×
آخرین بروز رسانی: 15 مرداد 1401

پرکردن جای خالی دندان کشیده شده

اهمیت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده

مسئله ی مهم بعد از کشیدن دندان پر کردن جای خالی دندان کشیده است. چراکه بعضا این عارضه از لحاظ زیبایی، برهم زدن ساختار فک و ایجاد مشکل در صحبت کردن و یا جویدن آزار دهنده خواهد بود. علاوه بر این حفره ی ایجاد شده موجب بروز عفونت، درد و یا آسیب به سایر دندان ها شده وحتی بعد از مدتی شاهد تحلیل استخوان و یا لثه موجود در آن ناحیه خواهیم بود. از این رو توصیه میشود هرچه سریع تر جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده و درمان لازم اقدام نمایید.
به صورت کلی 4 روش درمانی جهت جایگزین کردن دندان از دست رفته وجود دارد؛ اعم از :
  1. ایمپلنت
  2. بریج
  3. فلیپر
  4. پروتز دندانی
پر کردن جا ی خالی دندان کشیده شده..png

  • ایمپلنت

یکی از اصلی ترین روش های درمانی که همواره توسط متخصصین دندان پزشکی توصیه میگردد استفاده از درمان ایمپلنت می‌باشد؛ چراکه ایمپلنت دقیقا همانند دندان های طبیعی عمل می کند و در مقایسه با سایر روش ها از ماندگاری بالا و و کیفیت بهتری برخوردار است. یکی دیگر از نکات مثبت در درمان ایمپلنت ثابت بودن آن است؛ چراکه دیگر نیازی نیست مانند دندان های مصنوعی آن ها را مرتبا از دهان خارج کنید.به همین دلیل و به منظور قرار دادن اجزای ایمپلنت (فیکسچر) دراستخوان فک، نیاز به جراحی بوده و طبیعا فرایند درمان طولانی تر شده و هزینه های بیشتری را در بر خواهد داشت.

"جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت مطلب ایمپلنت را مطالعه نمایید."

اجزای-ایمپلنت.jpg

  • بریج مری لند (Maryland dental bridge)

این نوع بریج  از جنس سرامیک (زیرکونیا) ساخته می شود وجهت استفاده از آن نیاز است که دو دندان سالم و طبیعی مجاور جای خالی ایجاد شده باشند که به صورت تکیه گاه عمل کرده و به این دندان های طبیعی اباتمنت گفته شده  و به دندان مصنوعی که جای خالی دندان را پر می کند پونتیک گفته می شود. دندان پونتیک از دو طرف به دو روکش دندان متصل شده و طی فرایند درمان آن نیازی به  تراش دندان های اطراف نبوده  تنها قسمت پشت دندان‌ها به میزان بسیار کمی تراشیده می‌شود.
علی رغم اینکه این نوع بریج جایگزین مناسبی برای دندان از دست رفته شما می باشد،  اگر هنگام جویدن، محکم دندان های خود را به هم بفشارید ممکن است بریج از دندان جدا شده و نیاز به چسباندن مجدد داشته باشد.این نوع بریج ارزان قیمت تر و کم تهاجمی تر از درمان ایمپلنت بوده و  با این روش می توان زیبایی و عملکرد را به دهان باز گرداند. و در فرایند صحبت کردن و جویدن نیز خلالی وارد نمیشود.
بریج مری لند.jpg

Full Text (Contact) 3.png

  • فلیپر

فلیپر نوعی پروتز موقت است، که شامل یک ریتینر و یک یا چند دندان مصنوعی است، که اغلب برای جایگزینی دندان های جلویی استفاده میگردد. 
این مدل پروتز قدرت رنگ پذیری بالایی دارد. و با توجه به متحرک بودن آن اغلب یک راه حل موقت بوده و هنگامی که زخم بهبود پیدا میکند باید از یک راه حل همیشگی مثل بریج یا ایمپلنت استفاده نمایید. چرا که اغلب این روش به عنوان دندان موقت حین فرایند درمان ایمپلنت استفاده میکنند.
لازم به ذکر است گاهی اوقات استفاده از فیلیپر بهترین راه حل برای مدت زمان طولانی می باشد. چرا که برخی از افراد به علت مشکلات پزشکی و یا شرایط جسمی خاص خود قادر به انجام بریج یا ایمپلنت نمی باشدعلاوه بر این از لحاظ اقتصادی و نسبت به سایر روش ها فیلیپر گزینه مناسب تری نسبت به درمان ایمپلنت و یا بریج می باشد.

فیلیپر.jpg

  • پروتز دندانی پارسیل (partial prosthesis)

این نوع پروتز دندانی بیشتر به عنوان دندان تکه ای شناخته و به کمک چندین قلاب فلزی به دندان های کناری متصل می شود اما در واقع غیرثابت یا متحرک محسوب می شود زیرا فرد می تواند آن را از دهان خارج کند. در مواقعی که فرد چندین دندان در کنار هم را از دست داده باشد از این نوع پروتز استفاده می کند. و تهاجم کمتری در بر دارد. علاوه بر این هزینه آن نیز نسبت به ایمپلنت کمتر است.
استفاده از این نوع پروتز با توجه به اینکه جایگاه مناسبی برای ثابت نگه داشتن آن وجود ندارد، عوارضی اعم از ایجاد مشکل در صحبت کردن، جویدن و لق شدن را در پی خواد داشت. تحلیل رفتن استخوان فک یکی دیگر از مشکلات مربوط به استفاده از دندان مصنوعی نیمه می باشد.

پروتزدندانی-پارسیل.jpg


لینک های مرتبط:


گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 80

نظرات کاربران

هاشم

12 مرداد 1401
استفاده از ایمپلنت از چه سنی امکان پذیره؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، جهت درمان ایمپلنت از 18 الی 20 سالگی میتوانید جهت درمان اقدام نمایید، البته این موضوع به رشد و شرایط فک فرد بستگی دارد.
باید توسط متخصص جراحی فک و صورت ویزیت شده و بعد از بررسی شرایط فک و عکس گرافی شما طرح درمان مشخص خواهد شد.


فاطمه مهاجر

7 تیر 1401
سلام وقت بخیر .فک بالا یه جای خال دارم دوتا هم شکسته وریشه داره.ولی من میخوام فقط یه دونه ایمپلنت کنم .ایا امکانش هست.؟چون قیمت جلو قرار داره
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید با عکس گرافی توسط متخصص فک و صورت ویزیت شوید و با توجه به فضای موجود و شرایط فک و دندان های شما تعداد ایمپلنت مورد نیاز مشخص میگردد.


سمیه

6 تیر 1401
من یکی ازدندان های جلوم را کشیدم و عفونت لثه هم دارم و باید پودر استخوان بزنم اما در حال حاضر برای عروسیم لازم دارم سریع و موقت جای دندانم را پر کنم حتی اگر یک ماهه باشه ممنون میشم راهنمایی کنید
کلینیک دریای نور
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به عفونت و ضایعه موجود حتما باید جهت ویزیت حضوری تشریف بیارید، و با توجه به عکس گرافی و عفونت موجود شرایط شما بررسی گردد. چرا که ممکن است به دلیل ضایعه نتوان از فیلیپر استفاده کرد.شیخی

21 اردیبهشت 1401
سلام دندان ۶رو به تازگی کشیدم چقدر احتمال داره که دندان ها حرکت کنند و فضاش تا حدودی پر بشه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بله دندان ها حرکت کرده و اگر بعد از کشیدن دندان جایگزنی اعم از ایمپلنت و ... در محل دندان کشیده شده قرار نگیرد ممکن است باعث حرکت دندان ها و از بین نظم دندان ها شود؛ البته میزان حرکت دندان ها در افراد مختلف متفاوت بوده و بستگی به شرایط متفاوتی دارد. و چنانچه قصد درمان ایمپلنت را داشته باشید فاصله طولانی بین کشیدن دندان و ایمپلنت باعث ایجاد مشکلات جانبی میشود.


مهیا ر س

25 فروردین 1401
سلام میشه بفرمایین عمر روکش چقدر هست و اینکه چنتا میشه برای دندان روکش گذاشت دوتا دندان کشیدن بگیم هم گفتن پر کنم زیاد دوام نمیاره گفتن روکش میشه گذاشت و هزینه یک روکش چقدر است و چند سال بعد باید عوض کنیم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، عمر و ماندگاری روکش بستگی به شرایط دندان و نگهداری شما دارد؛ اما به طور متوسط عمر روکش دندان بین 10 تا 12 سال میباشد که عوامل مختلف میتواند باعث افزایش و یا کاهش این میزان گردد. گاهی بعد از کشیدن دندان با توجه به شرایط دندان و اگر ریشه های مواقمی نداشته باشد برای افزایش عمر دندان و ماندگاری ان با نظر دندان پزشک برای بیمار روکش گذاشته میشود. قیمت و هزینه روکش ها نیز بسیار متفاوت است، جهت اطلاع از قیمت ها و شرایط و انواع آن به واتس آپ کلینیک پیام دهید و یا با شماره های درج شده در قسمت "تماس با ما" تماس حاصل نمایید.


محمد هاشم انصاری

23 فروردین 1401
یکی ازدندانهای جلو را کشیدم چور سریع جاش را پر کنم
کلینیک دریای نور 
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بهترین و موثر ترین درمان جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده ایمپلنت میباشد. چراکه در غیر این صورت و باقی ماندن جای دندان کشیده شده لثه ها و استخوان فک تحلیل رفته و علاوه بر این موجب حرکت سایر دندان ها میگردد. بنابراین در اسرع وقت باید جهت ایمپلنت اقدام نمایید و فرایند درمان با گذاشتن پایه ایمپلنت در فک آغاز میشود. در فاصله ی بین جایگذاری پایه در فک شما و گذاشتن روکش و تاج که با نظر متخصص و شرایط شما متفاوت خواد بود، میتوانید از فیلیپیر(روکش موقت) استفاده نمایید تا از نظر زیبایی جای دندان کشیده شده برای شما آزار دهنده نباشد. جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص ایمپلنت مطلب ایمپلنت در بخش درمان ها را مطالعه نمایید و یا با واتس آپ کلینیک و شماره های درج شده در قسمت " تماس با ما " تماس حاصل نمایید.


اجمدابراهیمی

21 اسفند 1400
یکی ازدندانهای جلو راکشیدم چطورمیشود جای ان رادندان گزاشت
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بهترین روش جهت جایگزینی دندان های از دست رفته درمان ایمپلنت میباشد.


سعید شهیدی

15 اسفند 1400
سلام وقت بخیر دندان ۶ کلا افتاده چکار باید کنیم ؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، با توجه به شرایط دهان و دندان شما نظر قطعی داده میشود و حتما باید توسط دندان پزشک بررسی گردد. در اغلب موارد درمان جهت جایگزینی دندان برای افراد بالای 18 سال که رشد فکی انها کامل شده باشد، ایمپلنت میباشد.

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن