×
آخرین بروز رسانی: 15 مرداد 1402

جراحی لثه (جراحی پریودنتال) یکی از درمان های اصلی دندان پزشکی است که برای درمان بیماری های مختلف مرتبط با لثه یا بهبود سلامت کلی و ظاهر لثه انجام می شود. این درمان  شامل برداشتن  و درمان بافت لثه برای درمان بیماری و عفونت لثه، تحلیل لثه، پیوند لثه یا درمان‌های زیبایی مرتبط با لثه است. در این مطلب از کلینیک دندان پزشکی دریای نور به بررسی دلیل جراحی لثه، جراحی لثه با لیزر، درمان تحلیل لثه با لیزر، جراحی پیوند لثه با لیزر و ... می‌پردازیم.

Tamas_Ver 1.jpg

دلیل جراحی لثه:

جراحی لثه ممکن است به دلایل مختلفی مورد نیاز باشد:

1.بیماری لثه: 

هنگامی که بیماری لثه، مانند التهاب لثه، گینوییت یا پریودنتیت، گسترده شده و به مرحله پیشرفته رسیده باشد، درمان های غیرجراحی مانند جرم گیری لثه و برداشتن و صاف کردن ریشه دندان کافی نخواهد بود. در چنین مواردی زیر نظر متخصص جراحی لثه به انجام درمان مرتبط و جراحی لثه اقدام می‌شود.  جراحی لثه شامل دسترسی به منظور تمیز کردن و پاکسازی پاکت های عمیق تروعفونت یا برداشتن بافت لثه عفونی و آسیب می‌گردد.

2.تحلیل لثه: 

عقب‌رفتن و تحلیل لثه موجب آشکار شدن ریشه‌های دندان می‌شود و منجر به حساسیت و پوسیدگی دندان می‌شود و علاوه بر ظاهر نامناسب دندان موجب آسیب به دندان و ریشه دندان و لثه اطراف نیز می‌گردد. در این شرایط باید برای جراحی لثه اقدام شود. بر حسب شرایط هر فرد و میزان لثه تحلیل رفته با نظر متخصص جراحی لثه برای پیوند بافت لثه از ناحیه دیگری از دهان یا مواد مصنوعی برای پوشاندن ریشه های دندان در معرض دید و ترمیم خط لثه استفاده می‌شود.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مطلب "جراحی لثه (Gum Surgery)" را مطالعه نمایید.

ترمیم لثه.jpg

جراحی لثه با لیزر:

جراحی لثه یکی از درمان هایی است که همواره با نگرانی مراجعین همراه است، به دلیل حساسیت بافت لثه بسیاری از افراد به دنبال درمان تحلیل لثه بدون جراحی یا درمان های کم تهاجمی برای جراحی لثه هستند. ازاین رو جراحی لثه با لیزر یکی از پیشنهاد هایی است که برای درمان لثه ارائه می‌شود. جراحی لثه با لیزر، همچنین به عنوان درمان پریودنتال با کمک لیزر (LAPT) نیز شناخته می شود، یک جایگزین کم تهاجمی برای جراحی لثه است. در جراحی لثه با لیزر مراحل جراحی لثه با دقت بیشتر و حداقل درد، خونریزی و ناراحتی استفاده می‌شود.

لیزر دندان پزشکی در کلینیک دندان پزشکی دریای نور

جراحی لثه با لیزر چگونه است؟

شایان ذکر است که مراحل جراحی لثه با لیزر ممکن است بسته به برنامه درمانی هر فرد و نظر متخصص جراحی لثه متفاوت باشد. 

 • بی حسی لثه با لیزر: 

 قبل از شروع درمان، پریودنتیست از بی حسی موضعی برای بی حس کردن ناحیه تحت درمان استفاده می کند. برای کاهش درد و سوزش هنگام تزریق آمپول بی حسی نیزمی‌توان با استفاده از تابش اشعه های لیزر، ناحیه تحت درمان را بی حس کرده و در نتیجه فرد هیچ گونه درد و سوزشی احساس نخواهد کرد. و بی حسی عمیق تر خواهد بود.

 • آماده سازی جهت جراحی لثه با لیزر:

 متخصص جراحی لثه با تنظیمات دستگاه لیزر از لیزر دندان پزشکی برای دسترسی به ناحیه تحت درمان و بافت لثه مد نظر استفاده می کند. لیزر دندان پزشکی یک پرتو متمرکز از نور ساطع می کند که بافت لثه را از بین می برد یا به آن شکل می دهد. و با توجه به شرایط هر فرد و درمان مورد نیاز اقدام به جراحی می‌شود.

 • بهبود بافت لثه با لیزر: 

لیزر دندان پزشکی، رگ های خونی را در حین برداشتن یا تغییر شکل بافت لثه، سوزانده و خونریزی را به حداقل می رساند. علاوه براین با تحریک عروق خونی و اعصاب ناحیه‌ای به بهبود سریعتر بافت لثه و عوارض جراحی لثه کمک می کند.

درمان کیست دندان با لیزر.jpg


جراحی تحلیل لثه با لیزر:

جراحی تحلیل لثه با لیزر برای عقب‌رفتگی و تحلیل لثه شامل استفاده از لیزر دندان پزشکی برای برداشتن یا تغییر شکل بافت لثه است.  در درمان لثه تحلیل رفته با لیزر، اشعه باریکی از لیزر که ضخامتی کمتر از سه تار موی انسان دارد، به ناحیه تحت درمان تابیده می‌شود و به طورهمزمان بافت لثه را برش داده و خونریزی را کاهش می دهد و باعث بهبود سریع تر بعد از جراحی لثه می شود. دندانپزشک با دقت خط لثه را تراش می دهد تا ظاهری زیباتر و متعادل تر داشته باشد و اطمینان حاصل کند که دندان ها به درستی در معرض دید قرار می گیرند تا لبخند بهتری داشته باشند.
اشعه های کم توان لیزر بدون هیچ گونه درد و عوارضی به عمق لثه و محل تجمع باکتری ها نفوذ کرده و موجب تبخیر باکتری ها و از بین رفتن عفونت موجود می‌گردد. سپس به ترمیم بافت لثه و قسمت تحلیل رفته ی لثه کمک خواهد کرد. جراحی لثه با لیزر را می توان برای درمان تحلیل لثه با تغییر شکل خط لثه یا برای آسان تر شدن درمان پیوند لثه استفاده کرد.پس از جراحی لثه با لیزر لثه ها به سرعت شروع به ترمیم خواهند کرد، که به کمک لیزر برای تقویت بازسازی بافت و کاهش ناراحتی بعد از عمل کمک می کند.
لیزر دندان پزشکی در کلینیک دندان پزشکی دریای نور.jpg

Whats App_Ver 1.jpg

جراحی لیفت لثه با لیزر:

 اگر هدف ازجراحی لثه تغییر شکل خط لثه باشد، از لیزر برای برداشتن یا کانتور کردن دقیق بافت اضافی لثه استفاده می شود. لیفت لثه، که به عنوان افزایش طول تاج یا کانتورینگ لثه نیز شناخته می شود، روشی است که برای تغییر شکل خط لثه. در لیفت لثه با لیزر بافت اضافی لثه با اشعه های کم توان لیزر برداشته می‌شود و باعث نمایان شدن بیشتر ساختار دندان و ایجاد لبخندی زیباتر است.
لیزر یک پرتو متمرکز از نور ساطع می کند که با بافت تعامل می کند و باعث تبخیر یا انعقاد آن می شود. انرژی لیزر توسط محتوای آب موجود در بافت لثه جذب می شود که امکان حذف دقیق و کنترل شده منبع عفونت را فراهم می کند.
لیفت لثه.jpg

جراحی فرنکتومی با لیزر:

فرنوم ها در بخش های مختلف بدن ما وجود دارند و کارشان محدود کردن حرکات اندام ها و اعضای بدن است. اما اگر بزرگتر و حجیم تر از حالت طبیعی باشد مشکلاتی ایجاد می‌کنند و نیاز به جراحی فرنکتومی خواهد بود امروزه به جای استفاده ازتیغ جراحی، جراحی فرنکتومی با لیزر پیشنهاد می‌شود که علاوه بر این که سریع تر و با درد و تهاجم کمتری خواهد بود  بدون خونریزی و بدون نیاز به بخیه خواهد بود و عوارض بعد از جراحی لثه بسیار کاهش می‌یابد. و از طرفی  جراحی فرنکتومی با لیزر بدون نیاز به بی هوشی است وآسیب های احتمالی ناشی از بیهوشی را برای نوزادان از بین می‌برد. 
جراحی فرنکتومی با لیزر.jpg
جراحی فرنکنومی با لیزر در کلینیک دندان پزشکی دریای نور

جراحی پیوند لثه با لیزر:

 پیوند لثه با لیزر، در جراحی پیوند لثه با لیزرعلاوه بر پاکسازی لثه، برای آماده سازی محل تحت درمان یا کمک به ایمن سازی مواد پیوند لثه استفاده می‌شود. که تهاجم کمتر و خونرزیزی و ابتلا به عفونت کمتری را در بر خواهد داشت. به لطف توانایی لیزر در جراحی لثه و در ترویج بازسازی بافت و به حداقل رساندن خونریزی و ناراحتی، روند بهبود بعد از جراحی لثه و جراحی پیون لثه با لیزر معمولا سریع است.
عکس جراحی لثه تحلیل رفته.jpg

تغیر رنگ لثه با لیزر:

تغیر رنگ لثه با لیزر،  یک روش دندانپزشکی زیبایی است که برای تغییر رنگ لثه های تیره یا پرپیگمانته استفاده می شود. ملانین بیش از حد، رنگدانه طبیعی که مسئول رنگ پوست و لثه است، می‌تواند باعث شود که برخی افراد لثه‌های تیره‌ تری داشته باشند که ممکن است بر زیبایی لبخند و اعتماد به نفس آنها تأثیر بگذارد. رفع رنگ لثه با استفاده از لیزر یک راه مطمئن و موثر برای روشن کردن رنگ لثه است که ظاهری یکنواخت تر و دلپذیرتر ایجاد می کند.
البته لیزر دندان پزشکی در صورتی می‌تواند موثر واقع شود که، علت تغیر رنگ لثه های شما مصرف دخانیات بوده باشد و تغیر رنگ لثه ها ناشی از بیماری لثه و عفونت لثه نباشد، در این صورت  می‌توان با تابش اشعه های کم توان لیزر بدون درد و خونریزی رنگ لثه ها به حالت عادی برگرداند. لیزر تخصصی دندانپزشکی برای حذف ملایم ملانین اضافی از بافت لثه استفاده می شود. انرژی لیزر بدون تأثیر بر بافت های سالم اطراف، سلول های رنگدانه را هدف قرار می دهد و آنها را تجزیه می کند.

تغیر رنگ لثه با لیزر.jpeg

جراحی سینوس لیفت با لیزر:

لیفت سینوس که به عنوان افزایش سینوس یا بالا بردن سینوس نیز شناخته می شود، یک عمل جراحی است که در دندانپزشکی برای افزایش میزان استخوان در ناحیه خلفی فک بالا انجام می شود. به طور خاص، سینوس لیفت شامل بلند کردن غشای سینوس برای ایجاد فضایی برای پیوند استخوان، در نتیجه بازسازی استخوان در ناحیه بین مولرهای فک بالا و سینوس‌های ماگزیلاری است. نیاز به لیفت سینوس زمانی ایجاد می شود که بیمار به ایمپلنت دندان در ناحیه خلفی فک بالایی نیاز داشته باشد.
به طور سنتی،  جراحی سینوس لیفت با استفاده از یک روش جراحی توسط متخصص جراحی لثه انجام می شود که شامل ایجاد برش در بافت لثه، بلند کردن غشای سینوس، و قرار دادن مواد پیوند استخوان برای استحکام  رشد استخوان است. با این حال، پیشرفت در تکنولوژی دندانپزشکی گزینه ای برای انجام لیفت سینوس با استفاده از لیزرهای دندانی ارائه کرده است، لیفت سینوس با کمک لیزر، یک روش کم تهاجمی و دقیق است که مزایای متعددی نسبت به روش های سنتی دارد، از جمله: کاهش درد هنگام جراحی و بعد از جراحی، کاهش خونریزی و بهبود سریعتر بعد از جراحی. علاوه بر این لیزرها امکان کنترل دقیق بر برداشتن و دستکاری بافت را فراهم می کنند و دقت و نتایج جراحی را افزایش می دهند.
در طول لیفت سینوس با لیزردندانپزشکی  جراح لثه، از طریق یک سوراخ کوچک و کم تهاجمی در بافت لثه به حفره سینوس دسترسی پیدا می کند. سپس یک لیزر دندانپزشکی تخصصی برای بلند کردن غشای سینوس به آرامی استفاده می شود و فضایی برای مواد پیوند استخوان ایجاد می کند. پیوند استخوان با دقت قرار داده می شود و لیزر دوباره برای تقویت تشکیل لخته و بهبود بافت استفاده می شود.

جراحی سینوس لیفت با لیزر توسط متخصص جراحی لثه 
جراحی سینوس لیفت در کلینیک دندان پزشکی دریای نور.png


متخصص جراحی لثه با لیزر:

جراح لثه با لیزر با اطلاع دقیق از آناتومی و بافت لثه و نحوه‌ی صحیح تنظیم و استفاده از لیزر دندان پزشکی هنگام جراحی  به بافت لثه یا ساختار دندان آسیب نمی رساند. در این شرایط اشعه‌ی لیزر و امکان حذف هدفمند بافت لثه را بدون آسیب رساندن به نواحی اطراف فراهم می کند. 

Vaght Dehi_Ver 1.jpg


مزایای جراحی لثه با لیزر:

جراحی لثه با لیزر در مقایسه با جراحی لثه به روش سنتی و با ابزار های دستی چندین مزیت دارد:
 • افزایش دقت: جراحی لثه با لیزر امکان حذف دقیق یا تغییر شکل بافت لثه را فراهم می کند و طی آن بافت اطراف لثه دچار آسیب نخواهد شد.
 •  کاهش درد و عوارض بعد از جراحی لثه:  انرژی لیزر با انسداد انتهای رگ های خونی و پایانه های عصبی موجب کاهش خونریزی و ناراحتی در حین و بعد از جراحی لثه با لیزر می شود.
 •  بهبود سریعتر: اثر انسداد عروق خونی، کاهش خطر عفونت و تحریک اعصاب ناحیه ای برای بازسازی بافت لثه، باعث بهبود سریعتر بهبودی ناحیه تحت درمان می شود.
 • کاهش نیاز به بیهوشی: در برخی موارد جراحی لثه با لیزر بدون نیاز به بی حسی موضعی انجام می‌شود مانند جراحی فرنکتومی با لیزر. علاوه بر این برای راحتی مراجعین در طول جراحی لیفت لثه با لیزر با توجه بی حسی ابتدایی با لیزر و آمپول بی حسی و انجام اعمال درمانی با لیزر دندان پزشکی اغلب نیاز به بی‌حسی گسترده تر نخواهد بود.

علت جراحی لثه.png

عوارض جراحی لثه با لیزر:

هنگام مراجعه برای جراحی لثه با لیزر، یکی از نگرانی های اصلی و سوالات پر تکرار این است که آیا جراحی لثه لیزر دردناک است؟ در پاسخ این نکته بیان می‌شود که لیزر دندان پزشکی به منظور استفاده در دندان پزشکی طراحی و ساخته شده است، و با توجه به اشعه های باریک و کم توان خود، هیچگونه درد و عوارضی برای فرد به همراه نخواهد داشت. 
شایان ذکر است که مانند هر روش دندانپزشکی، ممکن است برخی از خطرات و عوارض احتمالی مرتبط با جراحی لیفت لثه، حتی در صورت استفاده از لیزر دندان، وجود داشته باشد. با این حال، این خطرات به طور کلی حداقل هستند و می توان با انتخاب یک پزشک متخصص و پیروی از دستورالعمل های مراقبتی مناسب پس از عمل به حداقل رسید.

عکس گرافی کلینیک دندان پزشکی دریای نور.jpg

مراقبت های بعد از جراحی لثه با لیزر:

 1.  دارو: دندانپزشک شما ممکن است برای مدیریت هر گونه درد یا جلوگیری از عفونت، داروهای ضد درد یا آنتی بیوتیک تجویز کند.
 2.  بهداشت دهان و دندان: حفظ بهداشت دهان و دندان در طول فرآیند بهبودی و بعد از جراحی لثه امری ضروری است. با استفاده از یک مسواک نرم لثه ها و بافت درگیر را مسواک بزنید و در صورت ارائه از دهانشویه تجویز شده استفاده کنید.
 3.  رژیم غذایی: برای جلوگیری از تشدید محل جراحی لثه، به مدت چند روز پس از جراحی از یک رژیم غذایی نرم یا مایع استفاده کنید. طبق دستور دندانپزشک، به تدریج غذاهای جامد را دوباره وارد کنید.
 4.  اجتناب از مصرف سیگار و الکل: سیگار کشیدن و مصرف الکل می تواند در روند بهبودی بعد از جراحی لثه با لیزر اختلال ایجاد کند. بهتر است برای دوره ای که دندانپزشک شما توصیه می کند از آنها اجتناب کنید.
 5.  ویزیت های بعدی: در تمام قرارهای پیگیری برنامه ریزی شده شرکت کنید تا به دندانپزشک شما اجازه داده شود تا پیشرفت بهبودی شما را زیر نظر داشته باشد و هرگونه تنظیمات لازم را در برنامه مراقبت های بعدی شما انجام دهد.
به یاد داشته باشید، پیروی از دستورالعمل های خاص دندانپزشک و متخصص جراحی لثه برای مراقبت های بعد از جراحی لثه با لیزر برای اطمینان از بهبودی مطلوب پس از جراحی لثه با لیزر ضروری است.
Tamas_Ver 1.jpg


سخن آخر

بهبود نسبت لثه به دندان و زیبایی لبخند، تهاجم کمتر در مقایسه با جراحی لثه به روش سنتی با کاهش خونریزی و ناراحتی، بهبودی سریعتر و دوران نقاهت کمتر، تغییر شکل دقیق لثه برای نتایج مطلوب اعم از موارد درمانی و زیبایی، افزایش اعتماد به نفس با لبخندی جذاب تر از مزایای استفاده از لیزر دندان پزشکی در امور مختلف درمانی از جکله جراحی لثه است.
مشورت با دندانپزشک یا پریودنتیست ماهر و باتجربه برای تعیین اینکه آیا جراحی لثه با لیزر یا جراحی لیفت لثه با لیزر و تحلیل لثه با لیزر و سایر موارد ذکر شده،  برای نیازهای خاص دندانی و اهداف زیبایی شما مناسب است یا خیر، ضروری است. با پیشرفت‌های فناوری دندانپزشکی، این روش‌های درمانی مبتنی بر لیزر راهی راحت‌تر و کارآمدتر برای دستیابی به لبخندهای سالم‌تر، متعادل‌تر و زیباتر به بیماران ارائه می‌دهند.

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 8

نظرات کاربران

سوگند 4 مرداد 1402
مطلب و خدمات شما در مورد لیزر عالی و کامل است ممنونم از ارائه این خدمات به روز. جراحی لثه لیفت لثه با لیزر انجام دادم در دریای نور... بدون درد و خونریزی ممنون از متخصصین و کادر خوبتون

دیدگاه شما