کلینیک دندانپزشکی
دریــــــای نــــور Daryayenoor Dental Clinic


آمالگام به ترمیم دندان با مواد غیرهمرنگ می گویند و بیشتر برای پوسیدگی دندان های عقب (خلفی) صورت میگیرد چرا که ظاهر دندانهای جلویی خیلی مهم است. برند مورد استفاده  (SDI) می باشد که  به صورت کپسولی در محفظه های کاملا استریل تهیه می گردد.

شایعترین سوالی که مراجعه کنندگان قبل از درمان میپرسند:
ترمیم دندان (پرکردن دندان) با آمالگام یا کامپوزیت؟؟؟؟؟🤔
برای پاسخ باید ابتدا تفاوت این دوماده را بدانیم وبعد کاربردهای متفاوت آنها وسپس در چه افرادی بهتر است کدام ماده استفاده شود.
کامپوزیت چیست؟؟ (کلیک کنید)

آمالگام چیست؟؟
آمالگام یک ماده ترمیم کننده یا پر کننده دندان است که از قدیم مورد استفاده ما دندانپزشکان است. ملغمه‌ای از پودرهای مس قلع و نقره است که با درصدی متفاوت با جیوه که مایع است مخلوط میشود. ملغمه بدست آمده در ابتدا نرم است که دندانپزشک آنرا در حفره آماده شده قرار میدهد .

انتخاب مواد پر کننده دندان به عهده دندانپزشک است یا بیمار ؟؟؟؟🤔🤔🤔
اکثر بیماران میخواهند که دندانهایشان با مواد همرنگ دندان پر شود. البته زیبایی چیز بسیار خوبی است ولی به چه قیمتی ؟؟ بهتر است مزایا وکاربرد هر کدام از این مواد را بدانید تا بهتر بتوانید تصمیم بگیرید.
برای ترمیمها یک عمر مفید گزارش شده
کامپوزیتها ۳ تا۸ سال
آمالگام ۸ تا ۱۰ سال
البته مشروط به اینکه دهان ،در شرایط خوب بهداشتی باشد. هیچ ترمیمی در حفره دهان نمیتواند با ساختمان دندان پیوند شیمیایی برقرار کند. برای ترمیمهای آمالگام یک حفره گیردار درست میشه، زمانی که ملغمه نرم است درون حفره قرار میگیرد وزمانی که مواد سفت میشود، درون حفره گیر می افتد. آمالگام طی ۲۴ ساعت انبساط پیدا میکند وبیشتر با حفره تطابق پیدا میکند.
برای کامپوزیتها باید این گیرها را درون ساختمان دندان به توسط یک ماده که خاصیت اسیدی دارد، ایجاد کرد. سپس از یک ماده حد واسط که بسیار سیال است استفاده میشود دراصل کامپوزیتها توسط این ماده حد واسط به دیواره های دندان میچسبند.

در طول زمان برای این دو ماده ترمیمی چه پیش می آید ؟؟
کامپوزیت‌ها در طول زمان دچار یکسری انقباضات میشوند از طرفی لایه حد واسط توسط بزاق و باکتریهای موجود در دهان آسیب میبیند و به این ترتیب راه نفوذ باکتریها از کنار مواد به داخل دندان باز میشود. در اکثر مواقع پوسیدگیهای ثانویه زیر این ترمیمها با درمان ریشه همراه است.
کامپوزیتها بسیار باکتری دوست هستند واستفاده از این مواد در مجاورت لثه منجر به التهاب لثه میشود. حتی اگر بسیار خوب پالیش شوند ولی باز هم در کنار لثه التهاب ایجاد میکنند. استفاده این مواد در افرادی که بهداشت خوبی ندارند اصلا توصیه نمیشود مگر در دندانهای قدامی .
آمالگام  همچون تمام فلزات در محیط مرطوب دهان دچار زنگ زدگی میشود. و چنانچه فاصله‌ای بین دیواره دندان ومواد پرکننده ایجاد شده باشد تا حدودی توسط این زنگ زدگی‌ها پر میشود . آمالگام باکتری دوست نیست لذا در مجاورت لثه به خوبی استفاده میشو و لثه را بیمار نمیکند .
بهتر است در افرادی که بهداشت خوبی ندارند یا سیگار میکشند از آمالگام برای ترمیمهای خلفی استفاده شود ،مگر اینکه فرم پوسیدگی اجازه استفاده از آنرا به دندانپزشک ندهد.
در هر صورت تمام افراد باید  برای بررسی ترمیمها ووضعیت بهداشت دهانشان هر ۶ ماه یا لااقل سالی یکبار به دندانپزشک مراجعه کنند.
کلینیک دندانپزشکی دریای نور
Tehran