×

آخرین بروز رسانی: 21 شهریور 1400
تکامل دندان‌هاى شیرى در ماه‌های دوم و سوم جنینى آغاز مى شود و معدنى شدن آنها از ماه چهارم جنینى تا دهه‌ی اول زندگى فرد ادامه دارد. مواد غذایى که جنین از بدن مادر دریافت مى نماید، نقش موثرى در تشکیل و تکامل ساختار دندان ها در مرحله قبل از رویش آنها دارد.
رژیم غذایی مادران در دوران بارداری، علاوه بر اینکه باید حاوی مقدار کافی کلسیم، فسفر و ویتامین D باشد همچنین مصرف مقادیر مناسب میوه، سبزیجات و مواد پروتئینی مثل عدس و گوشت سفید نیز توصیه میشود.
شیر , پنیر, ماست، کلم بروکلی، کلم پیچ، گل کلم، آب پرتقال، انواع ماهی، کنجد، آلوی خشک، بادام توصیه میشود. هر 100 گرم بادام، 240 میلی گرم کلسیم البته با منشا گیاهی را به بدن می رساند و جایگزین خوبی برای شیر محسوب میشود. به همین دلیل بادام برای کسانی که به هر دلیلی لبنیات استفاده نمی کنند، توصیه می شود. شلغم و دانه خردل از دیگر منابع مهم کلسیم به شمار می روند.
سوء تغذیه و کمبود موادی مثل آهن، کلسیم، ویتامین A و غیره اثر مستقیمی بر دندان‌های جنین می‌گذارد. کمبود پروتئین‌ها، ویتامین A و D و کلسیم و فسفر باعث نقص در ساختمان مینا می‌شود.
کمبود پروتئین و آهن موجب اختلال در غدد بزاقی و بزاق شده و پوسیدگی را افزایش می‌دهد. کمبود ویتامین C نیز باعث نقص در ساختمان عاج دندان خواهد شد.
گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 4

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran