×

جرمگیری (Dental scaling)

گروه درمانهای جراحی لثه


جرم گیری دندان

تقریبا به همان دلیل که مسواک زدن به صورت منظم روزی 2 الی 3 بار توصیه می‌شود، جرم گیری منظم دندان یعنی سالی 1 الی 2 بار پیشنهاد می‌شود. توصیه انجمن دندانپزشکی آمریکا(ADA) این است که تمامی افراد حداقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کرده تا معاینه و تمیزکاری و جرم گیری را انجام دهند.
 اما سوالی که مطرح می‌شود آیا ما به این حرف گوش می‌کنیم؟ خیر. دلایل زیادی برای این خیر وجود دارد و یکی از مهمترین دلایل آنها صرفه جویی در هزینه است، اما با کمال تعجب هزینه تمیز کردن دندان ها بسیار کمتر از شرایطی است که بیماری‌هایی به دلیل انجام ندادن این عمل ایجاد می‌شود. جرم گیری نکردن منظم دندان‌ها باعث تشدید مشکلات دندانی می‌شود. در چنین سناریویی‌، شما باید هزینه بیشتری را برای دندانپزشکی ترمیمی یا درمان بیماری پریودنتال پرداخت کنید. پیشگیری همیشه بهتر از درمان است‌، بنابراین جرم گیری دندان بخشی از مراقبت‌های پیشگیرانه است و به جلوگیری از بسیاری از مشکلات دندان کمک می‌کند.

جرمگیری دندان
جرمگیری دندان

چرا جرم گیری دندان ضروری است؟

جرم گیری دندان روشی است که برای از بین بردن جرم استفاده می‌شود، که اغلب برای جلوگیری از بروز بیماری‌های پریودنتال انجام می‌شود، این جرم به عنوان پلاک یا سنگ شناخته می شود. دلایل زیادی برای ایجاد پلاک وجود دارد مانند غذاهای حاوی قند، روش‌های نامناسب مسواک زدن، مراقبت ضعیف از دهان و غیره. درمان جرم گیری لکه‌های قهوه‌ای یا بافت زرد رنگی را که روی دندان شما ایجاد شده است یا حتی برخی از مواد چسبناک سفید را از بین می‌برد.
جرم گیری دندان به شما کمک می‌کند تا از شر سنگ جرم خلاص شوید و مراقبت های بهداشت دهان و دندان را حفظ کنید. این به نوبه خود عمر طولانی تری به دندان‌های شما می‌بخشد و شما در معرض مشکلات عمده دندانی قرار نخواهید گرفت. شکی وجود دارد که جرم گیری دندان‌ها بی خطر است و پاسخ در اینجا مثبت است. جرم گیری دندان‌ها کاملاً ایمن است، اگرچه ممکن است بعد از درمان بسته به مورد کمی ناراحتی را تجربه کنید، اما بسیار جزئی است و به سادگی قابل مرتفع شدن است.
به طور کلی باید گفت فواید جرم گیری 5 مورد زیر می‌باشد:
  1. جلوگیری از پوسیدگی دندان
  2. جلوگیری از بیماری‌های پریودنتال(بیماری‌های که منجر به التهاب لثه می‌شوند و درصورت پیشرفت ممکن است باعث از دست دادن دندان شود)
  3. از بین بردن لکه‌ها
  4. جلوگیری از ایجاد بوی بد در  دهان
  5. صرفه جویی در هزینه دندانپزشکی ترمیمی
جرمگیری

چگونه می‌شود جرم گیری دندان با درد کمتری انجام شود؟

به طور کلی جرم گیری جزء درمان‌های کم درد است و به همین دلیل از بی‌حسی در آن استفاده نمی‌شود اگرچه ممکن است در حین جرم گیری بیمار دردی را تحمل کند، اگر این عمل با حوصله و تکنیک درست دندانپزشک صورت بگیرد بیمار ناراحتی‌ای در حین جرم گیری نخواهد داشت. در حقیقت باید گفت که کاهش درد جرم گیری فقط به توانایی دندانپزشک بستگی دارد. البته استفاده از دستگاه‌های مدرن‌تر و به روز مانند ایرفلو در کاهش یا عدم احساس در هم بسیار موثر است.

ایرفلو(airflow) چیست؟

جرمگیری

ایرفلو دستگاهیست که جهت جرم گیری به روش نوین استفاده میشود و با ساختار متفاوتی که دارد بر خلاف دستگاه های سنتی و رایج بدون امواج التراسونیک و با کمک هوای فشرده شده، کریستال های بی کربنات سدیم، و جریان جت با فشار آب ملایم و پاشش کریستال های نمک لکه برداری را انجام می دهند و پلاک های ایجاد شده را از بین میبرد.

مزایای استفاده از ایرفلو:

  • سرعت بیشتر

به طور متوسط مدت زمان جرم گیری با ایرفلو بسیار کمتر است.

  • پاک سازی و جرم گیری موثر

در جرم گیری با ایرفلو طوق دندان، حد فاصل دندان ها، پشت دندان و نقاطی که دسترسی به آنها سختر است پاکسازی شده و همزمان دندان ها پالیش شده و تا حد مناسبی سفید میشوند.
از آنجا که جرم گیری با فشار هوا انجام می شود، جریان هوا تا پنج میلی متر داخل حفره لثه نفوذ می کند. بدین ترتیب اثر پاکسازی عمیق تر و موثرتری دارد

  • کاهش درد و حسایت

از انجا که جرم گیری بدون آسیب به دندان ها انجام میشود، و برخلاف روش های رایج بدون تماس با دندان و مواد شیمایی جرم گیری انجام میشود. نتها باعث کاهش حساسیت دندان ها میشود بلکه میزان جذب مواد معدنی توسط دندان های آسیب دیده را هم افزایش می دهد. و خواص ضد باکترییایی هم دارد.علاوه بر این جرم گیری بدون بدون آسیب رساندن به پروتزها، ایمپلنت ها، روکش ها و بریج ها صورت میگیرد.

  • مناسب برای افرادی که بیماری های خاص دارند

جرم گیری افرادی که به دلیل بیماری های خاص و یا دارو های خاصی دندان های آن ها در نقاطی دچار تغیر رنگ شده است.
افرادی که دچار بیماری ام اس  هستند و افرادی که  برخی دارو های خاص اعم از داارو های فشار خون و یا قلب مصرف میکنند، تحت تاثیر بیماری و یا عوارض این دارو ها، جریان بزاق آن ها دچار تغیرات شیمیایی شده است، و بزاق در نواحی خاصی  از دندان ها شکل میگیرد و منجر به تغیر رنگ آن ناحیه شود، و بر خلاف حالت عادی، پلاک های دندانی و جرم بیشتر در طوق دندان و لثه شکل میگرد
و از انجا که جرم ایجاد شده برجسته نیست و تنها ناشی از عوارض دارو است. بهتر است از روش های غیر تهاجمی جهت از بین بردن این لکه ها استفاده شود.

  • موثر در درمان ارتودنسی

پیش از انجام درمان ارتودنسی سطح دندان باید عاری از باکتری و پلاک باشد. به همین جهت جرم گیری با ایرفلو پیش نیازی موثر جهت درمان ارتودنسی و روشی کارآمد و بدون آسیب برای جرم گیری هنگام ارتودنسی است.


توجه داشته باشید؛ در صورتی که رسوبات زیاد و متراکمی بر روی دندان های شما انباشته شده باشند، از ایرفلو به عنوان درمان تکمیلی نیز استفاده میگردد و همراه با آن از دستگاه اولتراسونیک هم کمک گرفته میشود.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای جراحی لثه


مواردی که پس از درمان جرمگیری باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

نسیم چرکس

کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


انواع درد دندان و علت آن

انواع درد دندان و علت آن


بلیچینگ

بلیچینگ


جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

دکتر مهرنوش رضوان

جلوگیری از التهاب لثه با جرمگیری دندان

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان جرمگیری را انجام میدهند:

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر علی رضایی

دکتر علی رضایی

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری

دکتر علیرضا شکروی

دکتر علیرضا شکروی

دکتر صفورا منصورفر

دکتر صفورا منصورفر


پس از مصرف دهانشویه دندان هایم دچار جرم و سیاهی شدند علت چیست؟


آیا جرمگیری حتما لازم است؟ اگر جرمگیری نکنیم چه اتفاقی می‌افتد؟


آیا جرمگیری به مینای دندان آسیب میزنه؟


آیا جرمگیری دندان ها را لق میکنه؟


فرق بین جرم گیری و بروساژ چیست ؟


سلام وقتتون بخیر.من میخوام فردا واکسن سینوفارم بزنم. میتونم ۲روز بعد برا جرمگیری ز دندون پزشکی مراجعه کنم؟ ممنون میشم جواب بدید


سلام من جرم گیری دندان انجام دادم نیم ساعت بعدش یکی از دندونام لب پر شد.الان باید چیکار کنم ؟دکترم تا چند روز در دسترس نیستن


با سلام من پس از جرمگیری چای خوردم دندانم زرد شده. چکار باید بکنم برای سفید شدن؟ ممنون از راهنمایی


آیا جرم گیری می تواند به تعداد چند بار هم انجام شود و مواد طبیعی مثل جوش شیرین آبلیمو هم بر میتواند از بین برنده جرم دندان باشد


آیا استفاده از دهان شویی باعث تغییر رنگ دندانها می شود


دندان هایم بعد از استفاده دو ماهه از دهان شویه. حالت جرم و سیاه شدن به خود گرفته.‌خیییلی ناراحتم . لطف کنید بگید چه کار کنم


دندانهایم مرتب جرم میگیرد وزرد می شود بااینکه مسواک هم درست.میزنم چطور میتوانم در خانه این زردی دندانها را ازبین ببرم


سلام وقت بخیر من دندون هام از داخل زیاد جرم گرفت بخاطر مریضی کرونا هم فامیلم نمیزارن به دندان پزشکی برم خیلی منو به تشویش کردم چیکار باید انجام بدم و ازکدام خمیر دندان استفاده کنم؟


من امروز متوجه یک لک نسبتا بر امده بین دو دندان جلویی پایینم شدم این لک تقریبا میشه گفت زرده اگه میشه کمکم کنید که دلیل این برآمدگی رو متوجه بشم ممنون


سلام دکتر برای سفیدی طبیعی دندان چه چیزی پیشنهاد میکنید؟ یه خمیر دندان خوب میشه بگید؟ من شنیدم جوش شیرین خوبه برای سفیدی درسته؟


دکتر من به من گفتن که یه شب در میون از دهانشویه بدون الکل وی وان استفاده کنم که توی ترکیباتش هم کلرهیگزیدین نداره و رنگش سبزه میخواستم بدونم آیا میتونه برای رنگ دندونهام مشکل پیدا کنه؟ و اینکه چطور از استرس رفتن به دندونپزشکی کم کنیم؟


لثه های من ورم کردن پف شدن و خون میان


آیا جرم گیری به مینای دندان آسیب می زند ؟ دندانها را لق می کند؟

نظرات کاربران

سماوات

28 آذر 1400
آیا جرم گیری برای دندان ضرر دارد؟

کلینیک دریای نور

29 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت جناب سماوات؛ متاسفانه يك باور نادرست در ميان مردم وجود دارد كه جرم گيري، ميناي دندان‌ها را از بين مي‌برد و زمينه بروز پوسيدگي بيشتر را فراهم مي‌كند . اين باور اشتباه است چرا كه جرم دندان نه تنها به لثه و بافت هاي نگهدارنده دندان آسيب مي‌زند، بلكه محلي براي تجمع و تكثير باكتري ها به حساب مي‌آيد كه تنها به كمك جرم گيري قابل برداشتن است. وقتی جرم دندانی بالای خط لثه تجمع پیدا کند،بافت لثه متورم شده و به راحتی دچار خونریزی می‌شود.این حالت ژنژیویت (التهاب لثه) نام دارد و مرحله ابتدایی بیماری پریودنتال است.جرم ها موجود باعث ایجاد پوسیدگی در قسمتی از دندان می شوند . به همین دلیل گاهی بعد از جرم گیری دندان، مردم تصور می کنند، دندان هایشان کمی لق می شود ولی لق شدن دندان به دلیل جرم گیری دندان نیست بلکه وقتی جرم ها را از دندان پاک می کنند، قسمتی که پوسیده شده و با جرم پرشده بود هم از جرم خالی می شود. که جای نگرانی ندارد. رعایت نکات مراقبتی بعد از جرم گیری به فرد کمک می‌کند تا دچار عوارض احتمالی نشود، البته توجه داشته باشید که این جرم های روی دندان هستند که باعث آسیب به دندان ها می شوند نه جرم گیری دندان. به طور کلی هر 6 ماه یک بار دندان ها نیاز به جرم گیری دارند، البته در موارد خاص و افراد سیگاری با نظر دندان پزشک و شرایط خود می‌توانند فواصل بین جرم گیری را کاهش دهند.

ع

11 بهمن 1400
با سلام. جرم گیری دندان خیلی برای سلامتی لثه و دندانها لازم است و همه باید توجه کنند که حتما انجام دهند

علی

26 بهمن 1400
سلام خسته نباشید . من هفته پیش، نزد دندان پزشک جرم گیری کردم اما تمرکز دکتر بیشتر روی چهار دندان فک پایینم بود و بقیه دندان‌ها را به صورت گذرا جرم گیری نمودند، با این حال حس میکنم باز هم پشت دندانهایم جرم هست.آیا امکان دارد که جرم این دندان‌ها کمتر بوده و نیازی به جرمگیری نداشته اند؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، 4 دندان پایین کف دهان مجرای خروجی قدرت بزاقی است در نتیجه زودتر از سایر دندان ها جرم میگیرد و باید به خوبی تمیز گردد. از طرفی یک هفته بعد از جرم گیری که لثه جمع میشود، التهاب لثه فروکش میکند و بهبود میابد، و جرم زیر لثه نمایان میشود.
در این صورت بهتر است جهت ویزیت مجدد به دندان پزشک مراجعه نمایید.


دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن