×
آخرین بروز رسانی: 14 شهریور 1402


از دست دادن دندان می تواند یک تجربه چالش برانگیز باشد که هم بر ظاهر لبخند و هم بر توانایی جویدن راحت شما تأثیر می گذارد. یکی از اصلی سوالات هنگام مراجعه به کلینیک دندان پزشکی این است که " جای دندان کشیده شده چی بزاریم؟"  برای حل این چالش، دندانپزشکی مدرن گزینه های مختلفی برای جایگزینی دندان و پر کردن فضای باقی مانده  ارائه می دهد. در این مقاله از کلینیک دندان پزشکی دریای نور ما چهار راه حل محبوب و موثر جایگزینی دندان را بررسی خواهیم کرد.

اهمیت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده:

مسئله ی مهم بعد از کشیدن دندان پر کردن جای خالی دندان کشیده است. چراکه بعضا این عارضه از لحاظ زیبایی، برهم زدن ساختار فک و ایجاد مشکل در صحبت کردن و یا جویدن آزار دهنده خواهد بود. علاوه بر این حفره ی ایجاد شده موجب بروز عفونت، درد و یا آسیب به سایر دندان ها شده وحتی بعد از مدتی شاهد تحلیل استخوان و یا لثه موجود در آن ناحیه خواهیم بود. از این رو توصیه میشود هرچه سریع تر جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده و درمان لازم اقدام نمایید.

 پر کردن جای خالی دندان کشیده شده:

برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده به صورت کلی 4 روش درمانی  وجود دارد؛ اعم از :
 1. ایمپلنت
 2. بریج
 3. فلیپر
 4. پروتز دندانی
پر کردن جا ی خالی دندان کشیده شده_.jpg


 ایمپلنت بهترین جایگزین دندان کشیده شده:

یکی از اصلی ترین روش های درمانی که همواره توسط متخصصین دندان پزشکی توصیه میگردد استفاده از درمان ایمپلنت می‌باشد؛ چراکه ایمپلنت دقیقا همانند دندان های طبیعی عمل می کند و در مقایسه با سایر روش ها از ماندگاری بالا و و کیفیت بهتری برخوردار است. یکی دیگر از نکات مثبت در درمان ایمپلنت ثابت بودن آن است؛ چراکه دیگر نیازی نیست مانند دندان های مصنوعی آن ها را مرتبا از دهان خارج کنید.
درمان ایمپلنت دندان شامل قرار دادن یک پست تیتانیومی (پایه ایمپلنت) در استخوان فک برای جایگزینی ریشه دندان از دست رفته است. با گذشت زمان، ایمپلنت از طریق فرآیندی به نام "osseointegration" با استخوان فک ترکیب می‌شود و پایه‌ای پایدار برای یک تاج دندانی سفارشی ایجاد می‌کند. روکش به گونه ای طراحی شده است که با ظاهر و عملکرد دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد.
Implants-min.gif

 • مزایای درمان ایمپلنت چیست؟

ایمپلنت‌های دندانی مانند دندان‌های طبیعی به نظر می‌رسند و باعث ترمیم لبخندی زیبا می‌شوند. علاوه بر این  با مراقبت مناسب، می توانند به گزینه ای بادوام برای جایگزینی دندان از دست رفته تبدیل شوند. حفظ دندان های مجاور و بهبود سلامت استخوان فک و  پایداری عالی  به منظور جویدن صحبت کردن از دیگر مزایای درمان ایمپلنت است.

Dr.Tabrizi-min.jpg
جراحی ایمپلنت توسط متخصص جراحی فک و صورت 

 • معایب ایمپلنت دندان چیست؟

درمان ایمپلنت نیاز به یک روش جراحی دارد که ممکن است با کمی ناراحتی، درد و عوارض بعدی همراه باشد، که البته موقت هستند. روند طولانی درمان و هزینه های بالایی که در ابتدا فرد متحمل میشود از دیگر مواردی است که موجب ابهام افراد برای انتخاب درمان ایمپلنت می‌گردد. 

 • درمان ایمپلنت مناسب چه کسانی است؟

افراد با سلامت دهان و دندان خوب و تراکم استخوان فک کافی برای جراحی  ایمپلنت؛ افراد غیر سیگاری یا کسانی که مایل به ترک سیگار در طول فرآینددرمان و جراحی ایمپلنت هستند (سیگار کشیدن می تواند روند بهبودی را مختل کند)، افرادی که متعهد به رعایت بهداشت دهان و دندان و معاینات منظم دندانپزشکی هستند و از بیماری خاصی مانند دیابت شدید و .. رنج نمی‌برند. ضروری است که برای جراحی ایمپلنت با متخصص جراحی فک و صورت  خود مشورت کنید تا تعیین کنند آیا درمان ایمپلنت دندان بهترین گزینه برای نیازهای خاص دندانی و سلامت کلی شما است یا خیر.


"جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت مطلب ایمپلنت را مطالعه نمایید."

اجزای-ایمپلنت.jpg

بریج مری‌لند (Maryland dental bridge):

بریج مریلند می تواند گزینه مفیدی برای پرکردن فضای دندان کشیده شده باشد، به خصوص زمانی که دندان های مجاور سالم و مناسب برای حمایت باشند.  بریج مری لند از جنس سرامیک (زیرکونیا) ساخته می شود وجهت استفاده از آن نیاز است که دو دندان سالم و طبیعی مجاور جای خالی ایجاد شده باشند که به صورت تکیه گاه عمل کرده و به این دندان های طبیعی اباتمنت گفته شده  و به دندان مصنوعی که جای خالی دندان را پر می کند پونتیک گفته می شود. دندان پونتیک از دو طرف به دو روکش دندان متصل شده و طی فرایند درمان آن نیازی به  تراش دندان های اطراف نبوده  تنها قسمت پشت دندان‌ها به میزان بسیار کمی تراشیده می‌شود. برخلاف بریج های سنتی، بریج های مریلند نیازی به آماده سازی یا برداشتن ساختار طبیعی دندان از دندان های مجاور ندارند. در عوض، بال‌ها به پشت دندان‌های مجاور متصل می‌شوند و از پونتیک در فضای دندان از دست رفته پشتیبانی می‌کنند.

pfm-bridge-animated-min.gif

 • مزایای بریج مری لند چیست؟

 بریج های مریلند یک گزینه محافظه کارانه هستند زیرا ساختار دندان های مجاور را بدون تغییر شکل گسترده حفظ می کنند. و از نظر زیبایی ال های فلزی یا چینی در پشت دندان های مجاور قرار می گیرند و پروتز را عملاً از جلو نامرئی می کنند. تحویل سریع و هزینه مناسب از دیگر تفاوت های شاخص بریج دندانی با گزینه های دیگر مانند ایمپلنت هستند. در صورت لزوم نیز می توان بریج مریلند را به راحتی و بدون آسیب رساندن به دندان های مجاور جدا کرد.

 • معایب بریج (پل) مریلند چیست؟

 بریج های مریلند برای موارد خاصی که دندان های مجاور حداقل ترمیم دارند و به اندازه کافی قوی هستند که پروتز را نگه می دارند مناسب هستندو در واقع کاربرد محدودی داردند. در مقایسه با ایمپلنت های دندانی، بریج های مریلند ممکن است کمی پایداری و دوام کمتری داشته  و باندی که برای چسباندن بال ها به دندان های مجاور استفاده می شود ممکن است گهگاه در طول زمان جدا شود و نیاز به تعمیر یا تعویض داشته باشد.
بریج مری لند-min.jpg

 • بریج (پل) مریلند برای چه کسانی مناسب است؟

پل های مریلند برای افرادی مناسب است که، یک دندان از دست رفته با دندان های مجاور سالم و نسبتا قوی داشته باشید. یک گزینه محافظه کارانه و کم تهاجمی  با هزینه کمتر برای جایگزینی دندان از دست رفته می خواهند.
Tamas_Ver 1.jpg


فیلیپر دندان (flipper):

فیلیپر دندان یک گزینه مفید و موقت برای پر کردن فضای دندان کشیده شده است تا زمانی که جایگزین دندان دائمی، مانند ایمپلنت یا بریج دندان قرار گیرد. فلیپر نوعی پروتز موقت است، که شامل یک ریتینر و یک یا چند دندان مصنوعی است، که اغلب برای جایگزینی دندان های جلویی استفاده می‌گردد. و برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده است. از یک پایه اکریلیک تشکیل شده است که روی لثه قرار می گیرد و حاوی یک یا چند دندان مصنوعی (پونتیک) است. فلیپر سفارشی ساخته شده است تا با رنگ و شکل دندان های طبیعی شما مطابقت داشته باشد و یک راه حل موقت اما از نظر زیبایی شناسی برای جایگزینی دندان ارائه می دهد.
فیلیپر.jpg

 • مزایای فلیپر چیست؟

 فلیپرها می توانند به سرعت فضای دندان کشیده شده را پر کنند و به شما این امکان را می دهند که لبخند کاملی داشته باشید در حالی که منتظر جایگزینی دائمی دندان هستید. و  معمولاً در مقایسه با ایمپلنت یا بریج دندان مقرون به صرفه تر هستند. ساخت سریع و نصب به صورت غیر تهاجمی با قابلیت جابجابی برای تمیز کردن و در هنگام خواب از موارد پر طرفدار برای جایگزینی دندان از دست رفته هستندد

 • معایب فلیپرچیست؟

 فلیپرها ممکن است به اندازه ایمپلنت ها یا بریج های دندانی پایدار نباشند، به خصوص در هنگام جویدن یا صحبت کردن.  برخی از افراد ممکن است هنگام استفاده اولیه  ناراحتی یا درد اولیه را تجربه کنند. علاوه بر این  فلیپرها به عنوان یک راه حل موقت در نظر گرفته شده اند و ممکن است در طول زمان نیاز به تعویض یا تنظیم داشته باشند. علاوه بر این، این مدل پروتز قدرت رنگ پذیری بالایی دارد.

 •  فلیپر برای چه کسانی مناسب است؟

فلیپر برای افرادی مناسب است که اخیراً دندان خود مخصوصا دندان های جلوی خود را کشیده اید و منتظر گزینه جایگزین دندان دائمی هستید. و  نیاز به راه حلی مقرون به صرفه و سریع  و کم تهاجمی برای جایگزینی موقت دندان از دست رفته را ترجیح می‌دهند. علاوه بر این برخی از افراد به علت مشکلات پزشکی و یا شرایط جسمی خاص خود قادر به انجام بریج یا ایمپلنت نمی باشد

Whats App_Ver 1.jpg


پروتز دندانی برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده: 

پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis) بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته و به کمک چندین قلاب فلزی به دندان های کناری متصل می شود اما در واقع غیرثابت یا متحرک محسوب می شود زیرا فرد می تواند آن را از دهان خارج کند. در مواقعی که فرد چندین دندان در کنار هم را از دست داده باشد از این نوع پروتز استفاده می کند. پروتز دندانی برای جایگزینی یک یا چند دندان از دست رفته طراحی شده است. از یک چارچوب اکریلیک یا فلزی تشکیل شده است که دندان های مصنوعی (پونتیک) را در جای خود نگه می دارد. این چارچوب سفارشی ساخته شده است تا در اطراف دندان های طبیعی باقیمانده قرار گیرد و ممکن است دارای گیره های فلزی یا اتصالات دقیق برای محکم کردن آن در دهان باشد. پروتزهای جزئی را می توان برای تمیز کردن و در شب برداشت.


Partial Denture gif-min.gif

 جهت کسب اطلاعات بیشتر مطالب "پروتز (پلاک) متحرک"  و "پروتز ثابت" را مطالعه نمایید.


 • مزایای پروتز های دندانی چیست؟

 پروتزهای دندانی معمولاً در مقایسه با ایمپلنت یا بریج دندانی مقرون به صرفه تر هستند. نیازی به جراحی یا تغییر قابل توجهی در دندان های مجاور ندارد. پروتزهای دندانی را می توان به راحتی برای تمیز کردن و نگهداری جدا کرد.

 • معایب پروتز های دندانی چیست؟

 پروتزهای دندانی ممکن است مانند ایمپلنت های دندانی یا بریج های ثابت، به ویژه در هنگام جویدن یا صحبت کردن، پایدار نباشند.  برخی از افراد ممکن است یک دوره تنظیم را تجربه کنند تا به استفاده از پروتز پارسیل عادت کنند و گیره های فلزی یا چارچوب پروتز پارسیل ممکن است در ابتدا باعث ایجاد ناراحتی یا درد خفیف در دهان شود.  پروتزهای دندانی برای حفظ بهداشت دهان و دندان و جلوگیری از مشکلاتی مانند بوی بد دهان یا تحریک لثه نیاز به تمیز کردن و مراقبت منظم دارند.

 • پروتز دندانی برای چه کسانی مناسب است؟

دندان مصنوعی پارسیل برای افرادی مناسب است که چندین دندان از دست رفته دارند، به خصوص زمانی که برخی از دندان های طبیعی هنوز در دهان وجود دارند.  در مقایسه با ایمپلنت های دندانی یا بریج های ثابت به دنبال گزینه جایگزینی دندان مقرون به صرفه تر و کم تهاجمی هستید. یا ممکن است به دلیل شرایط خاص پزشکی  مناسبی برای ایمپلنت یا بریج دندان نباشد.

پروتزدندانی-پارسیل.jpg

Tamas_Ver 1.jpg

پر کردن جای خالی دندان با کامپوزیت:

یکی از سوالات رایج افرادی که دچار بی‌‌دندانی می‌شوند این است که آیا کامپوزیت جای خالی دندان را پر می‌کند یا نه !؟ جواب این پرسش مثبت است و می‌توان به کمک کامپوزیت با هزینه بسیار مناسب و در زمان کوتاه جای خالی دندان‌ها را به صورت طبیعی پر کرد، در برخی موارد نیز شکاف های کوچک بین دندان ها را می توان با استفاده از رزین کامپوزیت همرنگ دندان پر کرد. این روش به عنوان باندینگ دندانی شناخته می شود. باندینگ دندان راهی سریع و غیرتهاجمی برای بهبود ظاهر دندان ها و بستن فضاهای کوچک است.

قالبگیری روکش-min.gif

 • مزایای پر کردن دندان با کامپوزیت چیست؟

قیمت مناسب، دوره درمانی کوتاه و بدون درد و نیاز به تراش بخش کمی از دندان و ظاهری طبیعی بدون ایجاد حساسیت و امکان ترمیم در هر زمان از مزایا و عوامل محبوبیت کامپوزیت دندان به عنوان یکی از را هکار های جایگزینی دندان است.

 • معایب پر کردن دندان با کامپوزیت چیست؟

عدم کاربرد برای پرکردن جای خالی همه دندان‌ها، طول عمر پایین‌تر نسبت به سایر روش‌ها رنگ پذیری بالا و الزام  توقف دخانیات مثل سیگار و قلیون احتمال اسیب و پوسیدگی دندان های اطراف از معایب این روش درمانی برای پر کردن دندان کشیده شده است. 

سخن آخر 

اجازه ندهید یک دندان از دست رفته باعث عدم اعتماد به نفس یا راحتی شما شود. پیشرفت های دندانپزشکی امروزی گزینه های بسیار خوبی برای پر کردن فضای دندان کشیده شده فراهم می کند. چه ایمپلنت دندان را برای جایگزینی طولانی مدت و با ظاهر طبیعی انتخاب کنید، چه پلی برای بازگرداندن عملکرد لبخند خود یا یک فیلپر دندان و پروتز به عنوان یک راه حل موقت، تیم دندانپزشکی ماهر ما در کلینیک دندان پزشکی دریای نور  اینجا هستند تا شما را در مسیری کامل و درخشان راهنمایی کنند. 
منتظر نمانید تا زیبایی و عملکرد لبخند خود را به دست آورید؛ همین امروز برای مشاوره برنامه ریزی کنید و بهترین پروتز دندان را متناسب با نیازهای منحصر به فرد خود کشف کنید!

Vaght Dehi_Ver 1.jpg

بخش تخصصی جراحی ایمپلنت

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 130

نظرات کاربران

الینا

19 شهریور 1402
سلام من 16 سالمه و دو تا از دندونام کشیدم بنظرتون تو این سن باید چیکار کنم برای جای خالیشون
با عرض سلام و ادب خدمت شما،با توجه به سن شما بهتر است در ابتدا به یک متخصص ارتودنسی در این خصوص مشورت نماییید، آنها می توانند تعیین کنند که آیا ممکن است از درمان های ارتودنسی مانند بریس ها یا ترازهای شفاف برای بستن فضاهای ایجاد شده توسط دندان های از دست رفته بهره مند شوید یا خیر. این می تواند به اطمینان از تراز مناسب دندان و عملکرد بایت کمک کند. یکی دیگر از موارد پیشنخادی استفاده از ایمپلنت دندان است، که بهترین و موثر ترین راه برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده است، البته معمولاً زمانی که استخوان فک به طور کامل رشد کرده است، اغلب در اواخر نوجوانی یا اوایل بزرگسالی مورد توجه قرار می‌گیرند. دندانپزشک یا جراح دهان شما می تواند مناسب بودن شما را برای ایمپلنت دندان ارزیابی کند. استفاده از پروتزهای متحرک مانند پروتز های پارسیل نیز میتواند موثر واقع شوند،  می توان پروتزهای پارسیل را به صورت سفارشی ساخت تا فضاهای باقی مانده از دندان های از دست رفته را پر کند. آنها می توانند مزایای عملکردی و زیبایی شناختی را ارائه دهند.


چگینی

4 شهریور 1402
سلام وقت بخیر تشکر از مقاله کامل و جامعی که ارائه کردید. خانمی ۴۵ ساله ام که دندان آخر از پایین را کشیدم و اوضاع مابقی دندانها هم مساعد نیست و احتیاج به ترمیم داره . تصمیم دارم کل دندانها رو ایمپلنت کنم . خواستم بدونم همه ی دندانها رو با هم میکشند ؟ و چه زمان باید بدون دندان سپری بشه تا پروسه ایمپلنت انجام بشه ؟ و در آخر با بیهوشی میشه این پروسه رو انجام داد که درد کمتری تحمل کنیم ؟ با تشکر از پاسخگوییتون بزرگوار
با عرض سلام و ادب خدمت شما، ممنون از محبتتون؛ در خصوص شرایط دندان های شما، نظر قطعی در خصوص نگهداری یا عدم نگهداری دندان ها توسط متخصص جراحی فک و صورت داده می‌شود.  تصمیم گیری برای کشیدن همه دندان ها به طور همزمان در طول فرایند درمان فول ایمپلنت بستگی به مورد فردی، وضعیت سلامت دهان، و برنامه درمانی توصیه شده توسط یک متخصص جراحی فک و صورت دارد. در برخی موارد ممکن است دندان‌ها بر اساس وضعیتشان به تدریج کشیده شوند، در حالی که در موارد دیگر و در صورت پوسیدگی شدید دندان‌ها، عفونت و التهاب لثه و آسیب گسترده دندان ها ممکن است همه دندان‌ها با هم کشیده شوند. به صورت کلی مدت زمان و دوره‌ی درمان ایمپلنت از جراحی ایمپلنت (قرار دادن فیکسچر در استخوان فک)  تا تحویل روکش 3 الی 4 ماه طول می‌کشد، در طول این زمان نگران شرایط دندان ها و مسائل زیبایی یا جویدن غذا نباشید، چرا که در طول فرایند ادغام  ایمپلنت ها با استخوان فک، می‌توان از یک راه حل موقت مانند دندان مصنوعی یا ایمپلنت های موقت، فیلپر و سایر موارد استفاده کرد. از سوی دیگر بنا بر تشخیص متخصص می‌توان در شرایط خاصی کشیدن دندان و جراحی ایمپلنت را همزمان انجام داد که موجب کوتاه تر شدن طول درمان می‌شود.روش‌های جراحی دندان و ایمپلنت معمولاً تحت بی‌حسی موضعی و استفاده از لیزر دندان پزشکی برای اطمینان از راحتی بیمار و به حداقل رساندن درد، عوارض و اضطراب  انجام می‌شوند، اما گزینه‌های آرام‌بخش و بیهوشی کامل فرد هنگام درمان برای به عدم احساس درد و اضطراب نیزامکان پذیر است.
برای دریافت مشاوره و ویزیت با متخصص جراحی فک وصورت و ارتباط با کلینیک به واتس آپ کلینیک به شماره‌ی ‫‫2798088‬ - 0939 پیام دهید.


مرضیه

6 مرداد 1402
سلام دندون جلویی من از لچگی لق بود الان تو ۳۹ سالگی افتاده بعدش عکس گرفتم دندون دایم تو لثه با زاویه ۹۰ درجه مونده و ریشه به بینی رسیده الان تو تردید موندم جراحی کنم دندون را دربیارم و بعدش ایمپلنت کنم یا کلا اون دندون دایم تو لقه لمونه جای خالی را روکش کنم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، در ابتدا باید یاد آور شم که با توجه به شرایط خاص شما منطقی ترین و بهترین کار مراجعه به دندان پزشک، متخصص جراحی فک وصورت، متخصص پروتز یا جراحی لثه همراه با عکس گرافی است، تا شرایط دندان های شما به صورت کامل بررسی شود.
در خصوص کشیدن دندان و ایمپلنت باید گفت؛ اگر دندان دائمی در شرایط مناسب و مناسب برای جراحی ایمپلنت باشد، دندانپزشک شما ممکن است کشیدن دندان لق و سپس اقدام به جراحی ایمپلنت دندان را توصیه کند. ایمپلنت های دندانی راه حلی مطمئن و ماندگار برای جایگزینی دندان های از دست رفته هستند و می توانند هم عملکرد و هم زیبایی لبخند شما را بازگردانند. توجه به سلامت استخوان، هنگام برنامه ریزی برای جراحی ایمپلنت دندان، وضعیت استخوان فک ضروری است. برای حمایت مناسب از ایمپلنت به مقدار کافی استخوان سالم نیاز است. دندانپزشک شما ممکن است یک ارزیابی تراکم استخوان انجام دهد تا مشخص کند آیا استخوان کافی برای جراحی موفقیت آمیز دارید یا خیر.
نگهداری دندان دائمی در برخی موارد نیز، اگر دندان دائمی سالم، موقعیت مناسبی داشته باشد و قابل تثبیت باشد، ممکن است دندانپزشک نگه داشتن آن را پیشنهاد دهد. ممکن است از روش های اضافی مانند درمان ارتودنسی برای حمایت از دندان و بهبود پایداری آن و هدایت دندان برای خروج از لثه و استفاده از آن به عنوان دندان اصلی استفاده شود. روکش دندان نیز با توجه وضعیت فک، لثه و دندان های اطراف مشخص می‌گردد.
به یاد داشته باشید، هر مورد دندانی منحصر به فرد است و بهترین اقدام به شرایط خاص دندان و نیازهای فردی شما بستگی دارد. جستجوی مشاوره حرفه ای از یک دندانپزشک یا جراح دهان واجد شرایط برای اطمینان از دریافت مناسب ترین و موثرترین درمان برای بازگرداندن سلامت دهان و لبخند بسیار مهم است.


امیر

12 تیر 1402
سلام من 4روز پیش افتادم دندون جلوم یکی شکست کی باید برای ایمپلنت اقدام کنم چند روز بعد از کشیدن دندون برم برای ایمپلنت چندتا از دکترا بهم گفتن 4ماه باید بمونم درسته
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بهترین فاصله زمانی بین کشیدن دندان و جراحی ایمپلنت 2 الی 4 ماه می‌باشد، اما در شرایط خاصی می‌توان بلافاصله بعد از کشیدن دندان توسط متخصص جراحی فک و صورت، خود جراح، جراحی ایمپلنت را انجام داده و پایه ایمپلنت در فک و استخوان شما قرار داده شود. اما این همزمانی در شرایط خاصی امکان پذیر است که با تشخیص متخصص جراحی فک و صورت انجام می‌گیرد. در صورت عدم عفونت و تحلیل لثه و استخوان های ناحیه تحت درمان، عدم ابتلا به بیماری های لثه و تراکم مناسب استخوان های آن ناحیه از شرایط درمان همزمان کشیدن دندان و جراحی ایمپلنت است. در خصوص اینکه دندان جلوی شما دچار عارضه شده است، در طی فرایند درمان می‌توانید از پروتز های دندانی متحرک مانند فیلیپر برای جای خالی دندان کشیده شده استفاده نمایید.


راحله

18 خرداد 1402
سلام خسته نباشین .من دندون نیش یعنی چهارمین دندونم از پایین کندم با چ روشی میشه پرش کردی ؟؟ غیر از ایمپلنت کردن
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به شرایط دندان های اطراف و نظر متخصص جراحی فک و صورت چند روش پر کردن جای خالی دندان کشیده شده به شما پیشنهاد می‌شود، که با توجه به شرایط می‌توانید اقدام به درمان نمایید، استفاده از بیریج برای پر کردن جای خالی دندان کشیده شده یکی از موارد احتمالی است. این نوع بریج از جنس سرامیک (زیرکونیا) ساخته می شود وجهت استفاده از آن نیاز است که دو دندان سالم و طبیعی مجاور جای خالی ایجاد شده باشند که به صورت تکیه گاه عمل کنند. استفاده از فیلیپر نیز در این موارد شایع است، فلیپر نوعی پروتز موقت است، که شامل یک ریتینر و یک یا چند دندان مصنوعی است، که اغلب برای جایگزینی دندان های جلویی استفاده میگردد. البته یک راه حال موقت بوده و معمولا پیش از آماده سازی ایمپلنت استفاده می‌گردد. پروتز دندان پارسیل نیز از دیگر موارد مجود است، این نوع پروتز دندانی بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته و به کمک چندین قلاب فلزی به دندان های کناری متصل می شود اما در واقع غیرثابت یا متحرک محسوب می شود زیرا فرد می تواند آن را از دهان خارج کند. تمامی موارد ذکر شده با نظر متخصص جراحی فک و صورت و متخصص پروتز با ویزیت بالینی و بررسی عکس گرافی پیشنهاد شده و اقدام به درمان صورت می‌گیرد.

شقایق قانع

16 خرداد 1402
سلام من ی دندون جلوم شیریه و عکس گرفتم متاسفانه دندون دائمی نبود تو لثه ام و این دندون شیریم سیاه شده من وقتی ۱۸ سال داشتم فهمیدم و دکتر گفت بهم تا وقتی خودش در نیومده تو نکش ولی الان ۲۵ سالمه و این دندونم خیلی سیاه شده و لثه ام باد کرده و اندازه این دندون از همه کوچیکتره و تو ظاهرم تاثیر گذاشته و نمیدونم چه روشی انجام بدم که بهتر باشه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، انتخاب درمان مناسب بستگی به قرارگیری و شرایط دندان شیری ذکر شده دارد، و با تهیه عکس گرافی و مراجعه به متخصص جراحی فک و صورت و متخصص ارتودنسی طرح درمان نهایی مشخص می‌شود. چنانچه دندان شیری به گونه ای قرار گرفته باشد که در زیر آن و در لثه دندان اصلی به صورت نهفته رویش داشته باشد، باید دندان شیری جراحی شده و با خارج کردن آن فضای کافی برای رویش دندان اصلی مهیا گردد، که به دو صورت امکان پذیر است یا رویش دندان به صورت طبیعی، یا هدایت آن با درمان ارتودنسی. و در صورتی که در زیر دندان شیری دندان طبیعی رویش نداشته باشد، چنانچه شرایط دندان شیری به گونه ای باشد که بتوان جهت نگهداری و استفاده درمان های ترمیمی یا درمان ریشه انجام داد، برای درمان اقدام می‌شود. اما با توجه به اینکه از اندازه آن سایر دندان ها کوچکتر است و دچار عفونت شدید شده است باید جهت جراحی و خارج کردن آن اقدام کرده و از درمان های جایگزین دندان کشیده شده، مانند ایمپلنت استفاده نمایید. تعیین درمان جایگزین مناسب با نظر متخصص جراحی فک و صورت و شرایط دندان های اطراف و فک شما مشخص می‌گردد. 


البرز رخشان

14 خرداد 1402
سلام خسته نباشید من دندون پایین سمت راست آسیاب را زمانی یازده سال داشتم کشیدم الان بیس هفت سال دارم آیا میشه ایمپلنت کرد و این که یک دندون عقلم صاف و بدون درد در اومده و الان کمی خراب شده میشه پرش کرد یا خیر ممنون میشم بابت پاسخگوییتون
باعرض سلام و ادب خدمت شما، بله امکان ایمپلنت وجود دارد فقط با توجه به مدت زمان طولانی ای که از کشیدن دندان گذشته است، باید توسط متخصص جراحی فک و صورت معاینات اولیه پیش از درمان ایمپلنت صورت گیرد، و با تهیه‌ی عکس گرافی و تحت نظر ایشان سلامت و استحکام استخوان فک ناحیه ای که نیاز به درمان دارد بررسی شود، به احتمال زیاد به خاطر مدت زمان زیادی که گذشته است نیاز به پیوند استخوان و استفاده از پودر استخوان وجود دارد. تا تحلیل استخوان ایجاد شده درمان گردد، سپس اقدام به درمان ایمپلنت می‌شود. در خصوص دندان عقل نيز نیاز به بررسی توسط متخصص فک و صورت وجود دارد، اگر میزان پوسیدگی کم باشد و تمایل به نگهداری دندان عقل دارید می‌توانید برای نگهداری آن جهت درمان ترمیم دندان اقدام نمایید، اما اگر پوسیدگی شدید یابد و گسترده باشد توصیه می‌شود جهت کشیدن دندان عقل اقدام نمایید. چراکه میتواند موجب آسیب و عوارض گسترده گردد.حسین هاشمی

26 اردیبهشت 1402
سلام وقت بخیر دندان‌های فک بالا کامل هست چندتا رو پرکردم فک پایین قسمت چپ و راست با فاصله ۴ تا کشیدم و خالی هست آیا میتونم روش کامپوزیت انجام بدم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده ابتدا باید درمان مناسب انجام شده و سپس با توجه به رنگ دندان های اطراف رنگ روکش مورد استفاده مشخص گردد، یا با درمان کامپوزیت به عنوان درمان زیبایی رنگ دندان های جلو و اطراف آن ها را به رنگ دلخواه تغیر دهید. برای درمان جای خالی دندان کشیده شده با توجه به اینکه دندان های جونده هستند، با نظر دندان پزشک و متخصص پروتز می‌توانید از پروتز پارسیل برای دو جای خالی استفاده نمایید، این نوع پروتز دندانی بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته و به کمک چندین قلاب فلزی به دندان های کناری متصل می شود اما در واقع غیرثابت یا متحرک محسوب می شود زیرا فرد می تواند آن را از دهان خارج کند. یکی دیگر از گزینه های مناسب و با کیفیت برای پر کردن جای خالی دندان های کشیده شده استفاده از ایمپلنت است، ایمپلنت دقیقا همانند دندان های طبیعی عمل می کند و در مقایسه با سایر روش ها از ماندگاری بالا و و کیفیت بهتری برخوردار است.


شیما

13 اردیبهشت 1402
سلام روز بخیر. من دندونام دکتر امروز چند تا کشید بعدش هم بلافاصله قالب گرفت و دندون موقت گذاشت گفت برو تا دو هفته دیگ دندون بزارم . من تا بحال اینجوری ندیده بودم تو خون و ورم لثه دندون موقت و چسب دندون بزنن خیلی درد دارم و از دندونام مدام خون میاد . میشه نظرتون بگید. آیا کار دکتر درسته . متاسفانه من ایران نیستم . قدر خدمات پزشکی ایران رو بدونید . واقعا دکترای ایران فهمیده و کار بلد هستن .
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به شرایط بیمار و نظر دندان پزشک با زدن بخیه و کنترل شرایط دندان کشیده شده و کنترل خونریزی می‌توان از دندان های موقت برای پر کردن جای خالی دندان استفاده کرد،  چنانچه میزان خونریزی شما زیاد باشد باید به دندان پزشک مراجعه نمایید، در غیر این صوت خونریزی به شکل خون‌آبه و مقدار کم طبیعی بوده اما نباید ادامه دار باشد. 


افتخاری

10 اردیبهشت 1402
سلام خسته نباشین .من دندون جلوم بافاصله است الان یکیش یه کم ازداخل پوسیده .چندتاروکش دارم دوتاهم دندون عقب خالیه ‌میخوام لمینت کنم به نظرتون میشه بعد تقریباهزینه لش چقددرمیاد..حدودی بگین بهم .
با عرض سلام و ادب خدمت شما، ابتدا باید دندان های پوسیده درمان شده و در صورت نیاز ترمیم یا درمان ریشه شوند، سپس توسط متخصص جراحی فک و صورت ویزیت شوید و با توجه به شرایط دندان های شما و فک در خصوص جای خالی دندان ها تصمیم گیری گردد، چنانچه شرایط فک و دندان های شما مناسب باشد، جهت جای خالی دندان تصمیم گیری شده و سپس جهت لمینیت و درمان های زیبایی اقدام می‌گردد. با توجه به این که دندان های شما روکش دارد احتمالا لمینیت به عنوان درمان زیبایی و برای بر طرف کردن فاصله بین دو دندان پیشنهاد می‌شود. در خصوص هزینه ها نیز باید بر حسب شرایط دندان ها و محاسبه گردد. برای کسب اطلاعات بیشتر با کلینیک در تماس باشید.


زهرا امینی

26 فروردین 1402
سلام وقتتون بخیر من چند وقت پیش دندون۷فک پایین سمت راستمو کشیدم به غیر از امپلنت با چی میشه پرش کرد؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به شرایط دندان کشیده و دندان های اطزاف و موقعیت و شرایط فک و استخوان های شما، توسط متخصص جراحی فک و صورت جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده تصمیم گرفته می‌شود.


فاطمه

16 اسفند 1401
ممنونم از توضیحات خوبتون من دندانم رو جراحی کردم فوق العاده موثر بودتوضیحات شما متاسفانه ایمپلنت خیلی هزینه بر هستش و توان پرداختش رو ندارم ای کاش قبل از اینکه این قدر درد دندان بکشیم و کلی هزینه بدیم قدر سلامتی رو میدونستیم و بیشتر بهداشت دندون رو رعایت میکردیم و سالی دو بار چکاب میرفتیم ای کاش ای کاش

نگین رحیمیان

22 بهمن 1401
سلام وقتتون بخیر من دو ساله پیش بر اثر تصادف دقیقا مثل عکسی که در بالا گذاشتین یه دونه از دندونام شکسته و وقتی که میخندم جاش مثل عکس بالا خالیه و متاسفانه چون خیلی هم از دندون پزشکی میترسم تاحالا مراجعه نکردم راهنماییم کنید چیکار میتونم بکنم که هزینه ی زیادی هم نداشته باشه برام؟ میتونم از دندان چسبی استفاده کنم؟!
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید با عکس گرافی به متخصص جراحی فک و صورت و متخصص پروتز مراجعه نمایید، و طبق تشخیص ایشان و با توجه با شرایط فک و دندان های اطراف شما از فیلیپر یا پروتز متحرک استفاده میگردد، در صورت تمایل نیز می‌توانید از ایمپلنت استفاده نمایید و با استفاده از جراحی ایمپلنت با لیزر و استفاده از لیزر قبل و بعد از جراحی تجربه جراحی ایمپلنت بدون در را خواهید داشت.


محسن‌بیات

1 بهمن 1401
سلام‌وقتتون‌بخیر‌باشه‌من‌‌دندون‌ها‌عقب‌‌های‌بالا‌پایین.کشیدم‌‌‌ایا‌میتونم‌‌‌‌‌‌‌..میشه‌همشو‌..امپلیت‌کنم‌
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بله این امکان وجود دارد و با توجه به شرایط دهان و دندان شما و طبق نظر متخصص جراحی فک و صورت تعداد ایمپلنت مورد نیاز شما مشخص می‌گردد.فاطمه گلی

4 دی 1401
سلام وقتتون بخیر من ۱۹ سالمه و در حال حاضر از فک پایین فکر کنم حدود ۵ تا از دندونام خراب شده و فقط ریشه اش مونده و خیلی وقته که اینجوریه و از قبل پیش هر دندان پزشکی رفتم گفتن که فکم خیلی کوچیکه ایمپلنت نمیشه سوالم اینه که من الان برلی اون دندونام چیکار کنم جاشون خالیه و هضم غذا هم یرام مشکل شده
با عرض سلام وادب خدمت شما، شما باید سریعا جهت درمان دندان های خود اقدام نمایید، چنانچه نیاز به ایمپلنت باشد باید همراه با عکس گرافی از فک خود به متخصص جراحی فک و صورت مراجعه نمایید، تا ایشان با ویزیت حضوری و بررسی شرایط و عکس گرافی شما برحسب نیاز و اندازه فک درمان مورد نیاز و تعداد ایمپلنت را مشخص کرده و سپس با مراجعه به متخصص پروتز ایشان با توجه به اندازه فک شما و کوچکی فک که می‌فرمایید، تعداد روکش مورد نیاز را اعلام میکنند ( تعداد روکش کمتری به دلیل کوچکی فک شما قرار می‌دهند.) در بازه درمان ایمپلنت نیز از روکش موقت استفاده می‌شود. 


مریم امیدی

25 آبان 1401
سلام.من در سن ۸ سالگی دندون دومم جلو رو بر اثر ضربه از دست دادم و الان ۲۵ سالمه و جاش خالی مونده البته نه به اندازه ای که باید باشه و دندونام حرکت کرده.دائمی ازین روش چیه برایدمن
باعرض سلام وادب خدمت شما، باید عکس گرافی تهیه شود و ویزیت صورت گیرد تا میزان جای خالی ایجاد شده و شرایط دندان ها و حرکت آنها بررسی گردد، و با نظر متخصص ارتودنسی و متخصص جراحی فک وصورت درمان لازم صورت گیرد. بهترین جایگزین دندان از دست رفته درمان ایمپلنت می‌باشد که بعد از بررسی شرایط لثه و استخوان فک توسط متخصص جراحی فک و صورت اقدامات  لازم انجام میشود.


ازاده ابراهیمی

18 مهر 1401
سلام وقت بخیر من دندان اخرم رو کشیدم حدود 4 یا 5 ماه میشه. به نظر شما زمان دارم برای ایمپلنت کردن
با عرض سلام و ادب خدمت شما، چنانچه بلافاصله بعد از کشیدن دندان جهت ایمپلنت اقدام نشود، بین 3 ماه الی یک سال بعد باید جهت درمان اقدام نمایید؛ چرا که دیر از این زمان و فاصله بیشتر از یک سال موجب تحلیل لثه و استخوان فک شده و فرایند درمان ایمپلنت را طولانی تر کرده و فرد نیاز به پیوند استخوان خواهد داشت.


منصوره

6 مهر 1401
باسلام من ۴دندان کرسی پایین سمت راست روکشیدم وهزینه ایمپلنت روندارم ایاروش دیگه ای برای گذاشتن دندان انجاهست؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بسته به اینکه کدام دندان ها را از دست دادید و اینکه دندان ها در کنار هم مستند یا با فاصله از هم قرار دارند و شرایط دندان های اطراف و میزان مقاومت استخوان فک و لثه میتوانید درمان مناسب اعم از بریج و یا فیلیپر و پروتز را طبق نظر متخصص جراحی لثه و متخصص پروتز انتخاب نمایید.


فاطمه

30 شهریور 1401
سلام من چهارده سالمه و یک دندان شیری داشتم ک تو عکس نشون داده بود زیرش یک دندون دائمی رشد کرده . امروز رفتم و دندان شیری رو کشیدم به نظرتون دندون دائمی در میاد؟ اگه در نیومد چیکار کنم؟ سنم کمه و خیلی میترسم ک جاش دندون در نیاد
با عرض سلام وادب حدمت شما، با توجه به شرایط و سن شما دندان، به احتمال زیاد دندان شما رشد خواهد کرد البته بسته به شراسط فک، استخوان و دندان شما نیاز به محرک خواهد داشت، با توجه به عکس گرافی و نظر متخصص جراحی فک و صورت و متخصص ارتودنسی، با توجه به شرایط استخوان فک و دندان شما ممکن است با تراش استخوان و یا برداشتن و جراحی آن باعث رشد دندان شده و یا اگر استخوان و شرایط دندان مساعد باشد، درمان ارتودنسی تحت نظر متخصص ارتودنسی صورت میگیرد.


مژگان سلیمانی

1 شهریور 1401
سلام . ببخشید من 4تا از دندونهامو کشیدم و الان برای زیبایی دندانهام دوست دارم کامپوزیت کنم اون دندانهای که جاشون خالیه چکار کنم فقط باید ایپلنت بشه
کلینیک دریا نور 
 با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به اینکه شما کدام یک از دندان هایتان را از دست داده اید، و ایمکه دندان ها در قوس فکی قرار دارند و یا در 4 دندان در کنار یک دیگر هستند یا خیر و شرایط استخوان فک و دهان شما با نظر متخصص جراحی فک و صورت و متخصص پروتز میتوانید بهترین جایگزین را انتخاب نمایید. ایمپلنت نیز یکی از بهترین گزینه های موجود می باشد.زينب راد

28 مرداد 1401
سلام من ٣تا دندان جلو ندارم و هزينه ايمپلنت هم ندارم چ كاري ميتونم بكنم؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به اینکه شما کدام یک از دندان هایتان را از دست داده اید ،  دندان ها در قوس فکی قرار دارند و یا در سه دندان در کنار یک دیگر هستند یا خیر و شرایط استخوان فک و دهان شما با نظر متخصص جراحی فک و صورت و متخصص پروتز میتوانید بهترین جایگزین را انتخاب نمایید. پروتز متحرک و پارسیل نیز یکی از موارد جایگزینی دندان های از دست رفته هستند که احتمالا بهترین گزینه برای شرایط شما باشند.


هاشم

12 مرداد 1401
استفاده از ایمپلنت از چه سنی امکان پذیره؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، جهت درمان ایمپلنت از 18 الی 20 سالگی میتوانید جهت درمان اقدام نمایید، البته این موضوع به رشد و شرایط فک فرد بستگی دارد.
باید توسط متخصص جراحی فک و صورت ویزیت شده و بعد از بررسی شرایط فک و عکس گرافی شما طرح درمان مشخص خواهد شد.


فاطمه مهاجر

7 تیر 1401
سلام وقت بخیر .فک بالا یه جای خال دارم دوتا هم شکسته وریشه داره.ولی من میخوام فقط یه دونه ایمپلنت کنم .ایا امکانش هست.؟چون قیمت جلو قرار داره
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید با عکس گرافی توسط متخصص فک و صورت ویزیت شوید و با توجه به فضای موجود و شرایط فک و دندان های شما تعداد ایمپلنت مورد نیاز مشخص میگردد.


سمیه

6 تیر 1401
من یکی ازدندان های جلوم را کشیدم و عفونت لثه هم دارم و باید پودر استخوان بزنم اما در حال حاضر برای عروسیم لازم دارم سریع و موقت جای دندانم را پر کنم حتی اگر یک ماهه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
کلینیک دریای نور
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به عفونت و ضایعه موجود حتما باید جهت ویزیت حضوری تشریف بیارید، و با توجه به عکس گرافی و عفونت موجود شرایط شما بررسی گردد. چرا که ممکن است به دلیل ضایعه نتوان از فیلیپر استفاده کرد.شیخی

21 اردیبهشت 1401
سلام دندان ۶رو به تازگی کشیدم چقدر احتمال داره که دندان ها حرکت کنند و فضاش تا حدودی پر بشه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بله دندان ها حرکت کرده و اگر بعد از کشیدن دندان جایگزنی اعم از ایمپلنت و ... در محل دندان کشیده شده قرار نگیرد ممکن است باعث حرکت دندان ها و از بین نظم دندان ها شود؛ البته میزان حرکت دندان ها در افراد مختلف متفاوت بوده و بستگی به شرایط متفاوتی دارد. و چنانچه قصد درمان ایمپلنت را داشته باشید فاصله طولانی بین کشیدن دندان و ایمپلنت باعث ایجاد مشکلات جانبی میشود.


مهیا ر س

25 فروردین 1401
سلام میشه بفرمایین عمر روکش چقدر هست و اینکه چنتا میشه برای دندان روکش گذاشت دوتا دندان کشیدن بگیم هم گفتن پر کنم زیاد دوام نمیاره گفتن روکش میشه گذاشت و هزینه یک روکش چقدر است و چند سال بعد باید عوض کنیم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، عمر و ماندگاری روکش بستگی به شرایط دندان و نگهداری شما دارد؛ اما به طور متوسط عمر روکش دندان بین 10 تا 12 سال میباشد که عوامل مختلف میتواند باعث افزایش و یا کاهش این میزان گردد. گاهی بعد از کشیدن دندان با توجه به شرایط دندان و اگر ریشه های مواقمی نداشته باشد برای افزایش عمر دندان و ماندگاری ان با نظر دندان پزشک برای بیمار روکش گذاشته میشود. قیمت و هزینه روکش ها نیز بسیار متفاوت است، جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط و انواع آن به واتس آپ کلینیک پیام دهید و یا با شماره های درج شده در قسمت "تماس با ما" تماس حاصل نمایید.


محمد هاشم انصاری

23 فروردین 1401
یکی ازدندانهای جلو را کشیدم چور سریع جاش را پر کنم
کلینیک دریای نور 
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بهترین و موثر ترین درمان جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده ایمپلنت میباشد. چراکه در غیر این صورت و باقی ماندن جای دندان کشیده شده لثه ها و استخوان فک تحلیل رفته و علاوه بر این موجب حرکت سایر دندان ها میگردد. بنابراین در اسرع وقت باید جهت ایمپلنت اقدام نمایید و فرایند درمان با گذاشتن پایه ایمپلنت در فک آغاز میشود. در فاصله ی بین جایگذاری پایه در فک شما و گذاشتن روکش و تاج که با نظر متخصص و شرایط شما متفاوت خواد بود، میتوانید از فیلیپیر(روکش موقت) استفاده نمایید تا از نظر زیبایی جای دندان کشیده شده برای شما آزار دهنده نباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت مطلب ایمپلنت در بخش درمان ها را مطالعه نمایید و یا با واتس آپ کلینیک و شماره های درج شده در قسمت " تماس با ما " تماس حاصل نمایید.


اجمدابراهیمی

21 اسفند 1400
یکی ازدندانهای جلو راکشیدم چطورمیشود جای ان رادندان گزاشت
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بهترین روش جهت جایگزینی دندان های از دست رفته درمان ایمپلنت میباشد.


سعید شهیدی

15 اسفند 1400
سلام وقت بخیر دندان ۶ کلا افتاده چکار باید کنیم ؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، با توجه به شرایط دهان و دندان شما نظر قطعی داده میشود و حتما باید توسط دندان پزشک بررسی گردد. در اغلب موارد درمان جهت جایگزینی دندان برای افراد بالای 18 سال که رشد فکی انها کامل شده باشد، ایمپلنت میباشد.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن