×

آخرین بروز رسانی: 20 شهریور 1400
جرم دندانی موادی هستند که روی سطح دندان چسبیده یا رسوب میکنند. این مواد میتوانند از پس مانده های مواد مصرفی مخصوصاً رنگی برروی دندان یا دخانیات و یا رسوب ترشحات لثه وغدد بزاقی برروی دندان باشند که به مرور زمان آهکی شده و تبدیل به جسم سختی می شود که اصطلاحاً calculus گفته میشوند.
اگر امتحان کرده باشید پس ازچند ساعت مسواک زدن اگر با ناخن برروی دندان خود بکشید مواد سفید رنگی برروی ناخن شمانمایان می شود که به آنها Mareria Alba یا ماده سفید گفته میشود. این مواد از رسوبات بزاق یا ترشحات لثه هستند که برروی دندان می نشینند. این رسوبات در ابتدا به سادگی با مسواک و نخ دندان قابل زدودن هستند ولی عدم پاک کردن این مواد باعث میشود که پس ازمرور زمان آنها آهکی شده و تبدیل به جرم سخت شوند.

باورهای نادرست درباره جرمگیری

یکی از اقداماتی که بسیاری افراد در پیش از عید یا قبل از مراسم عروسی و غیره انجام می‌دهند جرمگیری دندان‌هاست. چرا که فکر می‌کنند با جرمگیری می‌توان از شر بدرنگی دندان‌ها خلاص شد و در انظار زیباتر جلوه کرد، اما اصلا چنین باوری درست است؟ و این که می‌گویند جرمگیری به مینای دندان آسیب می‌رساند چقدر حقیقت دارد؟
جرمگیری با از بین بردن رسوبات دندان کمی باعث سفیدی دندانها می‌شود ولی نباید از این درمان انتظار درخشندگی و سفیدی دندانها را داشته باشید. پس از کنده شدن جرم از دندانها، در واقع لایه ای مزاحم از روی دندان شما برداشته شده و دندانها با تماس با هوا و مواد خوراکی بیشتر احساس سرما یا گرما میکنند و شاید کمی تیر بکشند ولی این موضوع  طبیعی است و نشانه‌ی آسیب دیدگی دندان شما نیست.

برای اطلاعات بیشتر درباره جرمگیری و چگونگی انجام آن و مراقبتهای بعد از درمان جرمگیری کلیک کنید: درمان جرمگیری
گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 4

نظرات کاربران

حامد عباسی

20 مرداد 1398
من خیلی سیگار میکشم و دندونام جرم زیادی دارن و لثه های تیره ای داشتم برای جرم گیری اقدام کردم حالت تیرگی لثه هام از بین رفت. مرسی از خانم دکتر رضایی عزیز بابت توضیحات کاملشون

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran