مراجعه بیمار به میزان قابل توجهی کاهش می یابد. برای انجام این درمان تصاویر CVCT مورد نیاز است تا وضعیت استخوان در وضعیت بی دندانی مشخص شود. پس از بررسی های لازم توسط متخصص ، فیکسچر در داخل فک قرار داده می شود. در پایان جراحی نیاز به بخیه نمی باشد و میزان خونریزی بسیار اندک و کم است.
در جراحی ایمپلنت یک روزه تا مدت چند روز نباید به ایمپلنت کاشته شده فشار وارد شود. تا پایه در استخوان فک جوش بخورد.


مزایای ایمپلنت چیست؟

از آنجا که با از دست دادن دندانها به راحتی نمیشود خندید و با پروتز های متحرک به راحتی نمیشود جوید، اعتماد به نفستان کم میشود و از غذا خوردن لذت نمی‌برید. تکنولوژی رو به رشد دندانپزشکی راهی برای رهایی از این مشکل فراهم کرده است. ایمپلنت یا کاشت دندان دارای هیچ یک از این مشکلات نیست و ثابت و طبیعی میباشد و همچنین زیبا و بسیار راحت است. به این دلایل ایمپلنت جایگزینی مناسب برای پروتزهای متحرک است.
بطور خلاصه بدنبال از دست دادن دندانها و برای برگردادندن زیبایی با یک عمل ساده بر روی استخوان فک شما یک جا برای گذاشتن ریشه مصنوعی باز خواهد شد. این ریشه به شکل پیچ و از جنس عنصر تیتانیوم با تکنولوژی بسیار پیشرفته ساخته میشود.

پیچ-تیتانیومی-ایمپلنت.jpg
قرار گرفتن پیچ تیتانیوم در لثه

اولین بار ایمپلنت برای جلوگیری از پوکی استخوان مورد استفاده قرار گرفته شده بود. معمولا استخوان دندان کشیده شده تحلیل می رود. اگر در زمانی که دندان را می کشیم جایش ایمپلنت بگذاریم هیچ آسیبی به استخوان وارد نمیشود و مانع تحلیل آن میشویم. برای حفظ استخوان محل کشیده شده هیچ انتخاب دیگری وجود ندارد. یکی از مزیت های ایمپلنت اینست که به دندانهای کناری آسیب وارد نمیشود. در کل درباره مزایای ایمپلنت میتوان به موارد زیر اضافه کرد:
  1. بهبود ظاهر دندانهای شما
  2. نتیجه گیری سریع
  3. شباهت زیاد ایمپلنت دندان به دندانهای طبیعی شما و در نتیجه افزایش اعتماد به نفس
  4. عدم نیاز به برداشتن و جایگذاری دوباره (مثل پروتز) و نظافت آسان و معمولی مثل سایر دندانها


عمر ایمپلنت چقدر و به چه عواملی وابسته است

به یاد داشته باشید که سلامت عمومی بیمار و مراقبت از ایمپلنتها یعنی تمیز کردن آنها، فاکتور بسیار مهمی محسوب می شود. کسانی که بهداشت دهان را رعایت میکنند و مرتبا از مسواک و نخ دندان استفاده میکنند، تقریبا میتوانند مطمئن باشند که ایمپلنت دندانشان تا آخر عمر دوام می‌آورد و همچنین مواردی هست که بهتر است بعد از جراحی رعایت شوند که خواندن آن را به شما پیشنهاد می کنیم. (لینک زیر)

آیا همه میتوانند از ایمپلنت دندان استفاده کنند؟

خیر. انجام این درمان منوط به سلامتی عمومی فرد و سلامتی دهان و دندانهاست. مواردی که ایمپلنت امکان‌پذیر نیست عبارتند از:
1. دیابت کنترل نشده
2. مصرف بیش از حد الکل و سیگار
3. عدم رسیدگی به بهداشت دهان و دندان
4. بارداری
5. بیماری ها و ناراحتی های خونی مثل هموفیلی
6. بیماران تحت درمان با کورتون 
7. افراد دارای پوکی استخوان
8. افرادی که عادت به ساییدن دندانها (دندان قروچه) دارند، احتمال شکست ایمپلنت دندان در این افراد زیاد است.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای ایمپلنت


مواردی که پس از درمان ایمپلنت باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

تخفیف ایمپلنت

تخفیف ایمپلنت

نسیم چرکس

دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

نسیم چرکس

قیمت ایمپلنت چقدر است

قیمت ایمپلنت چقدر است

خانم احمدی

استفاده از ایمپلنت به عنوان پایه دندان مصنوعی


رضایت بیمار از درمان ایمپلنت

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان ایمپلنت را انجام میدهند:

دکتر هومن هوشنگی

دکتر هومن هوشنگی

دکتر حسین تقوی

دکتر حسین تقوی


آیا ایمپلنت دندان میتواند عوارض ایجاد کند؟


آیا میشه با دندان ایمپلنت چیزهای سفت مثل آجیل بخوریم؟


بعد از درمان ایمپلنت از چه دهان شویه ای استفاده کنیم؟


ایمپلنت‌ها چه وظیفه‌ای بر عهده دارند؟


مزیت استفاده از ایمپلنت در مقایسه با شیوه‌های قدیمی چیست؟


درمان ایمپلنت چقدر طول می‌کشد؟ آیا در طول این مدت من باید بی‌دندان باشم؟


آیا گذاشتن ایمپلنت، دردناک است؟ چقدر طول می‌کشد؟


آیا من برای گذاشتن ایمپلنت، مسن هستم؟


آیا نگهداری و مراقبت از ایمپلنت مشکل است؟


آیا ایمپلنت دندانی می‌تواند به سلامت بدنی من کمک کند؟


سلام خسته نباشید. من ۱ماه پیش ایمپلنت کردم، پایه ایمپلنت رو قرار دادن فعلا، امروز متوجه شدم پایه تیتانیومی لغ هستش و تکون میخوره! آیا مشکلی هست یا طبیعیه ؟ ممنون


فک پایین رادارم ایمپلنت میکنم پایه چهار عدد گذاشته شده انتهای فک باید ترمیم استخوان شود تاامکان گذاشتن دوعدد دیگر مقدور شود آیامیتوان بجای عمل جراحی فک پایین ترکیبی از ایپلنت ووعقب فک پروتز باشد


با گذشت دوماه یا 3 ماه برای پیچ ایمپلنت ممکنه با لثه جوش نخوره و اذیت کنه. دندان 1 هست و زیبایی چیکارکنم به نظرتون


سلام من دیروز دندان 1 رو کشیدم و میخوام ایمپلنت کنم. لثه من عفونی هست. میخواستم ببینم چیکار کنم تا زودتر ایمپلنت کنم و مشکل پیش نیاد


سلام.من مرکزی قصد دارم ایمپلنت بگذارم.در مشاوره‌ای که داشتم گفتند ابتدا روکش دائم رو با چسب موقت میچسبانند.گفتند هر وقت کنده‌شد (حتی چند سال بعد)چسب دائم میزنیم.آیا این روش شما هم هست و چه زمان شما چسب دائم استفاده میکنید؟


با سلام ببخشید من دندان شش پایین عفونت کرده و باید کشیده بشه سوالم این است که چون کیست عفونی دارد بلافاصله می شود ایمپلنت کرد یا باید صبر کرد؟اگر مدت به دندان بخورد برای ایمپلنت شدن سخت نمی شود؟


سلام دکترجان بعد از عمل ایمپلنت من مدتی حدودا دو هفته گاهی روزها قسمتی از لبم حالت گزگز یا خواب رفتگی پیدا کرده ،آیا این طبیعی هست و چندروز طول میکشد تا برطرف شود. ممنون


سلام آقای دکتر . شما حدود دو ماه پیش دندان پنج بالا مرحله اول ایمپلنت را انجام داده اید . الان درد فک و آرواره سمت چپ دارم علت چیست ؟


سلام خسته نباشی من چندسال است که چندتا دندان ها را کشیدم و مصنوعی گذاشتم حالا فکم کج شده میخام اونارو ایمپلنت کنم خاستم بدونم مشکل نداره اخه لثم صاف شده


باعرض سلام خسته نباشید .میخواستم بپرسم ایمپلنت دوره درمانیش چقدر طول میکشد ..وقیمت هر دندان چقدر است


باعرض سلام خسته نباشید .میخواستم بپرسم ایمپلنت دوره درمانیش چقدر طول میکشد ..وقیمت هر دندان چقدر است


هزینه ایمپلنت چه قدر است؟


چه نوع چسبی برای روکش ایمپلنت استفاده می کنیم ؟


پروسه ی ایمپلنت چند مرحله ای هست ؟


قیمت ایمپلنت چقدر است؟


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran