×

آخرین بروز رسانی: 26 دی 1400
 دندان درد یکی از شایع ترین مشکلات دندان است که میتواند کاملا دردناک و طاقت فرسا باشد، دندان درد میتواند در هر زمان و معمولا بدون هشدار و علائم قبلی رخ دهد اگر در دندان یا لثه عفونت وجود داشته باشد،ممکن است که در اطراف آن درد شدید و خسته کننده باشد. و چنانچه آن را درمان نکنید، ممکن است در نهایت موجب از بین رفتن دندان شود. 
قبل از خواندن مطالب زیر توصیه می‌کنیم ابتدا مقاله دندان عقل چیست را مطالعه فرمایید.

دندان عقل چیست؟ 

دندان آسیاب سوم که معمولاً دندان عقل نامیده می شود معمولاً بین 17 تا 21 سالگی اتفاق می‌افتد، و در قوس فکی  قرار دارد. 
این دندان آخرین دندان دائمی است که در دهان رشد می نماید. در دهان به طور کل 4 عدد دندان عقل رشد می کند که 2 عدد در فک بالا و 2 عدد در فک پایین می باشد.

انواع دندان عقل:

 • روییده
 • نیمه نهفته
 • نهفته 
 • ممکن است اصلا وجود نداشته باشد 


دردهای ناشی از دندان عقل 

 • عفونت در دهان و لثه
 • گوش درد
 • التهاب و درد در لثه
 • عدم توانایی در باز کردن دهان به طور کامل
 • ایجاد درد در گردن و غدد لنفاوی
 • احساس سختی و درد هنگام جویدن غذا
 • درد مفصل گیجگاهی و فک


علت کشیدن دندان عقل:

از اصلی ترین دلایل خارج کردن دندان عقل میتوان به پوسیدگی دندان عقل و دندان های انتهایی یا آسیب به دندان های مجاور وعفونت و درد مداوم درفک، گردن ، گلو وگوش اشاره کرد 
از دیگر عوامل می‌توان به ایجاد مشکلات سینوسی از جمله فشار و گرفتگی سینوس ها و عفونت و التهاب لثه در بافت اطراف دندان عقل و از بین بردن هم‌راستایی دندان‌ها و ایجاد کیست اشاره کرد.
احتمال آسیب به فک ویا حتی اعصاب دهان و دندان نیز وجود دارد، با توجه به اینکه دندان عقل در زاویه فک قرار میگرد در نتیجه باعث تضعیف فک میشود و فک مستعد شکستگی می‌باشد، به همین دلیل بهتر است دندان عقل به موقع خارج شود تا در آن ناحیه استخوان تشکیل شود و فک تقویت شود. مخصوصا کسانی که ورزش های رزمی انجام میدهند ممکن است در این ناحیه دچار شکستگی شوند.
در برخی از موارد نیزچنانچه فرد قصد ارتودنسی داشته باشد نیز دندان‌های عقل به علت فضایی که اشغال کردند باید خارج شوند تا فضا برای حرکت دندان‌ها به منظور ردیف شدن آنها ایجاد شود.
و در نهایت دندان‌پزشک با بررسی شکل دهان و موقعیت دندان عقل، تصمیم می‌گیرد که دندان را بکشد یا خیر. البته سن فرد نیز نقش مهمی در این تصمیم‌گیری دارد.
البته این عوامل در هر بیمار منحصر به فرد است، اما به طور کلی، زمانی که یکی از این عوارض به وجود می‌آید، ممکن است دندانپزشک برداشتن دندان عقل را به عنوان بخشی از درمان توصیه کند.

عوارض نکشیدن دندان عقل نهفته:

دندان های نهفته به و می تواند مشکلات حادتری را در دراز مدت ایجاد نماید و اگر جراحی نشود دارای یک کیسه فولیکولی می باشد که در گذر زمان به کیست و تومور تغییر ماهیت داده و باعث مشکلات زیادی می شود و ممکن است باعث از بین رفتن استخوان فک می شود. بهتر است قبل سن 25 الی 30 سالگی دندان جراحی و خارج گردد

کشیدن دندان عقلی که روی عصب قرار دارد:

در صورتی که ریشه‌ی دندان عقل دور اعصاب پیچیده و در تماس با آن باشد یا کاملاً نزدیک به عصب باشد؛  
اگر دندان با دقت خارج نشود، ممکن است عصب دندان آسیب ببیند که این آسیب موقت یا دائمی است و باعث بی‌حس شدن لب‌ها، چانه و گردن می‌شود . در طول جراحی، دندانپزشک باید دقت ویژه ای بکند تا به ساختارهای آناتومیک در حفره دهان آسیبی وارد نکنند.
 اگر میزان درگیری دندان با عصب زیاد باشد،  عکس CBCT تجویز می‌شود و پس از آن اقدام به جراحی می‌کنند.
در چنین شرایطی برای کاهش ریسک از روشی به نام کرونکتومی یا حذف جزیی دندان استفاده می‌شود که ریسک آسیب عصبی را پایین می‌آورد. در این روش تنها بخشی از دندان جدا می‌شود و ریشه سالم باقی می‌ماند.

ترمیم آسیب ناشی از جراحی دندان عقل روی عصب: 

در صورتی که طی جراحی دندان عقل به عصب دندان آسیب وارد شود، باید هر چه سریع تر به جراح مراجعه کنید. در صورتی که پس از رفع اثر بیحسی احساس صورت ظرف مدت ۶ تا ۸ هفته باز نگشت، بیمار باید هر چه سریع تر به یک جراح متخصص برای ترمیم اعصاب مراجعه کند.

از بین رفتن عصب دندان:

 چنانچه عصب طی جراحی از بین برود نیاز به جراحی ترمیمی دارد، مراجعه برای جراحی ترمیمی تصمیم دشواری است. با این حال، در این موارد لازم است جراحی طی ۴ تا ۵ ماه پس از آسیب انجام شود.

آسیب دیدن عصب دندان:

چنانچه عصب دندان آسیب دیده باشد در صورتی که ترمیم به موقع انجام گیرد (که معمولا ۱۰ تا ۱۲ هفته پس از وارد شدن آسیب است)، انتظار می رود که در ۷۰ درصد بیماران تا ۷۵ درصد حس معمول باز گردد. در صورتی که تاخیر فراتر از این مدت باشد، شانس موفقیت ترمیم کم خواهد بود. 

ترمیم اعصاب ناحیه ای به کمک لیزر:

 علاوه بر این به کمک لیزر نیز می‌توان اعصاب ناحیه ای را ترمیم کرد و التهاب سلول ها را متوقف کرد.
 ** توجه داشته باشید زمان طلایی برای بازسازی و ترمیم اعصاب ناحیه ای تا 3 روز پس از جراحی دندان عقل است. **
 چنانچه بی‌حسی دهان و دندان شما برطرف نشد باید سریعا به دندان‌پزشک مراجعه کنید؛ تا توسط لیزر اعصاب آن ناحیه ترمیم شود. 

مراحل جراحی دندان عقل

مرحله اولیه: بی حسی

در ابتدا پزشک 10 تا 15 دقیقه قبل از جراحی با بی حسی موضعی در ناحیه استخوان فک، بافت لثه و دندان، باعث می شود که در زمان کشیدن، درمان بدون درد انجام گردد. 

مرحله دوم: سوا کردن دندان از استخوان فک

ریشه دندان بسیار سفت است و طبعا در داخل استخوان فک قرار دارد و با رباطی به نام پریودنتال محکم در جای خود نگهداری میشود.
دندانپزشک با ابزاری که در اختیار دارد، شروع به باز نمودن کناره های دندان کرده و کم کم دندان را از استخوان فک جدا میکند.
مرحله سوم: بزرگ و پنه کرده ناحیه های کناری دندان
دندانپزشک با حرکت دادن و خالی کردن کناره های دندان، به راحتی دندن را شل میکند و دندان را خارج می نماید.
سپس ناحیه تحت درمان را از وجود هرگونه بقایای دندان‌ یا استخوان پاک می‌کند

مرحله آخر:

جهت بهبودی بیشتر، زخم را بخیه می‌زند، اگرچه این کار همیشه لازم نیست.
برای کنترل خونریزی و کمک به تشکیل لخته خون، گاز را روی محل استخراج قرار می‌دهد.

مدت زمان جراحی دندان عقل:

مدت زمان جراحی معمولا 45 دقیقه می باشد که ممکن است با توجه به شرایط دندان و عوامل دیگر این مدت طولانی تر شود.


بهترین زمان برای کشیدن دندان عقل

این زمان برای افراد متفاوت با توجه به شرایط دندان ها و دندان عقل متفاوت می‌باشد به طور متوسط، بیشتر افراد در سنین 17 تا 25 سالگی دندان عقل خود را می کشند. با این حال، همیشه اینطور نیست زیرا برخی از افراد در سن 14 یا 15 سالگی نیاز به کشیدن دندان عقل دارند و برخی دیگر می توانند تا 25 یا 30 سالگی صبر کنند.

کاربرد لیزر در جراحی دندان عقل

 • بی حسی با لیزر
 • جراحی یا در دسترس قرار دادن تاج دندان
 • کنترل خونریزی بیش از حد
 • استفاده از لیزر جهت کاهش درد بعدی 
 • فعال سازی سلول هایی که باعث بهبود سریع تر زخم می‌شوند
 • ترمیم اعصاب ناحیه ای


چند روش خانگی درمان درد دندان عقل

با استفاده از این روش ها برای درد های دندان می‌توانید به صورت موقت درد خود را تسکین دهید، البته توجه داشته باشید از لحاظ علمی هیچ کدام از این روش ها در دراز مدت شما را از درد رها نخواهد کرد.

استفاده از ژل بی حس کننده

یک ژل دندانپزشکی ممکن است باعث کاهش احساس لامسه و درد شدید شود.این ژل ها در دسترس هستند و حاوی ماده فعال بنزوکائین هستند.اکثر ژل های دندانی را می توان به طور مستقیم به لثه های آسیب دیده در طول روز اعمال کرد.

 ایبوبرفن

ایبوپروفن یا همان بروفن داروی ضد درد است که به کاهش التهاب کمک می کند. مصرف دوز توصیه شده در بسته ممکن است به کاهش ناراحتی کمک کند. همچنین می‌تواند باعث درمان التهاب لثه های مرتبط با رشد دندان های عقل شود. ایبوپروفن یا سایر داروهای ضد التهابی غیر استروئیدی ممکن است موثرترین درمان درد باشد تا فرد بتواند دندانپزشک را برای درمان ببیند.

 تخفیف التهاب با بسته یخ


درمان درد دندان با یخ

اعمال یک بسته یخ به فک می تواند به کاهش التهاب کمک کند ، که در نتیجه ممکن است درد را کاهش دهد.
یک فرد می تواند برای نگه داشتن یک یخ بسته با یک حوله در اطراف آن در برابر فک خود تا 15 دقیقه از یخ استفاده کند .
بسته یخ را می توان هر 15 دقیقه با ایجاد وقفه تا زمانی که درد کاهش یابد استفاده کرد .

خاصیت ضد عفونی آب نمک


درمان درد دندان با نمک

آب نمک دارای خصوصیات ضد عفونی کننده طبیعی است . گاهی اوقات، ایجاد باکتری در دندان شکسته در اطراف دندان عقل می تواند علت درد باشد دکه مطالعات در سال 2010 نشان داده که این روش به کاهش باکتری هم می تواند کمک کند.
برای شستشوی دهان با آب نمک ، یک فرد می تواند چند قاشق غذا خوری نمک را به یک لیوان آب جوش بریزد . هنگامی که آب کمی سرد شد ، می توان آن را در اطراف دهان به مدت چند دقیقه چرخاند، و سپس از دهان خارج کرد .
فرد ممکن است بخواهد دهان خود را با آب نمک دو یا سه بار در روز شستشو دهد یا تا زمانی که درد شروع به کاهش می کند.

روغن یا تکه‌های میخک برای بی حسی

درمان درد دندان با روغن میخک

میخک درمان سنتی برای بی‌حس کردن اعصاب است؛ اوژنول (ترکیب شیمایی اصلی میخک) یک بی‌حس کننده‌ی طبیعی است. یک یا دو قطره از روغن میخک را روی پنبه بریزید و روی دندانی که درد می‌کند بگذارید.
احتیاط: نباید این روغن را مستقیما در دهان‌تان بریزید. ریختن مستقیم روغن میخک می‌تواند لثه‌ی حساس را تحریک و درد بیشتری ایجاد کند. همچنین مراقب باشید روغن روی زبان‌ یا سایر بخش‌های دهان‌تان نریزد.

استفاده از چای کیسه ای

درمان درد دندان با چای کیسه ای

اگر درد دندان عقل شما ناشی از ورم لثه‌های اطراف ناحیه‌ی عفونت کرده باشد، استفاده‌ی چای کیسه‌ای می‌تواند یکی از بهترین راه‌ها برای رفع این مشکل باشد. چای به خاطر خواص ضدالتهاب موجود در اسید تانیک خود، در بسیاری از درمان‌های خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد. مؤثرین راه برای استفاده از چای کیسه‌ای جهت درمان درد این است که چای را در یک فنجان دم کنید و سپس فنجان را در یخچال قرار دهید، در حالی که کیسه یخ در فنجان است. وقتی چای به خوبی سرد شد، کیسه‌ی چای را خارج کرده و آن را در داخل دهان و مستقیماً روی دندان و لثه قرار دهید. این کار به کاهش ورم و تسکین فوری درد کمک می‌کند.

 استفاده از پودر فلفل قرمز و زنجبیل

 یکی دیگر از روش های موجود برای درمان خانگی دندان درد می باشد. هریک از این ۲ ادویه به تنهایی می توانند اثر فوق العاده ای در تسکین درد دندان داشته باشند، اما برای کسب نتیجه بهتر، توصیه می شود، این ۲ ادویه را با یکدیگر مخلوط نمایید. به این صورت که مقدار مساوی از پودر فلفل قرمز و زنجبیل را با آب مخلوط نمایید تا جایی که یک ترکیب با غلظت سس ایجاد شود. سپس مقداری از مخلوط تهیه شده را بر روی پنبه بمالید و آن را دقیقا روی دندانی که درد می کند، قرار دهید و آنقدر صبر کنید که درد کم شود. زمانی که پنبه را به دهان خود می برید، دقت کنید که زبان و لثه شما با آن برخوردی نداشته باشد.
درمان درد دندان با چای و زنجبیل
همان‌طور که گفتیم هیچ‌کدام از درمان‌های خانگی درد را برای همیشه تسکین نمی‌دهند و استفاده از برخی از آنها نیز با خطراتی همراه است. به هر حال این درمان‌های طبیعی می‌توانند درد را تا رسیدن شما به پزشک کمتر کنند. 

 در چه مواردی نیاز به مراجعه به دندانپزشک است؟

 در صورت مشاهده‌ی علائم ‌و نشانه‌های زیر که می‌توانند عفونت، آسیب عصبی‌ یا عارضه‌ی جدی دیگر را نشان دهند، با دندانپزشک‌ تماس بگیرید:
 • مشکل در بلع ‌یا تنفس
 •  خوردن و آشامیدن برایتان سخت بود
 •  خون‌ریزی بیش از حد
 • تب
 •  درد شدیدی که با داروهای مسکنِ تجویز شده برطرف نمی‌شود
 •  تورم لثه که پس از دو ‌یا سه روز بدتر می‌شود
 •  طعم بد دهان که از طریق شستشو با آب نمک برطرف نمی‌شود
 •  چرک درون حفره ‌یا تراوش از آن
 •  بی حسی مداوم ‌یا از دست دادن حس
 • خون‌ یا چرک در ترشحات بینی


بهترین سن برای کشیدن دندان عقل

مراجعه به دندان‌پزشک و درمانِ دلیل اصلی درد، بهترین راه مقابله با درد دندان است و نه تسکین موقتی آن،  اگر درمان های خانگی منجر به تسکین درد دندان عقل نشود، ممکن است طبق دستور پزشک نیاز باشد که دندان عقل را بکشیم .شاید سوال پیش آید که آیا اصلا نیاز است که دندان عقل کشیده شود؟ چه زمانی نیاز است که دندان عقل را بکشیم ؟ در صورتی که توسط متخصص دندانپزشکی تشخیص داده شود که لازم است دندان عقل کشیده شود بهترین سن کشیدن این دندان در سنین کمتر از 35 سالگی می باشد زیرا عوارض جراحی یا کشیده شدن دندان کمتر بوده و ترمیم آن نیز بهتر انجام می‌شود.
با بالا رفتن سن ریشه دندان عقل به رشدش ادامه می دهد, و ممکن است دندان عقلتان در این دوره تغییر موقعیت داده و در نتیجه مشکلات مربوط به کشیدن دندان و نیز خطرات احتمالی مانند آسیب به اعصاب وجود داشته باشد.افراد نسبتا مسن تر در معرض خطر بیشتری از نظر عوارض وجود دارد. دندانپزشکان معمولا توصیه می کنند که ایده آل ترین سن برای کشیدن دندان عقل باید بین سنین 18 24 سال باشد. شایع‌ترین علت بروز التهاب‌های لثه، نکشیدن دندان عقل در زمان مناسب است، 18تا 24 سالگی بهترین زمان کشیدن دندانهای عقل است زیرا نکشیدن این دندان می‌تواند موجب بیماری‌ها و التهاب لثه شود.

لینک های مرتبط 

-جراحی دندان عقل با لیزر
پاسخگویی سریع
 
گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 117

نظرات کاربران

کلینیک دریای نور

25 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم نگار، با توجه به اینکه شما 17 سال سن دارید و دندان شما در حال رشد می‌باشد احتمال نهفته شدن دندان شما وجود ندارد؛ اما پس از رشد دندان با استفاده از عکس و مراجعه به دندان پزشک میتوانید متوجه شوید دندان شما نیمه نهفته است و یا به طور کامل رشد خواهد کرد، چنانچه دندان شما نیمه نهفته باشد باید خارج شود و ممکن است نیاز به جراحی داشته باشد، و اگر به صورت کامل رشد کرده باشد با توجه به نظر دندان پزشک و شرایط دهان و دندان شما می‌توانید جهت درمان لازم اقدام نمایید.

Negar

25 دی 1400
سلام وقت‌بخیر بنده درمان ارتودنسی انجام دادم و ۱۷ سالم هستش و پلاک متحرک میذاشتم که چند روز پیش متاسفانه پلاکم شکست اما متوجه شدم که دندون عقلم داره در میاد و کم‌کم داره بیرون میزنه متوجه شدم که اگه نهفته باشه باشه دندونا رو خراب میکنه و... الان فقط لثه ام موقع غذا خوردن درد میکنه ممکنه نهفته باشه؟

کلینیک دریای نور

21 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت sz، درد پس از جراحی دندان عقل باید رفته رفته کاهش پیدا کند، چنانچه میزان درد شما مانند روز اول بوده و کمتر نشده است، باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کنید تا محل دندان عقل شما معاینه شود، چراکه احتمال عفونت و یا باقی ماندن بخشی از ریشه در محل تحت درمان وجود دارد، و در نهایت طبق نظر دندان پزشک برای شما مسکن قوی تر و یا آنتی بیوتیک تجویز شود.

Sz

21 دی 1400
سلام خسته نباشید من دندان عقل سمت چپ پایین درد میکرد الان یک هفته جراحی کردم درد وحشتناکی دارم میزنه به گوش و گلو درد و فک درد می‌کنه چه کار کنم خوب شه دردم اصلا قابل تحمل نیست هر چقد مسکن میخورم شیاف میزنم تا یک ساعت خوبم بعد دردش شروع میشه تو رو خدا راهنمایی کنید چه کار کنم از این درد راحت شم،😔😔😔

کلینیک دریای نور

14 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم سبزکار،با توجه به شرایط دندان شما باید سریعا به دندان پزشک مراجعه کنید و طبق نظر دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل خود نمایید. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

عاطفه سبزیکار

14 دی 1400
سلام من تقریبا بیست روزپیش دندون عقل بالا سمت چپ شکسته ولی الان سه روز دردشدید دارم شبا تاصبح درددارم حتی به سرم فشارمیاد درددارم میشه کمکم کنید چیکارکنم

کلینیک دریای نور

12 دی 1400
با عرض سلام وادب خدمت آقای ازغندی، ابتدا باید همراه با عکس به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان های شما بررسی شود؛ شاید منشا درد دندان های اطراف باشد، چنانچه علت درد مربوط به دندان عقل شما باشد، با توجه به نظر دندان پزشک و شما اگر دندان دچار پوسیدگی جزئی باشد می‌توانید آن را درمان کنید اما اگر پوسیدگی و درد زیاد تر باشد یا تمایلی به نگهداری دندان عقل نداشته باشید، می‌توانید اقدام به کشیدن دندان عقل خود نمایید.

علی باقری ازغندی

12 دی 1400
سلام من دندان عقلم بالا سمت راست مدتی یکم درد میکنه لازم اون بکشم

کلینیک دریای نور

11 دی 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم انصاری، جهت تشخیص منشا درد شما و علت درد همراه با عکس باید به دندان پزشکی مراجعه کنید، چراکه ممکن است دندان شما دچار پوسیدگی و عفونت شده باشد، علت سیاهی لپ شما نیز ممکن است به همین علت باشد بنابراین سریعا باید جهت درمان اقدام کنید.

پردیس انصاری

11 دی 1400
سلام وقت بخیر من چند روزه دندان پایین سمت چپ درد می‌کنه نمی‌دونم عقلمه یا نه و لپم سیاه شده نمی‌دونم میشه لطفاً راهنماییم کنید ممنون

کلینیک دریای نور

7 دی 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم زهرا، احتمالا دندان عقل شما نیمه نهفته است و دچار گیر غذایی می‌باشد، و جهت معاینه باید همراه با عکس به دندان پزشکی مراجعه کنید تا با توجه به نظر دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل خود کنید.

زهرا

7 دی 1400
سلام من دو روزه فک پایین سمت راستم درد میکنه اونطوری که دیدم مثل اینکه دندون عقلم داره در میاد و بخشی از اون رفته زیر دندون بغلی همزمان لثه ام هم متورم شده و درد میکنه لطفا بگین من اللن چیکار کنم

کلینیک دریای نور

30 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت خانم سارا؛درمان درای سوکت بر کاهش علائم، به ویژه درد، تمرکز دارد؛ که شامل موارد زیر می‌باشد: شستشوی سوکت شستشوی سوکت می‌تواند هر گونه بقایای مواد غذایی یا سایر آلودگی‌ها را که ممکن است به درد یا عفونت احتمالی منجر شوند، برطرف کند. پانسمان با دارو دندانپزشک یا جراح دهان ممکن است سوکت را با ژل دارویی یا خمیر و پانسمان‌های دارویی ببندد. این کار می‌تواند تسکین درد نسبتا سریع را فراهم کند. شدت درد و سایر علائم شما تعیین می‌کنند که آیا نیاز به تعویض پانسمان دارید و چند روز یک بارتعویض انجام شود و یا نیاز به درمان دیگری دارید؟ استفاده از لیزر می‌توانید جهت تسکین درد خود از لیزر نیز استفاده کنید، توجه داشته باشد لیزر برای تسکین درد دندان کشیده شده استفاده می‌شود و نه برای درمان. داروهای مسکن می‌توانید تحت نظر دندان پزشک از دارو های مسکن استفاده کنید. شستشوی سوکت در خانه هنگامی که پانسمان برداشته می‌شود، ممکن است لازم باشد که سوکت را در خانه بشویید تا بهبودی را تسریع کرده و بقایای موجود را برطرف کنید. به طور معمول، دستورالعمل‌هایی به همراه یک سرنگ پلاستیکی دارای نوک منحنی برای وارد کردن آب، آب نمک و یا دهانشویه تجویزی به داخل سوکت، دریافت خواهید کرد. و باید شستشو را تا زمانی ادامه دهید که هیچ گونه باقی مانده مواد غذایی در سوکت وجود نداشته باشد. پس ازشروع درمان، ممکن است سریعا کاهش درد را احساس کنید. درد وعلائم دیگر رو به بهبودی خواهند رفت و احتمالا طی چند روز از بین خواهند رفت. با این حال باید جهت تعویض پانسمان و مراقبت‌های دیگر به دندانپزشک مراجعه کنید. **میانگین زمان بهبودی هفت تا 10 روز است، زیرا این مدت مقدار زمان لازم برای رشد بافت‌های جدید و پوشش سوکت در معرض هوا می‌باشد. پیشنهاد می‌کنم مقاله ی درد دندان کشیده شده شده در قسمت مقالات سایت را مطالعه فرمایید.

سارا

30 آذر 1400
۸ روزه دندون عقلمو کشیدم فوق العاده درد دارم هیچی نمی تونم بخورم رفتم دکتر بهم گفته حفره دندونت خشکه بخاطر همین درد داری نمی دونم چیکار کنم دیگه مُسکن جواب نمی ده خیلی درد دارم خواهش می کنم راهنماییم کنید خسته شدم انقدر درد می کشم هیچی نمی تونم بخورم.

کلینیک دریای نور

22 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت جناب لطفی؛ به احتمال زیاد در اثر مصرف سیگار یا عوامل دیگر دندان شما دچار درای ساکت (حفره خشک) شده است. تعریف معمول برای درای ساکت (حفره خشک)، بروز درد خفیف حدود دو تا چهار روز پس از کشیدن دندان می‌باشد. درد درای ساکت اغلب با بوی بد دهان و طعم ناخوشایند در دهان همراه است. عوامل خطر برای ایجاد حفره خشک شامل سیگار کشیدن، وجود دندان عقل نهفته، است. سیگار کشیدن به علت وجود نیکوتین موجود در سیگار یک عامل خطر برای ایجاد حفره خشک خواهد بود. می‌توانید جهت پانسمان جای دندان ها و درمان درای ساکت به دندان پزشکی یا درمانگاه مراجعه کنید. جهت آشنایی بیشتر با عوامل درد دندان کشیده شده و درمان آنها مقاله" علت درد دندان کشیده شده" در بخش مقالات سایت را مطالعه فرمایید.

لطفی

21 آذر 1400
سلام دکتر الان ده روزه دندونای پایین رو کامل کشیدم دندون عقل سمت راستم عفونت کرده نمیتونم حرف بزنم زبونم بهش میخوره درد بدی میگره راننده کامیون هستم الان سمت سیستان بلوچستان به هیچ کجا دسترسی ندارم یک هفته است دارم کوآموکسی کلاو میخورم افاقه نکرده کمکم کنید چکار کنم سیگار هم کم میکشم

کلینیک دریای نور

20 آذر 1400
باعرض سلام و ادب خدمت آقای غلامی فخرداود، با توجه به ساختار دندان عقل و نوع قرار گیری آن که اگر نهفته یا نیمه نهفته باشد یا اگر دندان عقلی شکسته باشد نیاز به جراحی دارد،(دندان نیمه نهفته به شرایط دندان و نوع قرارگیری آن بستگی دارد.) از جمله دلایل جراحی دندان عقل نهفته رشد ناقص دندان عقل در زیر لثه می‌باشد. جهت جراحی دندان عقل و به دلیل حساسیت این موضوع بهتر است به جراح فک و صورت مراجعه کنید. و پس از جراحی دندان عقل مراقبت های لازم را انجام دهید. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

کلینیک دریای نور

20 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم رویا رضایی؛ با توجه به علائم ذکر شده و شکستگی دندان که ناشی از پوسیدگی و عفونت دندان است،باید سریعا جهت انجام درمان لازم به دندان پزشکی مراجعه کنید. چراکه عفونت دندان عقل به دهان و دندان آسیب می‌زند.و عوارضی از جمله: ایجادکیست، پوسیدگی های دندانی، عفونت و التهاب لثه و دندان، آسیب به ریشه،درد های زیاد از حد مفصل فک،ازدحام دندان ها و درد در دندان های مجاور را به همراه دارد. پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید.

رویا رضایی

20 آذر 1400
سلام من ۳۹ سالمه و دندون عقلم الان حدود ۱۵ سال هست که در انده ۵ ماهه پیش سمت چپ پایینی رو جراحی کردم و الان هم سمت راست پایینی خیلی درد میکنه و از وسط دو نیم شده الان هم گوش درد و گلو درد بدی گرفتم اما شرایط جراحی رو ندارم .کلی هم مسکن و آنای بیوتیک مصرف کردم آیا نگه داشتن این دندون با این شرایط خطرناک هست لطفا بگید چکار کنم

عباس غلامی فخرداود

19 آذر 1400
سلام چند روزه که دندونم خیلی بی تابم کرده دندون عقل هم است ورفتم که بکشم عکس گرفتن و گفتن احتمال زیاد نیاز به جراحی داره

کلینیک دریای نور

14 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت شما، جهت بررسی علت و درمان باید سریعا به دندان پزشک معالج خود مراجعه کنید. سعی کنید از جویدن مواد غذایی سفت پرهیز کنید و مراقبت های لازم را انجام دهید.

محمد صابری

14 آذر 1400
سلام دندان عقل کشیدم تخت بود واز یک طرف به فک وصل بود و از طرف دیگه به آسیاب چسبیده بود ودوتا آمپل سر کننده اول زد و بعد هم در حین کار دوتا دیگه آمپل زد و نزدیک چهارساعت طول کشیده بیرون آورد دندان را ولی الان یک ماه است کشیده ولی فکم و گوشم دردمیکند و دهانم زخم است و خیلی درد دارد و هنوز خوب نشده و جویدن هم برایم سخت شده و هروز ازدرد امانم بریده روزی ۵ تا ۶ مسکن میخورم چکار کنم زود خوب شود

کلینیک دریای نور

11 آذر 1400
با عرض سلام وادب خدمت شما، بله به احتمال خیلی زیاد دندان شما دچار عفونت شده وباید سریعا جهت درمان به دندان پزشکی مراجعه کنید و تحت نظر ایشان از آنتی‌بیوتیک استفاده کنید؛ تا از پیشروی عفونت در دهان یا سایر اعضای بدن جلوگیری کنید. نشانه‌ها و علائم عفونت دندان عبارتند از: درد شدید و مداوم دندان که به گوش، گلو و فک می‌زند. حساسیت دندان به سرما و گرما حساسیت دندان نسبت به جویدن یا گاز زدن مواد غذایی تب ورم صورت یا گونه‌ها تورم و ایجاد نقاط لنف زیر فک یا در گردن دشوار شدن تنفس یا بلع غذا بی‌خوابی ورود ناگهانی مایع نمکی، بدمزه و بد بو در دهان که در اثر پاره شدن آبسه و بیرون ریختن چرک دندان رخ می‌دهد. عوارض عفونت دندان عبارتند از: ۱- کیست دندان ۲- عفونت خونی ۳- ایجاد لخته در سینوس‌های مغز ۴- گلودرد مزمن 5_تب، سردرد،خستگی،سرگیجه 6_دهیدراته شدن بدن (کم آب شدن بدن) و...

فاطمه رایی دخت

11 آذر 1400
سلام من سه رو یکی از دندون ها پایینیم ک خراب شده و فقط ریشه هست خیلی درد می کنه که با گوش فک همزمان درد می گیره دهنمو نمی تونم باز کنم هیچ قرص مسکنی هم تاثیر نداره بنظرتون عفونیت کرده یا نه

کلینیک دریای نور

10 آذر 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم زهرا کاظمی، دندان عقل شما نیمه نهفته می‌باشد،که باید سریعا جراحی شود و دندان عقل شما کشیده شود، چنانچه دندان عقل نیمه نهفته شما جراحی نشود منجر به عفونت لثه و درد شدید در ناحیه دهان و دندان می‌شود. از دیگر عوارض ناشی از نکشیدن دندان عقل به پوسیدگی و ایجاد فشار برای سایر دندان ها و ایجاد کیست یا تومور اشاره کرد.پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید .

زهرا کاظمی

9 آذر 1400
سلام وقت بخیر من ۲۳ سالمه و دندون عقلم نزدیک سه سال هشت رشد کرده ولی ازلثه بیرون نیومده پارسال یه ذره ازلثه بیرون اومد و دوباره لثه روشو گرفت،چند روزه درد شدیدی داشت حس کردم لثه ترکید امروز نگا کردم دیدم ازپاییت لثه قسمتی ک اصلن نباید باز باشه پاره شده و دندون مشخصه چیکارکنم تا دندونم ازلثه بیاد بیرون خیلی اذیت میکنه

کلینیک دریای نور

7 آذر 1400
با عرض سلام ادب خدمت خانم فاطمه غیاثی، دلیل درد شدید دندان شما قرار داشتن دندان عقل کشیده شده، برروی عصب می‌باشد. می‌توانید با استفاده از مسکن درد را تسکین دهید. باتوجه به اینکه مدت زیادی از کشیدن دندانتان نگذشته، با استفاده از لیزر تا حدی درد دندانتان را کاهش می‌یابد.

فاطمه غیاثی

7 آذر 1400
سلام وقت بخیر من دندون عقل نهفته رو کانال عصب داشتم (پایین سمت راست)دیروز جراحی کردم و به شدت درد کشیدم در صورتی که قبلا دندون عقل بالارو کشیدم اصلا درد نداشت ،ایا طبیعیه یا مشکل از کاره پزشک هست؟چون من کاملا متوجه میشدم که بی حسی خیلی کم اثر بودو من به شدت موقع جراحی دردو حس میکردم. الان هم درد شدید همراه با ورم صورت دارم.

کلینیک دریای نور

6 آذر 1400
با عرض سلام و احترام خدمت سرکار س ق، بله ممکن است نیاز به جراحی نداشته باشد اما احتمال عفونی شدن و ایجاد درد و مشکل برای دندان های اطراف نیز وجود دارد، چنانچه دندان عقل نیمه نهفته را جراحی نکردید باید هر سال جهت چکاب به دندان پزشکی مراجعه کنید.

کلینیک دریای نور

6 آذر 1400
با عرض سلام وادب خدمت خانم نسرین؛ پس از کشیدن دندان عقل درد ناحیه ای که دندان در آن قرار داشته طبیعی است،اما اگر درد طولانی مدت و شدید شد باید به دندان پزشک مراجعه کنید. اما درد دندان کناری ممک است علت دیگری داشته باشد. که باید بررسی شود.

س ق

5 آذر 1400
با سلام و احترام آیا احتمالش هست که یک دندان عق نهفته و افقی تا اخر عمر نیازی به جراحی پیدا نکنه و مشکلی نداشته باشه؟ سپاس

نسرین

4 آذر 1400
سه هفته است دندون عقلمو کشیدم جراحی میخواست دکتربدون جراحی کشید دندون کناری خیلی در می‌کنه لطفاً راهنمایی کنید

کلینیک دریای نور

2 آذر 1400
با عرض سلام وادب، لطفا نوع دارویی تجویز شده وعکس از دهانتون رو در واتس آپ برای ما ارسال کنید. تا توسط دندان پزشک یررسی شود.

دانیال

2 آذر 1400
سلام من ۲۲سالمه دندون عقلم تازه داره در میاد سمت راست پایین کل لثه هام عفونت کرده التهاب شدیدی داره به لبمم برفک زده گلومم خیلی درد می‌کنه جوری که سه روزه غذا نخورم نمیتونم هضمش کنم و بجومش از یه طرف دیگه زبونمم سه تا جوش سفید زده نوکش امروزم رفتم دندون پزشکی گفت برو پیش دکتر عمومی رفتم دارو داد اما دندون عقلم لپ و لثه ام رو درگیر کرده جوری که قسمت داخلی لپم یه بخش کوچیکش روش خوابیده تو رو خدا بگین چیکار کنم دارم میمیرم

کلینیک دریای نور

29 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم روژین، باید با عکس رادیو گرافی به دندان پزشکی مراجعه کنید تا وضعیت دندان شما برررسی شود، شاید نیاز به جراحی یا ارتوندسی داشته باشد . عواملی چون تغذیه ، بیماری ، تاثیرات مربوط به هورمون هاو عوامل ژنتیکی میتواند در این امر تاثیر گذار باشد .

کلینیک دریای نور

29 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت آقای احمدی شما باید همراه با عکس رادیو گرافی به دندان پزشکی مراجعه کرده تا علت التعاب مشخص شود، ممکن است علت التهاب از دندان یا لثه باشد. باید ابتدا التهاب برطرف شده سپس درمان انجام شود.

روژین

27 آبان 1400
سلام من ۱۲ سالمه از ۷ سالگی دندون جلوم افتاده و هنوز سبز نشده خیلی اذیت میشم تا حدی که روم نمیشه تو جمع بخندم لطفا بهم بگین چیکار کنم

متین احمدی

26 آبان 1400
من الان ۲۱ سالمه شش روزه که دهانم ورم کرده لثه هام همچنان و قسمت از لبم همچنان آفت کرده و آخر دندان های آسیاب بسیار درد شدیدی دارم در حدی که نمیتونم غذا بخورم باید چکار کنم ممنون میشم از شما؟

کلینیک دریای نور

25 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت شما، یهتر است شما با عکس رادیو گرافی به دندان پزشکی مرجعه کنید تا طبق اقدام دندان پزشک اقدام به درمان نمایید. احتمالا دندان دچار عفونت شده و علت درد عفونت دندان است.

سعید دبیری

25 آبان 1400
سلام من دوندونم کام بالا باد کرده سه روزه این شکلی ام ترو خدا جواب بدید من بد جوری درد میکنه نمیتونم غذا و اب بخور سه روز هیچی نخوردم

کلینیک دریای نور

25 آبان 1400
باعرض سلام و ادب، ممکن است علت درد دندان شما دندان عقل یا دندان های مجاور باشد که دچار پوسدگی شده باشند یا به عصب رسیده باشند، در خصوص درد و نحوی کشیدن دندان عقل باید با عکس رادیو گرافی به دندان پزشک مراجعه کنید . علایم تورم لثه حساس شدن لثه، خونریزی در حال مسواک زدن یا استفاده از نخ دندان، قرمزی، تغییر رنگ لثه به دلیل کمبود اکسیژن در خون، پس رفتن لثه ها، درد، تنفس با بوی بد و طعم بد در دهان التهاب یک بیماری جدی لثه است که در آن لثه ها از دندان‌ها دور می شوند و باید سریعا درمان شود . پیشنهاد میکنم مقاله ی" کاربرد لیزر در دندان پزشکی " و " جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی درمان دندان و جراحی دندان عقل انجام دهید .

Reza

24 آبان 1400
با عرض سلام و خسته نباشید خدمت شما؛بنده 45ساله هستم و دندانهای عقل فک بالا دچار پوسیدگی شده آیا با نیاز به جراحی دارن یا با کشیدن معمولی هم انجام میشه در ضمن دو سه روزی هست که سمت چپ فک بالاییم با نوشیدنی گرم و سرد دچار درد میشه ایا فقط بخاطر پوسیدگی دندان عقله یا تورم لثه هم ممکنه باعث درد بشه ممنونم از راهنماییتون

کلینیک دریای نور

24 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم لاله ؛ اگر هیچ گونه عفونت و پوسیدگی در هیچ دندانی وجود ندارد ، التهاب لثه ای ، عفونت و پوسیدگی و عفونتی در دندان عقل شما وجود ندارد، میتوان امکان سینوزیت را در نظر گرفت. اما برای دندان عقل حتما باید به دندان پزشک مراجعه کنید، تا کاملا بررسی شود و در صورت لزوم اقدام به جراحی و کشیدن نمایید. چراکه دندان عقل نیز باعث ایجاد درد های مداوم در دهان، فک، گلو، گوش و گردن وسر می‌شود . پیشنهاد میکنم مقاله ی" جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی جراحی دندان عقل انجام دهید .

لاله

23 آبان 1400
سلام وقتتون بخیر. من ۲۴ سالمه. حدودا سه هفته ای هست که دندون کنار دندون مولر فک بالا، درد مداوم و ملایم داره بین لثه. انگار لثه درد میکنه. بعد از چندین عکس و چکاپ، هیچ عفونت و پوسیدگی دیده نشده. اما الان حدودا سه روز است که درد تو دهنم پخش شده. دندون عقلمم درد میکنه، میزنه به گوش و کنار بینی و گلوم. یک احساس فشار دارم تو دهن و همه لثه هام و دندون هامو نمیتونم رو هم کامل قرار بدم. میتونه از دندون عقلم باشه یا سینوزیت؟ چون دندون عقل همون سمتی که از اول درد داشتم، کج دراومده. بقیه دندون عقل هامم دراومدن و افقی نیستن. ممنون میشم جواب بدید🙏🏼

کلینیک دریای نور

22 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت آقای محمد ، بعد از کشیدن دندان ، عوامل مختلفی ازجمله ریشه دندان ، نحوه کشیدن دندان و تبحر دندان پزشک و .. ممکن است درد دندان شما 10 الی 14 روز ادامه پیدا کند ، اما اگر پس از 14 روز درد شما کم نشد و ادامه پیدا کرد ، باید به دندان پزشک مراجعه کنید تا دندان شما چک شود . در این بازه می‌توانید تحت نظر دندان پزشک از مسکن استفاده کنید .

محمد

22 آبان 1400
سلام من چند روزی هست دندونم را کشیدم ولی خیلی درد میکنه دندون 6 بالا هست چرا درد میکنه باید چیکار کنم بهم بگید خدایی خیلی درد داره روز یه بار درد میگیره ولی خیلی درد میکنه ممنون میشم اگه کمکم کنید

کلینیک دریای نور

22 آبان 1400
با عرض سلام و ادب خدمت خانم زهرا جعفری ، با توجه به درد و شرایط دندان شما بهتر است با مشورت با دندان پزشک اقدام به کشیدن دندان عقل خود کنید ، چرا که در این موقعیت وجود دندان عقل نهفته باعث ایجاد درد، عفونت لثه، فشار و بهم ریختگی و نامرتبی دندان های دیگر، تورم غدد، گوش درد، تنفس نامطبوع و … خواهد شد. کشیدن دندان عقل نهفته یا جراحی دندان عقل نهفته در این موقعیت ضروری است. پیشنهاد میکنم مقاله ی" جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی جراحی دندان عقل انجام دهید .

زهرا جعفری

21 آبان 1400
سلام یه هفتست دندون عقل سمت چپم درد می‌کنه و عفونت داره یعنی کل فک سمت چپم بالا و پایین درد و خارش داره عکس گرفتم دندون عقلم به جای بالا به سمت خوابیده در اومده چی کارر کنم

کلینیک دریای نور

20 آبان 1400
با عرض سلام و قت بخیر خدمت خانم افسانه رفیعی ؛ بهتر است سریعا به دندان پزشک یا متخصص تیرویید مراجعه کنید تا علت درد گلوتون مشخص شود . البته همه گواترها علائم ایجاد نمی‌کنند. در صورت بروز ممکن است علائم و نشانه‌ها شامل موارد زیر باشد: تورم در پایه گردن که هنگام اصلاح و آرایش کردن ممکن است کاملاً مشهود باشد ،احساس تنگی در گلو ،سرفه، سرسختی مشکل در بلع ومشکل در تنفس . که با آزمایش هورمونی ، آنتی بادی ، سونوگرافی و... قابل تشخیص می‌باشد چنانچه مشکل مربوط به دندان عقل شما باشد ، میتوان با یک عکس رادیو گرافی و طبق نظر دندان پزشک اگر نیاز به کشیدن دندان عقل داشتید ، اقدام به کشیدن نمایید. پیشنهاد میکنم مقاله ی" جراحی دندان عقل با لیزر " را در بخش مقالات سایت مطالعه فرمایید. با لیزر شما می توانید با حداقل درد ، عفونت و خونریزی جراحی دندان عقل انجام دهید .

کلینیک دریای نور

20 آبان 1400
با عرض سلام و وقت بخیر خدمت خانم فایزه ابراهیمی ؛ بهتر است به دندان پزشک مراجعه کنید تا پس از ویزیت یا در صورت نیاز عکس رادیو گرافی اقدام به درمان نمایید .

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran