×
آخرین بروز رسانی: 6 تیر 1401

علت درد دندان کشیده شده

یکی از عارضه های اصلی که بعد از کشیدن دندان پیش می‌آید احساس درد در ناحیه تحت درمان است که منشاء آن میتواند. در این مقاله می‌خوانیم:

3d-render-of-lower-jaw-with-tooth-stock-illustrations_csp81776257.png

درد طبیعی در دوران نقاهت:

هنگامی که دندان شما کشیده می شود، استخوان و لثه اطراف آن دچار اختلال و التهاب می‌شود و درد در این ناحیه طبیعی است. 
علاوه بر این مقداری خونریزی در ناحیه تحت درمان نیز امری طبیعی می‌باشد. و به صورت طبیعی باید تا چند ساعت بعد از درمان خونریزی قطع شود.چنانچه به دلایل خاصی از دارو های ضد انعقاد، رقیق کننده های خون و اسپیرین استفاده می‌کنید، احتمال خونریزی افزایش می‌یابد بنابراین باید از قبل به دندان پزشک و یا جراح خود اطلاع دهید.
روند بهبودی نیز معمولاً کوتاه است و اغلب حداقل ۴۸ تا ۷۲ ساعت بعد درد با شدت اولیه، در ناحیه تحت درمان رو به کاهش میباشد. البته بسته به شرایط دندان و شرایط فردی شما ممکن است دوران نقاهت طولانی تر باشد؛ اما درد رفته رفته کاهش می‌یابد.
اما مراقبت های بعدی باید حداقل به مدت یک هفته الی 10 روز ادامه یابد. 

درمان:

می‌توان جهت تسکین درد پس از کشیدن از مسکن و یا در صورت عفونت از آنتی بیوتیک تحت نظر دندان پزشک استفاده کنید. و فضای دهان و دندان خود را مرتبا توسط آب نمک و دهانشویه ضدعفونی نمایید.

استفاده از لیزر جهت کاهش درد بعد از جراحی:

پس از کشیدن دندان جهت کاهش درد از لیزر نیز می‌توانید استفاده کنید. با تاباندن اشعه های کم توان و بدون عوارض لیزر به ناحیه تحت درمان بعد از جراحی و یا کشیدن دندان میتوان تا حد زیادی درد بعد از کشیدن دندان را کاهش داده و از ابتلا به عفونت جلوگیری نمایید.

دستگاه-لیزر-کلینیک-دریای-نور.jpg

باقی ماندن بخش هایی از ریشه یا دندان در لثه

هنگام کشیدن دندان ممکن است قسمت کوچکی از دندان شکسته یا دندان به طور کامل خارج نشده باشد ومقداری از آن در لثه باقی بماند.
استخوان باقی مانده در لثه پس از کشیدن دندان خود به خود بهبود می‌یابد و اگر یک قسمت خاص غیر ضروری باشد، لثه آن را به بیرون می‌راند.
قعی ممکن است فرد احساس کند استخوان کوچکی از لثه خارج شده است.این قطعه بخش جدا شده از استخوان است که خود را اصلاح می‌کند. چنانچه این قطعه استخوان یا دندان در لثه باقی بماند؛ ممکن است زبان را تحریک کرده و باعث ایجاد عفونت در لثه شود.

درمان:

چنانچه قطعه استخوان باقی مانده د لثه مشکل ساز شده و باعث ایجاد عفونت در محل تحت درمان شده باشد، باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید تا با عکس گرافی وضعبت ریشه ها و ناحیه تحت درمان بررسی شده و قطعه استخوان یا دندان باقی مانده در لثه خارج شود و از تشکیل و پخش عفونت در لثه جلوگیری شود.

ریشه باقی مانده در دندان

چنانچه ریشه باقی مانده در لثه کمتر از دو میلی متر باشد نیاز به خارج کردن ندارد، چرا که لثه خودبه خود آن را به بیرون می‌راند.اما اگر اندازه ریشه بین دو تا چهار میلی متر باشد، و باعث درد و عفونت شود. وضعیت و شرایط ریشه باید بررسی شود؛ اگر ریشه باقی مانده به هر علتی دچار عفونت شود و فرد در آن ناحیه احساس درد می‌کند باید به دندان پزشک مراجعه کرده و جهت درمان لازم اقدام نمایید.

درمان:

اندازه و موقعیت ریشه باقی مانده باید مشخص شود تا در صورت نیاز جهت خارج کردن ریشه اقدام شود.چنانچه ریشه باقی مانده دچار عفونت شده باشد، باید تحت نظر دندان پزشک درمان را آغاز کنید.

عفونت دندان کشیده شده

یکی از مشکلات بسیار دردناک دندانی، عفونت دندان کشیده شده می باشد که درد زیادی به همراه دارد وعامل ایجاد عفونت باکتری بوده که چرک، آلودگی و اثرات مخربی به دنبال دارد.

علائم عفونت دندان کشیده شده:

نشانه های ابتدایی عفونت دندان عبارتند از:
 • درد دندان
 • بروز مشکلاتی در بلع غذا
 • بد طعم شدن دهان
 • بوی بد دهان
 • حساسیت به نوشیدنی و غذا های سرد و گرم
 • درد در قسمت فک، گوش و یا گردن
 • متورم شدن گونه
 • ایجاد زخم هایی در بافت لثه
در صورتی که با وجود نشانه های ابتدایی برای درمان اقدام نشود، ممکن است علائم دیگری مشاهده شود که عبارتند از:
 • سر درد های شدید و خستگی بیش از اندازه
 • ایجاد ورم در فک
 • تب و لرز
 • تنفس بیش از 25 بار در دقیقه
 • وجود اسهال و حالت تهوع
 • افزایش ضربان قلب تا منجر شدن به سر درد های شدی

عوارض:

عفونت و آبسه دندان خود به خود درمان نمی شوند و در صورت پاره شدن کیست های چرکی شاید درد ناشی از آن کاهش یابد، اما همچنان باید برای درمان آن اقدام شود. اگر عفونت دندان درمان نشود، احتمال پخش شدن آن به سایر نقاط بدن مانند گردن و سر وجود دارد که خطرات بسیار جدی را به دنبال خواهد داشت. همچنین اگر فردی دارای سیستم ایمنی ضعیفی باشد، در صورت عدم درمان عفونت احتمال پخش آن به سایر نقاط بدن نیز وجود دارد.

درمان:

برای درمان عفونت دندان باید سریعا یه دندان پزشک مراجعه کنید تا تحت نظر ایشان از آنتی بیوتیک استفاده کنید.دمنوش آویشن نیز به دلیل خواص ضد باکتریایی برای کاهش درد ناشی از عفونت دندان کشیده شده، بسیار موثر باشد.

درای ساکت (حفره خشک)

احساس درد شدید از 2 الی 3 روز بعد از کشیدن دندان به احتمال زیاد ناشی از ایجاد درای ساکت (حفره خشک) است که از شایع ترین عوارض کشیدن دندان است.

dry_socket_3.png

بعد از این که دندان کشیده می شود حفره ای که دندان از آن بیرون آورده شده پُر از خون می باشد. این خون سپس لخته شده و باعث التیام  جای خالی دندان می شود. این لخته به طور طبیعی در 24 ساعت اول ایجاد می‌شود و اصلا نباید کنده شود. زیرا این کار باعث باز شدن مجدد زخم و "حفره خشک" می شود.این لخته خون به عنوان یک لایه محافظ روی استخوان زیرین و انتهای عصب در حفره خالی دندان عمل می کند. این لخته همچنین پایه ای برای رشد استخوان جدید و توسعه بافت نرم روی لخته فراهم می کند.
به طور کلی بیمارانی که دندان فک پایینشان کشیده شده، افراد سیگاری و کسانی که مراقبت های بعد از جراحی دندان را رعایت نکرده باشند در معرض درای ساکت قرار میگیرند.

علائم:

 • درد شدید چند روز پس از کشیدن دندان
 • از دست دادن جزئی یا کلی لخته خون در محل کشیدن دندان، که ممکن است به عنوان یک حفره خالی (خشک) متوجه شوید.
 • استخوان قابل مشاهده در سوکت
 • دردی که از حفره به گوش، چشم، شقیقه یا گردن شما در همان سمت صورت شما تابیده می شود که استخراج می شود.
 • بوی بد دهان یا بوی بدی که از دهان شما می آید
 • طعم ناخوشایند در دهان شما

درمان درای ساکت:

درمان درای سوکت بر کاهش علائم، به ویژه درد، تمرکز دارد؛ که شامل موارد زیر می‌باشد:

 • شستشوی سوکت

شستشوی سوکت می‌تواند هر گونه بقایای مواد غذایی یا سایر آلودگی‌ها را که ممکن است به درد یا عفونت احتمالی منجر شوند، برطرف کند.

 • پانسمان با دارو

دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است سوکت را با ژل دارویی یا خمیر و پانسمان‌های دارویی ببندد. این کار می‌تواند تسکین درد نسبتا سریع را فراهم کند. شدت درد و سایر علائم شما تعیین می‌کنند که آیا نیاز به تعویض پانسمان دارید و چند روز یک بارتعویض انجام شود و یا نیاز به درمان دیگری دارید؟

می‌توانید جهت تسکین درد خود از لیزر نیز استفاده کنید،توجه داشته باشد لیزر برای تسکین درد دندان کشیده شده استفاده می‌شود و نه برای درمان.

 • داروهای مسکن

می‌توانید تحت نظر دندان پزشک از دارو های مسکن استفاده کنید.

 • شستشوی سوکت در خانه

هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود، ممکن است لازم باشد که سوکت را در خانه بشویید تا بهبودی را تسریع کرده و بقایای موجود را برطرف کنید. به طور معمول، دستورالعمل‌هایی به همراه یک سرنگ پلاستیکی دارای نوک منحنی برای وارد کردن آب، آب نمک و یا دهانشویه تجویزی به داخل سوکت، دریافت خواهید کرد.و باید شستشو را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه باقی مانده مواد غذایی در سوکت وجود نداشته باشد.پس ازشروع درمان، ممکن است سریعا کاهش درد را احساس کنید. درد وعلائم دیگر رو به بهبودی خواهند رفت و احتمالا طی چند روز از بین خواهند رفت. با این حال باید جهت تعویض پانسمان و مراقبت‌های دیگر به دندانپزشک مراجعه کنید.  

**میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد.


آسیب به عصب دندان

چنانچه عصب دندان در جای خاصی قرار داشته باشد و یا دندانی در نزدیکی عصب قرار داشته باشد، در موارد بسیار کمی احتمال آسیب به عصب دندان و فک وجود دارد. البته این آسیب موقت می‌باشد و جای نگرانی ندارد.

درمان

با وجود موقت بودن این عارضه بهتر است به محض دیدن علائم آسیب به عصب به دندان پزشک مراجعه نمایید. یکی از راهکار های درمان این عارضه استفاده از لیزر می‌باشد، به کمک اشعه های کم توان لیزر و بدون هیچگونه درد و عوارضی، می‌توان اعصاب ناحیه ای را ترمیم کرده و التهاب سلول ها را طی چند جلسه استفاده منظم از لیزر متوقف کرد.
** توجه داشته باشید زمان طلایی برای بازسازی و ترمیم اعصاب ناحیه ای تا 3 روز پس از جراحی دندان عقل است. **

جایگزین کردن دندان کشیده شده

بهترین درمان جهت پر کردن جای خالی دندان کشیده شده، استفاده از ایمپلنت میباشد. ایمپلنت همانند دندان های طبیعی عمل می کند به طوری که فرد تفاوت آن را با دندان های طبیعی احساس نمی کند، چراکه در این درمان فیکسچر جایگزین ریشه دندان می‌شود و روی آن روکش قرار می‌گیرد. یکی دیگر از نکات مثبت و قابل توجه ایمپلنت دندان ثابت بودن آن است؛ چراکه دیگر نیازی نیست مانند دندان های مصنوعی آن ها را مرتبا از دهان خارج کنید
بهترین زمان ایمپلنت بلافاصله بعد از کشیدن دندان است؛ البته حداکثر تا دو ماه پس از کشیدن دندان نیز می‌توان جهت ایمپلنت فوری اقدام کرد.البته فاصله زمانی بین کشیدن دندان و درمان ایمپلنت میتواند متفاوت باشد و به شرایط دندان، استخوان فک، نحوه ی کشیدن دندان و نظر دندان پزشک و شرایط بیمار بستگی دارد.و چنانچه این فاصله بیشتر شود ممکن است عوارضی به همراه داشته و فرایند درمان ایمپلنت طولانی تر شده و فرد قبل از جراحی ایمپلنت نیاز به پیوند استخوان و یا عوامل دیگر داشته باشد.
جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان ایمپلنت مطلب ایمپلنت را مطالعه نمایید.

دکتر-علیزاده-تبریزی-متخصص-فک-و-صورت.jpg

دکتر علیزاده تبریزی متخصص فک و صورت هنگام جراحی ایمپلنت 

لینک های مرتبط

ایمپلنت
انواع درد دندان و علت آن

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 140

نظرات کاربران

محمد شفیعی

1 اردیبهشت 1401
سلام من دندون 6فک پایینم رو کشیدم ولی یکی از ریشه هاش باقی مونده و داخل حفره سیاه سیاه شده ودرد شدیدی دارم
با عرض سلام و ادب خدمت شما،باید عکس گرافی تهیه نمایید و ریشه دندان شما باید خارج شود چراکه احتمال وجود عفونت در این ناحیه وجود دارد و درد شما به همین دلیل است.


صمیع

20 فروردین 1401
ممنون از مطالب خوبتون و پاسخ دهیتون سایتتون عالیه

سلین پناهی

19 فروردین 1401
سلام حدود۱ونیم ماهه دندون بالایی بزرگ راکشیدن الان هنوزه جای دندان کشیده دردمیکنه حتی نمیتونم آب ولرم بخورم دردش به گوش وسرم هم زده و بقیه دندانهایم هم اثر کرده هردارویی میخورم اثر نمیکنه لطفاراهنماییم کنید.شایدعفونت داشت کشیدن بدون عکس گرفتن
 با عرض سلام و ادب خدمت شما، بهتر است عکس گرافی تهیه کرده و کلینیک مراجعه نمایید تا ریشه دندان بررسی شده، چراکه ممکن است ریشه دندان جا مانده باشد و یا ناحیه تحت درمان دچار عفونت شده باشد. بهتر است تحت نظر دندان پزشک آنتی بیوتیک مصرف نمایید و جهت تسکین درد مسکن استفاده نمایید. و یا جهت درمان اقدام نمایید.
تماس با ما

مهدی صیامی

29 اسفند 1400
سلام من یه هفته هست که دوندون اسیایی بزرگ سمت راست فک پایینموکشیدم ولی خیلی درد دارم دندونای بالا ب پایینی ها میخوره دردش صدبرابرمیشه بایدچیکارکنم
با عرض سلام و احترام خدمت شما، درد شما یا مربوط به ناحیه تحت درمان است که ممکن است دچار درای ساکت شده است و باید قطعا به دندان پزشک مراجعه کرده و درمان لازم توسط ایشان صورت گیرد. و یا اگر در صورت برخورد دندان های اطراف به یکدیگر احساس درد دارید، ممکن است درد مربوط به دندان های اطراف است که نیاز به ترمیم و یا  درمان ریشه داشته باشند  و یا اگر قبل ترمیم شده باشد، ممکن است درد ناشی از بلندی ترمیم و یا پوسیدگی مجدد دندان ها باشد.
بهتر است با عکس گرافی به دندان پزشک مراجعه نمایید و یا عکس خود را به واتس آپ کلینیک ارسال نمایید.


زهرا شاهین

3 اسفند 1400
سلام من دندون ۷ پایین سمت راست را ده روزه کشیدم دو تا بخیه هم خورد و بخیه ها را هم کشیدم هنوز درد دارم دهنم هم بوی نا مطبوع میده ایا نیازیه انتی بیو تیک مصرف کنم؟ سپاس
با عرض سلام و ادب خدمت شما، اگر در ناحیه تحت درمان دچار درد، تورم و قرمزی شده اید احتمال وجود عفونت می باشد. بهتر است تحت نظر دندان پزشک از آنتی بیوتیک استفاده نمایید. در خصوص بوی نامطبوع دهان شما نیز احتمالا ناشی از لخته شدن خون بعد از جراحی است و خوب شستوشو نداده اید. جهت رفع بوی نامطبوع و ضد عفونی محیط دهان و دندان از آب نمک و یا دهان شوبه استفاده نمایید.
اگر درد شما طی این مدت ده روزه در ناحیه تحت درمان کمتر نشده است و باز هم ادامه دار و شدید باشد به دندان پزشکتان مراجعه نمایید.
البته درد در این ناحیه به علت کشیدن و سختی ریشه دندان طبیعی است.


فاطمه ح

27 بهمن 1400
من الان چهار روزه دندون نیش کشیدم درد شدیدی دارم مسکن و هر چی هم استفاده میکنم خوب نمیشه حس میکنم دندون جامونده ولی عکس گرفتم میگن هیچی نیس استخون لثه هس ولی خیلی درد دارم خیلی زیاد چیکار کنم راهنمایی کنید خیلی درد شدیدی تو این چندروز دارم تحمل میکنم 😔علت کشیدن دندان شما چی بوده است؟ چنانچه دندان شما دچار عفونت بوده است و به علت عفونت دندان شما کشیده شده است؛ بهتر است تحت نظر دندان پزشک از آنتی بیوتیک استفاده نمایید. البته درد دندان تا یک هفته بعد از کشیدن دندان طبیعی است.

بهزاد

22 بهمن 1400
سلام خسته نباشین ببخشین من ۴روز پیش دندونمو کشیدم از اون موقع جای دندونم بو میده طبیعیه یا عفونت کردهبا عرض سلام و احترام خدمت شما، اگر ناحیه تحت درمان بخیه ندارد میتوانید به آرامی ناحیه تحت درمان را مسواک بزنید و یا اگر هم بخیه دارید، فضای دهان و دندان را آب نمک و یا دهان شویه شستوشو دهید و در صورت امکان از سرنگ برای شستوشو استفاده نمایید.
چنانچه دندان شما دچار عفونت شده باشد، علائمی اعم از درد، تورم و قرمزی خواهید داشت.
در صورت تداوم و درد دندان به دندان پزشک مراجعه نمایید.


منا

22 بهمن 1400
سلام وقت بخیر من سخ دور دندان 6 از فک پاینمو کشیدم 4سال قبل عصب کشی پر شده بود ولی بخاطر اینکه حتی بعد از پر کردن و عصب کشی نمیتونستم با سمت راست چیزی بخورم کشیدمش الان بعد از سه روز لثه هام متورم شده و چرک از قسمت دندون کشیده شده خارج میشه فک درد دندون درد دارم حتی گوشمم درد گرفته از روز اولی که کشیدم با آب نمک دندونامو میشتم و چرک خشک کن و کسکن استفاده کردم ولی امروز شدید شده باید چکار کنم؟
به احتمال زیاد دندان شما دچار عفونت شده است و باید جهت درمان و شستشو محل درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید و تحت نظر ایشان انتی بیوتیک مصرف نمایید.


اروین

21 بهمن 1400
باسلام و خسته نباشید ببخشید من الان ۶روزه دندانم رو کشیدم قبلا عصب کشی بود و شکستگی داشت حالا ک کشیدمش دور لثه دندان بغلی بشدت درد میکنه و قرمز شده.و ی سفیدی لبه دندانی ک کشیدم هست ممکن هست دندان باشه یا استخوان فک؟بعد این درد تا کی باید تحمل کنم والا آب نمک قلقل میکنم و کپسول آموکسی سیلین ۵۰۰ و استامینوفن هم میخورم با عرض سلام و ادب خدمت شما، چنانچه طی این 6 روز درد شما اصلا کم نشده و به شددت روز اول می‌باشد، احتمالا دندان شما دچار درای ساکت و یا عفونت شده است و یا هردو. جهت تشخیص و در نهایت درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید.

خدیجه مفتاحی

20 بهمن 1400
من چهار روزه دندان کشیده ام .دندان عقل خیلی به سختی در امد. دکتر هم هم مسکن داد هم انتی بیوتیک . هنوز درد دارم .امروزم که مسکنم را دیر خوردم تب و لرز کردم. چه کار باید کنم؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، 4 روز زمان کمی است برای بهبودی کامل دندان شما. و با توجه به سختی جراحی بهتر است 1هفته الی 10 روز صبر نمایید و دارو های تجویزی را مرتبا مصرف نمایید. چنانچه درد شما کاهش پیدا نکرد و یا بیشتر شد جهت درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید.کرمی

20 بهمن 1400
باسلام ببخشید من دندون شماره ۵ فک پایین سمت راست رو الان ۶روزه کشیدم ورم کرده و قرمز شده و به شدت درد شدید دارم میزنه تو سرم و گوشم و کنار دیواره لثه نمیدونم دندان هست یا استخوان ممنون میشم ج بدین
با عرض سلام و ادب خدمت شما، احتمالا دندان شما دچار عفونت شده است و باید حتما جهت معاینه و بررسی دندانتان به دندان پزشک مراجعه نمایید. تا بعد از معاینه با توجه به میزان عفونت دندانتان برای شما آنتی بیوتیک تجویز شود.


مرجان

19 بهمن 1400
سلام وقت بخیر ببخشید من ھفتہ گذشتہ دندان عقل پایینم رو کشیدم ولی ھمچنان درد دارم و این درد بہ گوشم میزنہ آیا طبیعی ھست؟احساس ميكنم دندان بقليش هم لق شده و صدا میدهد أين موضوع طبيعي هست؟ براي رهايي از درد چیکار کنم؟

با عرض سلام و احترام خدمت شما، یکی از شایع ترین عارضه ها بعد از کشیدن دندان لق شدن دندان های اطراف می‌باشد، که موقتی است و تا رفع شدن این عارضه باید مراقب باشید تا فشار زیادی بر دندان ها وارد نشود و غذا های سفت با آن دندان جویده نشود.
اگر درد دندان های اطراف و یا لقی دندان بر طرف نشد باید جهت درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید. 
درد بیش از حد و طولانی دندان نیز میتواند ناشی از پوسیدگی و عفونت سایر دندان ها باشد.


محبوبه عبدی

18 بهمن 1400
سلام من دیروز دندانمو کشیدم وشب دیدم ورم کرده ازصبح سرد شدید تب ولرز دارم وناحیه سروگردن همراه درد ایا دندونم عفونت داره
با عرض سلام و احترام خدمت شما، با توجه به اینکه دچار تب و عفونت شده اید، احتمال وجود عفونت زیاد است و یابد سریعا جهت درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید و تحت نظر دندان پزشک از آنتی بیوتیک استفاده نمایید.


مصطفی

15 بهمن 1400
سلام من امروز پنج روزه دوندونم رو کشیدم اما الان دو روزه که خیلی درد داره مشکلم چی میتونه باشه لطفا راهنمایی کنید.ممنونبا عرض سلام و احترام خدمت شما، چنانچه طی دو روزه گذشته درد دندان شما زیاد شده و از قبل احساس درد شدیدی نداشته اید، احتمالا  دندان شما دچار درای ساکت شده است و باید جهت درمان به دندان پزشک مراجعه نمایید.

15 بهمن 1400
سلام و عرض ادب من 3روز پیش دندونمو کشیدم از اون موقه تا الان درد میکنه و داخلشم چرکی شده خاستم بدونم چیکار کنم؟ با عرض سلام و احترام خدمت شما، چنانچه دندان شما به سختی خارج شده و دچار عفونت بوده است احساس درد در ناحیه تحت درمان طبیعی بوده است و یهتر است از دهان شویه و آب نمک استفاده نمایید و دارو ها و مسکن های تجویزی دندان پزشکتان را مصرف نمایید. 
تجربه درد 1 هفته الی 10 روز طبیعی بوده اما طی این مدت درد شما باید روبه کاهش باشد. چنانچه درد و التهاب شما کمتر نشده و درد غیر قابل تحمل باشد باید به دندان پزشک مراجعه نمایید.


میترا ش

15 بهمن 1400
سلام وروزخوش من ده روزی هست که دندان ۴پایین راکشیدم ودرددارم والان سه روزی است که بانظرپزشک آنتی بیوتیک مصرف میکنم .سرم وفکم وگوشم وخودجای دندانم بشدت دردمیکندلطفاراهنمایی کنیدبا عرض سلام و ادی خدمت شما، بهتر است دارو های تجویزی را مصرف کرده و مرتبا دهان و دندان خود را با اب نمک و دهان شویه ضدعفونی کرده، چنانچه درد و عفونت شما بر طرف نشد جهت بررسی و معاینه مجدد به دندان پزشک مراجعه نمایید.

دستیار

11 بهمن 1400
سلام من امروز دندونم رو کشیدم،محل دندون وقسمت چپ دهان وسر وگلو وفکم خیلی دردر داره.. برای کاهش در چکار میتونم بکنم...گرما خوبه یا سرما... یعنی داخل کیسه یخی بذارم وقسمت بیرونی دندان بذارم یا هم حوله وپارچه ای کرم کرده همون قسمت بذارم؟؟؟ با عرض سلام و ادب خدمت شما،تا دو روز اول بعد ار کشیدن دندان جهت کاهش خونریزی از کمپرس سرد و بعد از خونریزی دندان، چنانچه در ناحیه تحت درمان دچار  ورم و تورم شدید، از کمپرس گرم استفاده کنید.

الهام خدابنده لو

11 بهمن 1400
سلام من دوروزه ک دندونمو کشیدم بعداز اینکه ب منزل رسیدم خونریزی شدیدی داشت ب کمک چای و نمک و آبلیمو خونریزی رو قطع کردم اما همچنان درد دارم بعد اینکع تکه های ریز دندان از جای زخم بیرون میکشیدم ولی احساس میکنم ک ی تیکع دیگر داخل مونده پیش دکترم رفتم گفتن که استخوان فکه ولی همچنان درد دارم چ پیشنهادی برای درد دندانم دارید؟ با عرض سلام و احترام خدمت شما، احساس درد تا یک هفته بعد از کشیدن دندان طبیعی است البته باید رفته رفته کم شود. در این بازه میتوانید تحت نظر دندان پزشک از مسکن و دهان شویه جهت تسکین درد خود استفاده کنید. 
باقی ماندن بخشی از استخوان در محل دندان، بعد از کشیدن دندان طبیعی است و رفته رفته لثه روی آن را میپوشاند.
چنانچه درد شما کاهش پیدا نکرد باید به دندان پزشک مراجعه نمایید.


سعید

4 بهمن 1400
سلام بنده ۲۰ روز پیش دندان چهار کشیدم الانم کمی درد داره البته موقع غذا خوردن علتش چیه؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، ابتدا باید از سلامت کامل دندان های مجاور مطمئن شوید، بهتر است جهت معاینه به دندان پزشک مراجعه نمایید. احتمال دیگری که ممکن است باعث این درد شود، آزرده شدن لثه است که بهتر است از آب نمک و یا دهان شویه استفاده کنید، تا محل تحت درمان ضدعفونی شده و اگر دچار التهاب میباشد برطرف شود.


حمیدش

27 دی 1400
سلام من دندان راکشیدم خیلی دردداردتاحدی که بقیه دندانهام دردمی کنندمن چنددندان قبلا کشیدم تابه حالاچنین نبوده است لطفا راهنمایی کنیدبرای اینکه دردکمتری بکشم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باتوجه به زمان کشیدن دندان شما، نوع کشیدن اعم از سختی، آسانی و تبحر جراح، شرایط دندان و معاینه محل تحت درمان میتوان علت درد شما را متوجه شد. البته باید در نظر داشته باشید هر دندان از جهت گوناگونی اعم از ریشه، استخوان و ... با دیگر دندان ها متفاوت است و دوران نقاهت متفاوتی خواهند داشت.درد دندان تا یک هفته بعد از کشیدن ادامه خواهد داشت و رفته رفته کاهش می‌یابد. در این بازه نیز میتوانید از مسکن ویا دهان شویه استفاده کنید.


کلینیک دریای نور

25 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم شقایق؛ با توجه به شرایط دندان شما و اینکه دندان شما به سختی خارج شده است، احساس درد و ناراحتی در 5 الی 7 روز بعد از جراحی طبیعی است اما رفته رفته این درد و تورم باید کاهش یابد، چنانچه پس از این مدت و مصرف دارو و دهانشویه تجویزی توسط دندان پزشک درد و تورم شما بهتر نشد باید به دندان پزشک مراجعه کنید چراکه دندان شما دچار عفونت شده است و باید تحت نظر دندان پزشک دارو مصرف نمایید.

شقایق

23 دی 1400
سلام من چند روزی میشه دندونم رو کشیدم دندان خیلی ریشه داشت و دکتر بزور مشیدش الان لثم سیاه شده و جای دندون خیلی درد داره و با مسکنم آروم نمیشه صورتم هم ورم داره میشه بگید چیکار میتونم بکنم براش؟

کلینیک دریای نور

19 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت جناب هوشمند، 3 تا 5 روز بعد از کشیدن دندان احتمال درای ساکت وجود دارد و به مدت 7 تا 10 روز طول میکشد، البته درد بعد از کشیدن دندان کاملا طبیعی است اما درد زیادی که قابل تحمل نباشد ممکن است به دلیل درای ساکت باشد. بهتر است جهت تشخیص و درمان آن به دندانپزشک مراجعه کنید.

نیما هوشمند

19 دی 1400
چند وقت بعد از کشیدن دندان احتمال درای ساکت وجود دارد؟

کلینیک دریای نور

1 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم میرزایی، احتمال اینکه درد شما ناشی از دندان عقل کشیده شده یا عفونت جای آن دندان باشد خیلی کم است؛ چرا که در آن محل ریشه یا دندان باقی نمانده و محل دندلن تیز بعد از ده سال ترمیم شده است. ممکن است درد شما ناشی از سینوزیت باشد؛ چرا که حفره‌ های سینوسی بسیار نزدیک به ریشه دندان‌ های فک بالا قرار دارند. همانطور که عفونت سینوس می‌ تواند منجر به درد دندان شود، کوچک‌ ترین خرابی یا عفونت در دندان نیز می‌ تواند منجر به عفونت یا تشدید التهاب سینوس شود که باید جهت درمان به پزشک مربوطه مراجعه کنید. احتمال دیگر وجود پوسیدگی در دندان اطراف باشد. که باید جهت معاینه و درمان به دندانپزشک مراجعه کنید.

مریم میرزایی

30 آذر 1400
باسلام .من دندان عقلم را ده سالی است که کشیدم ولی الان دوسال است که جای اون دردمیکنه دردش به حدی است که سردرد شدیدی میگیرم وگوش وچشمم هم به شدت دردمیگیرد نمیدونم چی کارکنم وعلتش چیه ماهی یک بار دردمیگیرد وبعد ازدوروز خوب میشود

کلینیک دریای نور

27 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت آقای زارعی، درمان درای ساکت در منزل امکان پذیر نیست ، و برای درمان نهایی حتما باید به دندان پزشک مراجعه کنید. اما میتوانید جهت تسکین درد خود از مسکن استفاده کنید و از دیگر درمان های خانگی میتوان به استفاده از آب نمک ، روغن گل میخک (استفاده بیش از اندازه از این روغن می تواند به نکروز منجر شود و سلول ها به دلیل فقدان جریان خون از بین ببرد.)و عسل جهت ضد عفونی و خواص آنتی باکتریال و استفاده از زرد چوبه و آلوئورا به دلیل خواص ضد التهابی اشاره کرد ، همچنین استفاده از چای سبز وسیاه (بعد از سرد شدن) به دلیل خواص ضدباکتری، ضدالتهاب، تسکین دهنده و ضدعفونی کننده موثر خواهد بود. نکته بسیار مهم، توجه به این موضوع است که این روش ها صرفاً به عنوان راهکاری موقتی به کار رود؛

مهدی زارعی

25 آذر 1400
سلام فک کنم من دچار درای ساکت شده دندانم الان دسترسی به دندان پزشکی ندارم تو خونه چی کار میتونم بکنم؟

کلینیک دریای نور

18 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم محمدی، احساس درد دو روز بعد از کشیدن دندان امری طبیعی است. توجه داشته باشید مراقبت هایی لازم بعد از کشیدن دندان را حتما رعایت کنید.اما اگر تا دو هفته بعد از کشیدن دندان خود احساس درد داشتید، جهت معاینه و بررسی به دندان‌پزشک مراجعه کنید. تا طبق نظر ایشان اگر درای ساکت ایجاد شده باشد؛ درمان های لازم صورت گیرد.

ساناز محمدی

18 آذر 1400
سلام من دو روزه دندان ام رو کشیدم خیلی درد میکنه دندانم یعنی درای ساکت شده؟

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن