کلینیک دندانپزشکی
دریــــــای نــــور Daryayenoor Dental Clinic


انواع ریتینر (Retainer) ارتودنسی

نگه داری نتایج درمان ارتودنسی یکی از سخت ترین جنبه های فرآیند درمان است در مراحل پایانی درمان ارتودنسی که با جدا کردن براکت ها آغاز میشود جهت به حداقل رساندن جابحایی های دندانی و نکهداری ااز موقعیت صحیح آن از این مرحله بعنوان فاز نگه داری یاد میشود. این نگه دارنده ها به دونوع ثابت یا متحرک تقسیم بندی میشود.

نوع متحرک آن عبارت است از نگه دارنده شفاف (ESSIX) و پلاک متحرک.

removable-Orthodontics2.jpg

پلاک متحرک

 منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کند و پس از آن دوباره سر جای خود بگذارد بنابراین اثر بخشی ارتودنسی متحرک کاملا وابسته به همکاری بیمار می باشد.این دستگاه معمولا برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان استفاده می شود . دستگاه ارتودنسی متحرک می تواند فقط برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای هر دو فک استفاده شود.دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم است که دندان را با فشار ملایم و به تدریج به حرکت در می آورد .

مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک علاوه بر اصلاح فک و دندان های شما ، شستشوی دندان ها را نیز آسان می کند. همچنین بهداشت کلی دهان و دندان را بهبود می دهد و باعث می شود ریسک ابتلا به بیماری های لثه کاهش پیدا کند.برخلاف ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک را می توان هنگام مسواک زدن ،نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد.

mobile_orthodontic_appliances.jpg

دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ی ارتودنسی متحرک

پی گیری کردن قرار ملاقات ها با دکترتان و به کار بردن توصیه هایی که در هر جلسه به شما گفته می شود و در نهایت مراقبت ویژه از بهداشت دهان و دندانتان در طول دوره ی درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج به شما کمک کند.

این نوع نگه دارنده میتواند علاوه بر حفظ موقعیت دندانها برای تصحیح جابجایی های دندانی رخ داده نیز بکار رود.


پلاک نگهدارنده ESSIX (شفاف)

نگهدارنده های شفاف که از حنس پلاستیک بوده و سطح دندانها را می پوشانند. این نوع نگهدارنده که برای فک بالا مورد استفاده میباشد، و البته در برخی مطالعات انجام شده هیچ نوع تفاوتی بین این نوع نگهدارنده و نگهدارنده های ثابت دیده نشده است. از این نوع نگهدارنده میتوان در تمامی شرایط بجز غذا خوردن و مسواک زدن استفاده کرد.


Tehran