×
آخرین بروز رسانی: 16 اسفند 1400
بستگی دارد! به چه چیزی؟ همراه باشید تا با هم بررسی کنیم:
به طور عمده در کشور ما چهار واکسن برکت، آسترزنکا، سینوفارم، اسپوتنیک V در حال تزریق است.
این واکسن ها دارای دو مکانیسم اثر بخشی بر سیستم ایمنی بدن هستند. برخی ویروس کشته شده یا ضعیف شده و برخی دیگر مانند فایزر و مدرنا از اصلاح در ساختار ژنتیکی ویروس به دست می آیند.
اما به هرحال می توان چرخه تاثیر گذاری واکسن ها را به مراحل زیر خلاصه کرد:
  1. تزیق واکسن
  2. پایان عوارض اولیه
  3. شروع ایجاد انتی بادی و تاثیر گذاری ایمنی
  4. میزان حداکثر تاثیر گذاری
با این تقسیم بندی، برای مراجعه به دندانپزشکی بهتر است این موارد را در نظر داشته باشید:
Full Text (Contact) 3.png

عدم مراجعه تا پایان عوارض پس از واکسن کرونا

پس از تزریق واکسن کرونا سیستم ایمنی بدن شروع به فعالیت مینماید و ممکن است به فاصله دو تا سه روزه عوارضی مانند تب، لرز، دردهای عضلانی و مفاصلی، بیرون روی و اسهال را تجربه نمایید، بنابراین بهتر است قبل از رفع این علایم مگر برای درمانهای بسیار اورژانسی دندانپزشکی، مانند درد شدید، عفونت و شکستگی به دندانپزشکی مراجعه نکنید.
توجه داشته باشید که چنانچه قبل از تزریق واکسن کرونا، درمان دندان انجام داده اید و پس از درمان از لحاظ فیزیکی بدنتان مشکلی ندارد، اگر وقت تزریق واکسن دارید هیچ منعی برای تزریق واکسن کرونا وجود ندارد. 

آیا منتظر بمانم واکسن کرونا بر بدنم تاثیر بگذارد و بعد به دندانپزشکی مراجعه کنم؟

هر فعالیت اجتماعی در دوران شیوع کرونا با ریسک هایی همراه است و بهتر است اگر عوارضی ندارد معوق شود. رفتن به سوپر مارکت، رستوران حتی پیاده روی و رفتن به پارک ها ممکن است با ریسک هایی همراه باشد، اما دو نکته مهم در رابطه با مراجعه به دندانپزشکی وجود دارد:
خوشبختانه دندانپزشکی فعالیتی است که به دلیل آمادگی هایی که برای مقابله با سایر عفونت ها و ویروس ها (حتی قبل از شیوع کرونا) داشته است و به خصوص در مراکزی که مطابق پروتکل های وزارت بهداشت و درمان به فعالیت میپردازد از کم ریسک ترین فعالیت های اجتماعی می باشد.
و دیگر اینکه معوق کردن درمان های دندانپزشکی مگر در شرایط بسیار خاص، توصیه نمی شود چرا که ممکن است به تشدید وضعیت درمانی، نیاز اورژانسی به خدمات و فرصت محدود برای انتخاب یک مرکز مطمین مطابق با خواست شما منجر شود.

آیا واکسن کرونا با آمپولهای بیحسی دندانپزشکی تداخل دارد؟

به هیچ وجه ، اخیرا شایعاتی در این رابطه در ایران و حتی خارج از ایران در خصوص تداخل آمپول های بیحسی دندانپزشکی با واکسن های کرونا منتشر شده است. اما طی بررسی هایی که از CDC , WHO. NHS انجام داده ایم هیچ گواه علمی بر این جریان وجود ندارد به نظر میرسد انتشار این شایعه منشاء تجاری و غیر علمی داشته باشد.
بنابراین توصیه میکنیم، با خیال راحت به انتخاب مرکز دندانپزشکی مورد نظر و پیگیری امور درمانی خود بپردازید.
Full Text (Visit).png
لینک های مرتبط

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 201

نظرات کاربران

زهراابراهیمی

16 بهمن 1400
ایا متروندازول برای دندان درد خوب استبا عرض سلام و ادب خدمت شما، این دارو برای تسکسن درد نمیباشد و همراه با آموکسی سیلین جهت درمان عفونت تجویز می‌شود،
بهتر است از مصرف خودسرانه دارو پرهیز نمایید و جهت تسکین درد با دندان پزشک مشورت نمایید.


خانم حسینی

25 دی 1400
با سلام من امروز دندانپزشکی بودم حدود دو ساعت بعد هم واکسن دوز سوم رو زدم مشکلی ندارد؟
با عرض سلام و احترام خدمت خانم حسینی، خیر مشکلی پیش نمی آید،


کلینیک دریای نور

25 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب پور حسین، خیر مشکلی پیش نمی آید، اما بهتر است 48 ساعت پس از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض احتمالی واکسن نشده اید جهت معاینه و درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

کلینیک دریای نور

25 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم سحر؛ انجام درمان های دندان پزشکی 48 ساعت پس از تزریق واکسن مانعی ندارد.

سحر

25 دی 1400
سلام من جمعه 30دی نوبت واکسن دوزسوم هستش و3بهمن نوبت دندانپزشکی دارم برای عصب کشی وپرکردن دندان میخواستم بدونم مشکلی ایجادنمیکنه

پوررحسین

23 دی 1400
من چند روزه درد دندان دارم نوبت دوز سوم واکسنم هست اگه واکسن بزنم اشکال دارد؟؟

کلینیک دریای نور

23 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب عزیزی، خیر مشکلی پیش نمی آید، اما بهتر است 48 ساعت پس از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض احتمالی واکسن نشده اید جهت معاینه و درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

امید عزیزی

23 دی 1400
من چند روز دندون درد داشتم امروزم یه کوچولو درد داشتم ولی واکسن دوز سوم زدم آیا برام مشکلی پیش میاد

کلینیک دریای نور

22 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب نصرتی،باتوجه به عفونت دندان شما و ورم صورت باید ابتدا عفونت دندان شما برطرف شود و درمان لازم انجام شود سپس جهت تزریق واکسن اقدام کنید. چراکه باقی ماندن عفونت در دندان شما خطرناک بوده و ممکن است اگر دچار عوارض جانبی بعد از واکسن شوید این موضوع برای شما دردناک شود.

نصرتی

22 دی 1400
با سلام .۱۰ روز زیر نطر دکتر دندون پزشک به علت عفونت دندون ۶ ، مترونیدازول ۲۵۰ و اموکسی سیلین ۵۰۰ استفاده میکنم و ۳ تا پنی سیلین زدم ، هنوز درد دارم و نوافن می خورم ، یکم هم سمت راست صورتم ورم دارد ، دکتر دندان پزشک ، گفتن هر وقت ورم خوابید بیا عصب کشی کنم ، ولی من می خوام واکسن بزنم ، و بعد برم .آیا می تونم اول واکسن را بزنم و بعد از یک هفته ، عصب کشی را انجام دهم ؟ آیا بعد از واکسن اجازه دارم ، مترو نیدارول و آموکسی لین و نوافن را دوباره استفاده کنم ؟

کلینیک دریای نور

21 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم جعفری، بله میتوانید و استفاده از مسکن تحت نظر پزشک مانعی ندارد.

خدیجه جعفری

20 دی 1400
باسلام وقتتون بخیر من۲روز دوز دوم واکسن سینوفارم تزریق کردم والان دندان درد شدیدی دارم میتونم قرص مسکن ایبوپروفن مصرف کنم؟

کلینیک دریای نور

20 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم طناز،تزریق واکسن باعث تشدید عفونت دندان نمی‌شود چراکه تا به کنون دلیلی مبتنی بر عوارض دهانی بعد از واکسن تائید نشده است. تزریق واکسن مانعی ندارد.

طناز

19 دی 1400
سلام من دندونم کیست عفونی داشت اما با مصرف قرص الان روش بسته شده و بهتره اما هنوز عفونت داره و برای کارای اداری بابد واکسن بزنم و کارت واکسن داشته باشم ، به نظرتون واکسن بزنم با این وضعیت میمیرم؟😂

کلینیک دریای نور

18 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم صبا؛ تزریق واکسن باعث تشدید عفونت دندان نمی‌شود چراکه تا به کنون دلیلی مبتنی بر عوارض دهانی بعد از واکسن تائید نشده است. اما ممکن است درد شما مربوط عفونت دندان شما بیش از واکسن باشد که باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کرده تا عفونت دهان و دندان شما بررسی شود.

صبا

17 دی 1400
سلام من ۱۴ دی دندانپزشکی رفتم چون دندون درد داشتم داندانپزشک عکس گرفتند و گفتند که مینای دندان حساس شده مشکلی نیست و ۱۵ دی هم وقت واکسن کرونا داشتم که زدم اما از ۱۶دی تا الان دندون درد شدید دارم طوری که فک سمت راستم از بیرون متورم شده آیا دندونم عفونت داشته و واکسن نشدیدش کرد ؟ الان باید چکنم ؟

کلینیک دریای نور

13 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم جانا، بله دوهفته کافی است و مشکلی برای انجام درمان دندان پزشکی وجود ندارد.

جانا

13 دی 1400
با سلام و احترام ..... من دو هفته بعد از تزریق واکسن دوز سوم نوبت ایمپلنت و جراحی لثه دارم .... خیلی نگرانم ..... آیا دو هفته فاصله کافیه ؟؟؟؟ یا وقت ایمپلنت رو عقب تر بندازم ؟؟؟؟؟ ممنونم ......

کلینیک دریای نور

13 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب کاظمی، از لحاظ تداخل با واکسن مانعی برای انجام کار های دندان پزشکی وجود ندارد، 48 ساعت بعد از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض جانبی بعداز واکسن نشدید می‌توانید جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید. اما در خصوص درمان های مورد نیاز با توجه به بیماری قلبی که دارند باید با پزشک خودشون و دندان پزشک مشورت کنید و دندان پزشک را در جریان قرار دهید.

کاظمی

12 دی 1400
با عرض سلام،مادرم ۶۰سال دارن وحدود یک سال ونیم پیش دوتا استنت تو قلبشون گذاشتن درتاریخ نه دی هم واکسن پاستو پلاس رو برای دز سوم تزریق کردن وسه شنبه ۱۴ام دی وقت دندون پزشکی دارن ولثشون کیست داره وباید چند تا از دوندوناشون هم کشیده بشه میخواستم بدونم منعی برای این کار وجود نداره؟

کلینیک دریای نور

12 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب زارع، 48 ساعت بعد از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض جانبی بعداز واکسن نشدید می‌توانید جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

زارع

12 دی 1400
سلام بیست وچهارم نوبت واکسن دارم سیزدهم باید بروم دندان پزشکی دندان عصب کشی کنم مشکلی ندارد

کلینیک دریای نور

7 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم حسین پور، بله 48 ساعت بعد از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض جانبی بعداز واکسن نشدید می‌توانید جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

جیران حسین پور

7 دی 1400
شنبه4 دی واکسن دوز سوم زدم جمعه نوبن دندانپزشکی دارم برای کاشت ایمپلنت الان 3 ماه نوبت دندون گرفتم تازه جمعه نوبت من شود ایا میتونم ایمپلنت انجام بدم ممنونم

کلینیک دریای نور

6 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم شادی، 48 ساعت بعد از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض جانبی بعداز واکسن نشدید می‌توانید جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

شادی

5 دی 1400
با سلام و احترام دو روز پیش دوز سوم واکسن کرونا (سینو فارم)رو زدم ،امروز می تونم برای عکس OPG دندان مراجعه کنم؟

کلینیک دریای نور

5 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم باران؛ اگر درد دندان عقل شما شدید و ناراحت کننده است، می‌توانید پس از انجام درمان دندان پزشکی جهت تزریق واکسن اقدام کنید، در خصوص عصب کشی مجدد نیز 48 ساعت بعد از تزریق واکسن چنانچه دچار عوارض جانبی بعداز واکسن نشدید می‌توانید جهتدرمان به دندان پزشکی مراجعه کنید.

باران

5 دی 1400
با عرض سلام و ادب ببخشید من نیاز به جرم گیری فوری و کشیدن دندان عقل دارم . البته باید دوز سوم واکسن رو هم بزنم که میخوام واکسن برکت بزنم. خواستم بپرسم اشکالی نداره ابتدا واکسن رو بزنم و بعد جرم گیری و کشیدن دندان عقل رو انجام بدم ؟ چند روز بعد از تزریق واکسن باید این امور دندان و عصب کشی مجدد رو انجام بدم ؟ با تشکر

کلینیک دریای نور

4 دی 1400
با عرض سلام وادب خدمت آقای شهروز، خیر مشکلی ایجاد نمی‌کندو درمان دندان پزشکی و تزریق بی حسی با واکسن کرونا تداخلی ایجاد نمی‌کند.

شهروز

4 دی 1400
آمپول بی حسی جهت کشیدن دندان،بعدازگذشت حدود ده روز از واکسن یادآودی سینوفارم ،مشکلی ایجادنمیکنه،واقعاازراهنمائی شماسپاسگزارم

کلینیک دریای نور

4 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم احمدی، بهتر است تا زمان بر طرف شدن عفونت لثه تون صبر کنید؛ چراکه ممکن است عوارض جانبی بعد از واکسن و عفونت لثه باعث مشکل و ناراحتی شما شود.

تارا احمدی

4 دی 1400
سلام من دندونم ابسه کرده عفونت شدیدی داره لثم الان دکتر هم برام اموکسی کلاو تجویز کرده وتب هم دارم الان مشکلی نداره واکسن بزنم یا باید صبر کنم

کلینیک دریای نور

4 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب محمدی؛ ایشون باید آزمایش " hba1c " بگیرند اگر نتیجه ی آزمایش زیر 7.5 باشد، می‌توانند ایمپلنت انجام دهند.

محمدی

3 دی 1400
سلام ببخشید مادر من ۶۵ سال سنشه و ۱۵ ساله دیابت نوع دو داره آیا می تونه برای ایمپلنت دندان به دندانپزشکی مراجعه کند و دیابت ایشان مشکلی ایجاد نمی کنه؟

کلینیک دریای نور

27 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم آئینه وند، اگر جراحی دندان دارید تزریق واکسن با انجام درمان های دندان پزشکی تداخلی ندارد. چنانچه دچار عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن شدید می‌توانید تا بهبودی کامل دو تا سه روز استراحت کنید. اما اگر جراحی علت دیگری دارد باید از پزشک مربوطه سوال فرمایید.

بی تا آئینه وند

25 آذر 1400
سلام من نوبت جراحی ۱۳ دارم نوبت واکسن دوز دومم هم هست آسترازینکا ایا میتونم واکسن بزنم یا خطر لختگی هست ممنون میشم جواب بدین واکسن روبندازم بعد از عمل خیلی دیر نمیشه ۱۷ نوبت داشتم

کلینیک دریای نور

16 آذر 1400
باعرض سلام و احترام خدمت جناب حدادی،تزریق واکسن با انجام درمان های دندان پزشکی تداخلی ندارد. چنانچه دچار عوارض احتمالی پس از تزریق واکسن شدید می‌توانید تا بهبودی کامل دو تا سه روز استراحت کنید. اما اگر درد دارید جهت درمان سریعا مراجعه کنید.

حدادی

16 آذر 1400
با سلام دندان پر شده من شکسته و باید زودتر درمان بشه ، و مصادف شده با نوبت دوز سوم واکسن کرونا کدامیک را در اولویت بگذارم؟

کلینیک دریای نور

14 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب ابراهیمی، ممنون از لطف و همراهی شما

ذوالفقار ابراهیمی

14 آذر 1400
بسیار عالی بود ، به جواب سوالی که داشتم رسیدم و این همه مثل مقاله های دیگه دنبال جواب سوالم نبودم ممنون از توضیحات مختصر و کافیتون ❤❤❤❤

کلینیک دریای نور

13 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم ریحانه، تا به امروز مقاله و گزارشی در مورد تداخل واکسن کرونا و داروی بی حسی گزارش نشده است. چنانچه سابقه ی حساسیت به آمپول بی حسی نداشته اید؛ سردرد شما علت دیگری دارد که باید بررسی شود.

ریحانه

13 آذر 1400
من چهار روز بعد از تزریق دوز سوم که آسترازنکا بود رفتم دندانپزشکی. به محض تزریق بی حسی پیشانی و پشت چشمم درد شدیدی گرفت و دکتر گفتن مشکلی نداره و خوب میشم. هیچوقت سابقه سردرد نداشتم. الان چهار روز از تزریق بی حسی گذشته و من هنوز سر درد دارم. این مشکل طبیعیه؟ من هفته دیگه نوبت دارم برای یک دندون دیگه.تزریق دوباره بی حسی سر دردم و بدتر نمیکنه؟

مهری کالمرزی

12 آذر 1400
مطالبتون بسییییار مفید و آموزنده بود. خداوند بهتون خیر دنیا و آخرت بده. موفق باشید

کلینیک دریای نور

7 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم معصومه، خیر مشکلی پیش نمی‌آید.

معصومه

6 آذر 1400
سلام وقت بخیر من سه روزه واکسن زدم بعد رفتم دندونمو عصاب کشی کردم ایا خطری برای من رخ میدهد؟ خواهش میکنم راهنما کنید

علی بهادران

3 آذر 1400
ممنونم از راهنمایی های مفیدتون

کلینیک دریای نور

2 آذر 1400
با عرض سلام و خسته نباشید ، خیر موردی ندارد .

دارابی نژند

1 آذر 1400
سلام من امروز دوز دوم واکسن سینوفارم رو زدم دو ساعت بعد دندان درد شدیدی گرفتم تو خونه آاستامینفون۵۰۰نداشتم مسکن خوردم یکی هم عصر خوردم میگم مشکلی برام میشه یا آنتی بادی بدنم پایین میاد چکار کنم ممنون میشم جواب بدین

jaladent.com

1 آذر 1400
چقدر خوبه مطالبتون شما عزیزان میتوانید به سایت jaladent.com سر بزنید و محصولات و ابزارهای دندانپزشکی را با تخفیف خریداری نمایید.

کلینیک دریای نور

30 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم سحر محمدی ، تزریق واکسن مانعی ندارد.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن