×

جراحی لثه

گروه درمانهای جراحی لثهجراحی لثه تحلیل رفته

لثه دندان با استقامت زیاد موجب کنار هم قرار گرفتن دندان ها میشود. و در واقع رنگ صورتی لثه و عدم وجود هر گونه ناهمواری در لثه از نشانه های لثه ی سالم است. گاهی بنا به شرایط دندان ها هنگام روکش دندان و یا در صورت ابتلا یه بیماری های لثه، از جمله عفونت لثه یا پریودنتیت متخصص اقدام به جراحی لثه میکند. این جراحی معمولا تحت عنوان عمل پریودنتال نیز شناخته میشود. 
gum surgery.jpg

دلایل ایجاد بیماری های لثه

بیماری های لثه ای خود به خود ایجاد نمی شوند؛ بلکه عوامل مختلفی باعث ایجاد این عارضه میگردد. از جمله:

بیماری های ژنتیکی 

بعضی از افراد از لحاظ ژنتیکی و یا به دلیل مشکلات مادر زادی مستعد بیماری های لثه ای هستند به طور مثال، عده ای به طور مادر زادی لثه ای نرم و ضعیف دارند

تاثیر بیماری های دیگر

گاهی اوقات بیماری هایی مثل ایدز، سرطان، دیابت و سایر موارد، بر روی دندان ها و در نهایت لثه تاثیر گذار هستند. و باعث اختلال در سیستم ایمنی بدن میگردد.

دخانیات

استفاده ی مکرر از دخانیات از جمله سیگار، قلیان و ... به مرور زمان سبب پوسیدگی دندان ها می شوند. علاوه بر این باعث التهاب و عفونت لثه و تغیر رنگ لثه ها نیز میشود.
*با استفاده از اشعه های کم توان لیزر بدون درد و عوارض میتوان لثه های تغیر رنگ یافته را درمان کرد.

مصرف دارو 

مصرف برخی دارو ها مانند مصرف قرص ضد بارداری، داروهای ضد صرع و مواردی از این قبیل می تواند موجب التهاب بافت لثه ای گردد، و.باعث می شوند ترشح بزاق دهان کم شده و بافت های لثه دچار اختلال می گردند.

عدم زدن مسواک به طرز صحیح

بین لبه ی لثه و دندان ها فضایی خالی وجود دارد که مواد غذایی این فضا جمع می شوند. چنانچه دندان ها به درستی تمیز نشود موجب جرم و التهاب در آن ناحیه میگردد. و گاهی اوقات جرم ایجاد شده بر روی دندان به مرور زمان باعث عفونت و التهاب در لثه می شود.
gum surgery3.jpg

علت جراحی لثه

 • ترمیم استخوان فک و بافت های آسیب دیده مرتبط با لثه
 • جلوگیری از دست دادن دندان ها یا هنگامی که یکی از دیواره های دندان میشکند و نیاز به پر کردن دارد
 • کاهش فاصله بین دندان ها، که با نام مثلث سیاه شناخته می شود و از نظر زیبایی نیاز به اصلاح دارد
 • تغییر شکل استخوان فک برای کاهش رشد باکتری ها در آن و افزایش سلامت استخوان
 • حذف باکتری ها و عفونت ها که باعث ایجاد تورم و عفونت در لثه ها میباشد
 • در برخی موارد علت انجام جراحی لثه زیباسازی و لیفت لثه می باشد.
 • جراحی ترمیمی لثه ها برای پوشش ریشه دندان ها نیز کاربرد دارد
 • درمان بیماریهایی مثل، گینوییت و پریودنتیت که نیازمند عمل جراحی لثه هستند.

گینوییت چیست؟

گینوییت نوع خفیفی از بیماری لثه و مرحله اولیه بیماری لثه است و روی بافت های اطراف دندان بوجود می آید، که منجر به قرمزی لثه، تورم و خونریزی آن شود. که ناشی از :
 • عدم رعایت بهداشت دهان، دندان و لثه است
 • تغییرات هورمونی
 • بیماری
 • سیگار کشیدن
 • مصرف داروهای خاص
 • ژنتیک
و چنانچه درمان لازم انجام نشود، بیماری گینویت منجر به پریودنتیت میگردد.توجه داشته باشید که گینوییت اغلب بدون درد است، بنابراین اگر شما علائم یا نشانه های خاصی را تشخیص دادید، با دندانپزشک خود مشورت کنید.

پریودنتیت چیست؟

پریودنتیت نیز نوعی شدیدتر و پیشرفته تر از بیماری لثه است که لثه دچار التهاب مزمن میگردد و در نهایت با پیشرفت پریودنتیت، منجر به التهاب و عفونت بافت لثه میگردد. و ممکن است به استخوان و بافت های اطراف لثه هم سرایت کند. ودر نهایت منجربه از دست دادن دندان میگردد.
علائم و نشانه های بروز پریودنتینت:
 • درد مدام
 • خونریزی لثه 
 • بوی بد دهان
 • لقی لثه
 • تحلیل لثه

Periodontitis.jpg

Full Text.png

انواع جراحی لثه:

 • جراحی فلپ لثه 
 • جراحی خارج کردن کیست عفونی از لثه.
 • جراحی افزایش طول تاج.
 • جراحی پریودنتال.
 • جراحی لیفت یا کانتورینگ لثه.
 • عمل پیوند استخوان
 • جراحی ایپیکو
 • جراحی لثه، برای بازسازی بافت لثه
 • جراحی پیوند لثه

جراحی فلپ لثه:

هنگامی که التهاب و عفونت در لثه افزایش یابد، پاکت به وجود می آید و به زیر خط لثه سرایت میکند.
هنگامی که عمق پاکت بیش از 5 میلی متر باشد ، طبق تجویز متخصص لثه جراحی فلپ لثه انجام میشود. این عمل جراحی لثه، شامل بلند کردن بافت لثه از دندان ها برای از بین بردن عفونت است. بعد از اینکه جراح ناحیه را تمیز کرده عفونت را خارج کرد، لثه را به جای خود بازمیگرداند. و بخیه زده میشود. 

جراحی خارج کردن کیست عفونی از لثه.

چنانچه در کنار لثه و یا دندان کیست عفونی وجود داشته باشد، با یک عکس رادیو گرافی و تشخیص متخصص، توسط ایشان این کیست خارج میشود. و باید بررسی شود که عفونت به سایر نقاط دهان، دندان و لثه آسیبی وارد نکرده باشد.

gum surgery2.jpg


جراحی لثه برای افزایش تاج دندان

این نوع از جراحی لثه جهت کوتاهی لثه و افزایش تاج دندان ها جهت کار های زیبایی مانند لمینیت و کامپوزیت و هنگامی که قد تاج دندان با سایر دندان ها در یک اندازه نمی باشد. دندان پزشک مقداری از بافت لثه را حذف می کند و به تاج دندان می افزاید تا دندان ها در یک راستا قرار بگیرند. این جراحی بیشتر برای افرادی که لبخند لثه ای دارند، استفاده میگردد.

جراحی پریودنتال

چنانچه پوسیدگی دندان درمان نشود و جرم های دندان توسط درمان جرم گیری بر طرف نگردد، موجب ایجاد آسیب به لثه و در نهایت نیاز به جراحی پریودنتال میباشد. در این جراحی علاوه بر رفع عفونت لثه باید صدمات وارد شده بر استخوان و ریشه ی دندان نیز رفع شود.

جراحی لیفت یا کانتورینگ لثه.

این نوع جراحی جهت زیبایی دندان ها و لثه ها استفاده میگردد. افرادی که به دنبال لبخندی جذاب و تاثیر گذار هستند از لیفت لثه و یا کانتورینگ استفاده می کنند. در این جراحی دندان پزشک با استفاده از یک چاقوی مخصوص و یا لیزر، لثه را برش می دهد تا طول دندان ها بیشتر به نظر بیاید.

gum surgery1.jpg

عمل پیوند استخوان

هنگامی که به دلیل عفونت علاوه بر ریشه و عصب دندان، استخوان اطراف بافت دندان نیز دچار آسیب شده باشد، نیاز به جراحی پیوند استخوان میباشد. 

جراحی اپیکو

در موارد نادری ممکن است بعد از درمان ریشه (عصب کشی)، عفونت و التهاب در ناحیه تحت درمان باقی مانده باشد، در این شرایط از جراحی اپیکو استفاده میشود و محل عفونت والتهاب با عکس رادیو گرافی مشخص شده و سپس توسط متخصص بقایای عفونت و التهاب برداشته می شود.

جراحی پیوند لثه

در حالت نرمال باید خط بین لثه و دندان ها نه خیلی پایین و نه خیلی بالا باشد. اما گاها در برخی افراد این حالت به صورت غیر طبیعی و غیر معمول رخ میدهد. برای اینکه خط لثه را به شکل طبیعی خود برگردانیم نیازمند انجام جراحی لثه هستیم.
در حالتی که خط لثه بیش از حد پایین باشد، بافت لثه کاهش یافته ولیفت لثه انجام میشود. اما زمانی که خط لثه بالا باشد ، پیوند لثه جهت پایین اوردن لثه انجام میشود. و بافت لثه کاهش مییابد.طی جراحی پیوند لثه، جراح به طور معمول بافتی را از یک قسمت بدن جدا می كند و مجدداً آن را به ناحیه ای كه لثه پایین است پیوند میزند. این بافت اغلب از کام یا سقف دهان برداشته میشود که از لحاظ جنس و نوع عملکرد مشابه بافت لثه است.

مراحل جراحی لثه:

قبل از انجام هرگونه درمان بر روی دندان، گرفتن عکس رادیوگرافی لازم و ضروری است. پزشک از روی عکس دندان ها محل عفونت را مشخص می کند و بسته به نوع عفونت و شرایط دندان و لثه، فرآیند جراحی لثه آغاز می گردد.
 1. بر اساس نوع جراحی لثه، مراحل بیهوشی یا بی حسی موضعی انجام می‌شود.
 2. بعد از ایجاد برش های کوچک در امتداد خط لثه و محل عفونت ، دندانپزشک لثه ها را از دندان بلند می کند، جهت بهتر دیدن ریشه های دندان و پاکسازی هر گونه ضایعه و یا عفونت، پلاک یا عفونت هی موجود را از بین برده و تمیز کند.
 3. پس از پاکسازی عمقی متخصص می تواند روشهای دیگری مانند تغییر شکل لثه، بازسازی استخوان یا سایر روشهای برنامه ریزی شده را انجام دهد.
 4. سپس ناحیه تحت درمان جهت جلوگیری از خونریزی توسط متخصص بخیه زده میشود و بنا بر شرایط بیمار 7 تا 10 روز بعد از جراحی بخیه ها توسط دندان پزشک باز میگردد.


جراحی لثه با لیزر:

استفاده از لیزر قبل، بعد و هنگام جراحی باعث کاهش درد، عفونت و عوارض بعد از جراحی میگردد.
 در بی حسی با لیزر محل تزریق آمپول بی حسی و اطراف آن را توسط اشعه های کم توان لیزر بی حس می‌کنند، و در این مرحله فرد هیچ گونه درد و یا سوزشی را احساس نمیکند و تنها ناحیه تحت درمان بی حس می‌شود، و در نهایت فرد هنگام تزریق آمپول بی حسی دردی را احساس نمی‌کند.
علاوه بر این برای برداشتن بافت آسیب دیده و تمیز کردن لثه از باکتری ها نیز استفاده میشود. و ناحیه تحت درمان به صورت کامل پاکسازی شده و عفونت و التهاب بر طرف میگردد.
یکی دیگر از بهترین مزایای استفاده از لیزر کمک به کاهش درد پس از جراحی می‌باشد، و با تاباندن اشعه های کم توان لیزر به ناحیه تحت درمان در کاهش درد، تورم، عفونت و عوارض بعد از درمان کمک می‌کنند.

لیفت لثه با لیزر:

در برخی افراد بنا به دلایلی مانند ژنتیک و التهاب، بافت لثه به مقدار قابل توجهی روی سطح دندان را می‌پوشاند و علاوه بر زیبایی، می‌تواند برای سلامت دهان و دندان در آینده مشکلاتی ایجاد کند.
زمانی که بافت لثه به صورت غیرطبیعی و بیش از حد روی دندان را می‌پوشاند. به این لبخند اصطلاحاً لبخند لثه‌ای گفته می‌شود و اصلاح این لبخند یکی از اهداف جراحی زیبایی لثه است. در این جراحی دندان پزشک با استفاده از یک چاقوی مخصوص و یا لیزر، لثه را برش می دهد تا طول دندان ها بیشتر به نظر بیاید.

دستگاه-لیزر-کلینیک-دریای-نور.jpg

Full Text (Contact) 3.png

بعد از جراحی لثه:

یک تا دوهفته بعد از جراحی لثه بسته به شرایط لثه و شرایط هر فرد و نوع جراحی لثه ای که انجام شده است فرد باید به متخصص مراجعه نماید، تا نتایج درمان بررسی گردد.طی این مدت دوران نقاهت افراد متفاوت خواهد بود اما میتوانید جهت کاهش درد از مسکن و آنتی بیوتیک تحت نظر متخصص استفاده نمایید. علاوه بر این استفاده از لیزر در کاهش درد بعد از جراحی نیز بسیار موثر خواهد بود.

متخصص پریودنتیست:

یکی از مهم ترین رکن های جراحی لثه انتخاب متخصص پریو یا لثه میباشد. چرا که جراحی لثه جزو درمان های حساس دندان پزشکی بود و متخصص پریودنتیست پس از دوره عمومی دندانپزشکی، 3 تا 4 سال دیگر به صورت حرفه‌ای و تخصصی آموزش‌های لازم جهت تشخیص، پیشگیری و درمان مشکلات لثه را پشت سر می‌گذراند.و با شناخت کامل آناتومی فک و دهان و لثه ها بدون عوارض جراحی انجام میشود.

دکتر-مهرنوش-رضوان.jpg

دکتر مهرنوش رضوان متخصص جراحی لثه

دکتر-شهرزاد-شاه-بیگ.jpg

دکتر شهرزاد شاه بیگ متخصص جراحی لثه

هزینه جراحی لثه:

یکی از فاکتورهای مهم و تاثیر گذار در برآورد هزینه جراحی لثه، جراحی توسط متخصص است، چراکه دندان پزشک متخصص با توجه به تکنیک های خاص که برای شرایط پیچده و دندان های پیچیده به کار میگیرد، هزینه بیشتری نسبت به دندان پزشک عمومی دریافت میکند.

Button.png
لینک های مرتبط:
  

مطالب مرتبط

گروه درمانهای جراحی لثه


مواردی که پس از درمان جراحی لثه باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

ترس از جراحی دندان عقل

ترس از جراحی دندان عقل


علت درد دندان کشیده شده

علت درد دندان کشیده شده


بخش های تخصصی کلینیک دندان پزشکی دریای نور

بخش های تخصصی کلینیک دندان پزشکی دریای نور


دندان قروچه چیست ؟

دندان قروچه چیست ؟


کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان جراحی لثه را انجام میدهند:

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر شهرزاد شاه بیگ

دکتر شهرزاد شاه بیگ


با سلام و خسته نباشید من تحلیل لثه دارم یک بار هم پیوند لثه انجام داده که موفق نبود چه کار باید انجام دهم


سلام لثه ابسه کرده میتوانم دزدوم واکسن بزنم لطفا راهنایی کنید


سلام خسته نباشید .بعضی وقت ها لثه‌هام قرمز و ملتهب میشه و بعضی وقت ها التهاب از بین میره.زمانی که بیمار بشم یا پریود که میشم لثه هام ملتهب میشه . دوز اول واکسن کرونا رو بایدبزنم میخواستم بدونم مشکلی نداره که واکسن رو بزنم


سلام من دو هفته ى پيش جراحى لثه داشتم براى ايمپلنت الان بخيه لثه رو كشيدم ميتونم واكسن بزنم تداخل نداره خطرناك نيست براي سلامتيم سركننده با واكسن خطرناك نيست؟


دهروزه واکسن سینوفارم زدم.لثه هام عفونت کردن.ایا در میشود انتی بیوتیک مصرف کرد؟


اگر لثه.ابسه کند چه انتی بیوتیک بخوریم ابیه درمان می شود


سلام من لثه درد شدید دارم و 3 روزه واکسن سینوفارم زدم . لثه دردم هم فقط با پروفن خوردن اروم میشه میتونم بخورم ؟؟ و اینکه میتونم قطره دنتول بریزم روش اشکال نداره ؟


سلام من دندان عفونت کرده و آموکسی سیلین مصرف میکنم آیا میتوانم برم و واکسن کرونا بزنم یا باید صبر کنم تا مصرفم تمام شود؟یا بعد از چند روز قطع مصرف آموکسی سیلین به انجام واکسن اقدام کنم ممنون


ایا بعد از واکسیناسیون کرونا میتوان برای جراحی دندان و امپانت مراجعه کرد


سلام من بعدزدن واکسن سینوفارم دندونم شکست ازداخل لثه میتونم دندونموبکشم ممنون


سلام ببخشید کسی که کیست عفونی لثه داره واکسن کرونا رو میتونه بزنه؟ مشکلی پیش نمیاد؟


با سلام آیا میتوانم بعد از تزریق واکسن کرونا جراحی لثه انجام بدم؟


لثه بین دو دندان آسیاب سمت چپ پایین دهانم کمی‌ خورده شده و از بین رفته است و موقع غذا خوردن غذا بین این دو دندان میرود و شدیدا مرا اذیت می‌‌کند چه دارو و پمادی برای ترمیم این لثه در داروخانه‌ها وجود دارد؟


سلام جناب دکتر . توی یه مطب دندان پزشکی که برای رفع مشکل دندونهام رفته بودم دکتر چند بار در مورد عملی به نام دیستال وج صحبت میکرد هر چند سوال هم کردم آخرش متوجه نشدم یعنی چی و چکار میخواد بکنه . ممنون میشم برام توضیح بدید که دیستال وج چی هست ؟ متشکرم


سلام وقت بخیر.ببخشید من چند مدتی هست خون ریزی لثه دارم بعضی موقع ها هست چند ماه خون ریزی نداره بعدش میبنی دوباره شروع میشه بعدش هر وقت شیرینی میخورم اینجوری میشه فقط فک بالام هستش و دوتا دندون اینجوری خون ریزی میکنه توروخدا کمک کنید


سلام . دوماه پیش دندون 6 م رو کشیدم اما جاش خوب نمی شد بعدا عفونت کرد کارم به جراحی لثه رسید. ایا خوردن داروی پوکی استخوان می تونه در این مورد مشکل ساز شده باشه؟ دارویی مثل زاویترول


سلام روزتون بخیر لثه هام ورم کردن وقرمزشدن وبعضی وقتا دچار خونریزی میشه به خاطر کرونا میترسم برم دکتر لطفا راهنماییم کنید ممنونم.


سلام من ١١ سال دارم و الان لثه ام ابسه زده و اون عفونت کرده الان باید چه کار کنم؟و اینکه می تونم با روش های خانگی ان را درمان کنم؟


سلام وقت بخیر ایا برای مشاوره لثه نیاز به عکس دندان هست؟


سلام به علت شیوع ویروس کرونا یکسال اقدام به جرم گیری دندان نکردم و همین خاطر باعث تحلیل لثه شد با این حساب چه روشی پیشنهاد میکنید،لیفت یا جراحی لثه(پیوند بافت سقف دهان به لثه) ممنون


سلام فرق لیفت لثه با روش پیوند لثه چیه و کدوم بهتره با تشکر


سلام من فک پایینم سمت راست دو ندان اخر بین این دو دندان یک گوشت یا لثه بیرون امده و خیلی درد می کنه و نمی توانم درد ان را تحمل کنم و جز ریختن‌ ژلفن رو ی رندانم ان را آرم نمی کند


سلام خسته نباشید ۳و۴ ماهی هست بد بوی دهان دارم به خاطره کرونا هم نمبشه بیرون رفت نمیدونم چیکارکنم مسواک هم میزنم حتی تو اینترنت نوشته بود قرص متر نیدازل بخورید خوردم ولی افاق نکرد نمیدونم چیکار کنم لطفا کمکم کنید


سلام اقای دکتر خسته نباشید بیش از ۵ سال ورم لثه دارم همرا با خونریزی و درد اگه راه حل خانگی دارد ک مطرح کنید اگه صلاح میدونید مراجعه کنم مطب شما


آقای دکتر سلام. من مشکل لبخند لثه ای دارم. که چندین متخصص برای رفع مشکل پیشنهاد جراحی فک را دادن. می خواستم بپرسم رنج قیمت جراحی فک توسط شما چقدر است. کمترین و بیشترین قیمت. ممنونم.


بعد از جراحی لثه چه مدت طول می کشد که بتوانیم روکش انجام دهیم؟

نظرات کاربران

نیما

22 خرداد 1401
من لثه هام به خاطر مصرف سیگار تیره شده میتونم با لیزر درمانش کنم؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، ابتدا باید علت تیرگی لثه های شما مشخص گردد، در صورت نبود عارضه و علل دیگری، میتوان با تابندن اشعه های کم توان لیزر به ناحیه مورد تیرگی لثه را از بین برده و در طی درمان به دلیل سطحی بودن و کم توان بودن اشعه های لیزر درد و عارضه ای برای فرد ایجاد نمیشود.


نیما

22 خرداد 1401
عالی ممنون

خانم اکبری

9 شهریور 1401
من پنج سال قبل روی یک چهارم فک جراحی لثه انجام دادم که تجربه ای بسیار دردناک و سخت بود. به طور کلی از نظر ژنتیکی لثه های حساسی دارم و همیشه هنگام مسواک زدن کمی درد و خونریزی را تجربه می کنم. اما اخیرا در همان قسمت که قبلا جراحی شده بود تورم و سستی لثه دارم و حتی سه تا از دندان هایم در همان ناحیه کمی حالت لق پیدا کرده اند. بار آخری که برای چکاپ به دندانپزشک عمومی مراجعه کردم گفتند که احتمالا استخوان فک در این ناحیه تحلیل رفته است. اکنون بسیار نگران دندان های این بخش هستم ولی به خاطر ترس از درد جراحی لثه در مراجعه به متخصص تعلل می کنم. آیا متخصصان شما می توانند جهت حفظ دندان هایم کمکم کنند؟ آیا می توان روی همان ناحیه جراحی لثه ی مجدد انجام داد؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بله این امکان وجود دارد که با جراحی لثه و یا در صورت نیاز با پیوند استخوان از تحلیل استخوان و لثه جلوگیری کرده و دندان های شما حفظ گردد. تشخیص نوع درمان  و اینکه تا چه حد با جراحی لثه می توان سلامت لثه و دندان ها را حفظ کرد به نظر متخصص جراحی لثه بستگی دارد. برای جلوگیری و یا درمان تحلیل استخوان نیز طبق نظر متخصصص جراحی فک و صورت و شرایط استخوان فک شما، از درمان پیوند استخوان استفاده می گردد. جهت بر طرف کردن ترس شما و درد احتمالی می توانید از دستگاه لیزر استفاده نمایید، قبل از تزریق بی حسی  اشعه های کم توان لیزر تابانده شده و محل تحت درمان کامل بی حس شده و بعد از درمان نیز جهت کاهش درد و عوارض بعد از جراحی و درمان لیزر تابانده می شود. علاوه بر این درمان و جراحی توسط متخصص در کوتاه ترین زمان و با کمترین درد و عوارض صورت می گیرد.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن