×

انواع ریتینر (Retainer) ارتودنسی

نگه داری نتایج درمان ارتودنسی یکی از سخت ترین جنبه های فرآیند درمان است در مراحل پایانی درمان ارتودنسی که با جدا کردن براکت ها آغاز میشود جهت به حداقل رساندن جابحایی های دندانی و نگهداری از موقعیت صحیح آن از این مرحله بعنوان فاز نگه داری یاد میشود. این نگه دارنده ها به دونوع ثابت یا متحرک تقسیم بندی میشود.

نوع متحرک آن عبارت است از نگه دارنده شفاف (ESSIX) و پلاک متحرک.

پلاک ارتودنسی متحرک

پلاک ارتودنسی متحرک

 منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کند و پس از آن دوباره سر جای خود بگذارد بنابراین اثر بخشی ارتودنسی متحرک کاملا وابسته به همکاری بیمار می باشد.این دستگاه معمولا برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان استفاده می شود . دستگاه ارتودنسی متحرک می تواند فقط برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای هر دو فک استفاده شود.دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم است که دندان را با فشار ملایم و به تدریج به حرکت در می آورد.


مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک علاوه بر اصلاح فک و دندان های شما ، شستشوی دندان ها را نیز آسان می کند. همچنین بهداشت کلی دهان و دندان را بهبود می دهد و باعث می شود ریسک ابتلا به بیماری های لثه کاهش پیدا کند.برخلاف ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک را می توان هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد.

پلاک ارتودنسی متحرک


دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ی ارتودنسی متحرک

پی گیری کردن قرار ملاقات ها با دکترتان و به کار بردن توصیه هایی که در هر جلسه به شما گفته می شود و در نهایت مراقبت ویژه از بهداشت دهان و دندانتان در طول دوره ی درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج به شما کمک کند.

این نوع نگه دارنده میتواند علاوه بر حفظ موقعیت دندانها برای تصحیح جابجایی های دندانی رخ داده نیز بکار رود.


پلاک نگهدارنده ESSIX و ارتودنسی نامرئی

نگهدارنده های شفاف که از جنس پلاستیک بوده و سطح دندانها را می پوشانند این روزها خیلی مورد توجه قرار گرفته‌اند چرا که در اغلب موارد میتوانند جایگزین خوبی برای ارتودنسی ثابت باشند. این نوع نگهدارنده که برای فک بالا مورد استفاده میباشد، و البته در برخی مطالعات انجام شده هیچ نوع تفاوتی بین این نوع نگهدارنده و نگهدارنده های ثابت دیده نشده است. این درمان مخصوصا مناسب کسانی است که دارای ناهنجاری‌های دندانی هستند و از دیده شدن سیمهای ارتودنسی در دهانشان خوششان نمی‌آید. از این نوع نگهدارنده میتوان در تمامی شرایط بجز غذا خوردن و مسواک زدن استفاده کرد.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای ارتودنسی


مواردی که پس از درمان اورتودنسی متحرک باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


بهترین سن برای درمان ارتودنسی

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

دکتر کاملیا فرمند

احتمال برگشت درمان ارتودنسی

احتمال برگشت درمان ارتودنسی

دکتر محمود جعفری

ارتودتسی متحرک

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان اورتودنسی متحرک را انجام میدهند:

دکتر محمود جعفری


کدام روش ارتودنسی بهتر است؟


با سلام . پسر من 28 ساله است برای کشیدن دندان عقل مراجعه کرد و پس از گرفتن عکس OPG متوجه شد یک دندان نیش نهفته دارد و ضمنا" باید ارتودنسی بشه الزاما باید ابتدا به جراح فک و صورت مراجعه کنه و یا اینکه مستقیما برای ارتودنسی بره


سلام ببحپخشید من احساس میکنم فک پایینم عقل نهفته دارم دوهفته ای درد کرد و احساس کردم داره درمیاد ولی فقط یه بر آمدگی شد و دیگ در نیومد من می خواستم ارتودنسی کنم خواستم بگم حتما باید اینو در آورد یا لازم نیست چون یکم میترسم ؟


سلام اقای دکتر پلاکم امروز متاسفانه شکست من نگرانم مبادا دوباره دندونم برگرده چیکار کنم


واترجت چیست و به چه دردی می خورد؟


درمان ارتودنسی متحرک چقدر طول میکشد؟


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran