در واتساپ به ما ملحق شوید مشاوره آنلاین
×

آخرین بروز رسانی: 18 شهریور 1400
اغلب افراد تصور میکنند در صورتی که روی دندان آنها از روکش استفاده شود دیگر دچار مشکلات دندان نمی شوند اما یک دندان روکش شده نیز مانند تمام دندان های طبیعی ممکن است دچار مشکلاتی شود.
درد دندان روکش شده یکی از این مشکلات است. درد ممکن است بلافاصله پس از قرار دادن روکش یا ماه ها پس از آن شروع شود.


علت های درد دندان روکش شده به شرح زیر می باشد:

1. تفییر حالت جویدن
تغییر حالت جویدن یکی از علل درد دندان پس از انجام روکش دندان می باشد که این درد بلافاصله پس از قرار دادن روکش روی دندان ممکن است شروع شود. این درد ممکن است به دلیل روند چسباندن روکش و تغییر حالت جویدن ایجاد شده باشد.
2. ماده ای که برای چسباندن روکش استفاده می شود اسیدی است و می تواند اعصاب دندان را تحریک کند. این امر می تواند تا چند روز پس از درمان موجب حساسیت دندان شود.
3. اگر دندان روکش شده بلند باشد تحریک اعصاب می تواند موجب درد شود.
4. پوسیدگی زیر روکش
حتی با وجود روکش نیز ممکن است دندان دچار پوسیدگی شود. پوسیدگی ممکن است درست در لبه اتصال روکش با دندان ایجاد شود. اگر پوسیدگی زیر روکش منتشر شده باشد و عمیقا به دندان نفوذ کرده باشد اعصاب ملتهب و دردناک خواهد شد.
درصورتی که اعصاب عفونی شده باشد به عصب کشی برای رفع درد و تمیز کردن دندان نیاز است. در برخی موارد برای کاهش هزینه و استفاده مجدد از روکش عصب کشی با ایجاد یک سوراخ روی روکش انجام می شود.
5. مرگ ریشه یا شکستن ریشه
دندانی که به روکش نیاز دارد به ندرت از قبل سالم بوده است. اغلب به دلیل وجود پوسیدگی عمیق یا بزرگ به روکش دندان نیاز است. حتی زمانی که دندان روکش شده است اعصاب ممکن است از قبل به شدت آسیب دیده باشند.
6. گاهی عفونت پس از روکش شدن دندان باز می گردد و به درمان مجدد نیاز است. گاهی نیز روکش کردن دندان باعث بروز شکستگی در ریشه می شود که در این صورت دندان باید کشیده شود.