×

فیشورسیلانت (fissure sealant)

گروه درمانهای اطفال


فیشورسیلانت که ترجمه فارسی آن "مهر و موم کننده شیار" میباشد، یک درمان ایمن و بدون درد برای حفاظت از دندانهای کودکان است. شیارهای عمیق دندان‌های دایمی می توانند محل مناسبی برای تجمع ذرات غذایی میکروبی و ایجاد پوسیدگی باشند. برای جلوگیری از این امر می توان شیارهای عمیق را با مواد مخصوص پوشاند تا از ورود میکروب های پوسیدگی‌زا و ذرات مواد غذایی جلوگیری شود. به این عمل فیشورسیلانت یا شیار پوشی گفته میشود. فیشورسیلانت برای دندانهای عقبی و دندانهای آسیاب انجام میشود. این دندانها دارای گودی هستند و به همین دلیل بر روی سطح جونده این دندانها بعضا شیار ایجاد میشود.

fissure-sealant.jpg

فیشور سیلانت یا شیار پوشی یک روش موثر برای پیشگیری از پوسیدگی سطوح جونده دندانهاست. این روش که با تشخیص دندانپزشک انجام میشود، فرو زفتگی و شیارهای گیردار دندانهای سالم تازه رویش یافته با یک ماده همرنگ دندان پوشیده میشود و از پوسیدگی زود هنگام این سطوح در اثر گیر مواد غذایی و فعالیت میکروب های پوسیدگی‌زا جلوگیری میشود.

آیا بزرگسالان هم می‌توانند از درمان فیشورسیلانت استفاده نمایند؟

بله. فیشورسیلانت یک درمان مؤثر برای دندانهای آسیب دیده میباشد. این درمان میتواند برای دندانهای دائمی و دندانهای کامل رشد یافته که هنوز در خطر فساد هستند انجام شود.
fissure-sealant1.jpg

درمان فیشورسیلانت سریع و راحت است و معمولا برای هر دندان چند دقیقه بیشتر طول نمی‌کشد. پیش از درمان، دندان بطور کامل تمیز میشود و به محلول آغشته شده و خشک میشود. بعد از آن سیلانت در محل مورد نظر قرار داده میشود تا خشک شود. عمر فیشور سیلانت 10 سال به بالا است و این درمان از سن 6 سالگی به دلیل رویش دندانهای آسیا قابل انجام است.

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما