×

روکش زیرکونیوم

گروه درمانهای پروتز


روکش‌های دندانی کلاه‌هایی هستند که دندان یا ایمپلنت دندان را می‌پوشانند. دندانپزشکان اغلب روکش دندان را به عنوان راهی برای حمایت از دندان‌های شکسته، ضعیف یا بد شکل توصیه می‌کنند. وقتی نوبت به موادی می‌رسد که تاج از آن‌ها ساخته شده است، چندین گزینه از جمله سرامیک و فلز در اختیار شما قرار دارد. یکی دیگر از گزینه های موجود برای برخی افراد روکش زیرکونیا است. زیرکونیا، اکسید زیرکونیوم (ZrO۲) یک روکش غیر فلزی با رنگ سفید می‌باشد که در دندانپزشکی کاربرد دارد. اشکال روکش زیرکونیوم انعطاف پذیری کم آن می‌باشد اما مزایای زیادی دارد که عبارتند از:
  1. استحکام: یکی از بزرگترین مزایای زیرکونیا استحکام و دوام آن است. در نظر بگیرید که دندان های عقب شما چقدر به غذای جویده شده شما فشار وارد می کنند. تاج های شما باید از یک ماده قوی ساخته شوند ، بنابراین زیرکونیا ممکن است انتخاب خوبی برای تاج های پشت دهان شما باشد.
  2. طول عمر بالا: عمر این روکش‌ها حتی به بیش از 50 سال هم می‌رسد.
  3. سازگاری با بدن: احتمال حساسیت در روکش‌های فلزی بسیار بیشتر از روکش زیرکونیا می‌باشد به همین دلیل سازگاری با بدن زیرکونیا توصیه بسیاری از دندانپزشکان برای روکش دندان زیرکونیا می‌باشد. سازگاری با بدن به این معناست، که کمتر بدن را تحریک کرده یا باعث واکنش ایمنی در بدن مانند التهاب نمی‌شود.
  4. شفافیت و زیبایی: این نوع از روکش دارای حاشیه سیاه نمی‌باشد و همچنین روکش زیرکونیا ضد اسید بوده و آلودگی را به خود جذب نمی‌کند و علاوه بر این به سادگی تمییز خواهد شد. 

روکش-زیرکونیوم.jpg

در بخش درونی روکش زیرکونیوم از نوعی سرامیک تقویت شده به عنوان هسته مرکزی استفاده می‌شود. این روش گران‌تر از روش PFM بوده و در موارد وجود حساسیت به هر نوع فلز در بیمار یا به دلایل زیبایی، مورد استفاده قرار می گیرد.


نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما

نام و نام خانوادگی
متن