×

درمان ریشه مجدد (ری اندو) (R-Endo)

گروه درمانهای درمان ریشهاین تصور که دندان عصب کشی شده به طور کامل از بین رفته و ریشه و عصب آن به اصطلاح مرده است  و احتمال ابتلا به عفونت و آسیب در آن ناحیه  وجود ندارد، اشتباه است؛  و در برخی موارد ما شاهد درد دندان عصب کشی شده هستیم. و این سوال برای افراد ایجاد می‌شود که آیا دندان عصب کشی شده پوسیده می‌شود؟  و باید پاسخ داد بله، در این دندان ها بنا بر دلایل متفاوتی امکان ابتلا عفونت مجدد و درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال نیز وجود دارد؛ در این مطلب از کلینیک دندان پزشکی دریای نور به بررسی درمان ریشه دندان عصب کشی شده، دلایل عدم بهبود دندان، مراحل درمان مجدد ریشه دندان و درد دندان بعد از عصب کشی مجدد می‌پردازیم.
درد ریشه دندان.jpg


درد دندان عصب کشی شده

در اغلب موارد و طی پژوهش های صورت گرفته در حدود ۸۸ درصد درمان ریشه های صورت گرفته امکان بازگشت عفونت و نیاز به درمان ریشه مجدد (ری اندو) وجود ندارد. اما به هرحال در موارد معدودی ممکن است شاهد درد و ناراحتی مجدد در دندان عصب کشی شده نیز باشیم. هنگامی که یک دندان تحت درمان ریشه قرار می گیرد، در واقع اعصاب داخل ریشه دندان  برداشته می‌شود، یا از بین می روند. عصب کشی دندان شامل برداشتن بافت عصبی ای است که منبع درد است در نتیجه علت درد دندان عفونی را از بین می برد. با این حال، اعصاب در بافت های اطراف، مانند لثه و ساختارهای نگهدارنده دندان وجود دارد و تحت تأثیر درمان قرار نمی گیرند. 

Full Text (Contact) 3.png


درمان مجدد ریشه دندان چیست؟

طی فرایند عصب کشی مجدد و درمان عفونت دندان عصب کشی شده ، مجددا دندان عصب کشی شده با ابزار مخصوص باز شده و مواد ی که جهت پرکردگی دندان به کار برده شده بود خارج شده و با بررسی دقیق کانال های اضافی احتمالی و منشا عفونت مجدد توسط اندونتیست (متخصص درمان ریشه) کانال و پالپ دندان پاکسازی شده و بعد از شکل دهی کانال دندان، مجددا دندان عصب کشی شده پر می‌شود. درمان مجدد ریشه (R endo)  نسبت به درمان ریشه اولیه پیچیده تر بوده و درمانی تخصصی است، که توسط متخصص درمان ریشه صورت میگیرد و نیازمند ابزار، مهارت و صرف زمان بیشتری بوده و یکی از آخرین روش های درمانی جهت حفظ دندان و جلوگیری از کشیدن دندان می‌باشد.

متخصصین-درمان-ریشه.png

علت درد دندان عصب کشی شده 

گاهی اوقات، ممکن است با وجود انجام درمان ریشه، فرد درد یا ناراحتی را در دندان عصب کشی شده یا ناحیه اطراف آن تجربه کند. چندین دلیل برای این عارضه می تواند وجود داشته باشد:

1. حذف ناقص بافت عفونی: 

اگر دندانپزشک یا اندودنتیست در درمان ریشه اولیه تمام بافت پالپ یا باکتری عفونی را به طور کامل از کانال ریشه خارج نکند، می تواند منجر به عفونت مداوم و درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال شود.

2. عفونت مجدد:

 اگر بعد از عصب کشی، دندان به درستی یا در زمان مناسب بسته یا ترمیم نشود، باکتری ها می توانند دوباره وارد دندان شده و باعث عفونت مجدد شوند. این می تواند منجر به درد یا ناراحتی دندان عصب کشی شده شود. از طرفی عدم رعایت بهداشت دهان و دندان نیز منجر به عفونت دندان و یا نفوذ عفونت از لثه و دندان های اطراف به دندان عصب کشی شده و درگیری آن گردد.

3. دندان شکسته:

 دندانی که تحت درمان ریشه قرار گرفته است ممکن است دچار ترک یا شکستگی شود که می تواند باعث درد شود. گاهی اوقات تشخیص شکستگی ها دشوار است و بسته به میزان و محل شکستگی و ترک دندان عصب کشی شده ممکن است نیاز به درمان مجدد ریشه یا کشیدن دندان داشته باشد.

4. آسیب عصبی در بافت های اطراف:

 اعصاب موجود در لثه، رباط ها یا استخوان فک اطراف دندان درمان شده در صورت تحریک یا آسیب دیدگی همچنان می توانند باعث درد شوند. این درد ممکن است ناشی از دندان درمان شده باشد، حتی اگر خود دندان عاری از اعصاب باشد.
شکستگی دندان.jpg

در صورت احساس درد یا ناراحتی مداوم پس از درمان ریشه، مهم است که با دندانپزشک یا متخصص ریشه مشورت کنید. آنها می توانند وضعیت خاص شما را ارزیابی کنند، علت اصلی را شناسایی کنند و درمان مناسب را برای رفع مشکل توصیه کنند.

چطور بدانیم به درمان مجدد ریشه نیاز داریم؟

احساس درد بلافاصله بعد از فرایند درمان ریشه دندان طبیعی بوده چرا که دندان و بافت اطراف دندان طی فرایند درمان دچار جراحت شده و حتی تا مدتی بعد از درمان ریشه (چند روز) احساس درد در دندان عصب کشی شده  طبیعی بوده و دوران نقاهت به شمار می آید. اما درد ممتد و ادامه دارد و درد دندان عصب کشی شده بعد از چند ماه یا درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال نتها طبیعی نیست، بلکه نشان از آسیب جدی در آن ناحیه دارد و باید جهت بررسی شرایط دندان به متخصص درمان ریشه مراجعه کرده و درمان لازم صورت گیرد. علائمی که ممکن است نشان دهنده نیاز به درمان ریشه باشد عبارتند از:
 • تغییر رنگ دندان: تیره شدن یا تغییر رنگ دندان می تواند نشانه آسیب یا پوسیدگی پالپ باشد.
 • درد مداوم دندان عصب کشی شده : دندان درد شدید، طولانی و ممتد می تواند نشانه ای از پالپ عفونی یا آسیب در دندان  باشد.
 •  حساسیت به گرما و سرما: افزایش حساسیت به دمای سرد یا گرم، حتی پس از حذف محرک ها، می تواند نشان دهنده آسیب پالپ و ریشه دندان باشد.
 •  تورم و حساسیت دندان: تورم لثه یا حساس شدن اطراف دندان عصب کشده شده ممکن است نشان دهنده عفونت در دندان یا ناحیه اطراف آن باشد.
 • .حساسیت طولانی مدت به لمس یا فشار: اگر دندانی برای مدت طولانی به لمس یا فشار حساس باشد، ممکن است نشان دهنده نیاز به درمان ریشه باشد.
 •  آبسه لثه: ایجاد یک برآمدگی جوش مانند روی لثه که می تواند چرک را آزاد کند یا باعث درد شود، ممکن است نشان دهنده عفونت در دندان باشد.

درمان مجدد ریشه چیست.jpg


اگر هر یک از این علائم را داریددر اسرع وقت با دندانپزشک مشورت کنید که بتواند علائم شما را ارزیابی کند، معاینه کامل انجام دهد و تشخیص دهد که آیا درمان ریشه مجدد دندان عصب کشی شده ضروری است یا خیر. و در صورت نیاز شما را به متخصص درمان ریشه ارجاع دهند.

مراحل درمان مجدد ریشه دندان

فرایند درمان ریشه مجدد دندان تفاوت زیادی با درمان ریشه اولیه ندارد و تنها به دقت و ابزار و مهارت بیشتری نیاز دارد که یکی از دلایل ارجاع این درمان به بخش تخصصی و متخصص درمان ریشه می‌باشد.

1. ارزیابی دندان عصب کشی شده:

 ابتدا دندانپزشک دندان را ارزیابی می کند، علائم و سابقه درمانی دندانی شما را بررسی می کند و ممکن است برای تعیین علت و منشا اصلی درد و مشکل از عکس گرافی کمک  بگیرد.

2. دسترسی و برداشتن پوسیدگی های قبلی:

در مرحله بعدی درمان مجدد ریشه متخصص درمان ریشه تمام ترمیم های دندانی موجود، مانند مواد پرکردگی یا تاج دندان را برای دسترسی به سیستم کانال و ریشه دندان را برمی دارد. سپس مواد قبلی پرکننده کانال ریشه را برداشته و کانال ها را به طور کامل تمیز می کنند تا هر گونه بافت عفونی یا آسیب دیده از بین برود.
نحوه درمان ریشه.png

3. ضد عفونی ریشه دندان: 

کانال های ریشه دندان با محلول های ضد باکتری مخصوص ضد عفونی می شوند تا باکتری های باقی مانده در ریشه دندان و پالپ دندان از بین بروند.

4. پر کردن و آب بندی دندان عصب کشی شده: 

کانال های ریشه دندان تمیز و ضد عفونی شده با مواد زیست سازگار جدید مانند گوتاپرکا پر می شوند و برای جلوگیری از عفونت مجدد مهر و موم می شوند.
نحوه درمان ریشه دندان.png
5. ترمیم دندان عصب کشی شده: 
پس از درمان ریشه مجدد، باید با پر کردن دندان جدید یا  نصب روکش دندان برای ایجاد استحکام و محافظت از دندان ترمیم شود.

روش جدید درمان مجدد ریشه دندان با لیزر

درواقع روش جدید و متفاوتی در خصوص درمان ریشه مجدد ریشه دندان وجود ندارد. اما با استفاده از به روز ترین ابزار در مراحل متفاوت درمان مجدد ریشه اعم از دستگاه لیزر دندان پزشکی، می توان تا حد زیادی فرایند ری اندو را آسان، بدون درد و با کمترین عوارض به پابان رساند.

 • درمان مجدد ریشه دندان با لیزر:

 استفاده درست از لیزر طی فرایند درمان ریشه دندان عصب کشی شده می‌تواند تا حد زیادی مشکلات و موانع شکست در درمان را برطرف کند. چراکه اساسا لیزر ابزاری کمک کننده در این فرایند بوده و در روش درمان مجدد ریشه دندان تغیری اسای ایجاد نکرده و همان مراحل معمول  انجام می‌گیرد. لیزر دندان پزشکی در ابتدا و انتهای درمان استفاده شده و باعث می‌شود شما تجربه ی متفاوتی از درمان مجدد ریشه (عصب کشی مجدد) را تجربه کرده و درد بعد از عصب کشی و دوران و نقاهت را به شدت کاهش می‌دهد.

لیزر.JPG

لیزر دندان پزشکی کلینیک دندان پزشکی دریای نور 

 • بی حسی دندان عصب کشی شده با لیزر:

بی حسی دندان با لیزر به این صورت است که  قبل از تزریق آمپول بی حسی، در ناحیه تحت درمان و اطراف آن اشعه های کم توان لیزر تابانده شده، و هنگام تزریق آمپول بی حسی فرد هیچ گونه درد و یا سوزشی را احساس نمیکند.استفاده از لیزر دندان پزشکی هیچ گونه درد و سوزشی همراه نداشته وتنها موجب بی حسی ناحیه تحت درمان و تسریع فرایند بی حسی دندان  کمک به بی حسی عمیق در ناحیه تحت درمان می شود.

 • استفاده از لیزر جهت کاهش درد دندان بعد از عصب کشی مجدد:

در انتهای فراید درمان مجدد ریشه  لیزر جهت کاهش درد و عوارض ناشی از اعمال درمانی بسیار موثر می‌باشد چرا که، لیزر می‌تواند بافت آسیب دیده را با دقت و سرعت بالاتری ترمیم کند، آسیب کمتری به دندان و بافت های اطراف می‌رساند و خونریزی بعد از درمان ریشه مجدد  به مقدار قابل توجهی کمتر میشود. 

درمان ریشه با لیزر.jpg


درمان مجدد ریشه برای دندان هایی که روکش یا بیلداپ دارند چگونه انجام می‌شود؟

با توجه به اینکه طی فرایند عصب کشی دندان بخش زیادی از تاج دندان از دست رفته و به منظور بازسازی دندان از بیلداپ و روکش دندان استفاده میشود. اینکه آیا تاج دندان نیاز به برداشتن در طول درمان ریشه مجدد دارد یا نه بستگی به شرایط هر فرد و هر دندان دارد.
اگر تاج دندان در شرایط خوبی باشد و مانعی برای دسترسی به کانال های ریشه ایجاد نکند، ممکن است بتوان آن را در جای خود رها کرد. با این حال، اگر روکش برای دسترسی بهتر نیاز به برداشتن داشته باشد یا اگرحین فرایند ری اندو دندان آسیب دیده باشد، ممکن است پس از درمان ریشه مجدد به روکش دندانی جدید نیاز باشد تا عملکرد و زیبایی دندان بازیابی شود.

 • روکش موقتی دندان عصب کشی شده :

چنانچه روکش دندان به وسیله سمان یا چسب موقت چسبانده شده باشد، می‌توان روکش دندان را برداشته و و از روی دندان به ریشه و پالپ دندان دسترسی پیدا کرد. 

 • روکش دائمی دندان عصب کشی شده:

اما اگر روکش دندان با سمان دائم بر روی دندان قرار گرفته باشد، معمولاروکش به راحتی از دندان جدا نمی‌شود؛ در این شرایط متخصص درمان ریشه از روی روکش سوراخی جهت دسترسی به ریشه ایجاد می‌کند، و یا باید روکش دندان  قطعه قطعه شده و سپس خارج گردد.

 • خارج کردن پست دندان عصب کشی شده:

چنانچه جهت حفظ سلامت دندان عصب کشی شده از پست استفاده  شده باشد،( پیچی داخل کانال ریشه قرار داده شود که به آن پُست می‌گویند) جهت انجام درمان مجدد ریشه علاوه بر برداشتن روکش از روی تاج دندان نیاز به خارج کردن پست از داخل کانال دندان نیز می باشد.

 • بیلداپ دندان دندان عصب کشی شده:

متخصص درمان ریشه با تراش ماده بیلداپ (کامپوزیت یا امالگام) می‌تواند به ریشه دندان عصب کشی شده دسترسی پیدا کرده و فرایند درمان ریشه مجدد در این دندان ها نسبت به دندان هایی که روکش داشته اند راحت تر خواهد بود.
آیا دندان عصب کشی شده پوسیده میشود.jpg


تفاوت درمان مجدد ریشه با درمان ریشه اولیه

فرایند درمانی درمان مجدد ریشه برای بیماران تفاوتی نداشته و تنها در مسئولیت متخصص درمان ریشه تفاوت هایی وجود دارد. در درمان ریشه دندان عصب کشی شده، ابتدا باید از روکش یا بیلداپ موجود به تاج و دندان دسترسی پیدا کرده و مواد پرکردگی قبلی خارج شود، در حالی در عصب کشی اولیه از تاج دندان به پالپ دسترسی پیدا کرده و عفونت موجود خارج می‌گردد. اما درنهایت هدف نجات دندان و پاکسازی دندان از عفونت می باشد. 
Full Text (Visit).png


درمان ریشه مجدد توسط متخصص درمان ریشه 

درمان مجدد ریشه (R endo)  نسبت به درمان ریشه اولیه پیچیده تر بوده و درمانی تخصصی است که توسط متخصص درمان ریشه صورت میگیرد و نیازمند ابزار، مهارت و صرف زمان بیشتری بوده و یکی از آخرین روش های درمانی جهت حفظ دندان و جلوگیری از کشیدن دندان می‌باشد.
اندونتیست (متخصص درمان ریشه)  با توجه به مهارت، آموزش های گذرانده و تجربه در انجام درمان ریشه های پیچیده و درمان مجدد ریشه در انواع دندان ها توانایی لازم جهت عصب کشی مجدد دندان در سریع ترین زمان و با کمترین عوارض و بیشترین درصد موفقیت را دارند.
معطری.jpg4.jpg
متخصص درمان ریشه در تهران

بعد از درمان مجدد ریشه (ری اندو)

بهترین گزینه بعد از عصب کشی مجدد دندان و ترمیم نهایی دندان ، استفاده از روکش دندان می‌باشد. چراکه موجب استحکام دندان عصب کشی شده می‌شود و امکان ابتلای مجدد به عفونت را کاهش می‌دهد. البته چنانچه طی خارج کردن روکش در ابتدای فرایند ری اندو روکش دندان آسیب ندیده باشد، می‌توان از آن روکش جهت ترمیم  مجدد دندان استفاده کرد.

درد دندان بعد ازعصب کشی مجدد( درمان مجدد ریشه) 

درمان مجدد ریشه نیز بعد از اتمام فرایند درمانی مانند سایر درمان های دندان پزشکی عوارضی به همراه خواهد داشت که یکی از اصلی ترین آنها درد در ناحیه تحت درمان به مدت یک الی دو هفته بعد از درمان خواهد بود که بیشتر هنگام جویدن احساس خواهد شد، البته روز های ابتدایی بعد از درمان مجدد ریشه نیز درد و سوزشی در ناحیه تحت درمان احساس خواهد شده که باید روبه کاهش رفته و بعد از دو هفته از بین رفته و طی این دوران با مسکن کنترل شود؛ در غیر این صورت باید به متخصص درمان ریشه مراجعه نمایید.

عوارض درمان مجدد ریشه 

 • شکستگی روکش هنگام تراش دندان
 • شکستگی ریشه حین خارج کردن پست
 • سوراخ کردن ریشه در فرایند حذف مواد پر کردگی
 • تضعیف دندان و شکستن دندان
تمام این مشکلات هنگام درمان ریشه مجدد دندان ممکن است به صورت ناخواسته منجر به کشیدن اجباری دندان و در نهایت جایگزینی درمان ایمپلنت می‌گردد.

عوارض درمان ریشه مجدد.jpg
سخن آخر 
انتخاب متخصص درمان ریشه ماهر از آن جهت که به کاهش عوارض احتمالی درمان مجدد ریشه کمک میکند و برای حفظ دندان هایی با شرایط حساس از الزامات است؛ بسیار حائز اهمیت است. در برخی از شرایط نیز تنها به مراجعه به متخصص درمان ریشه می‌توان دندان عفونی را نجات داده و از کشیدن آن جلوگیری کرد.

می‌توانید سوالات خود در خصوص متخصص درمان ریشه مجدد دندان و انتخاب متخصص ماهر درمان ریشه را در قسمت سوالات و کامنت های سایت با ما در میان بگذارید.


مطالب مرتبط

گروه درمانهای درمان ریشهمتخصصین درمان ریشه

متخصصین درمان ریشه

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان درمان ریشه مجدد (ری اندو) را انجام میدهند:

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر گلاره قبادی

دکتر گلاره قبادی

دکتر صدیقه قلی زاده

دکتر صدیقه قلی زاده

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما