در واتساپ به ما ملحق شوید

بزاق دهان بطور معمول دارای املاح میباشد که قدرت رسوب کردن را دارد و به مرور تبدیل به جرم سخت میشود، جرم تشکیل شده روی دندان گاهی با مسواک خوب تمیز نمیشود و به مرور زمان باعث آزردگی لثه میشود و جرم جلیگزین لثه میشود. این امر از دید افراد پنهان میماند.
در درمان جرمگیری ، دندانپزشک پلاک های سخت تشکیل شده در پشت دندانها را که در بالا و پائین خط لثه ها هستند جدا میکند و بیرون می آورد نا زمانیکه دندانها تا پایین پاکت کاملا تمیز شوند. این کار به استحکام لثه ها بسیار کمک می‌کند.
Dental-Scaling-1.jpg

سوالی که اغلب بیماران در ارتباط با جرمگیری می‌پرسند اینست که آیا جرمگیری درد دارد؟ در زمان انجام جرمگیری دندانپزشک لثه‌های شما را بی حس میکند. بنابراین دردی که در جریان جرمگیری احساس میکنید خیلی کم است.

چرا دندانها بعد از جرمگیری حساس میشوند؟
زمانی که فرد برای جرمگیری مراجعه میکند با برداشتن جرمها از سطح دندان لثه تحلیل رفته و چنین احساسی به فرد دست میدهد که جرمگیری باعث از بین رفتن لثه و باز شدن بین دندانها شده است. (یکی از علتهای حساس شدن دندانها بعد از جرمگیری همین امر است)
جرمی که روی دندان ها تشکیل می شود به مرور زمان سبب التهاب و تورم لثه ها شده و موجب پوسیدگی دندان می شود. در این مرحله با کوچکترین تحریکی مثل مسواک زدن، خونریزی لثه رخ می دهد. چنانچه جرمگیری صورت نگیرد، اثرات جبران ناپذیری بر روی لثه و دندان ها ایجاد می گردد و همچنین باعث تکثیر باکتری هایی می گردد که موجب بیماری‌های داخلی بدن می شود. جرمگیری یکی از درمان های مهم و ضروری دندانپزشکی می باشد که با استفاده از دستگاه مخصوص، جرم روی دندان  و همچنین بین لثه و دندان با حرکات ریز میکروسکوپی برداشته شده و لثه دوباره به صورت طبیعی به رنگ صورتی و کاملا چسبیده به بافت استخوانی زیرین خود در می آید. برخلاف تصور عمومی  در جرمگیری آسیبی به مینای دندان وارد نمی شود.
بیشترین جرمها در پشت دندانهای پایین تشکیل میشود. حضور جرم میتواند بافت نگهدارنده دندان را اسیب بزند. هر چند دندانهای سالم داشته باشید ولی بخاطر بیمار بودن بافت نگهدارنده، ددانها لق میشوند پس چکابها و بررسی سلامت لثه‌هایتان را جدی بگیرید.
اگر بعد از جرمگیری، دندان به سرما و گرما حساس شد، امری طبیعی است چون جرم روی دندان مانع رسیدن سرما و گرما به دندانها میشود بعد از برداشتن جرم از روی دندان احساس سرما و گرما کاملا طبیعیست و به مرور رفع میشود.

خونریزی لثه
هنگام جرمگیری اگر لثه خونریزی داشت دلیل بر اینکه موقع جرمگیری به دندان آسیب رسیده است نمیباشد. این خونریزی طبیعی است.اگر هنگام مسواک زدن از لثه هایتان خون می آید حتما برای جرمگیری به پزشک مراجعه کنید.
بعد از جرمگیری حتما از دهانشویه تا یک هفته استفاده کنید.

مختصری حساسیت بعد از جرمگیری طبیعی است که بر خلاف تصور عموم جرمگیری کوچکترین صدمه ای به مینای دندان وارد نمی کند.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای جراحی لثه


مواردی که پس از درمان جرمگیری باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

بلیچینگ

بلیچینگ


جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

دکتر مهرنوش رضوان

دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

نسیم چرکس

جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان جرمگیری را انجام میدهند:

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر علی رضایی

دکتر علی رضایی

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری


پس از مصرف دهانشویه دندان هایم دچار جرم و سیاهی شدند علت چیست؟


آیا جرمگیری حتما لازم است؟ اگر جرمگیری نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟


آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب میزنه؟


آیا جرمگیری دندان ها را لق میکنه؟


فرق بین جرم گیری و بروساژ چیست ؟


با سلام من پس از جرمگیری چای خوردم دندانم زرد شده. چکار باید بکنم برای سفید شدن؟ ممنون از راهنمایی


آیا جرم گیری می تواند به تعداد چند بار هم انجام شود و مواد طبیعی مثل جوش شیرین آبلیمو هم بر میتواند از بین برنده جرم دندان باشد


آیا استفاده از دهان شویی باعث تغییر رنگ دندانها می شود


دندان هایم بعد از استفاده دو ماهه از دهان شویه. حالت جرم و سیاه شدن به خود گرفته.‌خیییلی ناراحتم . لطف کنید بگید چه کار کنم


دندانهایم مرتب جرم میگیرد وزرد می شود بااینکه مسواک هم درست.میزنم چطور میتوانم در خانه این زردی دندانها را ازبین ببرم


سلام وقت بخیر من دندون هام از داخل زیاد جرم گرفت بخاطر مریضی کرونا هم فامیلم نمیزارن به دندان پزشکی برم خیلی منو به تشویش کردم چیکار باید انجام بدم و ازکدام خمیر دندان استفاده کنم؟


من امروز متوجه یک لک نسبتا بر امده بین دو دندان جلویی پایینم شدم این لک تقریبا میشه گفت زرده اگه میشه کمکم کنید که دلیل این برآمدگی رو متوجه بشم ممنون


سلام دکتر برای سفیدی طبیعی دندان چه چیزی پیشنهاد میکنید؟ یه خمیر دندان خوب میشه بگید؟ من شنیدم جوش شیرین خوبه برای سفیدی درسته؟


دکتر من به من گفتن که یه شب در میون از دهانشویه بدون الکل وی وان استفاده کنم که توی ترکیباتش هم کلرهیگزیدین نداره و رنگش سبزه میخواستم بدونم آیا میتونه برای رنگ دندونهام مشکل پیدا کنه؟ و اینکه چطور از استرس رفتن به دندونپزشکی کم کنیم؟


لثه های من ورم کردن پف شدن و خون میان


آیا جرم گیری به مینای دندان آسیب می زند ؟ دندانها را لق می کند؟


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran