انواع ریتینر (Retainer) ارتودنسی

نگه داری نتایج درمان ارتودنسی یکی از سخت ترین جنبه های فرآیند درمان است در مراحل پایانی درمان ارتودنسی که با جدا کردن براکت ها آغاز میشود جهت به حداقل رساندن جابحایی های دندانی و نگهداری از موقعیت صحیح آن از این مرحله بعنوان فاز نگه داری یاد میشود. این نگه دارنده ها به دونوع ثابت یا متحرک تقسیم بندی میشود.

نوع متحرک آن عبارت است از نگه دارنده شفاف (ESSIX) و پلاک متحرک.

پلاک ارتودنسی متحرک

پلاک ارتودنسی متحرک

 منظور از ارتودنسی متحرک این است که بیمار می تواند دستگاه ارتودنسی را هنگام غذا خوردن از دهان خود خارج کند و پس از آن دوباره سر جای خود بگذارد بنابراین اثر بخشی ارتودنسی متحرک کاملا وابسته به همکاری بیمار می باشد.این دستگاه معمولا برای اصلاح فک و اصلاح جزیی دندان استفاده می شود . دستگاه ارتودنسی متحرک می تواند فقط برای فک بالا تعبیه شده باشد یا برای هر دو فک استفاده شود.دستگاه ارتودنسی متحرک شامل یک صفحه ی پلاستکی همراه با سیم است که دندان را با فشار ملایم و به تدریج به حرکت در می آورد.


مزایای استفاده از ارتودنسی متحرک

ارتودنسی متحرک علاوه بر اصلاح فک و دندان های شما ، شستشوی دندان ها را نیز آسان می کند. همچنین بهداشت کلی دهان و دندان را بهبود می دهد و باعث می شود ریسک ابتلا به بیماری های لثه کاهش پیدا کند.برخلاف ارتودنسی ثابت ، ارتودنسی متحرک را می توان هنگام مسواک زدن، نخ دندان کشیدن یا ورزش در صورت لزوم از دهان خارج کرد.

پلاک ارتودنسی متحرک


دستیابی به بهترین نتایج به وسیله ی ارتودنسی متحرک

پی گیری کردن قرار ملاقات ها با دکترتان و به کار بردن توصیه هایی که در هر جلسه به شما گفته می شود و در نهایت مراقبت ویژه از بهداشت دهان و دندانتان در طول دوره ی درمان می تواند در رسیدن به بهترین نتایج به شما کمک کند.

این نوع نگه دارنده میتواند علاوه بر حفظ موقعیت دندانها برای تصحیح جابجایی های دندانی رخ داده نیز بکار رود.


پلاک نگهدارنده ESSIX و ارتودنسی نامرئی

نگهدارنده های شفاف که از جنس پلاستیک بوده و سطح دندانها را می پوشانند این روزها خیلی مورد توجه قرار گرفته‌اند چرا که در اغلب موارد میتوانند جایگزین خوبی برای ارتودنسی ثابت باشند. این نوع نگهدارنده که برای فک بالا مورد استفاده میباشد، و البته در برخی مطالعات انجام شده هیچ نوع تفاوتی بین این نوع نگهدارنده و نگهدارنده های ثابت دیده نشده است. این درمان مخصوصا مناسب کسانی است که دارای ناهنجاری‌های دندانی هستند و از دیده شدن سیمهای ارتودنسی در دهانشان خوششان نمی‌آید. از این نوع نگهدارنده میتوان در تمامی شرایط بجز غذا خوردن و مسواک زدن استفاده کرد.نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran