×

دندان‌پزشکی کودکان (pediatric dentistry)

گروه درمانهای اطفاللبخند کودکان نتها بسیار ارزشمند است، بلکه موجبات زندگی سالم و دندان های سالم آنان در سنین نوجوانی و بزرگسالی را فراهم می‌کند .دندانپزشکی اطفال مملو از چالش های منحصر به فرد است. چراکه برخلاف بزرگسالان، کودکان دائما در حال رشد و تکامل هستند، به این معنی که نیازهای دندانی آنها به طور مداوم در حال تکامل است. آنها ممکن است همیشه اهمیت سلامت دندان را درک نکنند و قادر به برقراری ارتباط موثر با دندانپزشک اطفال نباشند از این رو گاها  ترس و اضطراب همراه با ویزیت های دندانپزشکی کودکان وجوددارد.
 از این رو در کلینیک دندانپزشکی دریای نور ما با در نظر گرفتن این چالش‌ها؛ با تکیه بر دانش دندانپزشکی دندانپزشکان اطفال حاذق در بخش دندانپزشکی اطفال دریای نور، و با کمک از اصوال روانشناسی کودک و تجربه‌ی خود سعی در حل این چالش ها داریم. تیم دندانپزشکی کودکان کلینیک دندانپزشکی دریای نور  با تجربه و آموزش‌هایی که گذرانده‌اند، سعی در ایجاد فضایی حمایتی و آرام  جهت  احساس راحتی کودکان دارند.  ما درک می کنیم که هر کودکی منحصر به فرد است و رویکرد خود را برای برآوردن نیازهای فردی آنها تطبیق می دهیم و اطمینان می دهیم که هر ملاقات تا حد امکان بدون استرس باشد.

دندان پزشکی اطفال.jpg

دندان‌پزشکی کودکان چیست؟

دندانپزشکی اطفال یک رشته تخصصی از دندانپزشکی است که شامل ارائه حفظ سلامت و ساختار دندان شیری کودکان، درمان پوسیدگی ها عصب کشی دندان اطفال و ... است. و بر حفظ سلامت دهان و دندان به نوزادان، کودکان، نوجوانان و افراد با نیازهای خاص تمرکز دارد. دندانپزشکان اطفال نه تنها در جنبه های علم دندانپزشکی مراقبت از دهان کودک، بلکه در درک جنبه های روانی و رفتاری کار با کودکان نیز آموزش دیده اند. آنها نقش مهمی در پیشگیری، تشخیص و درمان مشکلات دندانی خاص کودکان، مانند پوسیدگی دندان شیری، بیماری های لثه کودکان، ارتودنسی کودکان و ... دارند. علاوه بر این، هدف دندانپزشکان اطفال ایجاد یک محیط مثبت و حمایتی است که کودکان را تشویق به ایجاد عادات بهداشتی خوب دهان و کاهش هر گونه اضطراب یا ترس مرتبط با ویزیت دندانپزشکی می کند.

اهمیت دندانپزشکی کودکان:

سلامت دهان و دندان کودکان به چند دلیل برای سلامت کلی آنها حیاتی است. اول از همه، مسائل مربوط به سلامت دهان و دندان در دوران کودکی می تواند تأثیری پایدار بر سلامتی فرد و سلامتی دندان های او در بزرگسالی داشته باشد. مشکلات دندانی درمان نشده می تواند منجر به درد، عفونت و اختلال در خوردن و توانایی صحبت کردن شود. علاوه بر این، وضعیت سلامت دهان و دندان کودک می تواند بر عزت نفس کلی و رشد اجتماعی آنها تأثیر بگذارد. فراتر از این نگرانی های فوری، ارتباط قوی بین سلامت دهان و دندان و سلامت سیستمیک وجود دارد. شرایطی مانند بیماری لثه کودکان با خطر بالاتر بیماری قلبی و دیابت مرتبط است. 

بخش اطفال کلینیک دندانپزشکی دریای نور.jpg
بخش اطفال کلینیک دندانپزشکی دریای نور

دندان کودکان:

دندانپزشکی کودکان رشته جذابی است که به مراحل پیچیده رشد دندان شیری می پردازد. رویش اولین دندان های کودک که اغلب به عنوان دندان های شیری(child's first teeth/ milk teeth)  نامیده می شود، فرآیندی است که به دقت سازماندهی شده است. رویش دندان شیری کودکان در رحم شروع می شود و جوانه های اولیه دندان‌های شیری کودکان در طول رشد جنین تشکیل می شود و پس از تولد ادامه می یابد. به طور معمول، رویش این دندان های ریز از حدود شش ماهگی شروع می شود، اگرچه زمان آن می تواند در بین کودکان متفاوت باشد. 
رویش دندان‌های شیری در یک توالی مشخص است، که اکثرا از دندان‌های ثنایای مرکزی پایین شروع می‌شود، سپس دندان‌های ثنایای مرکزی بالا، دندان‌های لترال، مولر اول، دندان نیش و در نهایت دندان‌های آسیاب دوم رشد می‌یابند. این روند رویش دندان شیری به طور کلی چندین سال طول می کشد و در نهایت منجر به مجموعه ای کامل از 20 دندان شیری می شود که به عنوان مکان هایی برای رسیدن نهایی دندان های دائمی عمل می کنند. درک این مراحل در رشد دندانی کودکان هم برای متخصصان دندانپزشکی و هم برای والدین حیاتی است، زیرا به نظارت بر رشد و سلامت ساختارهای دهان کودک کمک می کند. چرا که سوال اصلی اغلب والدیین این است، که دندان های شیری چندتا هستند؟ رویش دندان های شیری به چه صورت است؟ یا اول کدام دندان ها رشد می‌کنند.

Tamas_Ver 1.jpg

یهترین زمان مراجعه به دندانپزشک کودکان:

هماواره توصیه می‌شود، کودکان باید در اولین سالگرد تولدشان یا در عرض شش ماه پس از رویش اولین دندان خود، به دندانپزشک اطفال مراجعه کنند. این مقدمه اولیه برای مراقبت از دندان به دندانپزشک اجازه می دهد تا رشد دهان و دندان کودک را تحت نظر داشته باشد، راهنمایی هایی را در مورد بهداشت دهان و دندان کودک ارائه دهد و به هر مشکل ظاهری فورا رسیدگی کند. توجه داشته باشید که، شروع ویزیت های دندانپزشکی در سنین پایین نه تنها باعث ایجاد نگرش مثبت نسبت به مراقبت های بهداشتی دهان می شود، بلکه به پیشگیری از مشکلات احتمالی دندان نیز کمک می کند. معاینات منظم از سنین پایین به دندانپزشکان اطفال این امکان را می دهد که نگرانی هایی مانند پوسیدگی دندان، مال اکلوژن و عادات دهانی را تشخیص داده و به آنها رسیدگی کنند و اطمینان حاصل کنند که سلامت دندان کودک در تمام مراحل رشد در مسیر باقی می ماند.

 اهمیت اقدامات پیشگیرانه در دنداپزشکی اطفال:

 پیشگیری از عفونت و پوسیدگی دندان شیری در کودکان شامل یک رویکرد پیشگیرانه برای حفظ و حفاظت از سلامت دهان و دندان کودکان است. اقداماتی مانند سیلانت های دندانی و فلوراید تراپی دندان کودکان به عنوان اجزای حیاتی این استراتژی در حفظ سلامت دندان کودکان  تاکید می کند. سیلانت‌های دندانی به‌عنوان پوشش‌های محافظ روی سطوح جویدنی دندان‌های آسیاب دائمی و دندان‌های پرمولر عمل می‌کنند و شکاف‌هایی را که در آن ذرات غذا و باکتری‌ها تجمع می‌کنند را می‌بندند و در نتیجه از ایجاد حفره جلوگیری می‌کنند. درمان های فلوراید در کودکان نیز مینای دندان را تقویت می کند و آن را در برابر حملات اسیدی و پوسیدگی مقاوم تر می کند.

درد دندان اطفال.JPG

فلوراید تراپی دندان در کودکان: 

فلورید تراپی دندان کودکان، همچنین به عنوان "درمان میکروبیوم دهان/oral microbiome therapy" شناخته می شود، یک رویکرد نوظهور در دندانپزشکی کودکان است که بر ارتقای یک میکروبیوم دهانی متعادل و سالم درساختار دندان کودکان تمرکز دارد. میکروبیوم دهان به جامعه متنوعی از میکروارگانیسم‌ها از جمله باکتری‌ها، قارچ‌ها و ویروس‌ها اطلاق می‌شود که در دهان زندگی می‌کنند. این میکروارگانیسم‌ها با کمک به تجزیه غذا، مبارزه با باکتری‌های مضر و حمایت از سلامت کلی دهان، نقش مهمی در حفظ سلامت دهان ایفا می‌کنند. فلورید تراپی دندان کودکان  می تواند توسط عواملی مانند رژیم غذایی نامناسب، عادات بهداشت دهان و دندان یا استفاده از آنتی بیوتیک ها مختل شود. 

مراحل فلوراید تراپی برای دندان کودکان:

در فلورایدتراپی اطفال نیز مانند سایر درمان ها ابتدا ارزیابی اولیه صورت می‌گیرد؛ سپس فلوراید به صورت حرفه ای توسط دندانپزشک اطفال برروی سطوح دندانی قرار می‌گیرد. که شامل وارنیش یا ژل فلوراید است. فلوراید برای مدت کوتاهی روی دندان باقی می ماند و به آن اجازه می دهد جذب شود و مینای دندان را تقویت کند.
بعد از درمان فلوراید یا فلورایدتراپی کودکان دندانپزشکان ممکن است خمیر دندان و دهان شویه های حاوی فلوراید را برای استفاده کودکان در خانه توصیه کنند. دندانپزشک بر اساس سن کودک و عوامل خطر، راهنمایی های خاصی در مورد میزان مناسب خمیر دندان حاوی فلوراید ارائه می دهد. در برخی موارد، دندانپزشکان ممکن است مکمل های فلوراید مانند قرص ها یا قطره ها را برای کودکان با خطر پوسیدگی دندان یا کسانی که در مناطقی با سطوح پایین فلوراید طبیعی در آب زندگی می کنند تجویز کنند. به عنوان والدین کودکان توجه داشته باشید که  فلورایدتراپی معمولاً در معاینات منظم دندان‌پزشکی ادغام می‌شود.
فلور تراپی دندان کودکان .jpg

 • فواید فلورایدتراپی دندان کودکان:

 1. پیشگیری از ایجاد حفره و پوسیدگی دندان کودکان 
 2. کمک به  ترمیم پوسیدگی دندان در مراحل اولیه یا  مینای ضعیف شده
 3. پیشگیری هرگونه بیماری دهان و دندان برای کودکان پرخطر

 • ایا فلوراید تراپی برای دندان کودکان ضرر دارد؟ 

هنگامی فلورایدتراپی دندان اطفال طبق دستور دندانپزشک صورت گیرد به هیچ وجه برای دندان های کودکان مضر نیست. و در پیشگیری از پوسیدگی دندان و حفظ سلامت دهان و دندان بی خطر و موثر در نظر گرفته می شود. با این حال، مصرف بیش از حد فلوراید می تواند منجر به بیماری به نام فلوئوروزیس شود که می تواند باعث مشکلات زیبایی مانند ایجاد لکه های سفید یا قهوه ای روی دندان‌ها شود. به همین دلیل ضروری است که توصیه های دندانپزشک را دنبال کنید و اطمینان حاصل کنید که کودکان خمیر دندان حاوی فلوراید را نمی بلعند و مکمل های فلوراید فقط باید طبق دستور مصرف شوند. به طور کلی، فلورایدتراپی در صورت استفاده مناسب، ابزار ارزشمندی در ارتقای سلامت دهان و دندان در کودکان است.

Whats App_Ver 1.jpg

سیلانت برای دندان کودکان:

همانطور که گفته شده یکی از موارد پیشگیرانه در دندانپزشکی کودکان، درمان سیلانت دندان است. سیلانت های دندانی پوششی محافظ، نازک و پلاستیکی هستند که بر روی سطوح جونده دندان های آسیاب و پرمولرها که دندان های عقبی با شیارها و شقاق های عمیق هستند، قرار می‌گیرند. آنها به عنوان یک مانع برای محافظت از این مناطق آسیب پذیر در برابر باکتری های مضر و ذرات غذایی که می توانند منجر به پوسیدگی دندان شوند، عمل می کنند.

 • مزایای سیلانت دندان برای دندان کودکان:

سیلانت دندان اطفال در جلوگیری از ایجاد حفره در مناطقی مورد استفاده بسیار موثر هستند. و با بستن شیارها و گودال ها روی سطوح جونده دندان شیری، سطحی صاف ایجاد می‌کند که  به راحتی قابل تمیز کردن است. علاوه بر این استفاده از سیلانت های دندانی یک فرآیند بدون درد و غیر تهاجمی است که شامل تمیز کردن سطح دندان، استفاده از مواد درزگیر و سپس تحکیم آن با نور مخصوص است. نیازی به حفاری یا تزریق آمپول بی حسی نیست. سیلانت ها طول عمر مناسب و دارای هزینه درمانی کناسب و مقرون به صرفه ای هستند.

 • معایب سیلانت دندان برای کودکان:

 سیلانت‌ها معمولاً روی دندان‌های آسیاب و پرمولر استفاده می‌شوند، اما ممکن است برای همه دندان‌ها یا همه کودکان مناسب نباشند. برای مثال دندان های جلو معمولا شیارهای عمیق کمتری دارند و گزینه مناسبی برای این درمان نیستند. اگرچه درمان سیلانت دندان ماندگاری طولانی دارند، اما دائمی نیستند. آنها نیاز به ارزیابی دوره ای توسط دندانپزشک و مراقبت دارند.سیلانت ها مکمل، بهداشت دهان و دندان  هستند اما جایگزینی برای اقدامات منظم بهداشت دهان و دندان نیستند. کودکان همچنان باید روال صحیح مسواک زدن و نخ دندان کشیدن را رعایت کنند.

سیلانت دندان برای کودکان.jpg


مشکلات رایج دندانپزشکی کودکان:

ساختار دندان کودکان و ساختار دندان شیری نیز مانند دندان های دائمی بزرگسالان از قسمت ها مختلفی اعم از تاج دندان شیری، ریشه پالپ و .. تشکیل شده است، پس طبیعتا مانند دندان های دائمی، دندان های شیری نیز دچار مشکلات دندانپزشکی شده و نیاز به رسیدگی و درمان سریع دارد.

 • حفره های دندان های شیری (پوسیدگی دندان شیری در دوران کودکی):

 دندانپزشکان با معاینه بصری، اشعه ایکس و گاهی اوقات با استفاده از ابزارهای تشخیصی تخصصی، حفره های دندان شیری را تشخیص می دهند. اگر پوسیدگی یا حفره درمراحل ابتدایی باشد، با تشخیص دندان پزشک فلورایدتراپی دندان کودکلن تجویز می‌شود، و اگر مقدار پوسیدگی دندان شیری افزایش یابد، درمان دندان کودکان ممکن است شامل پر کردن یا روکش دندان برای ترمیم حفره ها و در موارد شدید، کشیدن دندان شیری آسیب دیده باشد.
متخصص دندان اطفال .gif

 • پوسیدگی در دندان های شیری:

در این شرایط ممکن است کودک دچار درد دندان گردد، در مواردی درد خفیف تا شدید احساس می‌شود، در تشخیص پوسیدگی دندان شیری نیز مانند حفره ها از طریق معاینه بصری، اشعه ایکس و ارزیابی بالینی تشخیص داده می شود. رویکرد درمانی برای اطفال در این شرایط بسته به میزان پوسیدگی دندان شیری شامل پرکردن دندان، روکش یا در موارد شدید کشیدن دندان شیری است.
در صورت پوسیدگی شدید و ایجاد حفره ترمیم دندان اطفال شامل باندینگ دندان شیری ( ترمیم دندان شیری جلو) ، روکش دندان یا سایر روش های ترمیمی باشد. در مواردی با پوسیدگی عمیق تر نیز عصب کشی اطفال صورت می‌گیرد.

دندان شیری.jpg

 • درمان ارتودنسی در کودکان:

مشکلات ارتودنسی مانند مال اکلوژن (دندان ها یا فک نامرتب) از طریق ارزیابی های بالینی، اشعه ایکس و ارزیابی های ارتودنسی تشخیص داده می شوند.و  درمان ارتودنسی برای کودکان می‌تواند شامل بریس‌ها، الاینرها یا سایر دستگاه‌های ارتودنسی برای اصلاح ناهماهنگی‌ها و دستیابی به یک بایت منسجم و عملکردی باشد.

Vaght Dehi_Ver 1.jpg

ارتودنسی دندان کودکان :

والدین در صورت مشاهده و یا بروز برخی از موارد باید جهت ارزیابی ارتودنسی کودکان خود باشند. نشانه های اولیه نیاز ارتودنسی کودکان ممکن است شامل شلوغی، فاصله، یا مشکلات هم ترازی دندان ها یا فک های کودک باشد. مداخله زودهنگام اغلب می تواند موثرتر باشد.  بیشتر ارزیابی های ارتودنسی در سن 7 سالگی زمانی که کودک ترکیبی از دندان های شیری و دندان های دائمی دارد توصیه می شود. این زمان خوبی برای شناسایی مسائل بالقوه قبل از پیچیده تر شدن است. مشکلات جویدن غذا یا مشکلات گفتاری گاهی اوقات می تواند با مسائل ارتودنسی مرتبط باشد که نیاز به توجه دارند.  مکیدن طولانی شست، استفاده از پستانک یا سایر عادات دهانی که می تواند بر رشد دندان ها و فک ها تأثیر بگذارد؛ مشکلات تنفسی، خروپف، یا علائم تنفس اختلال خواب در کودکان ممکن است نشان دهنده مشکلات ارتودنسی باشد. و یا اگر کودک ضربه یا آسیب دندانی را تجربه کند، ارزیابی ارتودنسی ممکن است برای ارزیابی مشکلات ناشی از آن ضروری باشد.

مکیدن طولانی شست کودکان-min.jpg

 • انواع درمان های ارتودنسی موجود برای کودکان:

1. استفاده از بریس ها برای ارتودنسی کودکان:

 بریس های فلزی سنتی برای اصلاح مسائل مختلف ارتودنسی موثر هستند و اغلب در کودکان استفاده می شوند. آنها از براکت ها، سیم ها و کش ها تشکیل شده اند تا به تدریج دندان ها را به سمت تراز مورد نظر حرکت دهند.

2. بریس های سرامیکی برای ارتودنسی کودکان:

 این بریس ها شبیه بریس های سنتی هستند اما از براکت ها و سیم های همرنگ یا شفاف استفاده می کنند که باعث می شود کمتر به چشم بیایند.

3. اینویزیلاین برای نوجوانان:

 ترازهای اینویزیلاین شفاف، قابل جابجایی و سفارشی برای هر بیمار هستند. آنها برای کودکان بزرگتر و نوجوانان با مشکلات خفیف تا متوسط ​​ارتودنسی مناسب هستند.

4. ریتینرها برای ارتودنسی کودکان: 

رتینر ها و نگهدارنده ها اغلب بعد از درمان ارتودنسی برای حفظ تراز جدید دندان ها استفاده می شوند. آنها ممکن است ثابت یا قابل جابجایی باشند.

نوع درمان ارتودنسی توصیه شده برای کودک به نیازهای خاص ارتودنسی، سن و ترجیحات او بستگی دارد. ضروری است که با یک متخصص ارتودنسی متخصص در ارتودنسی کودکان مشورت کنید تا مناسب ترین طرح درمانی را برای موقعیت منحصر به فرد فرزندتان تعیین کنید. مداخله زودهنگام می تواند به رفع مشکلات کمک کند که اصلاح آنها آسان تر باشد و منجر به لبخندی سالم تر و مطمئن تر شود.
ارتودنسی کودکان.jpg

عکس برداری و رادیولوژی دندان کودکان:

استفاده از اشعه ایکس برای عکس گرافی دندان‌های شیری زمانی که با رعایت دقیق نکات ایمنی در دندانپزشکی کودکان استفاده شود، عموماً برای دندان های کودکان بی خطر است. این اقدامات ایمنی شامل استفاده از تجهیزات مدرن و دیجیتال عکس برداری است، که در مقایسه با اشعه ایکس مبتنی بر فیلم سنتی به میزان قابل توجهی قرار گرفتن در معرض تابش را کاهش می دهد. علاوه بر این، استفاده از پیش بند سربی معمولاً برای محافظت از نواحی حساس بدن کودک در برابر تشعشعات استفاده می شود.
علاوه بر این، دندانپزشکان از اصل ALARA پیروی می کنند که مخفف عبارت "As Low As Reasonably Achievable" است تا در عین حال که اطلاعات تشخیصی لازم را به دست می آورند، قرار گرفتن در معرض تابش را به حداقل برسانند. با پیروی از این پروتکل ها و دستورالعمل های ایمنی، دندانپزشکان اطفال می توانند به طور موثری قرار گرفتن در معرض اشعه را محدود کنند و اطمینان حاصل کنند که اشعه ایکس ابزاری ارزشمند برای تشخیص و درمان مشکلات دندانی در کودکان بدون به خطر انداختن ایمنی آنها است.

Tamas_Ver 1.jpg

برای دندان قروچه کودکان به چه پزشکی مراجعه کنیم؟

برای دندان قروچه در کودکان، معمولاً باید به دندانپزشک اطفال یا دندانپزشک متخصص کودکان مراجعه کنید. این متخصصان دندانپزشکی برای تشخیص و درمان موثر مشکلات دندان قروچه کودکان به شما کمک می‌کنند.

 • دلایل دندان قروچه کودکان:
 دندان قروچه (Teeth grinding/bruxism) در کودکان نسبتا شایع است، به خصوص در سال های اولیه رشد دندان های شیری یا دندان های داوئمی؛ که دندان های کودک هنوز در حال رویش هستند. اما مانند دندانقروچه در بزرگسالان عوامل مختلفی می‌تواند موجل تشدید دندان قروچه گردد. کودکان ممکن است به عنوان پاسخی به استرس، اضطراب یا تغییرات محیطی مانند شروع مدرسه یا تجربه اختلالات خانوادگی و ...دچار دندان قروچه شبانه گردند. علاوه بر این برخی از شرایط پزشکی مانند آپنه خواب، آلرژی یا عفونت گوش می توانند به دندان قروچه در کودکان کمک کنند.
 دندان های نامرتب یا مال اکلوژن نیز می تواند منجر به قروچه شود زیرا کودک ناخودآگاه سعی می کند حالت جویدن و فرم دندان های مناسب تری داشته باشد. که در این صورت باید جهت بررسی و درمان ارتودنسی کودکان اقدام نمایید. از دیگر عوامل احتمالی دندان قروچه کودکان می‌توان به  عنوان واکنشی به درد یا ناراحتی، مانند دندان درآوردن یا گوش درد، اشاره کرد. یکی دیگر از نکات جالب و تامل برانگیز در این حیطه آن است که؛ برخی از کودکان عادت به دندان قروچه، اغلب در هنگام خواب، بدون هیچ دلیل پزشکی یا روانی زمینه ای پیدا می کنند.

علت دندان قروچه کودکان .jpg

 • درمان دندان قروچه کودکان:

درمان دندان قروچه کودکان به علت زمینه ای و شدت دندان قروچه بستگی دارد.دقت کنید که در بسیاری از موارد، دندان قروچه در کودکان یک عادت موقتی است که به طور طبیعی با رشد آنها برطرف می شود. اگر استرس یا اضطراب دلیل دندان قروچه کودکان باشد، رفع و کاهش استرس و تکنیک هایی مانند تمرینات تمدد اعصاب، درمان یا مشاوره ممکن است مفید باشند. برای کودکانی که دندان‌های نامرتب دارند یا مشکلات بایت دارند، درمان ارتودنسی کودکان ممکن است برای اصلاح تراز دندان‌ها و کاهش قروچه لازم باشد. یک رژیم غذایی مناسب و نوشیدن آب کافی طی روز و مراجعه منظم به دندانپزشک اطفال  برای نظارت بر سلامت دهان و دندان کودک ضروری است.

 • استفاده از نایت گارد برای دندان‌قروچه کودکان:

محافظ شبانه برای کودکان که به عنوان آتل دندان یا محافظ دهان نیز شناخته می شود، یک وسیله  سفارشی است که برای محافظت از دندان ها در برابر اثرات دندان قروچه طراحی شده است. که نیاز به قلبگیری توسط دندانپزشک دارد، تا با ساختار دندان ودهان کودک منطبق باشد. نایت گارد که به صورت یک پلاستیک شفاف و متانسب با دندان ها است، هنگام خواب استفاده می شود و به عنوان یک بالشتک عمل می کند تا از تماس دندان ها به هم جلوگیری کند. و به کاهش خطر آسیب های دندانی از جمله ساییدگی مینای دندان، دندان های شکسته و ناراحتی فک کمک می کند.

دلایل دندان قروچه کودکان .jpg

روانشناسی در دنداندپزشکی کودکان:

ایجاد فضایی آرام، صمیمی، دلپذیر و دوستدار کودک در کلینیک دندانپزشکی کودکان برای ایجاد اعتماد و اطمینان از تجربه دندانپزشکی مثبت برای کودکان ضروری است. طبق تجربه و تلفیق علم دندان پزشکی و روانشناسی کودک چند استراتژی برای دستیابی به این هدف وجود دارد؛ اعم از، محل انتظار و درمان اطفال را با رنگ‌های روشن و شاد و مضامین مناسب برای کودکان تزئین کنید. این می تواند به کاهش اضطراب کمک کند و باعث شود کودکان احساس راحتی کنند.
تمامی کادر درمان اعم از کادر کلینیک دندانپزشکی، دستیاران و دندانپزشک اطفال هنگام صحبت با کودکان از زبان مناسب سن و لحن دوستانه و آرام بخش استفاده کنند.و روش ها را به روشی غیر تهدید آمیز و قابل درک توضیح دهید. علاوه بر این از تکنیک‌های حواس‌پرتی مانند نمایش یک ویدیوی کوتاه یا پخش موسیقی آرام‌بخش برای منحرف کردن توجه کودکان در حین انجام عمل استفاده کنید.
روانشناسی کودک در دندانپزشکی.jpg

 • اهمیت کاهش اضطراب کودکان در دندانپزشکی کودکان:

کاهش اضطراب کودکان و یا کنترل ترس از دندانپزشکی در اطفال به حفظ سلامت و متوجه آنان به دندان ها در بزرگسالی کمک می‌کند، از ابتلا به فوبیای دندانپزشکی و استرس ناشی از دندانپزشکی موثر است و کاهش اضطراب کودکان حین درمان ندان اطفال، به دندانپزشکان اجازه می دهد تا درمان مؤثرتر و کارآمدتری ارائه دهند.

 • مدیریت رفتار کودک در دندانپزشکی اطفال:

Tell-Show-Do یک نکنیک موثر و به روز دندانپزشکی اطفال است که در آن، دندانپزشکان روش های درمانی را را به زبان ساده توضیح می دهند، ابزاری را که به کودک استفاده خواهند کرد را نشان می دهند و سپس درمان را انجام می دهند. این فرایند به آشنایی کودک با این فرآیند و کاهش ترس کمک می کند.دندانپزشک می‌تواند ابزار مورد استفاده و یا شیوه‌ی درمان را با لحنی ساده و دوستانه برای کودک شرح دهد و  مطالب آموزشی در خصوص اهمیت سلامت دندان را هم برای کودکان و هم برای والدین توضیح دهد و آن را به یک تجربه یادگیری تبدیل کند. استفاده از لحن آرام و آرام‌بخش هنگام صحبت با کودک و یا حتی هنگام صحبت با سایرین در حضور کودک، به ایجاد فضایی اطمینان‌بخش کمک می‌کند، در حالی که می‌توان در مواقع لزوم از لحن محکم‌تری برای حفظ نظم استفاده کرد. دندانپزشکان اطفال از نشانه های غیرکلامی مانند لبخند زدن، تکان دادن سر و حفظ تماس چشمی برای انتقال دوستانه  با کودک استفاده می کنند.

دندانپزشکی اطفال- کلینیک دندانپزشکی دریای نور.jpg
دندانپزشکی اطفال- کلینیک دندانپزشکی دریای نور

بعد از درمان می‌توان از سیستم پاداش دهی و  تقویت مثبت مانند تحسین و پاداش و یا دادن هدیه برای ایجاد انگیزه در کودکان و کاهش اضطراب آنها در طول درمان استفاده کنید توجه داشته باشید گاها نیاز به حضور والدین همراه کودک الزامی است؛  به والدین اجازه دهید در طول ویزیت های دندانپزشکی فرزندشان حضور داشته باشند، اگر کودک با یک بزرگسال آشنا در نزدیکی او احساس امنیت بیشتری می کند. از دیگر نکات مهم در خصوص دندانپزشگی اطفال این است که،  از حساسیت های حسی کودکان مانند حساسیت به لمس، بغل کردن و یا حساسیت به نور یا سر و صدا آگاه باشید و در صورت نیاز تنظیمات را انجام دهید.


سخن آخر
مراقبت زودهنگام دندانپزشکی برای کودکان نقش حیاتی حفظ دندان های شیری در رشد کلی آنها تأکید می کند. مشکلات رایج دندانی در بیماران اطفال، از جمله حفره ها، تروما، و مشکلات رشدی، نیاز به ترمیم دندان اطفال دارد. انواع مختلفی از پر کردن دندان مناسب برای کودکان مانند آمالگام، رزین کامپوزیت و گلاس آینومر مورد بحث قرار گرفته است. اقدامات پیشگیرانه مانند بهداشت دهان و دندان، رژیم غذایی متعادل و معاینات منظم دندانپزشکی برای حفظ سلامت دهان و دندان کودکان ضروری است. 

Banner Website.jpg

مطالب مرتبط

گروه درمانهای اطفال


نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما