×

روکش زیرکونیوم

گروه درمانهای پروتزیکی از انواع روکش سرامیکی روکش زیرکونیا یا زیرکونیوم است، که به صورت یک سره (به اصطلاح مونولوتیک ) است و از قسمت داخلی آن از جنس زیرکونیا و سطح خارجی آن از جنس سرامیک می‌باشد؛ در ساخت این نوع از روکش  استحکام زیرساخت زیرکونیایی را با جذابیت زیبایی شناسی پرسلن ترکیب می شود. در این مقاله از کلینیک دندان پزشکی دریای نور، روکش زیرکونیا ،ویژگی‌های منحصربه‌فرد آن‌ها و عواملی که باید هنگام تصمیم‌گیری آگاهانه در نظر گرفته شوند را بررسی خواهیم کرد.

 شما را به سفری مسحورکننده برای کشف شگفتی‌های روکش‌های زیرکونیا، شاهکار دندانپزشکی که به دلیل استحکام بی‌نظیر و زیبایی نفس‌گیرش معروف است، می‌بریم. چه به دنبال تغییر شکل لبخند درخشان یا راه حلی برای رفع عیوب دندانی باشید، روکش های زیرکونیا کلید باز کردن پتانسیل لبخند واقعی شما را دارند.


Full zirconia .jpg

روکش زیرکونیوم (PFZ):

 روکش زیرکونیوم از لحاظ ساختاری مشابه روکش پی اف ام است با این تفاوت که به جای استفاده از فلز در مرکز روکش از زیرکونیوم استفاده می شود که رنگ آن سفید است ولی استحکام آن به اندازه و یا حتی بیشتر از آلیاژهای فلزی است این روکش معمولا برای دندان های جلو استفاده می شود.
با مجموعه درمان های روکش دندان در کلینیک دندان پزشکی دریای نور می توانید گزینه های مختلف روکش دندان را برای دستیابی به لبخندی درخشان و سالم بررسی کنید. چه به دنبال بهبود زیبایی یا یک ترمیم عملکردی دندان باشید، مقالات و صفحات ما اینجا هستند تا شما را در این مسیر راهنمایی کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر مطلب " روکش دندان" و " تفاوت روکش زیرکونیا با پی اف ام " را مطالعه نمایید.

مواد سازنده روکش زیرکونیوم:

زیرکونیا نوعی اکسید کریستالی است که از فلز زیرکونیوم به دست می آید، زیرکونیا یک ماده قوی و زیست سازگار است که دوام و مقاومت بسیار خوبی در برابر شکستگی ایجاد می کند. لایه بیرونی پرسلن ظاهری طبیعی و واقعی را فراهم می کند و به طور یکپارچه با دندان های اطراف ترکیب می شود. انواع مختلفی از روکش های PFZ وجود دارد که بر اساس میزان لایه چینی روی زیرساخت زیرکونیا طبقه بندی می شوند.

PFZ.jpg

Tamas_Ver 1.jpg


مزایای روکش زیرکونیوم:

روکش‌های زیرکونیا دارای ترکیبی منحصر به فرد از ویژگی‌ها هستند که آن‌ها را زیبا، شفاف و به طور فزاینده‌ای در میان بیمارانی که به دنبال اصلاح لبخند درخشان هستند، می‌سازد. از جمله:

  • استحکام و دوام بالای روکش زیرکونیوم :
زیرکونیا یکی از قوی ترین مواد دندانی موجود است که آن را در برابر شکستگی و سایش بسیار مقاوم می کند. از این رو برای ترمیم دندان‌های قدامی و خلفی استفاده می‌شوند، زیرا استحکام و زیبایی فوق‌العاده‌ای دارند. و امکان شکست در آن ها کم است.
  • ترمیم دندان با حداقل تراش ممکن با روکش های زیرکونیا:
 فرآیند گرفتن روکش زیرکونیا معمولاً شامل حداقل آماده سازی دندان، حفظ بیشتر ساختار طبیعی دندان در مقایسه با سایر ترمیم های دندانی است. و برخلاف روکش های PFM، دندان متحمل تراش کمتری می‌شود.این رویکرد محافظه کارانه به وضوح نتایج نهایی کمک می کند، زیرا یکپارچگی یکپارچه روکش ها با دندان های طبیعی را تضمین می کند و لبخندی را ایجاد می کند که طبیعی به نظر می رسد و احساس می شود.

  • درخشندگی، زیبایی و ظاهری طبیعی:

روکش های زیرکونیا زیبایی استثنایی را به نمایش می گذارند و ظاهری طبیعی و شفاف را ارائه می دهند که زیبایی دندان های طبیعی را تقلید می کند. روکش پرسلن دندانی روی زیرکونیا یک بازی خیره کننده از نور ایجاد می کند و باعث درخشش و درخشش روکش ها مانند دندان های واقعی می شود. این کیفیت طبیعی و واقعی، روکش‌های زیرکونیا را به بهترین انتخاب برای کسانی که به دنبال لبخندی هستند که به طور یکپارچه با دندان‌های طبیعی‌شان ترکیب می‌شود، تبدیل می‌کند و هارمونی کلی صورت آن‌ها را افزایش می‌دهد.

  •  تطبیق پذیری در اصلاح عیوب:

 روکش های زیرکونیا دارای توانایی مسحور کننده ای برای اصلاح عیوب مختلف دندانی با دقت زیاد هستند. روکش‌های زیرکونیا چه تغییر رنگ‌ها، شکاف‌ها، ناهماهنگی‌های جزئی یا دندان‌های شکسته را برطرف کند، روکش‌های زیرکونیا در تغییر شکل لبخند با هنرمندی و ظرافت قابل توجهی عالی هستند. تطبیق پذیری آنها به متخصصان دندانپزشکی این امکان را می دهد تا روکش ها را متناسب با فرم دندان  هر بیمار بسازند و لبخندی را برای آنها به ارمغان بیاورند که شفافیت و اعتماد به نفس را به همراه دارد.

  • زیست سازگاری:

 زیرکونیا زیست سازگار است، به این معنی که بدن آن را به خوبی تحمل می کند و عوارض جانبی ایجاد نمی کند. و استفاده از آن برای افرادی که به آلیاژهای فلزی آلرژی دارند بسیار مناسب است.
معایب روکش زیرکونیوم:

یکی از معایب روکش های زیرکونیا این است که لایه چینی ضخیم تر ممکن است در طول زمان مستعد خراشیده شدن یا سایش باشد. از دیگر معایب روکش زیرکونیا می‌توان به احتمال سایش دندان های مقابل به دلیل استحکام بالای این روکش اشاره کرد، و به دلیل سطح سرامیکی که دارد در صورت فشار زیاد، دندان قروچه و یا جویدن مواد غذایی سفت امکان لب پر شدن شطح سرامیکی وجود دارد.
 در حالی که ترمیم های زیرکونیا شفافیت خوبی ارائه می دهند، ممکن است به طور طبیعی به اندازه ترمیم های چینی لایه ای مانند روکش های PFM شفاف نباشند.

Whats App_Ver 1.jpg

سوالات متداول درمورد روکش زیرکونیوم

  • روکش زیرکونیا چه تفاوتی با سایر انواع روکش دارد؟

زیرکونیا یک ماده سرامیکی قوی و زیست سازگار است که شباهت زیادی به رنگ طبیعی دندان دارد و آن را به گزینه ای ایده آل برای ترمیم دندان تبدیل می کند. برخلاف پوشش‌های سنتی، پوشش زیرکونیا دوام و مقاومت فوق‌العاده‌ای را در برابر سایش ارائه می‌دهد و نتایج طولانی‌مدت و زیبایی‌شناختی را تضمین می‌کند. توانایی آن در تقلید از شفافیت طبیعی دندان ها، آن را متمایز می کند و به بیماران لبخندی بدون درز زیبایی ارائه می دهد.

  • آیا روکش های زیرکونیا می توانند عیوب مختلف دندان مانند ترک یا تغییر رنگ را اصلاح کنند؟

کاملا! روکش های زیرکونیا همه کاره هستند و می توانند به طور موثر عیوب دندانی مختلف از جمله ترک ها، براده ها، تغییر رنگ ها و ناهماهنگی های جزئی را اصلاح کنند. آنها به طرز ماهرانه ای ساخته شده اند تا به طور یکپارچه با دندان های اطراف ترکیب شوند و لبخندی هماهنگ و درخشان ایجاد کنند. چه بخواهید عیوب جزئی را پنهان کنید یا بخواهید یک اصلاح کامل لبخند داشته باشید، روکش های زیرکونیا می توانند جادوی دلربایی خود را برای تغییر لبخند و افزایش اعتماد به نفس شما به کار گیرند.

روکش دندان بدون پایه.jpg


  • آیا روکش های زیرکونیا برای دندان های حساس مناسب هستند؟

بله، روکش های زیرکونیا برای دندان های حساس مناسب هستند. زیرکونیا به دلیل زیست سازگاری آن شناخته شده است، به این معنی که به خوبی توسط بافت های دهان قابل تحمل است و معمولاً باعث ایجاد مشکلات حساسیت نمی شود. علاوه بر این، روکش های زیرکونیا بسیار بادوام هستند و خطر سایش یا آسیب زودرس را که می تواند منجر به حساسیت دندان شود، کاهش می دهد. متخصصان دندانپزشکی به دقت تناسب روکش‌های زیرکونیا را سفارشی می‌کنند و از تناسب راحت و محکمی اطمینان می‌دهند که به محافظت از دندان‌های حساس و بازیابی عملکرد آنها کمک می‌کند.

  • پروسه ساخت روکش زیرکونیا چقدر طول می کشد؟

فرآیند تهیه روکش زیرکونیا معمولاً شامل چند ویزیت دندانپزشکی است. در طول مشاوره اولیه، دندانپزشک وضعیت دندان شما را ارزیابی کرده و اهداف درمانی شما را مورد بحث قرار می دهد. آماده‌سازی دندان یا دندان‌ها برای پوشش زیرکونیا ممکن است به حذف حداقل مینای دندان نیاز داشته باشد. پس از برداشت از دندان های شما، لابراتوار دندانپزشکی روکش زیرکونیای سفارشی را می سازد. پس از آماده شدن، روکش با استفاده از سیمان دندانی به دندان یا دندان های آماده شده چسبانده می شود. کل فرآیند معمولاً چند هفته طول می‌کشد، اما این جدول زمانی می‌تواند بسته به موارد فردی و زمان انجام آزمایشگاه دندان‌پزشکی متفاوت باشد.
Zirconia crown (PFZ).png

  • مراقبت و نگهداری بعد از روکش زیرکونیا چیست؟

نگهداری از روکش های زیرکونیا بسیار ساده است. اقدامات منظم بهداشت دهان مانند مسواک زدن، نخ دندان کشیدن و معاینات معمول دندانپزشکی برای اطمینان از طول عمر و درخشندگی روکش های زیرکونیایی شما ضروری است. اجتناب از عاداتی مانند گاز گرفتن اجسام سخت یا استفاده از دندان به عنوان ابزار به جلوگیری از آسیب به روکش ها کمک می کند. متخصصان دندانپزشکی ممکن است در صورت دندان قروچه در هنگام خواب، یک محافظ شبانه محافظ را توصیه کنند.

رنگ های روکش دندان.jpg

سخن آخر:

به طور خلاصه، زیبایی، شفافیت و محبوبیت روکش‌های زیرکونیا را می‌توان به زیبایی خیره‌کننده، استحکام استثنایی، تطبیق پذیری در اصلاح عیوب، روش‌های کم تهاجمی و جذابیت غیرقابل انکاری که به لبخندهای درخشان می‌دهند نسبت داد. همانطور که افراد بیشتری به جذابیت روکش های زیرکونیا پی می برند، انتظار می رود محبوبیت آنها افزایش یابد و آنها را به انتخابی برتر برای دستیابی به لبخندهایی تبدیل کند که مسحور و الهام بخش باشد
Vaght Dehi_Ver 1.jpg

نظرات کاربران

هیچ موضوعی یافت نشد

دیدگاه شما