×

اجزای کوچکی به نام «براکت» توسط مواد دندانپزشکی روی سطح دندان چسبانده می شود که بوسیله سیم‌ها و کش‌هایی مخصوص، دندان‌ها به سمت مورد نظر فرم داده می‌شوند.

سن به خودی خود در درمان ارتودنسی عامل محدود کننده ای نیست. دندانهای سالم در هر سنی قابل حرکت دادن هستند. درمان ارتودنسی جفت شدن دندانها را بهبود میبخشد، لبخند شما را زیباتر میکند و از ایجاد برخی مشکلات دندانی یا لثه ای پیشگیری میکند، ولی مشکلات استخوانی فک در بزرگسالان به روش معمول ارتودنسی قابل اصلاح نیست. این افراد ابتدا باید جراحی فک انجام بدهند و بعد درمان ارتودنسی را شروع کنند.


302.jpg


مراقبتهای حین درمان ارتودنسی
بعد از هر وعده غذایی بطور کامل و صحیح دندانهای خود را مسواک زده و زمانی که در خانه نیستید حتما مسواک ارتودنسی را با خود همراه داشته باشید. هر دندانی بایستی ده مرتبه مسواک زده شود و یک مسواک زدن درست برای دو فک 15 دقیقه زمان لازم دارد. برای ارتودنسی مسواکهای مخصوصی وجود دارد که به آن مسواکهای بین دندانی گفته میشود و بشکل مخروطی هستند.


روز اول بعد از نصب براکت ها از خوردن و آشامیدن مواد خوراکی رنگی مثل نوشابه، جای، سس، شکلات و پاستیل و ... خودداری نماید. در طول درمان از خوردن غذاهای چسبناکک اجتناب کنید. غداهای سخت مثل ته دیگ، نان خشک و ... خورده نشود. گاز زدن به مواد غذایی سفت مثل ساندویچ، سیب، هویج و میوه های مشابه انجام نگیرد. شکستن تنقلات مثل تخمه، پسته، فندق و ... به هیچ وجه صورت نگیرد. مهمترین نکته در خلال درمان ارتودنسی تمیز کردن مرتب دندانهاست چرا که بدلیل وجود دستگاه های ارتودنسی و بعلت وجود گیر غذایی دندانها را مستعد پوسیدگی میکند.

مطالب مرتبط

گروه درمانهای ارتودنسی


مواردی که پس از درمان ارتودنسی ثابت باید رعایت شوند

(مراقبتهای پس از درمان)

کاربرد لیزر در دندان پزشکی

کاربرد لیزر در دندان پزشکی


بهترین سن برای درمان ارتودنسی

بهترین سن برای درمان ارتودنسی

دکتر کاملیا فرمند

احتمال برگشت درمان ارتودنسی

احتمال برگشت درمان ارتودنسی

دکتر محمود جعفری

بهداشت ارتودنسی

پزشکان کلینیک دریای نور که که درمان ارتودنسی ثابت را انجام میدهند:

دکتر رُزا رضایی

دکتر رُزا رضایی

دکتر کاملیا فرمند

دکتر کاملیا فرمند

دکتر محمود جعفری


سلام بعد از زدن واکسن کرونا میشه ارتودنسی انجام داد یا خطر داره واگه میشه چه مدت باید بگذره


با سلام . پسر من 28 ساله است برای کشیدن دندان عقل مراجعه کرد و پس از گرفتن عکس OPG متوجه شد یک دندان نیش نهفته دارد و ضمنا" باید ارتودنسی بشه الزاما باید ابتدا به جراح فک و صورت مراجعه کنه و یا اینکه مستقیما برای ارتودنسی بره


سلام وقت بخیر من 3 سال پیش ارتودنسی کردم اما سیم ثابت پش دندان هامو مراجعه نکردم که برداشته بشه، 2روزه که در دندان پیشینم احساس سر بودن دارم و دندان رو که فشار میدم احساس درد دارم، باید به پزشک مراجعه کنم؟ ممکنه دندانم لق شده باشه؟


سلام من دندونام دوتای جلو فاصله داره و فک پایینم یکم عقبه و در کل دندونام به هم ریختس باید چه کاری کنم و چند هزینه داره


سلام .من میخوام ارتودنسی کنم ولی در فک بالا 1عدد دندان کاشتم ایا میتونم ارتودنسی کنم؟


با سلام خانمی ۳۰ ساله هستم فک پایین عقب هست و فکم کوچک بوده دندان هایم به هم ریخته است و نیاز به ارتودنسی دارم .میخواستم بپرسم امکان داره فقط ارتودنسی انجام بدهم .فک پایین زیاد زیاد وخیم نیست


سلام روز بخیر دندان هایم را 2سال هست که ارتودنسی کردم وبه تازگی متوجه فاصله بین 2تا ازدندان هایم شدم.آیا بیماری لثه هست؟چکارکنم؟ممنون میشم اگه سریعا پاسخگو باشید.باتشکر


سلام وقت شما بخیر من قصد انجام جراحی فک دارم و سه دندان عقلم پوسیده و کجه و یک دندون عقلم و خیلی سال پیش جراحی کردم قبل از جراحی فک دندان عقل باید کشیده بشه ؟


با سلام برای کودکان از چندسالگی میتوان ارتودنسی انجام داد ممنون


نشانی: تهران - خیابان بهشتی - خیابان سرافراز - بین هشتم و دهم پلاک 38 طبقه دوم

کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran