×

آخرین بروز رسانی: 18 شهریور 1400
اگر شما هم مانند خیلی از افراد جهت انتخاب خمیر دندان مناسب دچار تردید هستید، مطالب زیر به شما کمک میکند که انتخاب درستی داشته باشد

آیا وجود ماده فلوراید در خمیر دندان مهم و ضروری است؟
هر فردی در طول روز دست کم باید دو بار دندانهای خود را با خمیر دندان حاوی فلوراید بشوید. فرمولهای شمیایی مختلفی از فلوراید در تولید خمیر دندانها وجود دارد که تمامی آنها ویژگی مشترکی دارند: توانایی مبارزه با ایجاد حفره و مقابله با پوسیدگی دندان.
در  خمیر دندان هایی که مواد طبیعی در آنها بکار رفته خبری از فلوراید نیست. 
مصرف فلوراید برای کودکان زیر شش سال توصیه نمیشود. 
اما تمامی اینها دلیل نمیشود که به سراغ خمیر دندانهایی برویم که فاقد فلوراید است، زیرا بر این باوریم که اثر گذاری فلوراید در مقاومت دندان در برابر پوسیدگی و خرابی بیشتر از مصرف خمیر دندانهایی است که فاقد فلوراید هستند. 

با احتیاط به سراغ خمیر دندانهای سفید کننده بروید
خمیر دندان های سفید کننده دارای مواد شیمیایی قوی برای براق و سفید کردن دندان هستند. اگر دندانهای حساسی دارید شاید مصرف مواد شیمیایی قوی باعث تحریک دندان و لثه ها شود و حساسیت دندان شما افزایش پیدا کند. در صورتی که دندانهایتان حساس است باید با پزشک درباره مصرف خمیر دندانهای سفید کننده مشورت کنید.
خمیردندان سفید کننده
خمیردندان سفید کننده

خمیر دندانهای حاوی جوش شیرین
جوش شیرین هم از موادی است که دندانها را پاک و سفید میکند، وجود این ماده در خمیر دندان برای دندانتان مفید خواهد بود یکی از مزایای آن نسبت به مواد شیمیایی دیگر که میزان ساییدگی دندان با مسواک زدن با خمیر دندان حاوی جوش شیرین کمتر از مواد شیمیایی دیگر خواهد بود. بطور کلی از جوش شیرین برای بو زدایی و خنثی کردن اسید مواد بهداشتی مختلف استفاده میشود.
وجود جوش شیرین در خمیر دندان برای افرادی که دندانهای حساس دارند بسیار مفید و موثر است پس وقتی به ترکیبات خمیر دندان که روی جعبه آن نوشته شده دقت میکنید حواستان باشد که در زبان انگلیسی به جوش شیرین Baking Soda گفته میشود و روی قسمت ترکیبات در روی جعبه درج شده.

دور خمیر دندانهای شیرین را خط بکشید
بعضی از برند ها برای اینکه تجربه مسواک زدن را برای مصرف کنندگان خوش آیندتر کنند به راهکارهایی مانند افزودن شکر و طعم دهنده ها روی می آورند. شکر و مواد نا مناسب اضافی می تواند موجب تخریب دندانها شود. بیشتر خمیر دندانهایی که برای کودکان در بازار عرضه میشوند حاوی شکر هستند. یادتان باشد که دور چنین محصولاتی را یک خط بزرگ قرمز بکشید. 
به هیچ وجه نباید خمیر دندان را قورت داد ولی در هر حال، هنگام مسواک زدن، طمعم آن در دهان می پیچد.

خمیر دندان های ذغالی 
اخیرا خمیر دندان های ذغالی بسیار رایج شده اند. شاید وجود ذغال در خمیر دندان کمی عجیب بنظر برسد اما اثر گذاری خوبی در سفیدی و پاک کنندگی دندانها دارد. ذرات ذغال موجود در این خمیر دندانها باعث جذب آلودگی ها و رفع لکه های روی دندان میشود. البته مصرف این خمیر دندانها بصورت مداوم توصیه نمیشود زیرا باعث از بین رفتن مینای دندان میشود و مقاومت و سلامت دنتدانها بصورت جدی به خطر می افتد.
خمیردندان ذغالی
خمیر دندان ذغالی

در مصرف خمیر دندانهای طبیعی هوشیار باشید
در تولید خمیر دندانهای طبیعی بجای بعضی از مواد شیمیایی از مواد طبیعی و ارگانیک استفاده میشود در برخی از این محصولات طبیعی فلوراید هم وجود دارد. اما فلورایدی که در آنها بکار می رود از منابع طبیعی تولید شده و شیمیایی نیست. بجای مواد شیرین کننده مصنوعی در خمیر دندانهای طبیعی از موادی مانند زایلیتول استفاده میشود. این ماده به اندازه شیرین کننده های مصنوعی موجب پوسیدگی دندانها نمیشود، اما مصرف زیاد آن در برخی افراد باعث دل درد میشود.
در هر حال، خمیر دندان های طبیعی دارای محاسن و معایبی در کنار هم هستند. همانطور که خمیر دندانهای شیمیایی هم نقاط ضعفی دارند، این محصولات ارگانیک هم ضعف‌هایی دارند. مثلا اینکه این محصولات ارگانیک فاقد فلوراید است یا برخی مواد شیمیایی پاک کننده دهان در آن یافت نمیشود.
موقع استفاده از خمیر دندانهای طبیعی کف در دهان ایجاد نمیشود. اگر از آن دسته افرادی هستید که دوست دارید در هر بار مسواک زدن دهانتان پر از کف شود باید دور خمیر دندانهای طبیعی را خط بکشید.

مشورت با دندانپزشک قبل از خرید خمیر دندان
مراجعه به دندان پزشک و معاینات شش ماه یکبار یکی از مهمترین کارهایی است که باید در طول سال انجام بدهید. نگذارید دندانها عفونت کنند و بپوسند و بعد به دندان پزشکی بروید. با رفتن نزد دندانپزشک او از اوضاع دهان، دندان و لثه شما با خبر میشود که چه نوع خمیر دندانی باید مصرف کنید. دندانپزشک با توجه به نوع نیازتان به شما میگوید که باید خمیر دندان سفید کننده، مخصوص دندانهای حساس یا .... تهیه شود. حتی اگر بهتری خمیر دندان را هم اما نوع آن با دندان و نیاز شما سازگار نباشد حفظ سلامت دندان و دهانتان را به خطر انداخته اید.

گروه تحقیقات
و پـژوهش‌های
دریــــای‌نـور
پسندیدم 15

نظرات کاربران

صمدی

27 شهریور 1398
بلاخره نگفتین برای کسی که دندوناش مشکل خاصی ندارن کدوم خمیر دندون را پیشنهاد میکنید؟

دریای نور

30 شهریور 1398
بهتر است از خمیر دندانهای روزانه با فلوراید استفاده کنید

یاسر جلالی

15 مهر 1400
سلام صمدی جان خوش به حالتون دندوناتون مشکل خاصی ندارن پیشنهاد من استفاده برابر مفاد مقاله استفاده از خمیردندونهای حاوی جوش شیر هست

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن
    


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran