×

لمینیت (Laminate)

گروه درمانهای درمانهای زیبائی


لمینیت که اغلب برای سادگی آنرا لمینت مینامند که در اصل همان لمینیت درست میباشد و در زبان انگلیسی آنرا Porcelain veneers مینامند. اگر در فکر عمل بینی هستید پیشنهاد ما اینست که اول به زیبایی دندانهایتان برسید و اگر راضی نبودید بعدا سراغ جراحی بینی پر درد و پر هزینه بروید. در بعضی موارد در این مرکز دیده شده که افراد بعد از انجام کار زیبایی دندان از جراحی دیگر اعضای صورت منصرف شدند.

لمینیت  شامل یک پوسته نازک سرامیکی ( چینی)  به قطر ۵_4 دهم میلیمتر است که به ضخامت یک پوسته تخم مرغ است و با تراش خیلی کم و حداقل آسیب به دندان به کمک انواع باندهای رزینی، همان چیزی که باعث چسباندن مواد کامپوزیتی به دندان میشود، روی دندان چسبانده میشود برای تغییر رنگ، شکل و یا سایز دندان که در کل برای زیباسازی دندان انجام می‌شود. مشابه این کار برای زیبایی ناخن هم انجام می‌شود که آنجا هم همین نام لمینیت را دارد.

لمینیت.jpg


به عبارت بهتر لمینیت به هر پوششی که بر روی سطحی قرار می گیرد تا معایب آن را بپوشاند و ظاهری زیبا ایجاد کند، گفته میشود. امروزه با پیشروفت در سرامیک های دندانی سرامیک هایی با استحکام بالا و ضخامت کم قابل ساخت می باشد که در بعضی از موارد نیاز به هیچ گونه تراشی ندارد.

یک تفکر غلط درمورد لمینیت این است که انجام لمینیت نیاز به تراش زیادی دارد ولی باید بدانیم که با توجه به پیشرفت در زمینه ساخت سرامیک های دندانی امکان انجام لمینیت با کمترین ضخامت نیز در حال حاضر وجود دارد. لمینیت ها در تمام طیف های رنگی دندان از کاملا مشابه رنگ دندان تا بسیار سفبد وجود دارد و ایجاد فرم طبیعی به مهارت دندانپزشک و لابراتوار بستگی دارد.

این درمان بعضا توسط دندانپزشکان عمومی هم انجام میشود که البته بلامانع است ولی ترجیحا بهتر است این درمان توسط متخصص ترمیمی - زیبایی انجام شود که درمان با ظرافت و دقت لازم و با حداقل ریسک و آسیب انجام شود. دندانپزشک عکس رادیوگرافی از دندانها و فک شما را بررسی می‌کند تا مطمئن شود که لمینیت درمان مناسبی برای شما میتواند باشد. اگر دندانپزشک تشخیص دهد که لمینیت برای شما مناسب نیست، معمولا درمانهای دیگری مثل ونیر کامپوزیت ، ارتودنسی یا سفید سازی دندانها را به شما پیشنهاد می‌دهد.


مزایای لمینیت دندان

از آنجا که لمینیت برای هر فرد بطور خصوصی و برای خود شخص ساخته میشود، بنابراین تشخیص لمینیت از دندان طبیعی سخت است و بسیار طبیعی به نظر میرسد. مهمترین مزیت لمینیت سرامیکی، استحکام بالا و مقاومت بسیار عالی نسبت به تغییر رنگ میباشد. مثلا در اثر خوردن چای یا قهوه تغییری در رنگ آن ایجاد نمی‌شود

معایب لمینیت

ساخت لایه چینی یک کار زمانبر است و حدودا یک هفته به طول می‌انجامد و بیمار برای اینکار باید صبر کند. لمینیت باید به درستی چسبانده شود و عوامل مخرب که دندان را خراب کرده بودند، از بین رفته باشد. علیرغم مقاومت خوب لمینیت، این لایه چینی میتواند شکننده هم باشد.
ضمنا لمینیت نباید تحت فشار باشد همانطور که دندان هم نباید باشد. شما باید از جویدن ناخن‌ها، شکستن یخ با دندان و یا بازکردن در بطری با دندانهایتان خودداری کنید.

نگهداری از لمینیت

نگهداری از لمینیت خیلی شبیه به حفظ و نگهداری دندانهای طبیعی است با همان روشهای مسواک زدن و ... معمولا دندانپزشکان شما را به استفاده از خمیردندانهای دارای فلوراید و مسواک نرم توصیه میکنند. شما باید یک هفته بعد از نصب لمینیت به دندانپزشک مربوطه مراجعه کنید برای چک کردن کارکرد لمینیت و واکنش دهان شما به آن. اگر شما هیچ مشکلی هم نداشته باشید، باز هم بهتر است این ویزیت بعد از یک هفته برای اطمینان از سلامتی دندانها و دهان شما، انجام شود.
اگر شما عادت به ساییدن دندانها (دندان قروچه) و یا فشار دادن دندانها دارید، دندانپزشک به شما یک محافظ دندانی خواهد داد که دندانهای شما را مخصوصا در خواب محافظت کند. بعد از آن هم چند وقت یکبار به دیدار دندانپزشک بروید، چرا که لایه چینی بهتر است که بعد از مدتی براق سازی شود.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای درمانهای زیبائیمن و دندان های نامرتبم

من و دندان های نامرتبم

سید مهدی ضرابیان

باور های اشتباه در مورد کامپوزیت ونیر

باور های اشتباه در مورد کامپوزیت ونیر

دکتر حسین تقوی

ترمیم زیبایی دندان با لامینیت یا پوشش های چینی زیبایی (Laminate)

ترمیم زیبایی دندان با لامینیت یا پوشش های چینی زیبایی (Laminate)

دکتر حسین تقوی

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان لمینیت را انجام میدهند:

دکتر حسین تقوی

دکتر حسین تقوی


پس از انجام ارتودنسی برای بهتر دیده شدن دندان ها لمینت راه کار مناسبی است؟


ونیر کامپوزیت و لمینیت چه فرقی با هم دارند؟


سلام من دبستان دندانهای پنجم فک پایینم افتادن و دیگه اصلا در نشدن،!!!باید چیکارکنم؟


سلام،من دندونام رو ارتودنسی کردم پزشکم به من گفتن که لمینت بکنی بهتر و زیباتر دیده میشه ،من الان مرددم که اینکار رو انجام بدم یانه چون از خیلیا شنیدم که پشیمون شدن واینکه میخوام بدونم که بعدا ترمیم میخواد یا نه.ممنون میشم راهنماییم کنین.


با سلام میخواستم بدونم فرق بین کامپوزیت ونیر و لمینیت چیست؟


با سلام و عرض ادب سرکار خانم دکتر رضایی می خواستم دندانهام را لمینت کنم سوالم این است ابتدا باید دندانهام را را درست کنم بعد لمینت؟؟؟ با تشکر


ونیر کامپوزیت و لامینت چه فرقی با هم دارند؟

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما