×

درمان ریشه (Root Canal)

گروه درمانهای درمان ریشهدرمان ریشه دندان، عصب کشی، اندو(Endo) یا Root Canal Therapy  همگی به یکی از اصلی ترین درمان های دندان پزشکی اتلاق میشوند؛ که جهت حفظ دندان طبیعی و کاهش درد ناشی از عفونت دندان صورت میگیرد. در ادامه‌ی این مطلب از کلینیک دندان پزشکی دریای نور به بررسی تمامی جوانب درمان ریشه دندان و پاسخ به سوالات پر تکرار اعم از اینکه، آیا ریشه دندان قابل ترمیم است؟ و اصلی ترین سوال که درمان ریشه دندان چیست؟ می‌پردازیم.

ساختمان دندان:

پیش از بررسی علت به عصب رسیدن دندان و درمان ریشه دندان باید ساختار و ساختمان دندان شرح داده شود؛ دندان به صورت عمده از دو قسمت سخت (تاج) و قسمت داخلی و نرم (ریشه) تشکیل شده که تاج دندان شامل مینا، دنتین(عاج) و بخشی از پالپ دندان و داخل پالپ دندان که امتداد آن به ریشه دندان می‌رسد، کانال ریشه و عروق خونی قرار دارد. 

Tooth Structure.png

به عصب رسیدن دندان:

پوسیدگی دندان که ناشی از باکتری هایی است که از پلاک ها و جرم موجود در دندان ها و به مرور زمان ایجاد شده اند، از طرق مختلف منجر به آسیب دندان شده و منجر به، به عصب رسیدن دندان می‌شود. عفونت و پوسیدگی دندان از سخت ترین قسمت دندان (مینای دندان) عبور کرده و بعد از عبور از عاج دندان به قسمت نرم و محفظه ی عصب رسیده و منجر به درگیر شده عصب دندان می‌گردد؛  این شرایط  منجر به افزایش حجم پالپ و افزایش فشار داخلی درون دندان و در نهایت موجب احساس درد ریشه دندان و احساس درد در این ناحیه میشود.

درمان ریشه دندان یا عصب کشی (Root Canal Therapy) چیست؟

 در صورتی که میزان عفونت دندان شدید بوده و یا پوسیدگی در مراحل اولیه درمان نشده باشد؛ پوسیدگی و عفونت گسترش یافته و منجر به آسیب و درگیری ریشه دندان می‌شود و جهت ترمیم ریشه دندان و پاکسازی فضای دندان درمان ریشه دندان، عصب کشی انجام می‌گردد.
طی فرایند عصب کشی دندان، ریشه دندان عفونی خارج شده و کانال ریشه تمیز شده و شکل داده میشود و در نهایت پر کردن آن مانع نفوذ باکتری به دندان عصب کشی شده می گردد.درمان ریشه یا عصب کشی توسط دندانپزشک عمومی و در شرایط پیچیده و دندان هایی با موقعیت و شرایط حساس، توسط متخصص درمان ریشه با استفاده از بیهوشی موضعی انجام میگردد.

Full Text (Contact) 3.png

چه زمانی نیاز به درمان ریشه یا عصب کشی داریم؟

 • تروما (آسیب ناگهانی که ممکن است توسط خود فرد ایجاد گردد.)
 • شکستگی یا ترک دندان (ممکن است آسیب وارد شده به دندان و پالپ بدون علائم ظاهری اعم از ترک، شکستگی و .. باشد.)
 • پوسیدگی عمقی به دلیل عدم درمان پوسیدگی سطحی
 • انجام تعدادی درمان دندانپزشکی بر روی یک دندان مشخص

 علائم به عصب رسیدن دندان

 • درد مداوم دندان 
 • درد ضربانی و لحظه ای
 • درد دندان هنگام جویدن و استفاده از مواد غذایی و مایعات سرد و گرم 
 • لپ پر شدن، شکستگی دندان یا لقی دندان
 • تغیر رنگ یا تیره شدن دندان ( به علت عفونت درون پالپ دندان)
 •  احساس سوزش در لثه ها و لثه های متورم یا دارای آبسه
 • خارج شدن ترشحات چرکی از دندان یا لثه

نحوه عصب کشی دندان:


Root.png

 1.  بی حسی موضعی 
 2.  استخراج پالپ
 3.  شکل دادن کانال ریشه
 4.  پرکردگی دندان (موقت)
 5. استفاده از تاج و روکش بر روی دندان عصب کشی شده

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص نحوه عصب کشی دندان مقاله " مراحل درمان ریشه دندان چیست؟ " را مطالعه نمایید.

روش جدید درمان ریشه با لیزر

درواقع روش جدید و متفاوتی در خصوص درمان ریشه و اعمال متفاتی در نحوه ی عصب کشی دندان وجود ندارد. اما با استفاده از به روز ترین ابزار در مراحل متفاوت درمان ریشه اعم از دستگاه لیزر دندان پزشکی، می توان تا حد زیادی فرایند درمان را آسان، بدون درد و با کمترین عوارض به پابان رساند.

درمان ریشه دندان با لیزر:

 استفاده درست از لیزر طی فرایند عصب کشی دندان میتواند تا حد زیادی مشکلات و موانع شکست در درمان را برطرف کند. چراکه اساسا لیزر ابزاری کمک کننده در این فرایند بوده و در روش درمان ریشه دندان تغیری اسای ایجاد نکرده  و همان مراحل معمول عصب کشی انجام می‌گیرد.لیزر دندان پزشکی در ابتدا و انتهای درمان استفاده شده و باعث می‌شود شما تجربه ی متفاوتی از درمان ریشه (عصب کشی) را تجربه کرده و درد بعد از عصب کشی و دوران و نقاهت را به شدت کاهش می‌دهد.

بی حسی با لیزر:

بی حسی دندان با لیزر به این صورت است که  قبل از تزریق آمپول بی حسی، در ناحیه تحت درمان و اطراف آن اشعه های کم توان لیزر تابانده شده، و هنگام تزریق آمپول بی حسی فرد هیچ گونه درد و یا سوزشی را احساس نمیکند.استفاده از لیزر دندان پزشکی هیچ گونه درد و سوزشی همراه نداشته وتنها موجب بی حسی ناحیه تحت درمان و تسریع فرایند بی حسی دندان  کمک به بی حسی عمیق در ناحیه تحت درمان می شود.

استفاده از لیزر جهت کاهش درد دندان عصب کشی شده:

در انتهای درمان ریشه  لیزر جهت کاهش درد و عوارض ناشی از اعمال درمانی بسیار موثر می‌باشد چرا که:

 • لیزر می‌تواند بافت آسیب دیده را با دقت و سرعت بالاتری ترمیم کند.
 • آسیب کمتری به دندان و بافت های اطراف می‌رساند .
 • خونریزی به مقدار قابل توجهی کمتر میشود. 

و از آنجایی که عصب کشی در ذهن عموم مردم یک درمان دردناک می‌باشد؛ با استفاده از لیزر و بی حسی ناشی از لیزر می‌توانید تجربه ی متفاوتی ازدرمان ریشه یا عصب کشی دندان داشته باشید. 

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست):

درمان ريشه توسط دندان پزشكان عمومی يا متخصص درمان ريشه ( اندودنتيست) قابل انجام است. مرزبندی بين انجام درمان توسط دندانپزشک عمومی و متخصص درمان ریشه یا عصب کشی  يك امر نسبی می‌باشد و بستگی به شرايط هر بيمار و هر دندان تفاوت خواهد داشت. 
اندودنتيكس يكی از رشته‌های تخصصی دندان پزشكی می‌باشد كه در آن فرد متخصص بعد از اتمام دوران عمومی و گذراندن دوران تخصص، آموزش‌های مخصوص براي كنترل و درمان در شرايط سخت، دندان‌ عفونی و دندان پوسیده، دندان های انتهایی، دندان های چند کاناله و يا دندان‌هاي عصب کشی شده، درمان ریشه خانم های باردار و ... را می گذرانند. البته استفاده راحت‌تر و روزمره از تجهيزات و ابزار تخصصی درمان‌ريشه برای متخصصين كنترل شرايط را راحت‌‌تر می‌كند.                  

مواردی که دندان پزشک بیمار را به متخصص درمان ریشه ( اندودنتیست) ارجاع می‌دهد:

 • وقتی ریشه دندان به صورت منحنی (کرو) باشد 
 • وقتی که طول ریشه بلند است و دسترسی به انتهای ریشه دشوار است. 
 • دندان های چند کاناله 
 • بیمارانی که دهان کوچک دارند.
 • به طور کلی  درمان دندان هایی که در انتهای دهان قرار گرفتند ( دندان های خلفی)
 • درمان ریشه مجدد ( ری اندو)
 • جراحی اپیکو(نوک ریشه)
 • درمان آسیب تروماتیک
 • درمان ریشه مجدد
 • عصب کشی دندان‌ها برای بیماران خاص و کم توان ذهنی، کودکان و نوجوانان
 • درمان بیمارانی که از عصب کشی وحشت دارند. (بیماران اندوفوبیک)

مدت زمان درمان ریشه یا عصب کشی دندان:

مدت زمان و تعداد جلسات لازم برای درمان ریشه دندان بسته به شددت آسیب و پمیزان پوسیدگی دندان، نوع ریشه و تعداد کانال های دندان متفاوت خواهد بود. هر چه تعداد کانال‌های عصبی بیشتر باشد، قطعاً زمان کار طولانی‌تر خواهد شد. به طور میانگین، عصب‌کشی دندان بین ۳-۱ جلسه درمان نیاز دارد.و هر جلسه جهت درمان ریشه دندان به صورت میانگین بین 60 الی 90 دقیقه خواهد بود.

درمان ریشه یا عصب کشی در چند جلسه:

درمان ریشه گاها بسته به شرایط دندان  به دو جلسه درمانی نیاز دارد.
جلسه اول عصب‌ کشی شامل خارج کردن بافت عفونی یا آسیب‌ دیده در دندان می‌باشد. که به دقت و مهارت بالایی نیاز دارد، متخصص درمان ریشه  داروی ضد باکتری موقتی را درون دندان قرار داده و  پس از پایان جلسه اول درمان ریشه، بیمار دیگر نباید درد ناشی از به عصب رسیدن دندان را احساس کند.در مرحله دوم درمان ریشه، کانال و پالپ دندان کاملا ضدعفونی شده و  سپس پر کردن موقتی یا دائمی دندان و در برخی مواقع روکش دندان استفاده می گردد.

هزینه درمان ریشه یا عصب کشی:

هزینه درمان ریشه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله شرایط دندان ها اعم از موقعیت دندان، تعداد کانال ها، و میزان پوسیدگی و عفونت دندان ها.  چنانچه  شرایط دندان ها موجب گردد که دندان پزشک بیمار را به متخصص درمان ریشه ارجاع دهد، طبعا هزینه درمان ریشه افزایش می‌یابد؛ چرا که متخصص دندان های انتهایی و با شرایط سخت تر و تعداد کانال های بیشتری را درمان می‌کند. 
 هزینه درمان ریشه  دندان هایی با پوسیدگی زیاد، دندان های چند کاناله و .... بعد از بررسی توسط متخصص درمان ریشه مشخصص می گردد.

درد پس از عصب کشی دندان:

پس از درمان ریشه  ممکن است به دلیل از بین رفتن اثرات بی حسی دچار درد در ناحیه تحت درمان و یا لثه شوید و یا شاید لثه شما ملتهب شود در بیشتر مواقع دندانپزشکان با استفاده از دارو های مختلف و مسکن ها این مشکلات را رفع میکنند اگر درد شما بیش از چند روز ادامه یابد و  یا خیلی شدید باشد، به متخصص درمان ریشه خود در اسرع وقت مراجعه کنید. 
توجه داشته باشید  با استفاده از لیزر دندان پزشکی  بلافاصله بعد از درمان ریشه میتوان تا حد زیادی درد بعد از درمان ریشه و درد دندان عصب کشی شده را کاهش داد.
یک روز پس از درمان شما میتوانید به کار های روزمره خود بپردازید، اما تا وقتی که دندان به صورت کامل پر نشده یا هنوز روکش دندان(Crown) گذاشته نشده از جویدن با دندان عصب کشیده شده بپرهیزید.

علت درد دندان عصب کشی شده

چنانچه دندان عصب کشی شده بعد از مدتی دچار عفونت و احساس درد در فرد شده باشد، باید مجدد بررسی شده و در صورت لزوم درمان ریشه مجدد( ری اندو) صورت گیرد. در این صورت می توان دندان عصب کشیده را حفظ کرده و مانع از کشیده دندان شد. درمان ریشه برای نجات دندان شما انجام میشود ولی در برخی از مواقع صدمه بیشتر از حد ممکن میباشد یا اینکه مینای دندان به قدری ضعیف است که تحمل جراحی را ندارد در این شرایط ممکن است دندان از دست برود و نیاز به کشیدن دندان (Tooth Extraction) باشد

درمان مجدد ریشه:

درمان ریشه مجدد دلایل متفاوتی دارد اعم از :
 1. عدم بهبودی کامل پس از درمان ریشه اولیه
 2. پوسیدگی مجدد دندان عصب کشی شده و گسترش بیماری جدید  

دلایل عدم بهبودی کامل پس از درمان ریشه اولیه:

 1. عدم تشخیص یکی از کانال‌های ریشه
 2. شکل پیچیده کانال‌های ریشه مانند کانال‌های باریک یا انحنادار
 3. عدم پاکسازی کامل پالپ ویا ریشه دندان 

دلایل پوسیدگی مجدد دندان:

گاهی هم علی رغم عصب کشی درست و اصولی دندان مجددا عفونی می‌شود به همین دلیل دندان نیاز به عصب کشی مجدد یا جراحی پری اپیکال (عصب کشی از لثه) دارد. 
دلایل این عارضه عبارت است از:

 • عدم رعایت بهداشت دهان و دندان 

بعد از درمان ریشه، انجام بیلداپ و یا دیگر انواع ترمیم‌ها و یا قرار دادن روکش بر روی دندان به تعویق افتاده باشد که این امر موجب عفونت دوباره کانال‌های ریشه دندان می‌شود. مارجین‌ها یا حاشیه‌های ترمیم، بیلداپ یا روکش به طور مناسب سیل (مهر و موم) نشده باشد، که این امر موجب آلودگی مجدد کانال‌های ریشه می‌شود.

 • گسترش بیماری جدید:

ممکن است به دلیل شکستگی یا ترک در قسمت تاج دندان و یا شکستگی و لق شدن بخش ترمیم شده، پوسیدگی جدید در ناحیه زیر روکش یا در بخش ترمیم قدیمی دندان به وجود آید.

 • شکستگی ریشه دندان


Button.png


مطالب مرتبط

گروه درمانهای درمان ریشه


مواردی که پس از درمان درمان ریشه باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

علائم به عصب رسیدن دندان چیست؟

علائم به عصب رسیدن دندان چیست؟


درمان ریشه دندان چه قدر طول می‌کشد؟

درمان ریشه دندان چه قدر طول می‌کشد؟


هزینه درمان ریشه دندان

هزینه درمان ریشه دندان


علت درد دندان عصب کشی شده

علت درد دندان عصب کشی شده


متخصصین درمان ریشه

متخصصین درمان ریشه


عصب کشی دندان کودکان

عصب کشی دندان کودکان


درمان ریشه در دوران بارداری

درمان ریشه در دوران بارداری


مراحل درمان ریشه دندان چیست؟

مراحل درمان ریشه دندان چیست؟


عصب کشی دندان جلو

عصب کشی دندان جلو


علت درد دندان کشیده شده

علت درد دندان کشیده شده


بخش های تخصصی کلینیک دندان پزشکی دریای نور

بخش های تخصصی کلینیک دندان پزشکی دریای نور


کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی


پالپوتومی

پالپوتومی


درمان ريشه دندان (Root Canal Therapy) چيست؟

درمان ريشه دندان (Root Canal Therapy) چيست؟

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان درمان ریشه را انجام میدهند:

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر گلاره قبادی

دکتر گلاره قبادی

دکتر صدیقه قلی زاده

دکتر صدیقه قلی زاده


آبسه دندانی که کامپوزیت شده را چه باید کرد؟


اگر ریشه دندان حین کشیدن دندان به اندازه چند میلی متر باقی بمونه مشکل ساز است؟


درد پس از عصب کشی تا چه مدت زمان طبیعی است؟


ممنون از مطالب جامع و کاملتان من دندان ام را عصب کشی کرده ام اگر از روکش دندان استفاده نکنم دندانم اسیب میبیند یا میشکند؟


سلام، دندان ۳ بالا سمت راست بر اثر ضربه شکسته، عفونت میکنه طوری که گونه تا زیر چشمم ورم میکنه، آنتی‌بیوتیک مصرف میکنم عفونت برطرف میشه، ولی بمحض قطع آنتی‌بیوتیک مجددا ورم میکنه، باید درمان ریشه انجام بشه یا کشیده بشه؟


دندان ری اندو شده چند سال باقی میماند؟ بهتر است کشیده شود یا ری اندو شود؟


سلام وقت بخیر من دندان ام را هفته دپیش عصب کشی کردم الان دچار عفونت شده است باید چی کار کنم؟


سلام خسته نباشید من دیروز عصب کشی انجام دادم اما الان گلو و دندانم خیلی درد میکند علتش چیه ؟


سلام من ده سال پیش دننددانم را عصب کشی و پر کردم الان دوباره عکس انداختم دکتر دندانپزشک گفته پنجاه پنجاه است ،وکنار دندان خیلی آبسه میزند لطفا راهنمایی کنید


هزینه عصب کشی و ترمیم رو میخام سوال کنم


سلام خسته نباشید ببخشید بعد از ترمیم ریشه دندان جلسه اول خونریزی خیلی کم تا چند ساعت ادامه پیرا میکنه؟


ببخشید من دندونم خرابه باید اسب کشی کنم بعد اینکه فکر کنم داخل دندون گوشت اومده بیرون باید چیکار کنم خیلی درد می‌کنه


من ماه چهارم بارداری هستم سه روز است دندان درد شدید دارم چه کار کنم ؟


یک روزبعدازواکسن دندانم دردگرفته لثه ام بادکرده ایامیتوانم اموکسی سیلین یاژولوفن بخورم.البته روزقبل واکسن زدم هم مقداری دردداشتم


سلام خسته نباشید ببخشید من دندانهایم عفونت دارندآیا واکسن زدن کرونا مشکلی برایم ایجاد می‌کند یا نه ممنون میشم اگه جواب سوالم و بدین


سلام وقت بخیر پسرم 9سالشه ودیابت داره الان دندانش آبسه کرده باید چیکار باید انجام بدم


سلامن من دوهفته پیش واکسن سینوفارم زدم الان میتونم انتی بیوتیک مصرف کنم چون کیست مویی دارم عفونت کرده.. ایا منع مصرف وجود داره؟؟


سلام من دوز اول واکسن زدم ۱۵ روز بعد کرونا گرفتم‌الان ۳۸ روز گذشته وقت دندانپزشکی دارم‌عصب کشی و پر کردن ایا مشکلی ایجاد نمیکنه


دندونم عفونت کرده انتی بیوتیک میخورم ایا واکسن کرونا بزنم اشکال داره یا نه ترس دارم


سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که من دیروز واکسن سینوفارم تزریق کردم الان دندونم عفونت شدید کرده و متورم شده اگه آنتی بیوتیک و خشک کننده بخورم مشکلی نداره؟ ممنون میشم اگه حتمأ جواب بدید


ما سه روز واکسن کرونا زدیم آیا میشه ک ب دندان پزشک مراجعه کنیم؟؟


سلام.من کرونا داشتم و یک ماه هست که بهبودی حاصل شده.یک هفته هست که در دندان دارم.دندانم قبلا عصب کشی شده بود ولی دوباره مشکل داره.آیا در حال حاضر امکان رفتن به دندانپزشکی هست یا باید ۶ هفته از بهبودی کرونا بگذرد؟


با سلام ، ١٢ روز پيش ، دوز دوم واكسن كرونا براي من تزريق شده ، براي كارهاي دندانپزشكي ميتونم مراجعه كنم يا اينكه هنوز زود است ؟ ممنون از راهنمايي تون ٥٦٨٥٣


سلام من واکسن آسترا زینکا چند روز پیش دریافت کردم و بعدش به شدت دندون درد شدم آیا میتونم آموکسی سیلین مصرف کنم ؟


آیا با این ویروس دلتا میشه کار دندانپزشکی انجام داد؟ خطرناک نیست؟


من 16 روز پیش کرونا گرفتم می تونم به دندانپزشک. مراجعه کنم برای عصب کشی؟ دندونام خیلی درد می کنه


سلام بعداز زدن واکسن کرونا دوز اول تا چه مدت نباید برای کارهای دندون پزشکی آمپول سری نزد ؟


با سلام من ۱۰ روز است که واکسن سینوفارم زدم و الان عفونت دندان دارم و دوز بعدی واکسن برای ۱۰برج شهریور است آیا ایرادی دارد من قرص برای عفونت دندان بخورم باتشکر


سلام چند روز بعد از زدن واکسن کرونا می شود دندان را عصب کشی کرد و ایا با زدن بی حسی مشکلی پیش نمیادممنون


سلام من ۱۱ مرداد وقت دندانپزشکی برای عصب کشی و ترمیم دارم شنبه ۹ مردادقصد مراجعه برای واکسن کرونا دارم لطفا راهنمایی کنین که آیا میتونم برا واکسن کرونا برم آیا باهم تداخل ندارن بخاطر بی حسی میخام بدونم


دندونم حساس شده وواکسن کرونا هم باید بزنم چه کنم؟


سلام من الان دوروزه واکسن زدم دارم ار دندون درد ب فنا میریم مسکنم ک نمیتونم زیاد بخورم استامینیفون ساده میخورم ک زود اثرش میره و باز دردم شرو میشه ایا مانعی برای رفتن ب دندون پزشکی ندارم برای حل مشکلم بعد از زدن واکسن ؟؟؟؟


من الان مبتلا به کرونا هستم، و لثه اطراف دندان عقل من عفونت کرده،با توجه به اینکه نمیتوانم به دندانپزشکی بروم،راه درمان آن چیست؟


با سلام و عرض ادب وقت بخیر غرض از مزاحمت از دیشب که خوابیدم،فکر کنم بالای لثه یکی از دندانهای من که داخلش پلاک بودند عفونت کرده است به گونه ای که چشم سمت چپم کمی در باز و بسته شدن مشکل دارد. به نظرشما، چکاری باید انجام دهم با احترام


سلام.من سه روز پیش یکی از دندونامو عصب کشی و پر کردم ولی از فرداش نصف صورتم متورم شد،تورم به چشمم رسید تب مختصر و درد ضربانی داشتم روی لثه ام،امروز یه کم که تونستم دهنمو باز کنم دیدم روی دندونی که کار شده یه آبسه ی بزرگ بوده اگه میشه راهنماییم کنید


سلام من الان ۱ هفته هست عصب کشی کردم و همون روزم پر کردم‌ دندونمو ولی الان بعد از ۱ هفته هنوز درد دارم لثم با پشت گوشمو فکم‌ خیلی درد میکنه


سلام من چند سال پیش دندون کناریمو روکش کردم الان خراب شده وریشه ان مانده درد هم ندارد ایا باید ریشه را خارج کنم خواهشا جواب بدید


سلام وقت بخیر.میخواستم بدونم متخصص درمان ریشه دارید جهت عصب کشی تخصصی و هزینه ها به چه صورت است؟


سلام ببخشید من بین دندون هام سیاه شده قابل درمانه یه سوال دیگه هم دارم من یه نقل پرت کردم بالا که بخورم خورد رو دندونم الان هیچ ترک یا چیز ظاهری نداره فقط یکم درد می‌کنه ممکنه آسیب دیده باشه


سلام من هفته سوم کرونا رو میگذرونم دندان درد شدیدی دارم که خیلی شبها اذیت میشم. حالا بعد از گذشت سه هفته میتونم با آمپول های رقیق کنند ه خون که زدم عصب کشی انجام دهم. ممنون میشم جواب بدین


سلام من سال پیش پیش دندون پزشکی رفتم برای عصب کشی و عصب دندون منو سالم در اورد و ب تازگی پیش دندون پزشک دیگ ای رفتم ک اون تیکه تیکه دراورد و نشونم داد خواستم بدونم ممکنه بعدا عصب توی دندونم باقی بمونه با این روش


سلام خسته نباشید من دندان 6 پایین سمت راست را بیست روز قبل عصب کشی کردم بعد ازعصب کشی ورم وعفونت کرد ودرد صورت وگوش و..دارم. مترونیندازول وآموکسی وبعد آمپول پنی سیلین استفاده کردم ولی همچنان گوشم وصورتم درد داره


سلام دختر ۱۸ ساله هستم یکی از دندان هایم نیاز ب عصب کشی داشت بعد از یک دندان درد شدید آن دندان با خوردن غذاهای گرم و سرد اصلا احساس درد ایجاد نمیکرد به هیچ عنوان هم عفونت نکرد علت چیست ؟


سلام دختر ۱۸ ساله هستم یکی از دندان هایم نیاز ب عصب کشی داشت بعد از یک دندان درد شدید آن دندان با خوردن غذاهای گرم و سرد اصلا احساس درد ایجاد نمیکرد به هیچ عنوان هم عفونت نکرد علت چیست ؟


سلام خسته نباشید من دندونم پوسیدگی داره و به عصب چهار رسیده به نظرتون جراحی و کشیدن نیاز داره یا با عصب کشی درمان میشه؟


سلام خسته نباشید من دندونم پوسیدگی داره و به عصب چهار رسیده به نظرتون جراحی و کشیدن نیاز داره یا با عصب کشی درمان میشه؟


سلام خسته نباشید .من تقریبا یک ماه میشه ک دندون ۶ فک پایین عصب کشی کردم ولی هنوز حین غذا خوردن درد میگیره .پیش دندون پزشک رفتم روشو یزره تراشید گف شاید بلند باشه ولی سه چهار روز میگذره که دردش بیشتر شده نمیدونم چیکار کنم دکتر هم نمیدونه ...


باسلام امروز دندان ۷ بالام رو که خیلی درد داشت کشیدم ولی ریشه دندان حین کشیدن شکست حدودا ۲، ۳ میلی میتر انتهای ریشه باقی موند بعد دندانپزشک عکسش رو نگاه کرد گفت مشکلی پیش نمیاد حالا واقعا مشکلی پیش نمیاد؟؟؟


سلام من حدود یکسال پیش دندونم عصب کشی و پر کردم بعد یک مدت دندون دردم شروع شد وابسه کرد به دکتر مراجعه کردم دکتر دارو تجویز کرد گفتند که دندون باید بکشیدسوالم از شما اینه که آیا امکان دوباره عصب کشی و پر کردن اصلا وجود نداره یا میشه کاری کرد ممنون


سلام وقت بخیر من دو روزه دندان شماره چهار پایین رو پر کردم البته پزشک بعد از دیدن عکس رادیولوژی گفتن پوسیدگی خیلی به عصب نزدیکه ولی نیاز به عصب کشی نیست الان موقع خوردن چیز های سرد درد شدیدی میگیره چکار باید انجام بدم؟


سلام.بنده ۲۵سال دارم.امروزدندان شماره ۶راعصب کشی وپرکردم.اماالان وقتی دندانهایم روی هم میذارم یابادست یک ضربه کوچیکی میزنم یاغذامیخورم خیلی دردمیگیره.چیکاربایدانحام بدم.ممنون


سلام من دندون هفتم تغییر رنگ داده.و حس میکنم سوراخ شده.گاهی هم درد خفیفی داره آیا این نشانه به عصب رسیدنه؟یا فقط پوسیدگی؟


سلام من یکی از دندوت های بالاییم لکه سیاه داره و آبسه کرده و به شدت درد می کنه ولی به خاطر شرایط کرونا نمی تونم دندونپزشک برم چطوری می تونم با دارو یکم این وضعیت و کنترل کنم


سلام من دندان دو فک بالایی رو یک هفتهدپیش اعصب کشی کردم و تا یک هفته پانسمان بود بعد از عصب کشی اصلا درد نداشتم ولی دیروز رفتم واسه پر کردنش تا دندانم را پر کرد شروع به درد کرده اونم بسیار شدید و با هیچ مسکنی خوب نمیشه لطفا راهنمایی کنید


سلام آقای دکتر . آیا عصب کشی دردناک است و دیگر اینکه دندان من ریشه های بلند با انتهای کج وکانال باریک دارد آیا دندانی با چنین خصوصیات درمان ریشه موفقی رویش انجام خواهد شد


سلام من تقریبا یک ماه پیش یکی از دندونامو عصب کشی کردم وتا الان اصلا دردی نداشتم اما چن روزه که وقتی غذای داغ و چایی میخورم درد می کنه وعکسی که برای دکتر بردم مال یک ماه قبلش بود ایا ممکنه به خاطر این باشه که عکس جدید نبردمسلام.ببخشید من دندون هفت و هشت بالام پوسیده دندون هفتمم درد داره دکتر جاشو خالی کرده گفت درد نداشت پرش کن بعضی وقتا هم نبض میزنه آیا با پر کردن دندان نبضش از بین میره؟


با سلام ببخشید من دندون چپ بالا رو،سه روزه عصب کشی کردم الان چیزی باهاش بخورم درد میگیره و همچنین یه چیز داغیم بهش بخوره به شدت درد میگیره مال چی میتونه باشه ؟؟ ممنون میشم جواب بدیدسلام وقت بخیر حساسیت وتیرکشیدن دندان پرکرده به سرماوگرما وگاها برخورد هواحداکثرتاچه مدت بعدپرکردن طبیعی است؟


سلام من پارسال دندون 6 پایینمو عصب کشی و پروتز انجام دادم الان تقریبا 2 هفته هست که گاهی اوقات مخصوصا وقتی چیز داغ میخورم درد میگیره بنظرتون خراب شده ؟


سلام من چندماه پیش دندونمو پلنسمان کردم متاسفانه برای پرکردن و عصب کشی ترفتم الان دندونم کنده از وسط شکسته انگار ریشه اش مونده تو دندونم دندون بالایی من است مبخاستم بدونم بایدچکار کنم هزینه بریچ چقدره؟ بزیچ بهتره یا دندون مصنوعی؟


سلام خسته نباشید من به دندانپزشک مراجعه کردم برای عصب کشی و پر کردن دندانم ولی درد زیادی حس کردم دوتا امپول بی حسی زدن بهم ولی باز بی حس نشدم و عصب کشی انجام نگرفت دلیلش چی میتونه باشه میترسم باز برم بی حس نشم درد شدید داشته باشم


سلام. من سه روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و عفونت هم کرده بود و هنوز یک مرحله موند. و هرچیزی که برخورد می کنه به دندونم درد می گیره . به نظر شما این درد های شدید طبیعی هستند؟؟؟


با سلام من دو دندان پایین سمت راستم معالجه ریشه شده اما دندان سوم معالجه ریشه نشده و قسمتی از پرکردگی ان ریخته است ومن مدتی است که گاهی دچار در شدید انتهای فک یعنی جایی گه قبلا دندان عقل بوده می شوم این درد مربوط به چه چیزی است ممنون


سلام خسته نباشید من دندان سمت چپ پایین رو عصب کشی کردم درهنگام عصب کشی سیم های نازکی که عصب کشی میکنن نوک یکیش شکست داخل دندان منم همونجوری پر کردم خطری داره ممنون


چرا بعضی مواقع از کف بندی استفاده می کنیم؟

نظرات کاربران

سلطانی

22 آذر 1400
سلام وقت بخیر من دندان ام به عصب رسیده است اما گفتن باید برم پیش متخصص علت چیست؟

کلینیک دریای نور

22 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت شما، با پيشرفت پوسيدگی در دندان مبتلا، و زمانی که پوسیدگی دندان ها شدید است و مینای دندان ها را رد کرده و به دنتین می‌رسد و فرد احساس درد می‌کند. با گذشت زمان و پيشرفت التهاب ممکن است آبسه‌های دندانی ایچاد شود. در این شرایط و در این مواردی دندان پزشک بیمار را به متخصص اندودنتیست ارجاع می‌دهد: وقتی ریشه دندان به صورت منحنی (کرو) باشد وقتی که طول ریشه بلند است و دسترسی به انتهای ریشه دشوار است. کانال های اضافی که در بعصی از دندان ها وجود دارد و پیدا کردن آن توسط متخصص اندودانتیکس انجام می‌شود. بیمارانی که دهان کوچک دارند و یا دسترسی به دندان های انتهایی با مشکل مواجه می‌شود . به طور کلی درمان دندان هایی که در انتهای دهان قرار گرفتند ( دندان های خلفی) به تجربه و مهارت بالاتر یک متخصص اندودانتیکس نیاز دارند.

رضا موسوی

24 آذر 1400
سلام من دندونم رو عصب کشی کردم اگر روکش نکنم چه اتفاقی می افتد؟

کلینیک دریای نور

25 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت شما، درمان ریشه یا عصب کشی، دندان ها را نجات می دهد. اما دندان راضعیف می کند. هنگام فرایند درمان ریشه، داخل دندان تراشیده می شود و سپس عفونت پاکسازی می شود، به همین دلیل دندان هایی که پوسیدگی های بزرگ دارند، اغلب بعد از پرکردگی خیلی ضعیف تر و شکننده تر می باشند. با گذشت زمان، باعث می شود که دندان قدرتش را از دست داده و بشکند. بعد از انجام عصب کشی دندان، متخصص اندو دندان از مواد پرکردنی دائمی را برای حفاظت از دندان درمان شده، استفاده می کند. و بعد از انجام روت کانال، برای دندان درمان شده از روکش استفاده می‌شود، که بسیار ضروریست، چراکه دندان را از خطر شکستگی و آسیب های بعدی محافظت می‌کند. یک مزیت دیگر روکش این است که ظاهر طبیعی دندان را بازمی گرداند. اما به طور قطعی نمی‌توانگفت در نبود روگش دندان آسیب می‌بیند. اما باید حتما با دندان پزشک مشورت کنید، چراکه شرایط دندان ها و جای قرار گیری دندان ها در این امر تاثیر گذار است.

مینا

28 آذر 1400
سلام خسته نباشید ممنون از پاسخگوییتون من دندون 6 سمت راست پایینم موقع غذا خوردن خیلی درد میگیره علتش چیه؟

کلینیک دریای نور

29 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم مینا، چنانچه به تازگی دندان خود را پر کرده اید احتمالا ایجاد مشکل مربوط به بلند بودن پرکردگی دندان وجود دارد، یااحتمال دارد دندان دچار پوسیدگی و حفره عمیق در دندان شده باشد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود تا میزان پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان بررسی شود. از دیگر عوامل میتوان به آبسه دندان، ترک خوردن دندان یا بیماری پرویودنتال (التهابات لثه ای) و رکود لثه و قرار گرفتن در معرض ریشه( لبه بافت لثه ( بخشی که دندان ها را می پوشاند)، به عقب کشیده می شود و درنتیجه قسمتی از ریشه دندان در معرض دید قرار می گیرد) اشاره کرد. عامل دیگری که ممکن است باعث دندان درد شود عفونت سینوس ها می‌باشد.

منیر

6 بهمن 1400
سلام من باید دندانم را عصب کشی کنم معمولا عصب کشی چه قدر طول میکشه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بستگی به دندان شما و عارضه ی دندانتان باشد، 
چنانچه نزد دندان پزشک عمومی عصب کشی خود را انجام دهید معمولا دو جلسه عصب کشی شما طول میکشد. چنانچه عصب کشی نزد متخصص انجام شود، عصب کشی در یک جلسه طول میکشد وباید یک جلسه جهت پر کردن دندان به دندان پزشک عمومی مراجعه فرمایید. به ندرت نیز پیش می آید که اگر میزان پوسیدگی زیاد تر باشد یا شرایط دندان متفاوت باشد، عصب کشی در سه جلسه انجام شود.
طول مدت عصب کشی نیز به عوامل مختلفی اعم از میزان پوسیدگی دندان، و شرایط دندان و بیمار، تبحر دندان پزشک و ... بستگی دارد؛ اما معمولا عصب کشی در 40 الی 45 دقیقه انجام میشود.سلیمان نژاد

12 مرداد 1401
عال ممنونم

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن