×

کامپوزیت (Composit)

گروه درمانهای ترمیم


ترمیم با کامپوزیت نوعی ترمیم دندان است. کامپوزیت را ترمیم همرنگ می گویند و بیشتر برای ترمیم دندان‎های جلو (قدامی) که جنبه زیبایی دارند انجام می شود.
در کلینیک دریای نور برای درمان کامپوزیت از برند (KERR) استفاده می‌شود.

شایعترین سوالی که مراجعه کنندگان قبل از درمان میپرسند ...

آمالگام بهتر است یا کامپوزیت؟

برای پاسخ باید ابتدا تفاوت این آمالگام و کامپوزیت را بدانیم و بعد کاربردهای متفاوت آنها را بدانیم و همچنین در چه افرادی بهتر است کدام روش استفاده شود. اصلی ترین تفاوت این دو در رنگ آنهاست. کامپوزیت ها از موادی همرنگ با دندانهای شما ساخته شده اند در حالی که آمالگام از فلز ساخته شده است. برای آشنایی بیشتر با درمان آمالگام از لینک زیر استفاده کنید.
آمالگام چیست؟؟ (کلیک کنید)

کامپوزیت چیست؟؟

مواد همرنگ دندان هستند . ساختمانی رزینی دارند که توسط فیلرهای خاصی تقویت شده اند .کامپوزیتها در رنگها و قوام های متفاوت با کاربری های مختلف وجود دارند .
استفاده از این مواد ملاحظات خاصی دارد که یک دندانپزشک باید به درستی آنرا بداند. بطور علمی برای کامپوزیت عمری بین 7 تا 10 سال برای افراد سالم در نظر گرفته شده اما این تخمین برای مواد کامپوزیت های قدیمی است و امروزه پیشرفتهای چشمگیری در این ارتباط انجام شده و هنوز هم ادامه دارد.


انتخاب مواد پر کننده دندان به عهده دندانپزشک است یا بیمار ؟

اکثر بیماران میخواهند که دندانهایشان با مواد همرنگ دندان پر شود. البته زیبایی چیز بسیار خوبی است ولی به چه قیمتی ؟؟ بهتر است مزایا وکاربرد هر کدام از این مواد را بدانید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.
برای ترمیمها یک عمر مفید گزارش شده
کامپوزیتها 5 تا 10 سال
آمالگام 10 تا 15 سال
البته مشروط به اینکه دهان ، در شرایط خوب بهداشتی باشد. هیچ ترمیمی در حفره دهان نمیتواند با ساختمان دندان پیوند شیمیایی برقرار کند. برای ترمیمهای آمالگام یک حفره گیردار درست میشه، زمانی که ملغمه نرم است درون حفره قرار میگیرد و زمانی که مواد سفت میشود، درون حفره گیر می افتد. آمالگام طی ۲۴ ساعت انبساط پیدا میکند وبیشتر با حفره تطابق پیدا میکند.
برای کامپوزیتها باید این گیرها را درون ساختمان دندان به توسط یک ماده که خاصیت اسیدی دارد، ایجاد کرد. سپس از یک ماده حد واسط که بسیار سیال است استفاده میشود دراصل کامپوزیتها توسط این ماده حد واسط به دیواره های دندان میچسبند.

در طول زمان برای این دو ماده ترمیمی چه پیش می آید ؟؟

کامپوزیتها در طول زمان دچار یکسری انقباضات میشوند از طرفی لایه حد واسط توسط بزاق و باکتریهای موجود در دهان آسیب میبیند و به این ترتیب راه نفوذ باکتریها از کنار مواد به داخل دندان باز میشود. در اکثر مواقع پوسیدگیهای ثانویه زیر این ترمیمها با درمان ریشه همراه است.
کامپوزیتها بسیار باکتری دوست هستند واستفاده از این مواد در مجاورت لثه منجر به التهاب لثه میشود. حتی اگر بسیار خوب پالیش شوند ولی باز هم در کنار لثه التهاب ایجاد میکنند. استفاده این مواد در افرادی که بهداشت خوبی ندارند اصلا توصیه نمیشود مگر در دندانهای قدامی .
آمالگام  همچون تمام فلزات در محیط مرطوب دهان دچار زنگ زدگی میشود. و چنانچه فاصله‌ای بین دیواره دندان ومواد پرکننده ایجاد شده باشد تا حدودی توسط این زنگ زدگی‌ها پر میشود . آمالگام باکتری دوست نیست لذا در مجاورت لثه به خوبی استفاده میشو و لثه را بیمار نمیکند .
بهتر است در افرادی که بهداشت خوبی ندارند یا سیگار میکشند از آمالگام برای ترمیمهای خلفی استفاده شود ، مگر اینکه فرم پوسیدگی اجازه استفاده از آنرا به دندانپزشک ندهد.
در هر صورت تمام افراد باید  برای بررسی ترمیمها ووضعیت بهداشت دهانشان هر ۶ ماه یا لااقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند.


مطالب مرتبط

گروه درمانهای ترمیم4 عامل پوسیدگی دندان

4 عامل پوسیدگی دندان

دکتر فرامرز فرزانه

ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت ها (Composites)

ترمیم زیبایی دندان با کامپوزیت ها (Composites)

دکتر حسین تقوی

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان کامپوزیت را انجام میدهند:

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر علی اصغر رضایی

دکتر مهرنوش رضوان

دکتر محمد مهدی شادالویی


اگر نشست لثه اتفاق افتاده باشه آیا میشه کامپوزیت انجام داد ؟


سلام وعرض ادب یک سوال من خیلی مشکل ساییدگی دندان دارم واکثر اوقات هم افت دهانی دارم ودندون هامم از ساییدگی یکم شکستگی پیدا کرده ودندون های جلو هم رد رد و بد شکل شده ممنون میشم راهنماییم کنید


سلام دختری ۱۴ ساله هستم و دندان نیشم یه کوچولو بزرگتر و برجسته تر از بقیه دندان هامه و بقیه دندان ها ردیفه ،، چه راهی پیشنهاد میکنید


سلام من دندان جلو از داخل نصفش افتاده وب شدت درد میکنه با عصب کشی درست میشه؟


سلام .من بین دو تا دندان جلو سه میلی متر فاصله هست ومیخوامفاصله از بین بره در مدت زمان بسیار کوتاه و 20سالمه...کامپوزیت یا لمینت ؟با این فاصله درست میشه؟


سلام من یک رگه قهوه ای رنگ روی عقب ترین دندان فک پایینم به وجود اومده می خواستم بدونم برای این که گسترش پیدا نکنه باید چه کرد؟ در ضمن ۱۷ ساله هستم


سلام و عرض ادب ، دکتر حدود هزینه پر کردن دندان و ترمیم عمقی با ماده کامپوزیت گرادیا محصول ژاپن A1 ، حدودا چقدر درمیاد؟


سلام من ۱۲ سال دارم من دندان هام زود خراب میشه انگار کلسیم کم دارم؟! به جز مسواک زدن چیکار میتونم بکنم؟ چه قرصی مصرف کنم تا دندون هام خراب نشه؟


سلام من ۱۲ سال دارم دندان های اصلی ۲ام خراب شده و ترمیم وپر هم کردم اما دوباره خراب شده آیا امکان دارد که اگر آن را بکشم دوباره دربیاید ؟ و دندان آسیابم خراب شده و شیری هست آیا دندان آسیابم دوباره درمیایید؟


سلام من چندماهی میشه دو واحد دندونامو کامپوزیت کردم ولی اصلا از ظاهرش راضی نیستم ایا امکان برداشتش هست؟


سلام من مدت کوتاهی هست زمانی که شیرینی میخورم درد خفیفی در یک دندونم احساس میکنم و یک تغییر رنگ جزئی در آن دندان احساس میکنم برای جلوگیری از پوسیدگی بیشتر باید چه کنم؟


سلام. ببخشید من دندون تخت بالامو 3روزه پرکردم خیلی درد میکنه. اب و غذای سفت میخورم‌تیرمیکشه. 😭دیونم کرده. به نظره شما دندون ب عصب رسیده و باید درست شه و عصب کشی شه. یا درد طبیعی و باید ترمیم دندان کوتاه شه.


سلام من دندونم و پرکردم 2روز پیش الان داخل دندونم تیرمیکشه موقع غذا خوردن ب خصوص اگه غذا نونی باشه. ب نظر شما طبیعیه یا باید عصب کشی شه. لطفا جواب بدید


سلام من یه خمیردندون سفید کننده رو در یک روز دوبار زدم تمومه دندونام چندروزه ک دردمیکنن نمیتونم اب سرد بخورم یاخب غذا بِجوَم چیکار باید بکنم؟؟؟


سلام من دو تا دندون جلوییم کمی کج هستن و اطرافشون درحال پوسیدگی هستن ایا میشه کاملا اینارو برطرف کرد؟


سلام. دختری 17 ساله هستم چند وقتی هست که رفلاکس گرفته ام و خیلی ترش میکنم. میترسم این ها باعث خرابی دندان هایم بشود ممنون میشم کمکم کنید


سلام من دندون شماره یک بالا چپ رو با کامپوزیت ترمیم کردم ولی وقتی میخوام غذا بخورم یا دندون هامو بزارم روی هم دیگه، دندون پایینی میخوره به کامپوزیت پشت دندان و نمیزاره اون یکی دندون هام به هم دیگه برسن و غذا جویده بشه. لطفا بگین چیکار کنم. 🙏


سلام.من دوتا دندان جلوییم لکه قهوه ای رنگ هست که با جرم گیری نرفت؟چیکار کنم؟


سلام.ببخشید چند روز هست که متوجه شدم لثه ام ورم کرده،دقیقا همان قسمتی که یه دندون خراب داشتم،دندان من طوری بود که یه قسمتش شکسته بود،دقیقا همون قسمتی که دندان من شکسته بود همون قسمت لثه ام ورم کرده و قرمز هم شده تا حدی


سلام دکتر جان خسته نباشید . من دختر 21 ساله هستم هرروز مرتب دندانهایم رانخ دندون و مسواک میزنم ولی همش خراب یا پوسیده میشوند لطفا راهنمایی کنید که چیکار کنم؟؟


من بعضی وقتا که نخ دندون میکشم این نخ دندون گیر میکنه یا ریش ریش میشه. علت چیه؟


سلام اقای دکتر من مشکل مینا دندان دارم هزینه کامپوزنیت چقدر است


چه مواقعی آمالگام و چه مواقعی کامپوزیت باید انجام دهیم؟

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما