×

درمان ریشه (Root Canal)

گروه درمانهای درمان ریشه


Rooth Canal Therapy.png

درمان ریشه یا عصب کشی (Root Canal Therapy) چیست؟

درمان ریشه جزو درمان های اصلی دندانپزشکی میباشد که شامل خارج کردن پالپ دندان (عصب دندان) و عفونت میباشد، پالپ شامل عصب ها بافت پیوندی و رگ های خونی میباشد که به دندان قابلیت رشد را میدهند.
در صورتی که میزان عفونت دندن شدید بوده و یا پوسیدگی در مراحل اولیه درمان نشده باشد؛ گسترش یافته و پالپ و ریشه دندان رسیده و مجر به افزایش حجم پالپ دندان و درنتیجه افزایش فشار داخلی درون دندان و درنهایت احساس درد در این ناحیه میشود.
درمان ریشه (عصب کشی) توسط دندانپزشک عمومی و در موارد خاص و شرایط پیچیده توسط متخصص درمان ریشه با استفاده از بیهوشی موضعی انجام میگردد.
 در ادامه این مطلب ما به ریسک ها و اطلاعات دقیق تر درباره این عمل مهم میپردازیم.

چه زمانی نیاز به درمان ریشه دارم؟

 • تروما (آسیب ناگهانی که ممکن است توسط خود فرد ایجاد گردد.)
 • شکستگی یا ترک دندان (ممکن است آسیب وارد شده به دندان و پالپ دچار بدون  علائم ظاهری اعم از ترک، شکستگی و .. باشد.)
 • پوسیدگی عمقی به دلیل عدم درمان پوسیدگی سطحی
 • انجام تعدادی درمان دندانپزشکی بر روی یک دندان مشخص

 علائم به عصب رسیدن دندان

 • درد مداوم دندان 
 • درد دندان هنگام جویدن و استفاده از مواد غذایی و مایعات سرد و گرم 
 • لپ پر شدن، شکستگی دندان یا لقی دندان
 • تغیر رنگ یا تیره شدن دندان ( به علت عفونت درون پالپ دندان)
 •  احساس سوزش در لثه ها و لثه های متورم یا دارای آبسه
 • خارج شدن ترشحات چرکی از دندان یا لثه

عصب کشی چگونه انجام میشود ؟ 

مرحله اول: بی حسی موضعی 

در این مرحله دندانپزشک با تزریق آمپول بی حسی به ناحیه تحت درمان، موجب بی حسی در این ناحیه شده و  در این مرحله ممکن است درد تیزی یا احساس گرمای زیادی بر روی محل تزریق حس کنید ولی به زودی تمام میشود. هنگام درمان ریشه شما به هوش میباشید ولی بی حسی تزریق شده شما را از احساس هر دیدی مراقبت میکند

مرحله دوم: استخراج پالپ

پس از آنکه دندان شما بی حس شده متخصص با استفاده ای فرز توربین ورودی کوچک در تاج دندان شما ایجاد کرده و سپس شروع به استخراج پالپ توسط لوازم مخصوصی به نام فایل (Tooth File) می کنند، این مرحله نیازمند دقت و تجربه بسیاری بوده و از آنجا که هر دندان شرایط متفاوتی دارد و ممکن است برخی از دندان ها چند کانال داشته باشند، علاوه بر مهارت و دقت زیاد به صرف وقت بیشتری نیز نیاز دارد.

مرحله سوم: پرکردگی موقت

پس از آنکه پالپ به صورت کامل خارج میشود دندانپزشک ورودی ایجاد شده را با پرکردگی موقتی پر میکند، این ماده باعث محافظت از دندان در برابر بزاق دهان میشود. و در نهایت برای زیبایی و محافظت از دندان روکش برای دندان درمان شده استفاده میگردد.

پس از درمان عصب کشی

پس از درمان ممکن است به دلیل از بین رفتن اثرات بی حسی دچار درد در لثه شوید و یا شاید لثه شما ملتهب شود در بیشتر مواقع دندانپزشکان با استفاده از دارو های مختلف و مسکن ها این مشکلات را رفع میکنند اگر درد شما بیش از چند روز بوده یا خیلی شدید میباشد به دندانپزشک خود در اسرع وقت ممکن مراجعه کنید. علاوه بر این با استفاده از لیزر میتوان تا حد زیادی درد بعد از درمان ریشه را کاهش داد.
یک روز پس از درمان شما میتوانید به کار های روزمره خود بپردازید، تا وقتی که دندان به صورت کامل پر نشده یا هنوز روکش دندان(Crown) گذاشته نشده از جوید با دندان عصب کشیده شده بپرهیزید.
چند روز پس از درمان ریشه باید به دندانپزشکی خود مراجعه کنید و آنجا با گرفتن تصویر از دندان اطمینان حاصل شود که عفونتی وجود ندارد و پرکردگی موقتی را با دائمی تعویض شود.
در صورت تقاضا میتوان به جای پرکردگی از روکش استفاده کرد، روکش ها همان شکل دندان شما را دارند که میتوانند از مواد مختلفی ساخته شوند، مزیت روکش نزدیک بودن آن به شکل دندان میباشد. ممکن است چندین روز طول بکشد تا شما به شکل دندان جدیدتان عادت کنید ولی جای نگرانی نیست.
** برای اطلاعات بیشتر در مورد مراقبت های پس از درمان عصب کشی به صفحه مراقبت های پس از درمان مراجعه نمایید

Full Text.png

متخصص درمان ریشه (اندودنتیست):

درمان ريشه توسط دندان پزشكان عمومی يا متخصص درمان ريشه ( اندودنتيست) قابل انجام است . مرزبندی بين انجام درمان توسط دندانپزشک عمومی و متخصص يك امر نسبی می‌باشد و بستگی به شرايط هر بيمار و هر دندان تفاوت خواهد داشت. اندودنتيكس يكی از رشته‌های تخصصی دندان پزشكی می‌باشد كه در آن فرد متخصص بعد از اتمام دوران عمومی و گذراندن دوران دستياری تخصصی، آموزش‌های مخصوص براي كنترل و درمان شرايط سخت، دندان‌های آسيب ديده، دندان های انتهایی، دندان هایی با کانال های زیاد و يا دندان‌هايی كه درمان‌های نامناسب قبلی داشته‌اند و نيز آموزش‌هايی جهت كنترل و درمان بيماران با شرايط خاص را می‌بيند و در اين موارد خاص كسب مهارت و تجربه می‌كند. استفاده راحت‌تر و روزمره از تجهيزات و ابزار تخصصی درمان‌ريشه برای متخصصين كنترل شرايط را راحت‌تر می‌كند. 

به همین جهت هنگام نیاز به درمان ریشه تخصصی و درمان هایی با شرایط خاص اعم از بیمارانی که شرایط خاصی داردند، دندان هایی با شرایط دسترسی سخت و یا کانال های اضافه، و... حتما باید به متخصص درمان ریشه مراجعه نمایید.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در خصوص درمان ریشه تخصصی به مطلب " درمان ریشه تخصصی"  در بخش درمان ها مراجعه نمایید.

دکتر معطری.jpg

                                     دکتر معطری متخصص درمان ریشه                                      

دکتر مقیم.jpg

دکتر مقیم فاروجی متخصص درمان ریشه

هزینه درمان ریشه (عصب کشی)

هزینه درمان ریشه به عوامل مختلفی بستگی دارد از جمله شرایط دندان ها اعم از موقعیت دندان، تعداد کانال ها، و میزان پوسیدگی و عفونت دندان ها که اگر شرایط دندان ها موجب گردد که دندان پزشک بیمار را به متخصص درمان ریشه ارجاع دهد، طبعا هزینه درمان ریشه افزایش می‌یابد؛ چرا که متخصص دندان های انتهایی و با شرایط سخت تر و تعداد کانال های بیشتری را درمان می‌کند. 
علاوه بر آن استفاده از لیزر نیز در امر تاثیر گذار است چراکه در پاکسازی کامل پالپ و ریشه بسیار موثر است. و به کاهش درد قبل و بعد از درمان ریشه کمک میکند. 

عوارض عصب کشی دندان

درمان ریشه برای نجات دندان شما انجام میشود ولی در برخی از مواقع صدمه بیشتر از حد ممکن میباشد یا اینکه مینای دندان به قدری ضعیف است که تحمل جراحی را ندارد در این شرایط ممکن است دندان از دست برود و نیاز به کشیدن دندان (Tooth Extraction) باشد.گاهی هم ممکن است ماده ای هنگام پرکردن دندان باقی بماند یا آنتی بیوتیک ها برای کنترل عفونت عمل نکنند و باعث ایجاد آبسه بشوند. البته با مراجعه به متخصص درمان ریشه ماهر و با تشخیص درست امکان بروز این دست از اتفاق ها به شدت کاهش می‌ یابد.

اما باید توجه داشته باشید احساس درد تا چند روز بعد از درمان ریشه، در ناحیه تحت درمان طبیعی میباشد و با مصرف مسکن و یا آنتی بیوتیک تحت نظر دندان پزشک میتوانید تا حد زیادی درد ایجاد شده آرام نمایید. چنانچه درد شما ادامه دار باشد و در ناحیه تحت درمان دچار عفونت شوید باید در اسرع وقت به متخصص مراجعه نمایید.

یکی دیگر از عوامل مهم بعد از درمان ریشه، درد دندان عصب کشی شده بعد از چند سال میباشد. که در این صورت یا نیاز به درمان ریشه مجدد( ری اندو) یا کشیدن دندان میباشد.

Full Text (Contact) 3.png

root-canal-treatment.png

درمان ریشه؛ تصویر سمت چپ قبل از درمان و راست بعد از درمان است

استفاده از لیزر در درمان ریشه 

استفاده درست از لیزر  برای عصب کشی میتواند تا حد زیادی مشکلات و موانع شکست در درمان را برطرف کند.
چراکه اساسا همان روش قدیمی و معمول می‌باشد ؛ اما با استفاده از لیزر میتوان ضدغفونی دندان را به طور کامل انجام داد.
 ممکن است در روش های معمول و بدون لیزر این پاکسازی و ضدعفونی به طور کامل انجام نشود.علاوه بر این

 • لیزر می‌تواند بافت آسیب دیده را با دقت و سرعت بالاتری ترمیم کند.
 •   آسیب کمتری به دندان و بافت های اطراف می‌رساند .
 • خونریزی به مقدار قابل توجهی کمتر میشود. 
و از آنجایی که عصب کشی در ذهن عموم مردم یک درمان دردناک می‌باشد؛ با استفاده از لیزر و بی حسی ناشی از لیزر که قطعا بدون درد صورت می‌گیرد. می‌توانید تجربه ی متفاوتی از عصب کشی داشته باشید. 

Full Text (Visit).png
لینک های مرتبط

مطالب مرتبط

گروه درمانهای درمان ریشه


مواردی که پس از درمان درمان ریشه باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

دندانپزشکی در دوران بارداری

دندانپزشکی در دوران بارداری

نسیم چرکس

انواع درد دندان و علت آن

انواع درد دندان و علت آن


علت درد دندان کشیده شده

علت درد دندان کشیده شده


کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


علت درد دندان عصب کشی شده

علت درد دندان عصب کشی شده


مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی

مستندات آموزشی درد و وضعیتهای اورژانسی


پالپوتومی

پالپوتومی


درمان ريشه دندان (Root Canal Therapy) چيست؟

درمان ريشه دندان (Root Canal Therapy) چيست؟

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان درمان ریشه را انجام میدهند:

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر محمد مهدی شادالویی

دکتر مرتضی معطری

دکتر مرتضی معطری

دکتر الهه مقیم فاروجی

دکتر الهه مقیم فاروجی


آبسه دندانی که کامپوزیت شده را چه باید کرد؟


اگر ریشه دندان حین کشیدن دندان به اندازه چند میلی متر باقی بمونه مشکل ساز است؟


درد پس از عصب کشی تا چه مدت زمان طبیعی است؟


سلام، دندان ۳ بالا سمت راست بر اثر ضربه شکسته، عفونت میکنه طوری که گونه تا زیر چشمم ورم میکنه، آنتی‌بیوتیک مصرف میکنم عفونت برطرف میشه، ولی بمحض قطع آنتی‌بیوتیک مجددا ورم میکنه، باید درمان ریشه انجام بشه یا کشیده بشه؟


دندان ری اندو شده چند سال باقی میماند؟ بهتر است کشیده شود یا ری اندو شود؟


سلام وقت بخیر من دندان ام را هفته دپیش عصب کشی کردم الان دچار عفونت شده است باید چی کار کنم؟


سلام خسته نباشید من دیروز عصب کشی انجام دادم اما الان گلو و دندانم خیلی درد میکند علتش چیه ؟


سلام من ده سال پیش دننددانم را عصب کشی و پر کردم الان دوباره عکس انداختم دکتر دندانپزشک گفته پنجاه پنجاه است ،وکنار دندان خیلی آبسه میزند لطفا راهنمایی کنید


هزینه عصب کشی و ترمیم رو میخام سوال کنم


سلام خسته نباشید ببخشید بعد از ترمیم ریشه دندان جلسه اول خونریزی خیلی کم تا چند ساعت ادامه پیرا میکنه؟


ببخشید من دندونم خرابه باید اسب کشی کنم بعد اینکه فکر کنم داخل دندون گوشت اومده بیرون باید چیکار کنم خیلی درد می‌کنه


من ماه چهارم بارداری هستم سه روز است دندان درد شدید دارم چه کار کنم ؟


یک روزبعدازواکسن دندانم دردگرفته لثه ام بادکرده ایامیتوانم اموکسی سیلین یاژولوفن بخورم.البته روزقبل واکسن زدم هم مقداری دردداشتم


سلام خسته نباشید ببخشید من دندانهایم عفونت دارندآیا واکسن زدن کرونا مشکلی برایم ایجاد می‌کند یا نه ممنون میشم اگه جواب سوالم و بدین


سلام وقت بخیر پسرم 9سالشه ودیابت داره الان دندانش آبسه کرده باید چیکار باید انجام بدم


سلامن من دوهفته پیش واکسن سینوفارم زدم الان میتونم انتی بیوتیک مصرف کنم چون کیست مویی دارم عفونت کرده.. ایا منع مصرف وجود داره؟؟


سلام من دوز اول واکسن زدم ۱۵ روز بعد کرونا گرفتم‌الان ۳۸ روز گذشته وقت دندانپزشکی دارم‌عصب کشی و پر کردن ایا مشکلی ایجاد نمیکنه


دندونم عفونت کرده انتی بیوتیک میخورم ایا واکسن کرونا بزنم اشکال داره یا نه ترس دارم


سلام خسته نباشید میخواستم بدونم که من دیروز واکسن سینوفارم تزریق کردم الان دندونم عفونت شدید کرده و متورم شده اگه آنتی بیوتیک و خشک کننده بخورم مشکلی نداره؟ ممنون میشم اگه حتمأ جواب بدید


ما سه روز واکسن کرونا زدیم آیا میشه ک ب دندان پزشک مراجعه کنیم؟؟


سلام.من کرونا داشتم و یک ماه هست که بهبودی حاصل شده.یک هفته هست که در دندان دارم.دندانم قبلا عصب کشی شده بود ولی دوباره مشکل داره.آیا در حال حاضر امکان رفتن به دندانپزشکی هست یا باید ۶ هفته از بهبودی کرونا بگذرد؟


با سلام ، ١٢ روز پيش ، دوز دوم واكسن كرونا براي من تزريق شده ، براي كارهاي دندانپزشكي ميتونم مراجعه كنم يا اينكه هنوز زود است ؟ ممنون از راهنمايي تون ٥٦٨٥٣


سلام من واکسن آسترا زینکا چند روز پیش دریافت کردم و بعدش به شدت دندون درد شدم آیا میتونم آموکسی سیلین مصرف کنم ؟


آیا با این ویروس دلتا میشه کار دندانپزشکی انجام داد؟ خطرناک نیست؟


من 16 روز پیش کرونا گرفتم می تونم به دندانپزشک. مراجعه کنم برای عصب کشی؟ دندونام خیلی درد می کنه


سلام بعداز زدن واکسن کرونا دوز اول تا چه مدت نباید برای کارهای دندون پزشکی آمپول سری نزد ؟


با سلام من ۱۰ روز است که واکسن سینوفارم زدم و الان عفونت دندان دارم و دوز بعدی واکسن برای ۱۰برج شهریور است آیا ایرادی دارد من قرص برای عفونت دندان بخورم باتشکر


سلام چند روز بعد از زدن واکسن کرونا می شود دندان را عصب کشی کرد و ایا با زدن بی حسی مشکلی پیش نمیادممنون


سلام من ۱۱ مرداد وقت دندانپزشکی برای عصب کشی و ترمیم دارم شنبه ۹ مردادقصد مراجعه برای واکسن کرونا دارم لطفا راهنمایی کنین که آیا میتونم برا واکسن کرونا برم آیا باهم تداخل ندارن بخاطر بی حسی میخام بدونم


دندونم حساس شده وواکسن کرونا هم باید بزنم چه کنم؟


سلام من الان دوروزه واکسن زدم دارم ار دندون درد ب فنا میریم مسکنم ک نمیتونم زیاد بخورم استامینیفون ساده میخورم ک زود اثرش میره و باز دردم شرو میشه ایا مانعی برای رفتن ب دندون پزشکی ندارم برای حل مشکلم بعد از زدن واکسن ؟؟؟؟


من الان مبتلا به کرونا هستم، و لثه اطراف دندان عقل من عفونت کرده،با توجه به اینکه نمیتوانم به دندانپزشکی بروم،راه درمان آن چیست؟


با سلام و عرض ادب وقت بخیر غرض از مزاحمت از دیشب که خوابیدم،فکر کنم بالای لثه یکی از دندانهای من که داخلش پلاک بودند عفونت کرده است به گونه ای که چشم سمت چپم کمی در باز و بسته شدن مشکل دارد. به نظرشما، چکاری باید انجام دهم با احترام


سلام.من سه روز پیش یکی از دندونامو عصب کشی و پر کردم ولی از فرداش نصف صورتم متورم شد،تورم به چشمم رسید تب مختصر و درد ضربانی داشتم روی لثه ام،امروز یه کم که تونستم دهنمو باز کنم دیدم روی دندونی که کار شده یه آبسه ی بزرگ بوده اگه میشه راهنماییم کنید


سلام من الان ۱ هفته هست عصب کشی کردم و همون روزم پر کردم‌ دندونمو ولی الان بعد از ۱ هفته هنوز درد دارم لثم با پشت گوشمو فکم‌ خیلی درد میکنه


سلام من چند سال پیش دندون کناریمو روکش کردم الان خراب شده وریشه ان مانده درد هم ندارد ایا باید ریشه را خارج کنم خواهشا جواب بدید


سلام وقت بخیر.میخواستم بدونم متخصص درمان ریشه دارید جهت عصب کشی تخصصی و هزینه ها به چه صورت است؟


سلام ببخشید من بین دندون هام سیاه شده قابل درمانه یه سوال دیگه هم دارم من یه نقل پرت کردم بالا که بخورم خورد رو دندونم الان هیچ ترک یا چیز ظاهری نداره فقط یکم درد می‌کنه ممکنه آسیب دیده باشه


سلام من هفته سوم کرونا رو میگذرونم دندان درد شدیدی دارم که خیلی شبها اذیت میشم. حالا بعد از گذشت سه هفته میتونم با آمپول های رقیق کنند ه خون که زدم عصب کشی انجام دهم. ممنون میشم جواب بدین


سلام من سال پیش پیش دندون پزشکی رفتم برای عصب کشی و عصب دندون منو سالم در اورد و ب تازگی پیش دندون پزشک دیگ ای رفتم ک اون تیکه تیکه دراورد و نشونم داد خواستم بدونم ممکنه بعدا عصب توی دندونم باقی بمونه با این روش


سلام خسته نباشید من دندان 6 پایین سمت راست را بیست روز قبل عصب کشی کردم بعد ازعصب کشی ورم وعفونت کرد ودرد صورت وگوش و..دارم. مترونیندازول وآموکسی وبعد آمپول پنی سیلین استفاده کردم ولی همچنان گوشم وصورتم درد داره


سلام دختر ۱۸ ساله هستم یکی از دندان هایم نیاز ب عصب کشی داشت بعد از یک دندان درد شدید آن دندان با خوردن غذاهای گرم و سرد اصلا احساس درد ایجاد نمیکرد به هیچ عنوان هم عفونت نکرد علت چیست ؟


سلام دختر ۱۸ ساله هستم یکی از دندان هایم نیاز ب عصب کشی داشت بعد از یک دندان درد شدید آن دندان با خوردن غذاهای گرم و سرد اصلا احساس درد ایجاد نمیکرد به هیچ عنوان هم عفونت نکرد علت چیست ؟


سلام خسته نباشید من دندونم پوسیدگی داره و به عصب چهار رسیده به نظرتون جراحی و کشیدن نیاز داره یا با عصب کشی درمان میشه؟


سلام خسته نباشید من دندونم پوسیدگی داره و به عصب چهار رسیده به نظرتون جراحی و کشیدن نیاز داره یا با عصب کشی درمان میشه؟


سلام خسته نباشید .من تقریبا یک ماه میشه ک دندون ۶ فک پایین عصب کشی کردم ولی هنوز حین غذا خوردن درد میگیره .پیش دندون پزشک رفتم روشو یزره تراشید گف شاید بلند باشه ولی سه چهار روز میگذره که دردش بیشتر شده نمیدونم چیکار کنم دکتر هم نمیدونه ...


باسلام امروز دندان ۷ بالام رو که خیلی درد داشت کشیدم ولی ریشه دندان حین کشیدن شکست حدودا ۲، ۳ میلی میتر انتهای ریشه باقی موند بعد دندانپزشک عکسش رو نگاه کرد گفت مشکلی پیش نمیاد حالا واقعا مشکلی پیش نمیاد؟؟؟


سلام من حدود یکسال پیش دندونم عصب کشی و پر کردم بعد یک مدت دندون دردم شروع شد وابسه کرد به دکتر مراجعه کردم دکتر دارو تجویز کرد گفتند که دندون باید بکشیدسوالم از شما اینه که آیا امکان دوباره عصب کشی و پر کردن اصلا وجود نداره یا میشه کاری کرد ممنون


سلام وقت بخیر من دو روزه دندان شماره چهار پایین رو پر کردم البته پزشک بعد از دیدن عکس رادیولوژی گفتن پوسیدگی خیلی به عصب نزدیکه ولی نیاز به عصب کشی نیست الان موقع خوردن چیز های سرد درد شدیدی میگیره چکار باید انجام بدم؟


سلام.بنده ۲۵سال دارم.امروزدندان شماره ۶راعصب کشی وپرکردم.اماالان وقتی دندانهایم روی هم میذارم یابادست یک ضربه کوچیکی میزنم یاغذامیخورم خیلی دردمیگیره.چیکاربایدانحام بدم.ممنون


سلام من دندون هفتم تغییر رنگ داده.و حس میکنم سوراخ شده.گاهی هم درد خفیفی داره آیا این نشانه به عصب رسیدنه؟یا فقط پوسیدگی؟


سلام من یکی از دندوت های بالاییم لکه سیاه داره و آبسه کرده و به شدت درد می کنه ولی به خاطر شرایط کرونا نمی تونم دندونپزشک برم چطوری می تونم با دارو یکم این وضعیت و کنترل کنم


سلام من دندان دو فک بالایی رو یک هفتهدپیش اعصب کشی کردم و تا یک هفته پانسمان بود بعد از عصب کشی اصلا درد نداشتم ولی دیروز رفتم واسه پر کردنش تا دندانم را پر کرد شروع به درد کرده اونم بسیار شدید و با هیچ مسکنی خوب نمیشه لطفا راهنمایی کنید


سلام آقای دکتر . آیا عصب کشی دردناک است و دیگر اینکه دندان من ریشه های بلند با انتهای کج وکانال باریک دارد آیا دندانی با چنین خصوصیات درمان ریشه موفقی رویش انجام خواهد شد


سلام من تقریبا یک ماه پیش یکی از دندونامو عصب کشی کردم وتا الان اصلا دردی نداشتم اما چن روزه که وقتی غذای داغ و چایی میخورم درد می کنه وعکسی که برای دکتر بردم مال یک ماه قبلش بود ایا ممکنه به خاطر این باشه که عکس جدید نبردم


سلام یک از دندانهای کرسی من که تقریبا پانزده سال پیش عصب کشی و پر شده است چند روزيه که درد های مبهمی داره، درد شروع ميشه و بعد از چند لحظه قطع ميشه،به نظر شما علت چیست


سلام.ببخشید من دندون هفت و هشت بالام پوسیده دندون هفتمم درد داره دکتر جاشو خالی کرده گفت درد نداشت پرش کن بعضی وقتا هم نبض میزنه آیا با پر کردن دندان نبضش از بین میره؟


با سلام ببخشید من دندون چپ بالا رو،سه روزه عصب کشی کردم الان چیزی باهاش بخورم درد میگیره و همچنین یه چیز داغیم بهش بخوره به شدت درد میگیره مال چی میتونه باشه ؟؟ ممنون میشم جواب بدید


سلام 6 روز پیش دندون پایین من اندو شد و رود کانال از 24ساعت بعدش تقریبا لب پایینم نیمه بی حسه میخواستم بدونم این عوارضه تزریقه یا ممکنه با عصب لبم آسیب رسیده؟ ممنون میشم راهنمایی کنید


سلام وقت بخیر حساسیت وتیرکشیدن دندان پرکرده به سرماوگرما وگاها برخورد هواحداکثرتاچه مدت بعدپرکردن طبیعی است؟


سلام من پارسال دندون 6 پایینمو عصب کشی و پروتز انجام دادم الان تقریبا 2 هفته هست که گاهی اوقات مخصوصا وقتی چیز داغ میخورم درد میگیره بنظرتون خراب شده ؟


سلام من چندماه پیش دندونمو پلنسمان کردم متاسفانه برای پرکردن و عصب کشی ترفتم الان دندونم کنده از وسط شکسته انگار ریشه اش مونده تو دندونم دندون بالایی من است مبخاستم بدونم بایدچکار کنم هزینه بریچ چقدره؟ بزیچ بهتره یا دندون مصنوعی؟


سلام خسته نباشید من به دندانپزشک مراجعه کردم برای عصب کشی و پر کردن دندانم ولی درد زیادی حس کردم دوتا امپول بی حسی زدن بهم ولی باز بی حس نشدم و عصب کشی انجام نگرفت دلیلش چی میتونه باشه میترسم باز برم بی حس نشم درد شدید داشته باشم


سلام. من سه روز پیش دندونمو عصب کشی کردم و عفونت هم کرده بود و هنوز یک مرحله موند. و هرچیزی که برخورد می کنه به دندونم درد می گیره . به نظر شما این درد های شدید طبیعی هستند؟؟؟


با سلام من دو دندان پایین سمت راستم معالجه ریشه شده اما دندان سوم معالجه ریشه نشده و قسمتی از پرکردگی ان ریخته است ومن مدتی است که گاهی دچار در شدید انتهای فک یعنی جایی گه قبلا دندان عقل بوده می شوم این درد مربوط به چه چیزی است ممنون


سلام خسته نباشید من دندان سمت چپ پایین رو عصب کشی کردم درهنگام عصب کشی سیم های نازکی که عصب کشی میکنن نوک یکیش شکست داخل دندان منم همونجوری پر کردم خطری داره ممنون


چرا بعضی مواقع از کف بندی استفاده می کنیم؟

نظرات کاربران

سلطانی

22 آذر 1400
سلام وقت بخیر من دندان ام به عصب رسیده است اما گفتن باید برم پیش متخصص علت چیست؟

کلینیک دریای نور

22 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت شما، با پيشرفت پوسيدگی در دندان مبتلا، و زمانی که پوسیدگی دندان ها شدید است و مینای دندان ها را رد کرده و به دنتین می‌رسد و فرد احساس درد می‌کند. با گذشت زمان و پيشرفت التهاب ممکن است آبسه‌های دندانی ایچاد شود. در این شرایط و در این مواردی دندان پزشک بیمار را به متخصص اندودنتیست ارجاع می‌دهد: وقتی ریشه دندان به صورت منحنی (کرو) باشد وقتی که طول ریشه بلند است و دسترسی به انتهای ریشه دشوار است. کانال های اضافی که در بعصی از دندان ها وجود دارد و پیدا کردن آن توسط متخصص اندودانتیکس انجام می‌شود. بیمارانی که دهان کوچک دارند و یا دسترسی به دندان های انتهایی با مشکل مواجه می‌شود . به طور کلی درمان دندان هایی که در انتهای دهان قرار گرفتند ( دندان های خلفی) به تجربه و مهارت بالاتر یک متخصص اندودانتیکس نیاز دارند.

رضا موسوی

24 آذر 1400
سلام من دندونم رو عصب کشی کردم اگر روکش نکنم چه اتفاقی می افتد؟

کلینیک دریای نور

25 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت شما، درمان ریشه یا عصب کشی، دندان ها را نجات می دهد. اما دندان راضعیف می کند. هنگام فرایند درمان ریشه، داخل دندان تراشیده می شود و سپس عفونت پاکسازی می شود، به همین دلیل دندان هایی که پوسیدگی های بزرگ دارند، اغلب بعد از پرکردگی خیلی ضعیف تر و شکننده تر می باشند. با گذشت زمان، باعث می شود که دندان قدرتش را از دست داده و بشکند. بعد از انجام عصب کشی دندان، متخصص اندو دندان از مواد پرکردنی دائمی را برای حفاظت از دندان درمان شده، استفاده می کند. و بعد از انجام روت کانال، برای دندان درمان شده از روکش استفاده می‌شود، که بسیار ضروریست، چراکه دندان را از خطر شکستگی و آسیب های بعدی محافظت می‌کند. یک مزیت دیگر روکش این است که ظاهر طبیعی دندان را بازمی گرداند. اما به طور قطعی نمی‌توانگفت در نبود روگش دندان آسیب می‌بیند. اما باید حتما با دندان پزشک مشورت کنید، چراکه شرایط دندان ها و جای قرار گیری دندان ها در این امر تاثیر گذار است.

مینا

28 آذر 1400
سلام خسته نباشید ممنون از پاسخگوییتون من دندون 6 سمت راست پایینم موقع غذا خوردن خیلی درد میگیره علتش چیه؟

کلینیک دریای نور

29 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم مینا، چنانچه به تازگی دندان خود را پر کرده اید احتمالا ایجاد مشکل مربوط به بلند بودن پرکردگی دندان وجود دارد، یااحتمال دارد دندان دچار پوسیدگی و حفره عمیق در دندان شده باشد که باید توسط دندانپزشک بررسی شود تا میزان پوسیدگی و به عصب رسیدن دندان بررسی شود. از دیگر عوامل میتوان به آبسه دندان، ترک خوردن دندان یا بیماری پرویودنتال (التهابات لثه ای) و رکود لثه و قرار گرفتن در معرض ریشه( لبه بافت لثه ( بخشی که دندان ها را می پوشاند)، به عقب کشیده می شود و درنتیجه قسمتی از ریشه دندان در معرض دید قرار می گیرد) اشاره کرد. عامل دیگری که ممکن است باعث دندان درد شود عفونت سینوس ها می‌باشد.

منیر

6 بهمن 1400
سلام من باید دندانم را عصب کشی کنم معمولا عصب کشی چه قدر طول میکشه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بستگی به دندان شما و عارضه ی دندانتان باشد، 
چنانچه نزد دندان پزشک عمومی عصب کشی خود را انجام دهید معمولا دو جلسه عصب کشی شما طول میکشد. چنانچه عصب کشی نزد متخصص انجام شود، عصب کشی در یک جلسه طول میکشد وباید یک جلسه جهت پر کردن دندان به دندان پزشک عمومی مراجعه فرمایید. به ندرت نیز پیش می آید که اگر میزان پوسیدگی زیاد تر باشد یا شرایط دندان متفاوت باشد، عصب کشی در سه جلسه انجام شود.
طول مدت عصب کشی نیز به عوامل مختلفی اعم از میزان پوسیدگی دندان، و شرایط دندان و بیمار، تبحر دندان پزشک و ... بستگی دارد؛ اما معمولا عصب کشی در 40 الی 45 دقیقه انجام میشود.


دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن