×

آخرین بروز رسانی: 19 آبان 1400
دندان های عقلی که باعث بروز شکایتی نمی شوند، اغلب برای جلوگیری از ایجاد مسائلی در آینده کشیده می شوند. با این حال، در صورت کشیدن دندان های عقل، عوارضی مانند عفونت زخم و آسیب عصبی ممکن است ایجاد گردد. این عوارض منجر به کاهش کیفیت زندگی افراد می شود. آیا شما یکی از دندان های عقلتان را کشیده اید یا هنوز آن را در دهان خود دارید؟
  • دندان عقل و مشکلات آن
دندان های عقل سومین سری دندان های آسیاب در پشت دهان شما هستند و آن ها معمولاً بین سنین 17 تا 22 سالگی رشد می کنند و به همین دلیل آنرا دندان عقل مینامند. دلیل اصلی مشکلات این دندان اینست که دهان ما دیگر جایی برای سومین دندان آسیا ندارد و به همین دلیل در بعضی افراد این دندان نمیتواند بطور طبیعی و مثل سایر دندانها رشد کند و معمولا بصورت نهفته و یا نیمه نهفته در لثه باقی میماند.
حتی اگر دندان عقل رشد طبیعی داشته باشد و مثل سایر دندانها شود، دسترسی به آن و در نتیجه تمیز کردن آن مشکل است و به همین دلیل معمولا زودتر دچار پوسیدگی می‌شود.
  • کشیدن دندان عقل یا نکشیدن آن؟
مداخله جراحی با خطر عوارضی مانند عفونت زخم و آسیب به عصب حسی لب و چانه از یک سو و از سوی دیگر، نکشیدن دندان عقل سالم، ممکن است در نهایت به آسیب بیشتر به دندان های مجاور منجر شود.  

  • عوامل خطر

یکی از عوارض مکرر پس از برداشتن دندان عقل، عفونت است. افرادی که ۲۶ سال یا بیشتر سن دارند و زنان، بیشتر از عفونت رنج می برند، اما به نظر می رسد که سیگار کشیدن نیز یکی از عوامل خطر است. طی بررسی های انجام شده بر روی تاثیر شستشوی حفره ی حاصل از کشیدن دندان عقل را با آب شیر، به این نتیجه رسیده اند که در مقایسه با سایر گزینه ها، مانند آنتی بیوتیک ها، شستشو با آب شیر یک روش نسبتا ارزان و ساده برای جلوگیری از عفونت پس از کشیدن دندان عقل است و بیماران نیز می توانند این کار را در خانه انجام دهند.
  • لینک های مرتبط :

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 7

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran