×

آخرین بروز رسانی: 18 شهریور 1400
مینای دندان یک پوسته سخت بر روی دندانهاست و در حقیقت هنگام نگاه کردن در آیینه این قسمت دیده میشود. مینای دندان سخت‌ترین ماده در بدن انسان است و حتی سخت‌تر از استخوانهاست اما با این وجود میتواند در صورت قرار گرفتن در معرض اسید و یا تجمع باکتری دچار پوسیدگی شود.
هدف اصلی از قرار گیری مینا بر روی دندانها حفاظت از آنها در برابر اسیب و خرابی است. هنگامی که غذا در دهان جویده میشود در عمل خطر وارد شده اسیب به دندان بخاطر آسیاب کردن مواد غذایی افزایش پیدا میکند. در اکثر موارد مینای دندان به مقدارد کافی برای جلوگیری از ایجاد آسیب برای دندانها سخت و قوی است.
علاوه بر این اعصاب دندانهای شما به دما حساس است و به این ترتیب میتواند به شما درباره سردی و گرمی غذا که میتواند باعث آسیب رسیدن به دندان شود هشدار دهد.
هرچند مینای دندان یک ماده سخت و یک پوسته محافظ است اما به سادگی امکان شکستن یا تراشیده شدن آن وجود دازد. اگر غذا بین دندانهای شما بچسبد یا یک ماده غذایی سخت جویده شود امکان شکستن مینای دندان وجود دارد. اگر این اتفاق روی دهد نمیتواند از دندان محافظت کند.

پیشگیری از آسیب های مینای دندان

برای جلوگیری از ایجاد پوسیدگی در مینا و حفظ سلامت دندانها حتما دندانهای خود را بطور متوسط روزی دو مرتبه مسواک و نخ دندان بکشید. بصورت منظم به مطب دندانپزشکی مراجعه نموده و دندانهایتان را چکاپ کنید.
استفاده از غذا ها و نوشیدنی های دارای سطح اسید بالا مثل نوشابه، نوشیدنی های کربنات، لیموناد و ... را از رژیم غذایی خود حدف کنید. بعد از استفاده از نوشیدنی های اسیدی دهان خود را با حجم زیاد آب بشویید. هنگام مصرف نوشیدنی های از نی استفاده کنید. استفاده از نی باعث میشود مایع به انتهای دهان شما وارد شود و با دندانهای شما تماس کمتری داشته باشد.
مصرف تنقلات را کاهش داده و به حداقل برسانید.
مصرف تنقلات در طول روز احتمال پوسیدگی دندان را افزایش میدهد. در این حالت دندان برای چند ساعت پس از مصرف سطح بالای شکر و نشاسته اسیدی میشود. در نتیجه فقط زمانی از تنقلات استفاده کنید که امکان شستن دهان و مسواک زدن پس از آن نیز وجود داشته باشد.

آدامس

آدامس بدون شکر در میان وعده های غذایی خود بجوید. مصرف این نوع آدامسها میتواند محیط اسیدی حاصل از مصرف غذاها و نوشیدنی ها را خنثی کند. جویدن آدامس میتواند به افزایش ترشح بزاق دندان تا ده برابر مقدار طبیعی کمک کند. بزاق ترشک شده در دهان نقش موثری در تقویت دندانها دارد.
اما زیاده روی در مصرف همین آدامس ها هم تاثیر نامطلوب در ساییدن دندانها و مشکلات مفصل فک را دارد.

فرسایش مینای دندان بخاطر تماس اسید با سطح مینا بر روی دندان ایجاد میشود. فرسایش مینا میتواند تحت تاثیر عوامل زیر روی دهد:
استفاده از نوشیدنی های شیرین و گازدار، مصرف زیاد آبمیوه، خشکی دهان یا کاهش ترشح بزاق. رژیم های غذایی حاوی سطح بالای شکر و نشاسته، بیماری ریفلاکس اسید معده و مشکلات روده، مشکلات زنتیکی (ارثی)، افزایش سن و استرس، که همگی باعث از بین رفتن مینای دندان میشود.

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 5

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran