×
آخرین بروز رسانی: 12 مرداد 1401

پر کردن موقت جای خالی دندان کشیده شده 

در مقاله پر کردن جا ی خالی دندان کشیده شده به صورت کامل در خصوص اهمیت جایگزین کردن دندان از دست رفته و انواع روش های درمانی مناسب  گفته شده است. 
 یکی از گزینه های درمانی موجود استفاده از فلیپر می باشد، که جهت درمان موقت برای جایگزینی دندان از دست رفته با کمترین زمان وهزینه استفاده میگردد. از این رو این روش درمانی بسیار حائز اهمیت میباشد.

فلیپردندان

دندان مصنوعی فلیپر که با نام پروتز موقت آکریلیک هم معروف است نوعی پروتز موقت است، که شامل یک ریتینر که در سقف دهان (کام) قرار گرفته همراه  با یک یا چند دندان مصنوعی هستند و اگر یکی از دندان های شما افتاده است و یا بین دندان هایتان فاصله وجود دارد، می توانید از این راهکار جهت پوشاندن نقص دندان خود استفاده نمایید.

فیلیپر.jpg

موارد استفاده از فلیپر:

  • در فرایند درمان ایمپلنت که ممکن است چند ماه باشد، از فلییپر جهت پر کردن جای دندان از دست رفته استفاده میشد؛ مخصوصا برای دندان های جلویی که در معرض دید می باشد.
  • در شرایطی که فرد به علت مشکلات پزشکی و یا شرایط جسمی خاص خود قادر به انجام بریج یا ایمپلنت نباشد، استفاده از فلیپر بهترین راه حل برای مدت زمان طولانی می باشد.
  • افراد دیگری نیز به خاطر محدودیت های مالی نمی توانند این درمان ها را انجام دهند در نتیجه برای این افراد فلیپر بهترین و مقرون به صرفه ترین گزینه موجود می باشد..

طول مدت درمان:

جهت ساخت فیلیپر در ابتدا از دندان و دهان شما قالب گرفته و سپس از این قالب برای ساخت دندان مصنوعی فلیپردر لابراتوار استفاده میگردد.وطول مدت درمان بسیار کوتاه بوده و فیلپر خیلی زود آماده می شود. 

Full Text (Contact) 3.png

استفاده از فلیپر:

توجه داشته باشید، اگر با قرار دادن فلیپر در قسمتی از دهان احساس درد یا فشار کردید باید با دندانپزشک خود مطرح کنید. داشتن درد یا فشار عواملی نیستند که لازم باشد به آن عادت کنید. این علائم نشان دهنده آن است که پروتز باید اصلاح گردد.از آنجایی که دندان مصنوعی فلیپر نوعی ریتینر است امکان دارد با حرکات زبان از دهان شما خارج شود. بنابراین باید از برخورد زبان و یا شی خارجی با آن خودداری نمایید. این مدل پروتز قدرت رنگ پذیری بالایی دارد. در نتیجه جهت نگهداری از آن در بهترین موقعیت استفاده از مواد با رنگدانه های زیاد مثل قهوه و نوشیدنی های تیره خودداری فرمایید.
فیلیپر.png


هزینه  فلیپر:

هزینه پروتز فلیپر به عواملی مثل جای آن در دهان و تعداد دندان های مورد نیاز بستگی دارد. قبل از ساخت پروتز دندانپزشک شما را از هزینه های احتمالی باخبر میکند اما به طور کلی دندان مصنوعی فلیپر نسبت به سایر انواع پروتزهای موقت کمترین هزینه را شامل می شود.

طول عمر و ماندگاری:

این پروتز برای استفاده موقتی طراحی شده است و دوام چندانی ندارد. بنابراین میتوانید در مدت زمان محدود از آن استفاده کنید تا تصمیم بگیرید با چه روشی دندانهای از دست رفته تان را جایگزین کنید.

مزایای فلیپر:

  • هزینه کمتر
  • سریع و یا حتی قبل از کشیدن دندان آماده میشود.
  • دفعات مراجعه به دندانپزشک کمتر است.
  • این پروتز سبک است بنابراین تحمل آن برای بیمار راحت تر است.

معایب  فلیپر

  • مقاوم و محکم نیست.
  • ثبات کافی ندارد.
  • شکننده است و به اسانی لق می شود
فیلیپر-دندان.png

Full Text (Visit).png

لینک های مرتبط


گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 30

نظرات کاربران

زهره

6 خرداد 1401
سلام من می تونم برای پروتز فلیپری که انتخاب می‌کنم اول چند دندان نصب کنم، و بقیه دندان‌ها را چند سال بعد نصبش کنم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بله امکان داره فیلیپر یک درمان موقت میباشد ‌که این امکان را به شما میدهد که جای خالی دندان را پر نمایید.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن