×
آخرین بروز رسانی: 25 مرداد 1402

در مقوله پیچیده سلامت دهان، جراحی و کشیدن دندان فصل منحصر به فردی را باز می کند، که مداخله استراتژیک و یک درمان دندان پزشکی را می طلبد.  قلمرو پر کردن فضای دندان کشیده شده یک مبحث پیچیده با نکات بسیار زیادی است، که نیاز به دانش دندان پزشکی دارد. در پروسه‌ی درمان جا خالی دندان کشیده شده، گزینه های موقت درمانی به کمک ما می‌آیند و  با ارائه یک سپر موقت در فضای خالی، این تکنیک ترکیبی حیاتی از حفاظت، تسهیل درمان، و مقدمات  ترمیم دائمی آینده را ارائه می‌دهد.در این مقاله از کلینیک دندان پزشکی دریای نور ما راه حل محبوب و موثر جایگزینی دندان را بررسی خواهیم کرد.

پر کردن جای خالی دندان کشیده شده.jpg

اهمیت پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده:

 پس از کشیدن دندان، یک فضای خالی در حفره دهان باقی می ماند. این فضا مستعد تجمع آلودگی، کلونیزاسیون باکتریایی و عفونت بالقوه است. پر کردن موقت به عنوان یک مانع محافظ عمل می کند و از ورود ذرات غذا، باکتری ها و سایر آلاینده ها به محل استخراج جلوگیری می کند. با ایجاد یک محیط مهر و موم شده، پر کردن موقت باعث بهبود بهینه می شود و خطر عوارض را به حداقل می رساند؛ و   پایه ای پایدار و بهداشتی برای قرار دادن نهایی پرکننده، تاج، پل یا ایمپلنت دائمی ایجاد می کنند. با محافظت از محل استخراج و ترویج بهبودی، پر کردن موقت تضمین می کند که ترمیم بعدی محیطی مطلوب برای موفقیت طولانی مدت خواهد داشت. چرا که  وجود یک پرکننده موقت به حفظ شکل و یکپارچگی محل استخراج کمک می کند. بدون پر کردن موقت، استخوان زیرین و بافت‌های اطراف ممکن است شروع به جذب یا کوچک شدن کنند که می‌تواند بر ظاهر کلی و ثبات ترمیم آینده تأثیر بگذارد.
از سوی دیگر قرار دادن یک پر کردن موقت باعث حمایت از دندان‌های مجاور می‌شود و به جلوگیری از جابجایی آن‌ها به فضای باقی مانده از دندان کشیده شده کمک می‌کند. این امر به ویژه در مواردی که محل دندان از دست رفته بر روی هم ترازی دندان های اطراف تأثیر می گذارد بسیار مهم است.
پر کردن موقت به بازیابی درجاتی از عملکرد دهان و توانایی جویدن در ناحیه دندان کشیده شده کمک می کند. این می تواند به ویژه در صورتی مفید باشد که محل استخراج قابل مشاهده باشد یا بر توانایی بیمار برای خوردن راحت تأثیر بگذارد. زیرا  پر کردن موقت می تواند به کاهش حساسیت و ناراحتی در محل استخراج کمک کند و به بیمار اجازه می دهد در طول دوره موقت بهبودی راحت تری پیدا کند.
برای پر شدن جای دندان کشیده شده.jpg

Tamas_Ver 1.jpg

جای دندان کشیده شده چی بزاریم؟

چندین روش درمانی مناسب برای پر کردن موقت فضای دندان کشیده شده وجود دارد. انتخاب درمان به عواملی مانند سلامت دهان و دندان بیمار، محل دندان کشیده شده و ترمیم نهایی برنامه ریزی شده بستگی دارد. در اینجا چند گزینه رایج وجود دارد:

  •  پیوند حفظ برآمدگی آلوئولی (Alveolar Ridge Preservation Graft):

بهترین گزینه برای پر کردن موقت فضای دندان کشیده شده، یک ماده دندانی است که به "گرافت حفظ برجستگی آلوئولی" یا "گرافت حفظ حفره ای" معروف است. این تکنیک شامل قرار دادن یک ماده پیوند استخوان در حفره ای است که دندان کشیده شده بلافاصله پس از کشیدن دندان باقی مانده است. این ماده پیوند به حفظ شکل و حجم استخوان فک، حفظ خطوط طبیعی ناحیه و ایجاد پایه ای پایدار برای ترمیم دندان در آینده کمک می کند. این امر به ویژه هنگام در نظر گرفتن جراحی ایمپلنت دندان در آینده مفید است.

پیوند حفظ برآمدگی آلوئولی.jpg

  • مواد پرکننده موقت جای خالی دندان کشیده شده (Temporary Filling Material):

 متخصصان دندانپزشکی می توانند از مواد پرکننده موقت که اغلب از موادی مانند اکسید روی اوژنول یا هیدروکسید کلسیم تشکیل شده اند، برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده استفاده کنند. این مواد یک سد محافظ ایجاد می کنند، باعث بهبودی می شوند و از ورود باکتری‌ها به محل تحت درمان جلوگیری می کنند.علاوه بر این ممکن است از بخیه نیز  برای بستن محل کشیدن استفاده شود و ممکن است یک بسته التیام دهنده روی بخیه ها قرار داده شود تا از ناحیه محافظت شده و بهبودی بهبود یابد.

Temporary Filling Material.jpg

  • غشاهای قابل جذب برای محافظت از محل دندان کشیده شده (Resorbable Membranes):

غشاهای قابل جذب ساخته شده از مواد زیست سازگار را می توان در سوکت استخراج قرار داد تا به محافظت از محل، حفظ خطوط آن و ترویج بازسازی بافت کمک کند.

  • فلیپر(Flipper) بهترین گزینه برای جایگزینی دندان های از دست رفته:

هنگامی که یک دندان جلویی از دست رفته دارید، یک باله متحرک می تواند به عنوان گزینه جایگزینی موقت دندان عمل کند. فیلیپر دندان یک گزینه مفید و موقت برای پر کردن فضای دندان کشیده شده است تا زمانی که جایگزین دندان دائمی، مانند ایمپلنت یا بریج دندان قرار گیرد. فلیپر نوعی پروتز موقت است، که شامل یک ریتینر و یک یا چند دندان مصنوعی است، که اغلب برای جایگزینی دندان های جلویی استفاده می‌گردد. فیلپر دندان یک دندان مصنوعی تکی به پایه پروتز متصل شده توسط دندان های باقیمانده شما، با یا بدون چسب پروتز متصل می شود.
این گزینه کوتاه مدت بهتری نسبت به سایر محصولات  است زیرا متخصص دندانپزشکی در واقع می تواند دندان مصنوعی را انتخاب کند که طبیعی به نظر برسد و در عین حال کل فضای باقی مانده از دندان از دست رفته را پر کند. مخصوصا بهترین گزینه درمان موقت برای دندان های جلویی است.
پر کردن موقت دندان جلو.jpg
Whats App_Ver 1.jpg

  • دندان مصنوعی جزئی یا پرسیل (Partial Denture):

هنگامی که یک یا چند دندان در همان قوس از دست رفته باشد، یک پروتز جزئی می تواند شکاف را پر کند و به شما امکان می دهد دوباره با اطمینان لبخند بزنید. بیشتر پروتزهای پارسیل را می‌توان طوری ساخت که با دندان‌های باقی‌مانده شما یکپارچه به نظر برسند و معمولاً دارای گیره‌هایی هستند که به آنها اجازه می‌دهد به دندان‌های طبیعی اطراف قلاب شوند و توسط آن‌ها حمایت شوند.
دندان خالی شده را با چی پر کنیم.jpg

  • دندان مصنوعی فوری (Immediate Dentures) مناسب برای تعداد زیادی دندان از دست رفته

در موقعیت‌های وخیم‌تر که چندین دندان شکسته یا از دست رفته وجود دارد و دندان‌های طبیعی شما از قسمتی پشتیبانی نمی‌کنند، دندانپزشک ممکن است به شما پیشنهاد کند که دندان‌های باقی‌مانده شما را برای یک پروتز فوری خارج کنید. پروتز فوری به شما این امکان را می دهد که بلافاصله پس از کشیدن دندان لبخند خود را به دست آورید. این  درمان یک گزینه جایگزینی موقت دندان است. با گذشت زمان، بافت لثه و استخوان زیرین منقبض شده و جذب می‌شود و باعث می‌شود پروتز موقت نامناسب شود.
توجه داشته باشید که دندان مصنوعی فوری باید 8 تا 12 ماه پس از تحویل با دندان مصنوعی جدید جایگزین شود. این مسیر زمانی را برای شما به ارمغان می آورد که باید برای یک راه حل نهایی و طولانی مدت جایگزینی دندان صرفه جویی کنید.
Immediate Dentures.jpg

چه مدت می‌توان از فیلیپر استفاده کرد؟

مدت زمانی که فیلیپر موقت باید بعد از کشیدن دندان در محل تحت درمان بماند، بسته به عواملی مانند روند بهبودی فرد، نوع درمان انجام شده و برنامه درمانی خاص می تواند متفاوت باشد. به طور کلی، پرکننده های موقت به عنوان راه حل های کوتاه مدت برای محافظت از محل استخراج و بهبود بهبود اولیه طراحی شده اند. 
بلافاصله پس از کشیدن دندان، اغلب یک فیلر موقت برای محافظت و جلوگیری از ورود مواد زائد به محل کشیدن دندان قرار داده می شود. معمول است که این پرکردگی موقت اولیه برای حدود 1 تا هفته در محل باقی می ماند، در طی آن حفره شروع به بهبود می کند و لخته خون تشکیل می شود. اگر قرار است دندان کشیده شده با ایمپلنت دندان، بریج یا سایر ترمیم های دائمی جایگزین شود، ممکن است لازم باشد فیلر موقت تا زمانی که طرح درمان به طور کامل اجرا شود، در جای خود باقی بماند. این بسته به نوع ترمیم و پیشرفت بهبودی فرد می تواند از چند هفته تا چند ماه متغیر باشد.
برخی از پرکننده های موقت به گونه ای طراحی شده اند که در طول زمان حل یا جذب شوند، در حالی که برخی دیگر ممکن است نیاز به برداشتن توسط دندانپزشک داشته باشند. اگر پرکننده موقت قابل حل باشد، به طور طبیعی تجزیه می شود و با پیشرفت بهبودی جذب بدن می شود.
extracted tooth.jpg

علائم نیاز به جایگزینی پر کردن موقت دندان:

 جابجایی یا از بین رفتن پرکدگی، درد یا ناراحتی بیش از حد در محل تحت درمان و حساسیت و درد ناگهانی پرکدگی های موقت از مواردی هستند که به منظور هشدار برای مراجعه به دندان پزشک به حساب می‌آیند. از سوی دیگر با گذشت زمان، پرکردگی های موقت ممکن است فرسوده یا تحلیل بروند. اگر متوجه تغییرات قابل مشاهده در ظاهر یا یکپارچگی پر کردن موقت شدید، ممکن است نیاز به تعویض داشته باشد.
به یاد داشته باشید، رعایت بهداشت دهان و دندان، عادات غذایی ملایم و پیروی از دستورالعمل های دندانپزشک پس از عمل به اطمینان از طول عمر و اثربخشی جایگزینی موقت دندان کمک می کند. اگر نگرانی دارید یا متوجه علائم غیرعادی شدید، در تماس با متخصص دندانپزشکی خود برای راهنمایی و ارزیابی تردید نکنید.

آیا می توانم با جایگزین موقت دندانم، غذا بخورم؟

غذا خوردن و جویدن توسط جایگزین های موقت توصیه می شود اما توجه داشته باشید که احتیاط  شزط اصلی این  مسئله است.   از مصر مواد غذایی بیش از حد سفت، چسبناک یا ترد که می تواند باعث از بین رفتن یا آسیب رساندن به پر کردن موقتی شود، خودداری کنید. جویدن طرف مقابل دهان یا استفاده از چنگال برای برش غذا به قطعات کوچکتر می تواند به کاهش استرس در ترمیم موقت کمک کند.

Tamas_Ver 1.jpg

حساسیت بعد از قرار دادن پرکردن موقت:

 غیرمعمول نیست که بعد از قرار دادن موقت پر کردن دندان دچار حساسیت شود. حساسیت ممکن است به دلیل فرآیند بهبود طبیعی، ضربه ناشی از آماده‌سازی اولیه دندان، یا نزدیکی پرکردن دندان به عصب دندان ایجاد شود. حساسیت خفیف به تغییرات دما یا فشار عموماً موقتی است و باید با گذشت زمان از بین برود. با این حال، اگر حساسیت شدید، طولانی مدت یا همراه با سایر علائم نگران کننده باشد، توصیه می شود برای ارزیابی بعدی با دندانپزشک خود تماس بگیرید.

قالبگیری برای روکش.png

 راه حل های اورژانس برای جایگزینی دندان از دست رفته

محصولات جایگزین موقت دندان می توانند به شما کمک کنند تا از یک مشکل واقعی خلاص شوید. اما آنها هرگز راه حلی پایدار نیستند.
متخصصان مراقبت و دندان پزشکان و متخصصان در کلینیک دندان پزشکی دریای نور  راه حل های ترمیمی موقت و دائمی برای رفع اورژانسی جای خالی دندان از دست رفته شما و بازگرداندن لبخند شما، ارائه می‌دهند. همین حالا جهت مشاوره و دریافت وقت خود اقدام نمایید.

Vaght Dehi_Ver 1.jpgکلینیک دندانپزشکی دریای نور
گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 51

نظرات کاربران

زهره 6 خرداد 1401
سلام من می تونم برای پروتز فلیپری که انتخاب می‌کنم اول چند دندان نصب کنم، و بقیه دندان‌ها را چند سال بعد نصبش کنم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بله امکان داره فیلیپر یک درمان موقت میباشد ‌که این امکان را به شما میدهد که جای خالی دندان را پر نمایید.

دیدگاه شما