×
آخرین بروز رسانی: 6 تیر 1401
اغلب افراد تصور میکنند در صورتی که روی دندان آنها از روکش استفاده شود دیگر دچار مشکلات دندان نمی شوند اما یک دندان روکش شده نیز مانند تمام دندان های طبیعی ممکن است دچار مشکلاتی شود.
درد دندان روکش شده یکی از این مشکلات است. درد ممکن است بلافاصله پس از قرار دادن روکش یا ماه ها پس از آن شروع شود.

علل درد دندان روکش شده

  1. تفییر حالت جویدن; تغییر حالت جویدن یکی از علل درد دندان پس از انجام روکش دندان می باشد که این درد بلافاصله پس از قرار دادن روکش روی دندان ممکن است شروع شود. این درد ممکن است به دلیل روند چسباندن روکش و تغییر حالت جویدن ایجاد شده باشد.
  2. ماده ای که برای چسباندن روکش استفاده می شود اسیدی است و می تواند اعصاب دندان را تحریک کند. این امر می تواند تا چند روز پس از درمان موجب حساسیت دندان شود.
  3. اگر دندان روکش شده بلند باشد تحریک اعصاب می تواند موجب درد شود.
  4. پوسیدگی زیر روکش; حتی با وجود روکش نیز ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود. پوسیدگی ممکن است درست در لبه اتصال روکش با دندان ایجاد شود. اگر پوسیدگی زیر روکش منتشر شده باشد و عمیقا به دندان نفوذ کرده باشد اعصاب ملتهب و دردناک خواهد شد.
  5. مرگ ریشه یا شکستن ریشه; دندانی که به روکش نیاز دارد به ندرت از قبل سالم بوده است. اغلب به دلیل وجود پوسیدگی عمیق یا بزرگ به روکش دندان نیاز است. حتی زمانی که دندان روکش شده است اعصاب ممکن است از قبل به شدت آسیب دیده باشند
  6. گاهی عفونت پس از روکش شدن دندان باز می گردد و به درمان مجدد نیاز است. گاهی نیز روکش کردن دندان باعث بروز شکستگی در ریشه می شود که در این صورت دندان باید کشیده شود.
  7. بیماری های لثه; گاهی لثه دور روکش دندان تحلیل می رود. در این صورت ریشه دندان بیرون میزند و دندان به دمای سرد و گرم حساس می شود. تحلیل لثه اغلب با مسواک زدن شدید رخ می دهد. محلی که تحلیل رفته است ممکن است موجب تجمع پلاک و باکتری شود و این امر باعث بروز درد دندان روکش شده می گردد.
  8. گاهی لازم است برای شما یک روکش جدید ساخته شود تا مشکل رفع شود. گاهی نیز دندان باید تحت درمان های پیچیده تر مانند عصب کشی مجدد قرار گیرد. برای تعیین مشکل و دریافت درمان تخصصی حتما به دندانپزشکی مراجعه فرمایید.

لینک های مرتبط


گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 56

نظرات کاربران

زهرا نعمتی

22 مرداد 1401
با سلام و عرص ادب دندونم یه سال پیش عصب کشی و مر کردم وبعدش روکش گذاشتم ولی الان سه روزه حتی نمیتونم دندونامو روهم بزارم و چیزی بجوم مشکل از کجاست
 با عرض سلام و ادب خدمت شما، ممکن است دندان شما مجددا دچار عفونت شده و یا طی درمان ریشه پالپ دندان به صورت کامل پاکسازی نشده است، در این صورت  بسته به شرایط دندان و طبق عکس گرافی و نظر متخصص درمان ریشه ممکن است نیاز به درمان ریشه مجدد داشته و اگر عفونت زیاد باشد توسط متخصص آنتی بیوتیک تجویز شده و سپس اقدام به درمان میشود.


نگار اصلانی

20 مرداد 1401
سلام خسته نباشید ببخشید من یک دو سال پیش شش تا از دندونامو روکش کردم الان یکی از دندونام زیر روکش خیلی درد میکنه و این درد هر روزه و وقتی آب میخورم کمی اروم میشه چیکار باید بکنم؟
کلینیک دریای نور
با عرض سلام و ادب خدمت شما، چنانچه دندان شما پیش از روکش درمان ریشه شده است، ممکن است مجددا دچار عفونت شده و یا طی درمان ریشه پالپ دندان به صورت کامل پاکسازی نشده است، در این صورت نیاز  بسته به شرایط دندان و نظر متخصص درمان ریشه ممکن است نیاز به درمان ریشه مجدد داشته و اگر عفونت زیاد باشد آنتی بیوتیک تجویز شده و سپس اقدام به درمان میشود.فرزانه

17 مرداد 1401
سلام،وقتتون بخیر من یکی دو سال پیش دندانم و روکش کردم و عصبش و هم دراوردم و پایه (پین)داره، چند روزیه لثه ام میسوزه و درد میکنه و لبم هم باد کرده،و بینی ام حتی درد میکنه.ممنون میشم راهنماییم کنید
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید عکس گرافی و شرایط دندان شما توسط دندان پزشک بررسی شده و علت و منشا درد مشخص شود. ممکن است دندان درمان شده و یا شاید دندان های اطراف دچار عفونت شده و نیاز به درمان و یا درمان ریشه مجدد دارد. جهت تعیین وقت مشاوره، ویزیت و یا درمان با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما تماس گرفته و یا به واتس آپ کلینیک پیام دهید.


26 تیر 1401
با سلام دندان اسیابم را روکش کردم ولی خیلی درد داره غذا نمیتونم بخورم واحساس میکنم کمی دندان بلنده
با عرض سلام وادب خدمت شما، باید مجددا به دندان پزشک خود مراجعه نمایید تا طول روکش ما و شرایط دندان بررسی شده و در صورت نیاز روکش شما کوتاه شود


مهرعلی

25 تیر 1401
سلام خسته نباشید نزدیک چند سال است که دندان عصب کشی و روکش کردم ولی درد دارم و باعث درد گوش میشوم به دندان پزشکی مراجعه کردمعکس انداختم گفتند موردی نیست ولیکن همچنان گوش درد و دندان درد دارم دکتر گوشو حلق وبینی مراجعه کردم چیزی نبوده
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید عکس گرافی تهیه نمایید تا ریشه و شرایط دندان شما بررسی شود، ممکن است دندان شما دچار عفونت مجدد شده باشد و یا دردی که احساس می‌کنید از دندان های اطراف باشد.جهت تعیین وقت مشاوره، ویزیت و یا درمان با شماره های درج شده در قسمت تماس با ما تماس گرفته و یا به واتس آپ کلینیک پیام دهید.


معصومه

9 تیر 1401
سلام وقت بخیر حدود چند سال پیش دندان آسیابم رو عصب کشی و پر کردم حدود 7ماه پیش دندانم رو روکش گذاشتم اما چند روز هست ک خیلی درد میکنه دندانپزشکی رفتم عکس گرفتم هیچ مشکلی دیده نشد ولی من خیلی اذیتم میشه لطفا راهنماییم کنید
با عرض سلام و ادب خدمت شما، عکس گرافی دندان خود را در واتس آپ ارسال نمایید تا توسط متخصص ویزیت شده و علت و منشا درد مشخص گردد.


زهرا مصباحی

1 اردیبهشت 1401
سلام وقت بخیر دندانم را یک ماه است روکش کرده ام ، دندان درد دارم پزشک معالجم میگوید طبیعی است آیا نیاز دوباره هست عصب کشی کنم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، باید عکس گرافی تهیه نمایید تا مشخص شود درد شما از روکش می‌باشد و یا از ریشه است. اگر درد ناشی از روکش دندان شما باشد، باید روکش تراش داده شود و سایز دندان شود. و اصلا نباید دردی در این ناحیه داشته باشید. 

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن