×
آخرین بروز رسانی: 4 تیر 1401

دندان عقل چیست؟

دندان آسیاب سوم که دندان عقل نامیده می شود معمولاً بین 17 تا 21 سالگی در قوس فکی رشد می‌کند. . در دهان به طور کل 4 عدد دندان عقل رشد می کند که 2 عدد این دندان در فک بالا و 2 عدد در فک پایین می باشد. با توجه به اینکه دندان عقل معمولا دیده نمیشود و برای اکثر افراد باعث درد و عوارض می‌گردد؛ همواره یکی از موضوعات و سوالات پر تکرار در دندان پزشکی است. جهت مطالعه بیشتر در خصوص انواع دندان عقل، عوارض، جراحی و در نهایت درمان خانگی درد دندان عقل با ما در این مقاله همراه باشید.

در این مقاله می‌خوانیم:


انواع دندان عقل:

 • روییده
 • نیمه نهفته
 • نهفته 
 • ممکن است اصلا وجود نداشته باشد 
انواع دندان عقل

عوارض و نشانه ها

 • ایجاد درد در مفصل گیجگاهی و فک،گردن، غدد لنفاوی و گوش
 • عفونت و التهاب دندان عقل، دندان های مجاور و یا لثه
 • ایجاد کیست و یا تومورها
 • عدم توانایی در باز کردن دهان به طور کامل و احساس سختی و درد هنگام جویدن غذا

علاوه بر این گاها دندان عقل باعث ایجاد عوارضی اعم از مشکلات سینوسی، احتمال آسیب به فک یا اعصاب دهان و دندان و یا جهت رشد دندان عقل ممکن است باعث از بین بردن هم‌راستایی دندان‌ها شود.در برخی از موارد نیز چنانچه فرد قصد ارتودنسی داشته باشد، دندان‌های عقل به علت فضایی که اشغال کردند باید خارج شوند تا فضا برای حرکت دندان‌ها به منظور ردیف شدن آنها ایجاد شود.

البته این عوامل در هر بیمار منحصر به فرد است، اما به طور کلی، زمانی که یکی از این عوارض به وجود می‌آید، ممکن است دندانپزشک برداشتن دندان عقل را به عنوان بخشی از درمان توصیه کند.

در چه شرایطی دندان عقل نیاز به کشیدن ندارد؟

اگر فک بیمار فضای کافی برای رویش دندان عقل را داشته باشد ودندان عقل  در جای خود و و به طور کامل در بیاید و بهداشت دهان و دندان عقل به طور مرتب رعایت شود؛ نیاز به خارچ کردن دندان عقل نبوده اما مرتبا و به صورت سالانه شرایط دندان عقل و دهان و دندان های مجاور بررسی گردد. در این شرایط فرد می تواند از آن دندان به طور مفید و کارا استفاده نماید البته این حالت بسیار کم به وجود می آید.

عوارض نکشیدن دندان عقل نهفته یا نیمه نهفته:

اگر دندان عقل به صورت نیمه نهفته و یا نهفته باشد درد و عوارضی را به همراه دارد. که قطعا باید جراحی شوند.

دندان های نیمه نهفته که تاج دندان بیرون آمده اند ،مشکلات زیادی را برای فرد ایجاد می کند و باعث آبسه و سلولیت در لثه می‌شوند.

دندان های نهفته نیز می تواند مشکلات حادتری را در دراز مدت ایجاد نماید و اگر جراحی نشود دارای یک کیسه فولیکولی می باشد که در گذر زمان به کیست و تومور تغییر ماهیت داده و باعث مشکلات زیادی می شود و ممکن است باعث از بین رفتن استخوان فک می شود. 

بهتر است قبل سن 35 سالگی دندان  عقل نهفته یا نیمه نهفته جراحی و خارج گردد.

عوارض دندان عقل

جراحی دندان عقل

پس معاینات اولیه و بررسی شرایط بیمار و دندان عقل بی حسی موضعی در ناحیه استخوان فک و بافت لثه محلی که دندان عقل قرار دارد تزریق میگردد.  باعث ایجاد بی حسی عمیق در ناحیه تحت درمان و سپس اعصاب موجود در آن ناحیه دچار بی حسی شده و فرد هنگام درمان دردی را احساس نکند. سپس تست بی حسی صورت میگیرد و در صورت نیاز، مجددا برای بیمار بی حسی تزریق میشود. هنگام درمان نیز چنانچه بیمار احساس درد داشته باشد؛ مجددا بی حسی تزریق میگردد. البته میزان تزریق بی حسی به شرایط بیمار اعم از وزن، سن و سایر موارد بستگی دارد.

بعد از بی حسی کامل، جهت دسترسی به دندان و استخوان اطراف، با وسیله ای به نام الواتور برشی در لثه ایجاد میشود. و دندان پزشک با حرکت دادن و خالی کردن کناره های دندان، به راحتی ریشه دندان را لق میکند. سپس با وسیله ای به نام فرز دندان را به صورت کامل و یا در صورت نیاز به صورت چند تکه بیرون می آورند.و هر گونه ذرات باقی مانده دندان یا استخوان برداشته می شود و محل جراحی تمیز می شود.

سپس لثه بخیه می شود تا زودتر خوب شود اگر چه همیشه نیاز به این کار نیست.

و در نهایت پانسمان روی محل کشیدن دندان قرار داده می شود تا خونریزی کنترل شده و لخته خون ایجاد نشود.

کشیدن دندان عقلی که روی عصب قرار دارد:

در صورتی که ریشه‌ی دندان عقل نزدیک به عصب باشد و یا در تماس با آن باشد؛ اگر دندان با دقت خارج نشود، ممکن است عصب آسیب ببیند. درنتیجه باعث بی‌حس شدن لب‌ها، چانه و گردن می‌شود. که بستگی به نوع دندان ومهارت جراح دارد، در طول جراحی، دندانپزشک باید دقت ویژه ای دندان عقل را خارج نماید، تا به ساختارهای آناتومیک در حفره دهان آسیبی وارد نشود. 

اگر میزان درگیری دندان با عصب زیاد باشد، عکس CBCT تجویز می‌شود و پس از آن اقدام به جراحی می‌کنند. در چنین شرایطی برای کاهش ریسک از روشی به نام کرونکتومی یا حذف جزیی دندان استفاده می‌شود که ریسک آسیب عصبی را پایین می‌آورد. در این روش تنها بخشی از دندان جدا می‌شود و ریشه سالم باقی می‌ماند.

کشیدن دندان می تواند باعث وارد شدن آسیب به عصب زبان شود که می تواند موقت یا دائمی باشد.

ترمیم آسیب ناشی از جراحی دندان عقل روی عصب:

در صورتی که طی جراحی دندان عقل به عصب دندان آسیب وارد شود، باید هر چه سریع تر به جراح مراجعه کنید. در صورتی که پس از رفع اثر 

بی حسی احساس صورت ظرف مدت ۶ تا ۸ هفته باز نگشت، بیمار باید هر چه سریع تر به یک جراح متخصص برای ترمیم اعصاب مراجعه کند.

از بین رفتن عصب دندان:

چنانچه عصب دندان طی جراحی از بین برود نیاز به جراحی ترمیمی دارد، مراجعه برای جراحی ترمیمی تصمیم دشواری است. با این حال، در این موارد لازم است جراحی طی ۴ تا ۵ ماه پس از آسیب انجام شود.

آسیب دیدن عصب دندان:

چنانچه عصب دندان آسیب دیده باشد در صورتی که ترمیم به موقع انجام گیرد (که معمولا ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از وارد شدن آسیب است)، انتظار می رود که در ۷۰ درصد بیماران تا ۷۵ درصد حس معمول باز گردد. در صورتی که تاخیر فراتر از این مدت باشد، شانس موفقیت ترمیم کم خواهد بود. 

ترمیم اعصاب ناحیه ای به کمک لیزر:

علاوه بر این به کمک لیزر نیز می‌توان اعصاب ناحیه ای را ترمیم کرد و التهاب سلول ها را متوقف کرد. و با تابندن اشعه های کم توان لیزر با ناحیه تحت درمان، اعصاب آن ناحیه ترمیم میگردد.

** توجه داشته باشید زمان طلایی برای بازسازی و ترمیم اعصاب ناحیه ای تا 3 روز پس از جراحی دندان عقل است. **


کاربرد لیزر در جراحی دندان عقل

 • بی حسی با لیزر
 • کنترل خونریزی بیش از حد
 • استفاده از لیزر جهت کاهش درد بعدی 
 • فعال سازی سلول هایی که باعث بهبود سریع تر زخم می‌شوند
 • ترمیم اعصاب ناحیه ای
دستگاه-لیزر-کلینیک-دریای-نور.jpg

چند روش خانگی درمان درد دندان عقل

با استفاده از این روش ها برای درد های دندان می‌توانید به صورت موقت درد خود را تسکین دهید، البته توجه داشته باشید از لحاظ علمی هیچ کدام از این روش ها در دراز مدت شما را از درد رها نخواهد کرد.

استفاده از ژل بی حس کننده

یک ژل دندانپزشکی ممکن است باعث کاهش احساس لامسه و درد شدید شود. این ژل ها در دسترس هستند و حاوی ماده فعال بنزوکائین هستند. اکثر ژل های دندانی را می توان به طور مستقیم به لثه های آسیب دیده در طول روز اعمال کرد.

ایبوبرفن

ایبوپروفن یا همان بروفن داروی ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می کند. مصرف دوز توصیه شده در بسته ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین می‌تواند باعث درمان التهاب لثه های مرتبط با رشد دندان های عقل شود. ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است موثرترین درمان درد باشد تا فرد بتواند دندانپزشک را برای درمان ببیند.

تخفیف التهاب با بسته یخ

اعمال یک بسته یخ به فک می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، که در نتیجه ممکن است درد را کاهش دهد.
یک فرد می تواند برای نگه داشتن یک یخ بسته با یک حوله در اطراف آن در برابر فک خود تا 15 دقیقه از یخ استفاده کند .
بسته یخ را می توان هر 15 دقیقه با ایجاد وقفه تا زمانی که درد کاهش یابد استفاده کرد .

خاصیت ضد عفونی آب نمک

آب نمک دارای خصوصیات ضد عفونی کننده طبیعی است . گاهی اوقات، ایجاد باکتری در دندان شکسته در اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد دکه مطالعات در سال 2010 نشان داده که این روش به کاهش باکتری هم می تواند کمک کند.
برای شستشوی دهان با آب نمک ، یک فرد می تواند چند قاشق غذا خوری نمک را به یک لیوان آب جوش بریزد . هنگامی که آب کمی سرد شد ، می توان آن را در اطراف دهان به مدت چند دقیقه چرخاند، و سپس از دهان خارج کرد .
فرد ممکن است بخواهد دهان خود را با آب نمک دو یا سه بار در روز شستشو دهد یا تا زمانی که درد شروع به کاهش می کند.

روغن یا تکه‌های میخک برای بی حسی

درمان درد دندان با روغن میخک

میخک درمان سنتی برای بی‌حس کردن اعصاب است؛ اوژنول (ترکیب شیمایی اصلی میخک) یک بی‌حس کننده‌ی طبیعی است. یک یا دو قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و روی دندانی که درد می‌کند بگذارید.
احتیاط: نباید این روغن را مستقیما در دهان‌تان بریزید. ریختن مستقیم روغن میخک می‌تواند لثه‌ی حساس را تحریک و درد بیشتری ایجاد کند. همچنین مراقب باشید روغن روی زبان‌ یا سایر بخش‌های دهان‌تان نریزد.

استفاده از چای کیسه ای

درمان درد دندان با چای کیسه ای

اگر درد دندان عقل شما ناشی از ورم لثه‌های اطراف ناحیه‌ی عفونت کرده باشد، استفاده‌ی چای کیسه‌ای می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای رفع این مشکل باشد. چای به خاطر خواص ضدالتهاب موجود در اسید تانیک خود، در بسیاری از درمان‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مؤثرین راه برای استفاده از چای کیسه‌ای جهت درمان درد این است که چای را در یک فنجان دم کنید و سپس فنجان را در یخچال قرار دهید، در حالی که کیسه یخ در فنجان است. وقتی چای به خوبی سرد شد، کیسه‌ی چای را خارج کرده و آن را در داخل دهان و مستقیماً روی دندان و لثه قرار دهید. این کار به کاهش ورم و تسکین فوری درد کمک می‌کند.

استفاده از پودر فلفل قرمز و زنجبیل

یکی دیگر از روش های موجود برای درمان خانگی دندان درد می باشد. هریک از این ۲ ادویه به تنهایی می توانند اثر فوق العاده ای در تسکین درد دندان داشته باشند، اما برای کسب نتیجه بهتر، توصیه می شود، این ۲ ادویه را با یکدیگر مخلوط نمایید. به این صورت که مقدار مساوی از پودر فلفل قرمز و زنجبیل را با آب مخلوط نمایید تا جایی که یک ترکیب با غلظت سس ایجاد شود. سپس مقداری از مخلوط تهیه شده را بر روی پنبه بمالید و آن را دقیقا روی دندانی که درد می کند، قرار دهید و آنقدر صبر کنید که درد کم شود. زمانی که پنبه را به دهان خود می برید، دقت کنید که زبان و لثه شما با آن برخوردی نداشته باشد.

درمان درد دندان با چای و زنجبیل

همان‌طور که گفتیم هیچ‌کدام از درمان‌های خانگی درد را برای همیشه تسکین نمی‌دهند و استفاده از برخی از آنها نیز با خطراتی همراه است. به هر حال این درمان‌های طبیعی می‌توانند درد را تا رسیدن شما به پزشک کمتر کنند.

لینک های مرتبط

- جراحی دندان عقل با لیزر

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 302

نظرات کاربران

Saba

19 اردیبهشت 1401
سلام و وقت بخیر ۱۸ ساله هستم و دندان عقل سمت چپ پایین نیمه نهفته هست و احتیاج به جراحی داره اما متاسفانه به دلایلی تا چند ماه اینده شرایط جراحی رو ندارم میخواستم بدونم که به تعویق انداختن جراحی و کم کردن مداوم درد با مسکن(نوافن)تا چه حدی اسیب میزنه و ایا کار منطقی ای هست؟
با عرض سلام  وادب خدمت شما، به تعویق انداختن جراحی ممکن است باعث تشدید عفونت و آسیب به سایر نقاط دهان و دندان شما شود و بهتر است زودتر جهت جراحی اقدام نمایید.


M.H

10 اردیبهشت 1401
سلام.وقت بخیر. من ۱۸ سالمه و سومین دندون عقلم که سمت چپ فک بالاییم هست، درحال در اومدنه و تا الان حدود یک سومش در اومده که دردش نسبت اون دوتای قبلی که نصفه در اومدن خیلی بیشتره طوریکه همون سمت صورتم از فک پایین تا زیر چشمم ورم کرده و احساس سنگینی میکنم تو این طرف صورتم.دردش هم انقد شدیده که نمیدونم الان از دندون کناریشه یا دندون عقلم که داره واسه بیشتر در اومدن به دندون کناریش فشار وارد میکنه.قرص ایبوپروفن و میخک هم که استفاده کردم جوابگوی دردم نشد. ممنون میشم اگه راهنماییم کنین.
با عرض سلام و ادب خدمت شما، جهت تشخیص علت و منشا درد و بررسی ریشه دندان های شما باید عکس گرافی تهیه نمایید تا دندان پزشک علت‌ و منشأ  درد را مشخص نمایید. تا درمان لازم صورت گیرد. جهت ارسال عکس و ویزت مجازی و یا تعیین وقت درمان و مشاوره به واتس آپ کلینیک پیام داده و یا با شماره های درجه شده در قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.


فاطمه محمدی

3 اردیبهشت 1401
سلام من دندون عقلم خیلی پوسیده شده تقریبا همش سیاه شوه و یکی از دندون های نیش پایین هم درد میکنه وکلا یه سمت دندونام درد میکنه الان نمیدونم درد اصلی از کدوم هستش برای اروم شدنش چه کاری بکنم
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به پوسیدگی شدید دندان عقلتان باید در اسرع وقت جهت کشیدن آن اقدام نمایید.  چرا که باعث عفونت و درد شدید و آسیب به سایر دندانها ها می‌شود. و حتما عکس گرافی تهیه نمایید تا سلامت سایر دندان ها بررسی شود تا علت و منشا درد مشخص شود و درمان لازم صورت گیرد.جهت ارسال عکس و ویزت مجازی و یا تعیین وقت درمان و مشاوره به واتس آپ کلینیک پیام داده و یا با شماره های درجه شده در قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.


محمد رستمی

31 فروردین 1401
ممنون از سایتت خوب و پاسخ گویی کامل شما دز سایت و واتس اپ

مهسا

30 فروردین 1401
سلام ببخشید اقای دکتر من یه دونه دندان عقب نهفته فک پایین دارم که به صورت افقی هست یه دونه طرف مقابلشم نمیدونهددندان عقل یا نه که هرزگاهی درد میکنه امکان داره باعث بی حسی و فشار در پیشانی بشه ممنون
با عرض سلام و ادب خدمت شما، چنانچه دندان عقل شما به صورت نیمه نهفته و یا نهفته باشد، باید توسط متخصص و با عکس گرافی بررسی شود؛ چراکه ممکن است دچار عفونت و یا پوسیدگی شده باشد؛ در نتیجه این درد به فک، گلو، گوش و حتی پیشانی و سر شما نیز دچار درد شود. به همین علت جهت بررسی دندان عقل و دندان نهفته فک پایینتان باید با عکس گرافی به متخصص فک و صورت مراجعه نمایید. جهت ارسال عکس و ویزت مجازی و یا تعیین وقت درمان و مشاوره به واتس آپ کلینیک پیام داده و یا با شماره های درجه شده در قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.


نازنین۷۷

30 فروردین 1401
با عرض سلام من دندون عقلم نصفش در اومده نصف دیگش الان دو هفتس درد میکشم هنوز در نیومده بروفن هم برا کاهش دردش میخورم ولی الان دو روزه تاثیری نداره چیکار کنم
کلینیک دریای نور
با عرض سلام و ادب خدمت شما، چنانچه دندان عقل شما به صورت نیمه نهفته  باشد، باید توسط متخصص و با عکس گرافی بررسی شود؛ چراکه ممکن است دچار عفونت و یا پوسیدگی شده باشد؛ در نتیجه باعث احساس درد در ناحیه فک و دهان میشوید؛ به همین علت جهت بررسی دندان عقل  با عکس گرافی به متخصص فک و صورت مراجعه نمایید. جهت ارسال عکس و ویزت مجازی و یا تعیین وقت درمان و مشاوره به واتس آپ کلینیک پیام داده و یا با شماره های درجه شده در قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.honey

28 فروردین 1401
سلام من ۱۶ سالمه و یک دندون عقلم سمت راست پایین در اومده و الان یکی دیگش سمت چپ پایین درمیاد و اینکه کل سمت چپ صورتم تا زیر چشمام همه درد میکنه لطفا راهنمایی کنین
با عرض سلام و ادب خدمت شما، به احتمال زیاد دندان عقل شما دچار عفونت شده و باید خارج شود. عکس opg تهیه کرده و در واتس آپ کلینیک ارسال نمایید تا در طرح درمان شما توسط متخصص فک و صورت مشخص گردد تا در اسرع وقت جهت کشیدن و یا جراحی دندان عقل اقدام نمایید.الهه عابدی

22 فروردین 1401
سلام چهار تا دندان عقل نهفته دارم و چهل و دو سالمه . ایا بایدچها تاشو با هم جراحی کنم؟ من همش گوشم درد میگیره و حتا دندانهای کناریش . OPG هم دارم .
با عرض سلام و‌ ادب خدمت شما، با توجه به نهفته بودن دندان شما و نیاز به جراحی توسط متخصص فک و صورت باید همراه با عکس جهت ویزیت با متخصص یک جلسه به کلینیک تشریف آورید و یا عکس OPG خود را در واتس آپ کلینیک ارسال نمایید تا طرح درمان شما مشخص گردد. در صورت جراحی با لیزر عوارض و درد بعد از جراحی را می‌توان کاهش داد و عوارض و درد بعد از جراحی چهار دندان عقل برای شما تا حد زیادی کاهش می یابد، علاوه بر این جراحی توسط متخصص مانع آسیب به فک شما و باعث سهولت جراحی میگردد.
جهت تعیین وقت درمان و یا مشاوره به قسمت تماس با ما مراجعه نمایید.


زهرا آرام

16 فروردین 1401
سلام من یه ۱۰ روزی میشع دندونم عصب کشی کردم ۱۷ سالمع دندون عقلم هم داره در میاد نیمه نهفته هس لثه هام ورم کرده گلوم هم خیلی درد میکنه هرچی میخورم یه مزه بدی میده هرچی مسکن هم میخورم فایده نداره لطفا بگین من چیکار کنم دارم میمیرم از درد
با عرض سلام و ادب خدمت شما، درد شما ناشی از دندان عقل است و باید یک عکس گرافی تهیه کرده و به کلینیک مراجعه نمایید تا جهت جراحی 
دندان عقل اقدام نمایید.

فاطمه

28 اسفند 1400
سلام وقتتون بخیر بنده ۲۰ سالم هست و سه روزه شدیدا دندان چپ پایینم درد میکنه و فکر میکنم نهفته هست(نصفه دراومده) هرچی مسکن میخورم نهایتا ۲ ساعت خوبم و دوباره دردش شروع میشه و گوش و گلو و سرم هم را فراگرفته ممکنه یه راهکار بدین 🙏🏻 بنظرتون برای جراحی زود نیست ؟ یعنی احتمال نداره که کاملا در بیاد ؟ اگه نیاز به جراحی نداشته باشه برای تسکین دردش چه راهکاری مدنظرتان هست؟ خیلی ممنون که وقت میذارین
با عرض سلام و احترام خدمت شما با توجه به دردشما و شرایط دندانتان دندان عقل شما نیمه نهفته بوده و نیاز به جراحی دارد. که توسط متخصص فک و صورت انجام می‌گردد. و طبق نظر ایشان باید از آنتی بیوتیک و دارو جهت کنترل عفونت استفاده نمایید. امیر حسین

24 اسفند 1400
سلام من ۱۵ سالم هستم بالای دهنم خیلی درد میکنه و وقتی دست میزنم انگار یه چیزی داره حرکت میکنه و واقعا خیلی درد میکنه ایا دندون عقل؟؟ و باید چیکار کنم؟؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما ممکن است دندان و لثه شما دچار عفونت و آبسه شده باشد. و حتما باید ویزیت شده و طبق نظر دندان پزشک درمان لازم را انجام دهید.


مبارکی

6 اسفند 1400
سلام خسته نباشید. من دندون عقلم صاف و مستقیم و درست هستش. و نصفش اومده بیرون ولی چند روز درد فک و گلو درد شدید دارم یه ذره ورم هم دارم ممنونم راهنمایی کنید.
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به اینکه دندان عقل شما نیمه نهفته است، بهتر است سریعا جهت جراحی و خارج کردن دندان عقل نیمه نهفته خود اقدام نمایید.


سمیه مهشاد

6 اسفند 1400
سلام مامانم ۴۵سالشه دیشب بردمش دکتر دندون عقل سمت چپ پایین فک روکشیده ازصبح تاحالاهرچی دارو ومسکن میخوره وژل میزنه تاثیری نداره خیلی داره دردمیکشه راه حلی هست برا تکسین دردش
با عرض سلام و ادب خدمت شما، با توجه به اینکه به تازگی دندان عقلشون رو کشیدن احساس درد در این ناحیه طبیعی است و ممکن است تا یک هفته الی 10 روز دوران نقاهت شما ادامه داشته باشد. بهتر است جهت تسکین درد هر چهار ساعت از مسکن استفاده نمایند و مداوم فضای دهان و دندان را توسط آب نمک و دهانشویه شستوشو دهید.


محسن

5 اسفند 1400
سلام من 3 روزه دندان نیمه عقل نیمه نهفته ام را جراحی کردم مدام شقیقه ام درد میکنه بنظرتون این درد تا کی ادامه داره و اینکه بخیه هایی که برام زدن رو باید بکشم یا جذب میشن
با عرض سلام و ادب خدمت شما، احساس درد تا یک هفته بعد از کشیدن دندان طبیعی است و با توجه به باز بودن دهان شما این درد طبیعی است. جهت تسکین درد از مسکن استفاده کرده و مرتبا فضای دهان و دندان را با اب نمک و یا دهان شویه شستشو دهید. جهت کاهش درد نیز میتوانید از لیزر استفاده نمایید.در خصوص بخیه ها نیز باید از دندان پزشکتان بپرسید که از بخیه جذبی استفاده کرده اند یا خیر.


نازنین

25 بهمن 1400
سلام خسته نباشید، من دندونای عقلم همشون نیمه نهفتس و لثه اونارو پوشونده، میخوام دندون عقلمو نگه دارم چون سمت چپ دندون اسیاییمو کشیدم و میخوام از عقلم بجاش استفاده کنم، اگه چند روز دردشو تحمل کنم جای خودشو بگیره، دیگه مشکلی نیست یا حتما ضروریه که بکشمش؟ چون چند هفتس درد میکنه.

با عرض سلام و ادب خدمت شما، شما چند سال دارید؟ با توجه به سن شما و وضعیت دندان هایتان میتوان نظر قطعی داد. 
اما بهتر است با عکس به دندان پزشک مراجعه نمایید و با توجه به عکس میتوان متوجه شد که ریشه دندان شما تکمیل شده است یا خیر، چنانچه دندان قدرت رویش نداشته باشد، نمیتواند رشد کند و نیمه نهفته باقی میماند و نمیتوان  به جای دندان دیگری از ان استفاده کرد.


بامری

24 بهمن 1400
من چندروزه دندون عقلم یه عضله اومده روش بدجورگلوم وگوشم دردمیکنه امروزم که فکم بازنمیشه
با عرض سلام و احترام خدمت شما، احتمالا بدندان عقل شما دچار التهاب بافت لثه دندان عقل شده است، و لثه روی دندان عقل را پوشانده است و باعث ایجاد درد و عفونت شده است. 
باید جهت درمان و کنترل عفونت به دندان پزشک مراجعه نمایید و تحت نظر ایشان از آنتی بیوتیک استفاده نمایید.و درصورت نیاز جهت درمان و کشیدن دندان عقل اقدام نمایید.


خانم امینی

22 بهمن 1400
سلام وقتتون بخیر من یه دندان عقل نیمه نهفته دارم که برای کشیدنش به یک دندان پزشک عمومی مراجعه کردم که ایشون بدون تشخیص این که نیاز به جراحی داره اقدام به کشیدنش کردند و بعد ۴۰ دقیقه فشار آوردن به فک موفق نشدن بکشن ... و من الان درد خیلی شدیدی در ناحیه فک و گوش و سر دارم عکس opg تهیه کردم و گفتن نیاز به جراحی نسج سخت داره و باید به متخصص فک مراجعه کنم الان با وجود این درد شدید و حتی مصرف قرص آزیترومایسین احتمالش هست عفونت داشته باشه و اگر مراجعه کنم نکشن؟ چطوری متوجه بشم عفونت کرده؟ تشکر از شمابا عرض سلام و احترام خدمت شما، برای تشخیص عفونت و میزان ان به دندان پزشک مراجعه کرده و تحت نظر دندان پزشک از آموکسی سیلین و مسکن استفاده نمایید. و در نهایت با تشخیص متخصص جهت کشیدن دندان عقل خود اقدام نمایید. 

علیرضا

20 بهمن 1400
سلام دندون عقل هام همه نیمه نهفتس و خواب و خوراک ازم گرفته هیچ کاری نمیتونم انجام یدم از زور درد همش ایبوپروفن میخورم جدیدا اون هم تاثیر نمیکنه باید چیکار کنم. با عرض سلام و احترام خدمت شما، باتوجه به درد شدید دندان شما و نهفته بودن دندانتان بهتر است جهت جراحی دندان نهفته تان نزد متخصص مراجعه نمایید.


خوشبخت

16 بهمن 1400
سلام من ٢ تا از دندونم درد ميكرد رفتم سطحي بود دكتر انجام داد اما الان درد شديد فك و سر درد دارم ممكنه از دندون عقلم باشه؟ واقعا درد شديد دارم نميتونم حتي بخوابم مسكنها هيچكدونم افاقه نميكنه؟
با عرض سلام و ادب خدمت شما، بهتر است جهت معاینه و بررسی شرایط دهان و دندان به دندان پزشک مراجعه نمایید. چرا که ممکن است دندان عقل شما دچار پوسیدگی شده باشد و یا درد شما ناشی از سینوزیت باشد.


*عبدی*

10 بهمن 1400
باسلام وخسته نباشید من25سالمه ودندان عقل سمت چپ فک پایین 4روزه التهاب لثه و ورم صورت دارم که فقط مسکن استفاده کردم برای درد وامروز خداروشکر دردش کمترشده اما هنوز ورم داره صورتم عکس هم گرفتم دکتر تشخیص دادند که دندون عقلم درنمیاد ولی چون روی عصب هستش گفتند جراحی انجام ندم ودندان عقل بالا روبجاش بکشم تا درد و ورم وناراحتی نداشته باشم. اما سوال من اینجاست اگر دندان فک بالا روبکشم درمان قطعی هستش برای درد والتهاب لثه ای و ورم صورت که دارم؟؟؟ واینکه دندان عقل که فک پایین هستش واذیتم میکنه اگر باکشیدن دندان بالا خوب نشد آیا چنین جراحی که دکتر گفت امکانش هست عصب فکم بی حس بشه انجام بدم یانه؟؟ ممنون میشم راهنماییم کنید
با عرض سلام و احترام خدمت شما، بهتر است همراه باعکس او پی جی جهت نزد متخصص و جراح فک صورت مراجعه کرده تا ایشان شرایط دندان شما را کاملا بررسی نمایند. البته کشیدن دندان عقل بالایی در صورتی که با دندان عقل پایینی برخورد داشته باشد، میتواند در کاهش درد تاثیر داشته باشد اما درمان قطعی نمی‌باشد. 
جراحی دندان عقل روی عصب حساسیت ها و سختی هایی دارد که متخصص به خوبی از عهده آن بر می آید و با مهارت متخصص آسیبی به فک و اعصاب ناحیه ای وارد نمی‌شود. چنانچه اعصاب ناحیه ای نیز آسیب ببیند به کمک لیزر میتوان اعصاب ناحیه ای را ترمیم کرد.
ترس از جراحی دندان عقل

طباطبایی

2 بهمن 1400
سلام خسته نباشید من دوروزدندان عقل طرف چپ پایین کشیدم جراهی کرددکتربرام نزدیک سه ساعت طول کشیدخیلی سخت دوتاامپول بی حسی اول زددوتاهم وسط جراحی بعدزبانم سرش ه ویی حس هنوزچکاربایدایادرست میشه لطفاجپاب من بدیدخیلی نگرانمبا عرض سلام و احترام خدمت شما، باتوجه به طولانی بودن و سخت بودن جراحی دندان عقل شما، احتمالا هنگام جراحی عصب ناحیه زبانی شما تحت فشار قرار گرفته است و علت بی حسی زبان شما نیز آسیب به اعصاب ناحیه زبانی میباشد. البته جای نگرانی وجود ندارد، چراکه بی حسی زبان شما به مرور بهتر میشود.
جهت تسریع فرایند بهبودی اعصاب ناحیه زبانی میتوانید از لیزر استفاده کنید؛ با تابندن اشعه های کم توان لیزر به آن ناحیه می‌توان اعصاب آن نواحی را ترمیم و التهاب سلول ها را متوقف کرد؛ و میتوان بدون هیچگونه درد و عوارضی مدت زمان بهبودی را سریع تر کرد.
** توجه داشته باشید زمان طلایی برای بازسازی و ترمیم اعصاب ناحیه ای تا 3 روز پس از جراحی دندان عقل است. **
چنانچه بی‌حسی دهان و دندان شما برطرف نشد باید سریعا به دندان‌پزشک مراجعه کنید؛ تا توسط لیزر اعصاب آن ناحیه ترمیم شود.


شكيبا يعقوبي

1 بهمن 1400
سلام من ٣٠ سالم است فك سمت چب ام خيلي درد دارد فكر كنم دندون عقلم در مياد هنوز خود دندون مشخص نيست اما عضله اش پاره شده نميدونم چيكار كنم
با عرض سلام و احترام خدمت شما، باتوجه به سن شما، 30 سالگی زمان رویش دندان عقل شما نیست و باید همراه با عکس رادیو گرافی به دندان پزشک مراجعه نمایید تا پس از بررسی شرایط دندان شما و تشخیص نهفتگی یا نیمه نهفتگی دندان شما اقدام به درمان کنند.
احتمالا دندان شما نیمه نهفته است و لثه روی آن را پوشانده است، و لثه دچار التهاب و عفونت شده است.


یزدان

30 دی 1400
۳۵سالمه.دندان عقلم نهفته وافقی هست..به چندین دکتر جراح مراجعه کردم وگفتن بخاطر نزدیکه عصبه خطرناکه..گفتن ولش کن نکش.‌.چکار کنم؟
با عرض سلام و احترام خدمت شما، چنانچه دندان شما تا به حال دچار درد نشده و مشکلی برای دندان های اطراف به وجود نیامده، میتوانید اقدامی برای جراحی نکنید. اما حتما باید مدام دندان عقل خود را نزد دندان پزشک معاینه نمایید و تحت نظر قرار بگیرید.
و در صورت درد یا عفونت و التهاب جهت جراحی اقدام نمایید. 
دراین مقاله ها درمورد جراحی دندان عقل با لیزر و دندان عقل روی عصب و نقش متخصص در جراحی های پیچیده بیشتر مطالعه نمایید.


سارا حسینی

28 دی 1400
سلام ۵روزه دندون عقل نهفته ک پایین سمت چپ بود کشیدم،دوساعت و نیم طول داد دکتر تا بکشه هنوز خیلی درد دارم و بدون مسکم نمیتونم تحمل کنم،هر ۵ ساعت مسکن میخورم ری لایف، بنظرتون مسکن زیاد از حد خطرناک نیست؟ البته آنتی بیوتیکم میخورم
با عرض سلام و احترام خدمت شما،با توجه به نهفته بودن دندان عقل شما و شرایط سخت جراحی داشتن درد تا یک هفته بعد از کشیدن طبیعی میباشد، چنانچه درد دندان شما بیشتر از 6 روز طول کشیده و روبه کاهش نباشد، احتمالا دندان شما دچار درای ساکت(حفره خشک) شده است و حتما باید جهت درمان به دندان پزشک مراجعه کنید.


فریبا ‌فرهودی

26 دی 1400
سلام وقت شما ‌بخیر‌ من ‌29 ‌ سال‌‌ سن‌ دارم‌‌ اخرین‌ دندانم‌‌ داخلش‌ خراب‌ شده‌ خیلی‌ درد‌ می‌کنه‌ من‌‌ نمی‌تونم‌ داخلش‌ ببینم‌ باید‌ چه‌کار‌ کنم‌
با عرض سلام و ادب خدمت شما باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان شما معاینه شود.


کلینیک دریای نور

25 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم نگار، با توجه به اینکه شما 17 سال سن دارید و دندان شما در حال رشد می‌باشد احتمال نهفته شدن دندان شما وجود ندارد؛ اما پس از رشد دندان با استفاده از عکس و مراجعه به دندان پزشک میتوانید متوجه شوید دندان شما نیمه نهفته است و یا به طور کامل رشد خواهد کرد، چنانچه دندان شما نیمه نهفته باشد باید خارج شود و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد، و اگر به صورت کامل رشد کرده باشد با توجه به نظر دندان پزشک و شرایط دهان و دندان شما می‌توانید جهت درمان لازم اقدام نمایید.

Negar

25 دی 1400
سلام وقت‌بخیر بنده درمان ارتودنسی انجام دادم و ۱۷ سالم هستش و پلاک متحرک میذاشتم که چند روز پیش متاسفانه پلاکم شکست اما متوجه شدم که دندون عقلم داره در میاد و کم‌کم داره بیرون میزنه متوجه شدم که اگه نهفته باشه باشه دندونا رو خراب میکنه و... الان فقط لثه ام موقع غذا خوردن درد میکنه ممکنه نهفته باشه؟

کلینیک دریای نور

21 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت sz، درد پس از جراحی دندان عقل باید رفته رفته کاهش پیدا کند، چنانچه میزان درد شما مانند روز اول بوده و کمتر نشده است، باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کنید تا محل دندان عقل شما معاینه شود، چراکه احتمال عفونت و یا باقی ماندن بخشی از ریشه در محل تحت درمان وجود دارد، و در نهایت طبق نظر دندان پزشک برای شما مسکن قوی تر و یا آنتی بیوتیک تجویز شود.

Sz

21 دی 1400
سلام خسته نباشید من دندان عقل سمت چپ پایین درد میکرد الان یک هفته جراحی کردم درد وحشتناکی دارم میزنه به گوش و گلو درد و فک درد می‌کنه چه کار کنم خوب شه دردم اصلا قابل تحمل نیست هر چقد مسکن میخورم شیاف میزنم تا یک ساعت خوبم بعد دردش شروع میشه تو رو خدا راهنمایی کنید چه کار کنم از این درد راحت شم،😔😔😔

کلینیک دریای نور

14 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم سبزکار،با توجه به شرایط دندان شما باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید و طبق نظر دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل خود نمایید. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

عاطفه سبزیکار

14 دی 1400
سلام من تقریبا بیست روزپیش دندون عقل بالا سمت چپ شکسته ولی الان سه روز دردشدید دارم شبا تاصبح درددارم حتی به سرم فشارمیاد درددارم میشه کمکم کنید چیکارکنم

کلینیک دریای نور

12 دی 1400
با عرض سلام وادب خدمت آقای ازغندی، ابتدا باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان های شما بررسی شود؛ شاید منشا درد دندان های اطراف باشد، چنانچه علت درد مربوط به دندان عقل شما باشد، با توجه به نظر دندان پزشک و شما اگر دندان دچار پوسیدگی جزئی باشد می‌توانید آن را درمان کنید اما اگر پوسیدگی و درد زیاد تر باشد یا تمایلی به نگهداری دندان عقل نداشته باشید، می‌توانید اقدام به کشیدن دندان عقل خود نمایید.

علی باقری ازغندی

12 دی 1400
سلام من دندان عقلم بالا سمت راست مدتی یکم درد میکنه لازم اون بکشم

کلینیک دریای نور

11 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم انصاری، جهت تشخیص منشا درد شما و علت درد همراه با عکس باید به دندان پزشکی مراجعه کنید، چراکه ممکن است دندان شما دچار پوسیدگی و عفونت شده باشد، علت سیاهی لپ شما نیز ممکن است به همین علت باشد بنابراین سریعا باید جهت درمان اقدام کنید.

پردیس انصاری

11 دی 1400
سلام وقت بخیر من چند روزه دندان پایین سمت چپ درد می‌کنه نمی‌دونم عقلمه یا نه و لپم سیاه شده نمی‌دونم میشه لطفاً راهنماییم کنید ممنون

کلینیک دریای نور

7 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم زهرا، احتمالا دندان عقل شما نیمه نهفته است و دچار گیر غذایی می‌باشد، و جهت معاینه باید همراه با عکس به دندان پزشکی مراجعه کنید تا با توجه به نظر دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل خود کنید.

زهرا

7 دی 1400
سلام من دو روزه فک پایین سمت راستم درد میکنه اونطوری که دیدم مثل اینکه دندون عقلم داره در میاد و بخشی از اون رفته زیر دندون بغلی همزمان لثه ام هم متورم شده و درد میکنه لطفا بگین من اللن چیکار کنم

کلینیک دریای نور

30 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم سارا؛درمان درای سوکت بر کاهش علائم، به ویژه درد، تمرکز دارد؛ که شامل موارد زیر می‌باشد: شستشوی سوکت شستشوی سوکت می‌تواند هر گونه بقایای مواد غذایی یا سایر آلودگی‌ها را که ممکن است به درد یا عفونت احتمالی منجر شوند، برطرف کند. پانسمان با دارو دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است سوکت را با ژل دارویی یا خمیر و پانسمان‌های دارویی ببندد. این کار می‌تواند تسکین درد نسبتا سریع را فراهم کند. شدت درد و سایر علائم شما تعیین می‌کنند که آیا نیاز به تعویض پانسمان دارید و چند روز یک بارتعویض انجام شود و یا نیاز به درمان دیگری دارید؟ استفاده از لیزر می‌توانید جهت تسکین درد خود از لیزر نیز استفاده کنید، توجه داشته باشد لیزر برای تسکین درد دندان کشیده شده استفاده می‌شود و نه برای درمان. داروهای مسکن می‌توانید تحت نظر دندان پزشک از دارو های مسکن استفاده کنید. شستشوی سوکت در خانه هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود، ممکن است لازم باشد که سوکت را در خانه بشویید تا بهبودی را تسریع کرده و بقایای موجود را برطرف کنید. به طور معمول، دستورالعمل‌هایی به همراه یک سرنگ پلاستیکی دارای نوک منحنی برای وارد کردن آب، آب نمک و یا دهانشویه تجویزی به داخل سوکت، دریافت خواهید کرد. و باید شستشو را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه باقی مانده مواد غذایی در سوکت وجود نداشته باشد. پس ازشروع درمان، ممکن است سریعا کاهش درد را احساس کنید. درد وعلائم دیگر رو به بهبودی خواهند رفت و احتمالا طی چند روز از بین خواهند رفت. با این حال باید جهت تعویض پانسمان و مراقبت‌های دیگر به دندانپزشک مراجعه کنید. **میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم مقاله ی درد دندان کشیده شده شده در قسمت مقالات سایت را مطالعه فرمایید.

سارا

30 آذر 1400
۸ روزه دندون عقلمو کشیدم فوق العاده درد دارم هیچی نمی تونم بخورم رفتم دکتر بهم گفته حفره دندونت خشکه بخاطر همین درد داری نمی دونم چیکار کنم دیگه مُسکن جواب نمی ده خیلی درد دارم خواهش می کنم راهنماییم کنید خسته شدم انقدر درد می کشم هیچی نمی تونم بخورم.

کلینیک دریای نور

22 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت جناب لطفی؛ به احتمال زیاد در اثر مصرف سیگار یا عوامل دیگر دندان شما دچار درای ساکت (حفره خشک) شده است. تعریف معمول برای درای ساکت (حفره خشک)، بروز درد خفیف حدود دو تا چهار روز پس از کشیدن دندان می‌باشد. درد درای ساکت اغلب با بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان همراه است. عوامل خطر برای ایجاد حفره خشک شامل سیگار کشیدن، وجود دندان عقل نهفته، است. سیگار کشیدن به علت وجود نیکوتین موجود در سیگار یک عامل خطر برای ایجاد حفره خشک خواهد بود. می‌توانید جهت پانسمان جای دندان ها و درمان درای ساکت به دندان پزشکی یا درمانگاه مراجعه کنید. جهت آشنایی بیشتر با عوامل درد دندان کشیده شده و درمان آنها مقاله" علت درد دندان کشیده شده" در بخش مقالات سایت را مطالعه فرمایید.

لطفی

21 آذر 1400
سلام دکتر الان ده روزه دندونای پایین رو کامل کشیدم دندون عقل سمت راستم عفونت کرده نمیتونم حرف بزنم زبونم بهش میخوره درد بدی میگره راننده کامیون هستم الان سمت سیستان بلوچستان به هیچ کجا دسترسی ندارم یک هفته است دارم کوآموکسی کلاو میخورم افاقه نکرده کمکم کنید چکار کنم سیگار هم کم میکشم

کلینیک دریای نور

20 آذر 1400
باعرض سلام و ادب خدمت آقای غلامی فخرداود، با توجه به ساختار دندان عقل و نوع قرار گیری آن که اگر نهفته یا نیمه نهفته باشد یا اگر دندان عقلی شکسته باشد نیاز به جراحی دارد،(دندان نیمه نهفته به شرایط دندان و نوع قرارگیری آن بستگی دارد.) از جمله دلایل جراحی دندان عقل نهفته رشد ناقص دندان عقل در زیر لثه می‌باشد. جهت جراحی دندان عقل و به دلیل حساسیت این موضوع بهتر است به جراح فک و صورت مراجعه کنید. و پس از جراحی دندان عقل مراقبت های لازم را انجام دهید. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

کلینیک دریای نور

20 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم رویا رضایی؛ با توجه به علائم ذکر شده و شکستگی دندان که ناشی از پوسیدگی و عفونت دندان است،باید سریعا جهت انجام درمان لازم به دندان پزشکی مراجعه کنید. چراکه عفونت دندان عقل به دهان و دندان آسیب می‌زند.و عوارضی از جمله: ایجادکیست، پوسیدگی های دندانی، عفونت و التهاب لثه و دندان، آسیب به ریشه،درد های زیاد از حد مفصل فک،ازدحام دندان ها و درد در دندان های مجاور را به همراه دارد. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

رویا رضایی

20 آذر 1400
سلام من ۳۹ سالمه و دندون عقلم الان حدود ۱۵ سال هست که در انده ۵ ماهه پیش سمت چپ پایینی رو جراحی کردم و الان هم سمت راست پایینی خیلی درد میکنه و از وسط دو نیم شده الان هم گوش درد و گلو درد بدی گرفتم اما شرایط جراحی رو ندارم .کلی هم مسکن و آنای بیوتیک مصرف کردم آیا نگه داشتن این دندون با این شرایط خطرناک هست لطفا بگید چکار کنم

عباس غلامی فخرداود

19 آذر 1400
سلام چند روزه که دندونم خیلی بی تابم کرده دندون عقل هم است ورفتم که بکشم عکس گرفتن و گفتن احتمال زیاد نیاز به جراحی داره

کلینیک دریای نور

14 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت شما، جهت بررسی علت و درمان باید سریعا به دندان پزشک معالج خود مراجعه کنید. سعی کنید از جویدن مواد غذایی سفت پرهیز کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

محمد صابری

14 آذر 1400
سلام دندان عقل کشیدم تخت بود واز یک طرف به فک وصل بود و از طرف دیگه به آسیاب چسبیده بود ودوتا آمپل سر کننده اول زد و بعد هم در حین کار دوتا دیگه آمپل زد و نزدیک چهارساعت طول کشیده بیرون آورد دندان را ولی الان یک ماه است کشیده ولی فکم و گوشم دردمیکند و دهانم زخم است و خیلی درد دارد و هنوز خوب نشده و جویدن هم برایم سخت شده و هروز ازدرد امانم بریده روزی ۵ تا ۶ مسکن میخورم چکار کنم زود خوب شود

کلینیک دریای نور

11 آذر 1400
با عرض سلام وادب خدمت شما، بله به احتمال خیلی زیاد دندان شما دچار عفونت شده وباید سریعا جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید و تحت نظر ایشان از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید؛ تا از پیشروی عفونت در دهان یا سایر اعضای بدن جلوگیری کنید. نشانه‌ها و علائم عفونت دندان عبارتند از: درد شدید و مداوم دندان که به گوش، گلو و فک می‌زند. حساسیت دندان به سرما و گرما حساسیت دندان نسبت به جویدن یا گاز زدن مواد غذایی تب ورم صورت یا گونه‌ها تورم و ایجاد نقاط لنف زیر فک یا در گردن دشوار شدن تنفس یا بلع غذا بی‌خوابی ورود ناگهانی مایع نمکی، بدمزه و بد بو در دهان که در اثر پاره شدن آبسه و بیرون ریختن چرک دندان رخ می‌دهد. عوارض عفونت دندان عبارتند از: ۱- کیست دندان ۲- عفونت خونی ۳- ایجاد لخته در سینوس‌های مغز ۴- گلودرد مزمن 5_تب، سردرد،خستگی،سرگیجه 6_دهیدراته شدن بدن (کم آب شدن بدن) و...

فاطمه رایی دخت

11 آذر 1400
سلام من سه رو یکی از دندون ها پایینیم ک خراب شده و فقط ریشه هست خیلی درد می کنه که با گوش فک همزمان درد می گیره دهنمو نمی تونم باز کنم هیچ قرص مسکنی هم تاثیر نداره بنظرتون عفونیت کرده یا نه

کلینیک دریای نور

10 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم زهرا کاظمی، دندان عقل شما نیمه نهفته می‌باشد،که باید سریعا جراحی شود و دندان عقل شما کشیده شود، چنانچه دندان عقل نیمه نهفته شما جراحی نشود منجر به عفونت لثه و درد شدید در ناحیه دهان و دندان می‌شود. از دیگر عوارض ناشی از نکشیدن دندان عقل به پوسیدگی و ایجاد فشار برای سایر دندان ها و ایجاد کیست یا تومور اشاره کرد.پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید .

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن